05.11.2019 3 minuty čtení

Přestaňte si hrát na hrdiny, nemocní zaměstnanci v kanceláři vás mohou vyjít pěkně draho

Šála kolem krku a na stole horký čaj, to vše doplněno nějakými těmi vitamíny a papírovými kapesníky. Tak právě tento úkaz můžeme v posledních dnech sledovat v drtivé většině českých kanceláří. Je to hrdinství? Loajalita? Ani náhodou!

Známe to asi každý, někdy se ráno probudíme a není nám zrovna do zpěvu. Sice víme, že v takové chvíli by bylo nejlepší ulehnout zpět do postele a den nebo dva si pořádně odpočinout, abychom se mohli vrátit do kanceláře plni energie, jenže myšlenka na hromadu nedodělaných úkolů nás vrátí do kruté reality a my vyrážíme navzdory bacilu vstříc práci.

Ačkoli si možná chvilkami připadáme jako komiksoví hrdinové, kteří i přes nepřízeň osudu zachraňují svět, ve skutečnosti tím jen ubližujeme - sobě i firmě. Horší na tom celém je, že tuto kulturu "nezničitelnosti" propagují i samotní šéfové a majitelé firem, kteří chtějí své zaměstnance inspirovat svou vlastní nezdolností, a tak se často vydávají ke svému pracovnímu stolu s obličejem vypadajícím všelijak, jen ne zdravě.

Co na plat, že člověk v takovém stavu není schopen stoprocentního výkonu. Ba co víc, takový člověk přenese svou nemoc ne nejbližší kolegy, jejichž imunita je v tomto ročním období také velmi oslabena. Celý výkon týmu nebo firmy se tak rapidně propadá. Ale to hrdinství prostě vypadá tak nějak dobře, že?

V nejnovějším průzkumu personální agentury Robert Half se 57 % z více než 2800 dotazovaných zaměstnanců přiznalo k tomu, že občas chodí do kanceláře nemocní, celých 33 % pak tvrdí, že nemoc jim v chození do kanceláře nezabrání nikdy. Jednoduchým součtem tak zjistíme, že 9 z 10 zaměstnanců má s tímto "hrdinstvím" svou vlastní zkušenost. To opravdu není pozitivní.

A jaký k tomu mají tito lidé důvod? Nejčastěji je důvodem příliš mnoho práce (54 %), na druhém místě je snaha vyhnout se vyčerpání sick days (40 %), více než třetinu případů pak způsobuje tlak ze strany zaměstnavatele (34 %). Poslední důvod je obzvlášť smutný a ukazuje na to, jak málo si firmy důsledky prosazování této kultury uvědomují.

"Zaměstnavatelé by měli jít příkladem. Pokud je manažer nemocný, měl by si okamžitě vzít volno. A pokud vidí nemocného zaměstnance, měl by ho poslat domů," říká Trey Barnette z agentury Robert Half. "Naštěstí už to mnoho firem začíná chápat a kromě apelu na sick days se začínají zaměřovat také na prevenci v podobě pravidelného očkování proti chřipce či zajišťování zdravé výživy a vitaminů v kancelářích."

A jak to máte vy, ještě stále si hrajete na hrdiny?

#podnikani #management #kultura #zdravi #zamestnanci #produktivita #vykon

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.