3 minuty čtení

Jste smutní, nespokojení, naštvaní? Může za to váš mozek!

Pro váš mozek je to „pouze“ nesoulad map, které má uložené. Je to vámi vytvořená představa, jak svou aktuální situaci vnímáte, skrze informace získané ze smyslů a jejich přefiltrování a vyhodnocení vašim mozkem. Nic víc, nic míň. Co s tím?

Prostě dodejte mozku jinou informaci. Pokud budeme mozku servírovat, jak jsme ustrašení, zklamaní, rozzuření atd., on nám to uvěří a ihned začne reagovat vyplavením odpovídajících hormonů. A my se tak opravdu budeme cítit a následně i chovat. Např. v emoci smutku nám hlava zapadne mezi ramena, nahrbíme se, koutky úst se svěsí, zmizí jiskra z oka, změní se nám nálada, ubude energie a nadšení.

Mozek neví, co je realita. Co mu „předložíme“, to za realitu považuje.

Nevěříte? Vyzkoušejte si sami na sobě, co vše můžete vědomě ovlivnit a změnit. Vyhraďte si 15 – 20 minut a zkuste si minimálně na 2,5 – 3,5 minuty zavřít oči a postavit se do pozice, která zobrazuje vaši aktuální negativní emoci či situaci a to, jak se v ní cítíte. Vizualizujte si onu negativní emoci, vžijte se do ní. Po třech minutách si vyhodnoťte, jak sami sebe v této situaci vnímáte. Jakou pozici zaujalo Vaše tělo? Máte zvýšený tep, dýcháte povrchně a rychle? Cítíte napětí ve svalech v celém těle i obličeji? 
Poté proveďte 25 dřepů. Po celou dobu mějte ruce nad hlavou, roztažené do tvaru „V“, a dřepy počítejte od 25 směrem dolů. Následně přejděte do jiné části místnosti a postavte se opět na cca 3 minuty do pozice, která vyjadřuje velmi pozitivní emoci či situaci. Naprostý opak té předešlé negativní. Představujte si ji ve své mysli do detailů, tělem i obličejem zkuste vyjádřit, jak se cítíte.

Po 3 minutách si opět vyhodnoťte, jak sami sebe vnímáte, jaký máte tep, dech, atd. – zodpovězte si stejné otázky, na jaké jste si odpověděli po prožité negativní emoci.

Soustřeďte se na rozdíly – co přesně bylo ve vás u negativní a pozitivní pozice jinak.

Klidně celý postup zopakujte 2 - 3 x za sebou, abyste překonali počáteční nedůvěru k tomuto cvičení a mohli se mu zcela oddat a prožít si jeho efekt. Důležité je cvičení uzavřít pozitivní emocí, dodržovat 3 minuty, mezi výměnou pozic udělat dřepy dle návodu a přejít do jiné části místnosti. Dobré je mít jednu část místnosti pro pozitivní pozice, jinou pro negativní a rozdělení dodržovat. 

Zažili jste si na vlastní kůži, jak si vědomě můžeme upravovat naši náladu, naše pocity. Už pouhou myšlenkou a postavením našeho těla zmůžeme divy!

#profikouc #koucink #osobnirozvoj #coaching #leadership #syndromvyhoreni #relax #motivace #mozek #inspirace #nalada #cvicení #emoce #pohoda #pocity

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.