20.09.2019 5 minut čtení

Manažer jako hokejový trenér? V ideálním firemním týmu by mělo být vždy těchto pět hráčů

Pokud někdy sledujete kolektivní sporty jako fotbal, hokej nebo basketbal, jistě jste si všimli, že každý člen týmu má své povinnosti a osobité vlastnosti. A naprosto stejně byste měli budovat i svůj firemní tým.

Dokážete si představit, co by se stalo, kdyby hokejový trenér nominoval do utkání 5 útočníků? Možná by takové mužstvo bylo o něco víc nebezpečné pro soupeřovu branku, ale v obraně by bylo natolik slabé, že by dostávalo neuvěřitelné množství branek. Nebo kdyby naopak hrálo 5 gólmanů? Dost možná by si v brance jen překáželi a gól by jistojistě nedali žádný.

Zkrátka a dobře, všechny tyto strategie by jednoznačně vedly k ostudným prohrám a vyhazovu takového trenéra z mužstva. Tak proč se tolik podnikatelů snaží chovat právě jako tito trenéři, kteří by ve světě sportu těžko sháněli práci?

Buďte profi trenérem

Jakmile si někdo založí firmu a začne růst, poohlíží se po posilách a nových zaměstnancích. A k jeho vlastnímu neštěstí se často stává, že se i trochu nevědomky snaží do firmy sehnat osobnosti, které budou stejné jako on, ať už má vlastnosti jakékoli. Technik se snaží najímat další techniky, obchodník shání obchodníky…

Ve finále to vypadá tak, že ve firmě plné techniků se nenajde nikdo s odvahou zvednout telefon a sehnat nějaké klienty. Ve firmě složené z obchodníků zase panuje šílený zmatek a technické věci jsou jen tak tak splácané.

Každý podnikatel, stejně tak jako zkušený sportovní trenér, by se měl snažit poskládat tým, který se bude vzájemně doplňovat a výsledným efektem bude podnikatelský úspěch. Jak by měl takový tým vypadat?

1. Vizionář

Jako zakladatel firmy a celkový šéf byste měli zastávat buď pozici vizionáře a nebo kapitána. Jakákoli jiná pozice by působila krajně nedůstojně a mohla by vést k postupné ztrátě respektu u jednotlivých členů týmu. A jaká je role vizionáře? Vizionář je ten, který „vidí za roh“, dodává týmu neustále nové impulsy a motivaci skrze výzvy, které mohou na první pohled vzbuzovat strach, ale vizionář je dokáže celému týmu „prodat“. Díky své flexibilitě je schopný velmi rychle reagovat na tržní vývoj a koordinovat týmovou práci tak, aby zachytila nejnovější trendy.

2. Kapitán

Kapitán často slouží k usměrňování vizionáře. Tuto roli plní například Sheryl Sandberg ve Facebooku, kdy přijímá vizionářské podněty zakladatele Zuckerberga a snaží se je v realistickém formátu předat týmu. Kapitán by měl být schopen brát na sebe veškerou zodpovědnost za projekty a měl by celý tým oficiálně zastupovat při důležitých jednáních. Pokud například projekt potřebuje financování, je kapitán tím, kdo by měl s potenciálními investory vyjednávat. Nebo když opět využijeme příkladu Facebooku, zúčastnit se třeba slyšení před senátem a obhájit politiku firmy.

3. Organizátor

Organizátor často plní roli jakéhosi spojovatele celého týmu a komunikátora mezi vedením a jednotlivými členy. Musí to být někdo se skvělými organizačními schopnostmi, smyslem pro detail a naprostou spolehlivostí. Organizátor je v podstatě asistent kapitána. Standardní proces by měl vypadat tak, že vizionář přijde s nějakým naprosto senzačním nápadem a předloží ho kapitánovi, který nápad zpracuje do proveditelné a pro firmu přínosné formy. Následně kapitán vydá firemní prohlášení ohledně tohoto plánu a organizátor dohlédne na to, že všichni instrukcím rozumí a mají pro jejich plnění dostatečné zdroje.

4. Specialista

Představte si například Steva Wozniaka v Apple. Nebo Paula Allena v Microsoftu. Byli sice zakladateli, ale jelikož role vizionáře se ujali jejich parťáci Steve Jobs, potažmo Bill Gates, mohli se soustředit na svou roli specialisty, technického génia, který dokáže realizovat sebebláznivější nápad svého parťáka. Role specialistů jsou v pro každou firmu a projekt různé, ale nejčastěji jsou to právě role vývojářů, obchodníků či marketingových specialistů. Ujistěte se, že vaši specialisté jsou ti nejlepší možní, které jste schopni sehnat. Měli by to být top odborníci s citem pro detail a maximální oddaností firmě.

5. Týmový hráč

Vizionář léta v oblacích, kapitán je moc přísný, organizátor neustále něco zařizuje, specialista je hluboce ponořený do práce... Aby celá tahle parta fungovala lidsky a nerozpadla se kvůli „chladu“, který by jí svazoval, je potřeba dohlédnout na to, aby bylo v týmu několik týmových hráčů, kteří si zachovají pozitivní náladu a lidský přístup za každé situace. Z logiky věci by se mělo jednat o specialisty, nikoli však příliš odborné, ale spíše v pomocných pozicích, připravené chopit se s nadšením jakéhokoli úkolu. Nic se nevyrovná napečeným muffinům a víkendovým historkám.

Nevypadá to tak složitě, že? A opravdu nemusí být, stačí, když budete dávat pozor při postupném doplňování svého týmu a budete vybírat ty osobnosti, jejichž potenciální posty ještě nemáte obsazené. Některé pozice se méně či více překrývají, což vám práci může lehce usnadnit, když se u někoho nebudete moci rozhodnout, můžete ho vyzkoušet na více pozic a uvidíte.

Skoncujte tedy s nepromyšleným přijímáním lidí do svého týmu a staňte se trenérem. Trenérem s opravdovými úspěchy.

#podnikani #tym #zamestnanci #management #firma

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.