Bezproblémové usínání? Zkuste techniku, kterou své svěřence učí i světové armády

Usínat za zvuku střelby, dělostřelecké palby a výbuchů je něčím, co si určitě nikdo z nás nechce ani v tom nejhorším snu představit. Přesto to jde a armády své vojáky cvičí ve schopnosti rychle usnout i v těch nejméně pohodlných podmínkách.

Nevyspaný manažér toho za den zřejmě moc neudělá ani nerozhodne a bude se často potulovat v blízkosti kávovaru. Nevyspaný voják však může za svou nepozornost a neschopnost soustředit se zaplatit vlastním životem. Proto se moderní světové armády snaží hledat způsoby, jak svým vojákům pomoci nalézt dostatek spánku za všech okolností - tedy i uprostřed bojové zóny, nebo uvnitř letící helikoptéry.

Jak ale bez problémů usnout kdekoliv? Ono je to občas oříšek i v klidu a míru domova, pokud toho máte na mysli příliš hodně nebo vás sužuje stres z nadcházejícího dne. Ale když jste vojákem, který se musí v bojových podmínkách pokusit využít doslova každé volné minuty, aby na chvíli zavřel oči a odpočinul si, je v podstatě nemožné brát ohled na to, kde se zrovna nacházíte. Zákop, celta, podlaha obrněného transportéru, holá zem plná kamení... je to zkrátka jedno. 

Ano, totální fyzické vyčerpání vám s usínáním notně pomůže, ale pokud s vámi zároveň pořádně cloumá adrenalin a pud sebezáchovy, může být zamhouření oka nadlidský úkol. Naštěstí existují některé specifické techniky, které lze využít k tomu, abyste tělo i mozek zcela zklidnili a umožnili organismu usnout bez ohledu na okolní prostředí. Stejně jako u meditace je to jen o tréninku.

Následující techniku používá mimo jiné americká armáda, která dle svých dat tvrdí, že je po šestitýdenním tréninku účinná u 96 % vojáků. Někteří ji ovládnou dříve, nejpozději během 6 týdnů však prakticky všichni. Jak na to? Jde o celkem 4 kroky:

1. 

Zcela uvolněte všechny svaly v obličeji včetně jazyka, čelisti a svalů okolo očí.

2. 

Nechejte ramena poklesnout tak nízko, jak jen to přirozeně jde a následně to samé opakujte s nadloktím a paží, nejdříve jednu stranu a pak druhou.

3. 

Vydechněte, uvolněte hrudník a pokračujte dolů směrem k nohám. Nejdříve uvolněte stehna a pak pokračujte dolů až ke špičkám prstů na nohou.

4. 

Následujících 10 sekund slouží k vyčištění mysli a následně si zkuste představit jednu z následujících situací:

   - ležíte v malé kanoi na klidném jezeře a nad vámi není nic než čisté bílé nebe

   - ležíte v útulné houpací síti z černého sametu v místnosti, kde je úplná tma

   - opakujte si v duchu "na nic nemysli, na nic nemysli, na nic nemysli" aspoň 10 sekund

 

Mám poměrně dobrou představivost a nebudu lhát, když jsem si tuhle techniku narychlo zkusil i v sedě při psaní a zkusil si něco ze zmíněného představit, docela mě popadla chuť jít si na chvíli lehnout. Myslím si, že lidé, kteří již mají nějakou zkušenost s meditací a podobnými technikami, budou mít nemalou výhodu. Stejně tak lidé, kteří si dokáží v hlavě představit vlastní scenérii či situaci, která je maximálně vyklidní a okamžitě jim vyčistí mysl.

Kdykoliv a kdekoliv

Nevím jak vy, ale já techniku ode dneška začnu zkoušet a s výsledky se budu průběžně chlubit ve skupině Biohacking, abyste případně věděli, jestli má nebo nemá smysl to zkusit taky.

 

#osobnirozvoj #spanek #usinani #unava #odpocinek #klid #technika #armada

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.