Dlouhodobě jsem bojoval proti investování do bitcoinu, až se ze mě stal investor. ? Investuji do jeho nákupu sice pouze drobnou částku, pravidelně každý měsíc, bez ohledu na to, co se s jeho cenou děje, ale investuji. V počátku jsem si říkal, proč by měl někdo investovat do virtuálních peněz, které nemají v podstatě vůbec žádnou hodnotu.
Poté, co jsem si něco málo nastudoval (stále se zdaleka nepovažuji za odborníka) jsem usoudil, že bych mohl bitcoin využít jako prostředek diverzifikace jinak téměř výhradně akciového portfolia. Osobně investuji drobnou částku a nedoporučoval bych nikomu investovat více než řádově procenta z investičního kapitálu, o tom si však musí rozhodnout každý sám.
Každopádně se můžete níže dočíst o aktuálně platných důvodech, které by mohly způsobit další růst ceny bitcoinu.
1. Politika americké centrální banky a vlády
Americký Fed v počátcích pandemie efektivně snížil úrokové sazby, díky čemuž získala řada podniků přístup k levnému dluhovému financování svého podnikání. Kromě toho pak přistoupil k nejagresivnějšímu programu kvantitativního uvolňování, jaký jsme kdy viděli.
Američtí politici pak mezi své občany rozpustili obrovské objemy peněz, které často končí na akciovém trhu, případně jsou investované do jiných aktiv. Chování obou institucí podněcuje růst inflace a investice do digitálního zlata se stává velmi oblíbeným prostředkem pro zajištění.
2. Demografické změny v americké populaci
Mileniálové jsou aktuálně největší generací ve Spojených státech amerických a tato masa lidí pomalu vstupuje do svých nejvýdělečnějších let. Tato generace už má zkušenosti z finanční krizí v roce 2008, viděli jak jejich rodiče přicházeli o práci nebo i o své domovy. Průzkum na Facebooku přitom ukázal, že 92 % z nich nedůvěřuje bankám a naopak mají ve velké oblibě alternativní digitální aktiva.
Průzkum také ukázal, že 20 procent z této masy lidí vlastní Bitcoiny a další si pravděpodobně koupí v budoucnu. Proč by tomu tak nemělo být? Dnešní mladá generace žije mnohem více online než offline.
3. Přijetí bitcoinu v maloobchodu
Hodnota sítě souvisí s počtem jejich uživatelů uvádí Metcalfův zákon. Mezi počtem uživatelů bitcoinu a jeho cenou přitom panuje velmi zřejmá korelace – čím více lidí bitcoin využívá, tím vyšší je jeho cena. Na bitcoinu je velmi zajímavé, že každý výrazný růst přináší FOMO, což dále zvyšuje cenu, zvyšuje zájem o nejstarší kryptoměnu a také vytváří nové HODLery, což je vlastně i můj případ.
Výrazný růst ceny bitcoinu a také zájmu následoval po předchozích halvinzích a dnes se tomu děje znovu. Bitcoinová komunita nabývá na síle a jakmile někdo objeví kouzlo bitcoinu, málokdy se ho chce posléze vzdát. Fixní nabídka bitcoinu, snadná přenositelnost i likvidita představují velmi zajímavé atributy, které oslovují stále více investorů.
4. Přijetí bitcoinu institucemi
Malé částky, které investují retailoví investoři do bitcoinu blednou ve srovnání s investicemi velkých institucí. #MicroStrategy, #Square a #Tesla jsou pouze začátkem následovat budou pravděpodobně další společnosti. Bitcoin se zdá jako zajímavá institucionální investice hned z několika důvodů…
Jedná se o potenciálního uchovatele hodnoty – digitální zlato, podle některých známých investorů dokonce mnohem lepší než drahý kov. Jedná se také o technologickou inovaci, která nabízí asymetrické výnosy – omezenou ztrátu a takřka neomezený potenciální zisk. Co je pak možná nejdůležitější, každý velký institucionální nákup vytvoří obrovskou mediální odezvu, v podstatě legitimizuje bitcoinovou síť a sám o sobě následně zvýší cenu bitcoinu.
5. Inflační prostředí
Pokud bychom byly svědky podobné inflace, jaká se v USA objevila v 70. letech minulého století (vysoká jednociferná procenta) bitcoin by ještě více těžil ze své omezené nabídky a pravděpodobně by získal ještě více na důležitosti, jako globální uložiště hodnoty.
Zatímco tisk dolarů může pokračovat téměř do nekonečna, nabídka bitcoinu dále roste v souladu s naprogramovaným emisním plánem s jasným cílovým množstvím. Pokud jste investorem do bitcoinu, můžete se naopak těšit z uvolněné monetární politiky centrálních bank – čím více své měny nafouknou, tím větší důležitosti si bitcoin jako uchovatel hodnoty získá.
---
Jaká rizika by naopak mohla způsobit propad ceny bitcoinu? Samozřejmě existují a je jich také několik. Tato rizika je rovněž nutné brát vážně a podíváme se na ně během následujících dní. Jak jsem ale psal v úvodu, osobně nakupuji bitcoin pravidelně a nějaké, byť třeba výrazné, výkyvy ceny bitcoinu mě tolik netrápí, možná můžete zaujmout podobný postoj.
#kryptomeny #kryptomena #bitcoin #rustbitcoinu #cenabitcoinu #katalyzatorybitcoinu #uchovatelhodnoty #inflace #tiskpenez #digitalnizlato
Krásně napsané. Jen prosím „rodiče přišli o domovy“ (hrady).? Já vím, že je to o investicích, ale ať nepláče mateřský jazyk. Díky.
jistě díky, při tom objemu textů občas něco přehlédnu a vím, že se tomu nevyhnu... takže když se někdo ozve, tak svou chybu samozřejmě opravím ?
@PatrikKudlacek naprosto chápu, píšu knihy. Díky a nezlobte se. ?
nn nezlobím... i takové komentáře k článkům patří ? ..pěkný den přeji!
Kde krypto měny nakupujete?
Na to jsem sepsal pár článků, kdyby Vás zajímal můj přístup.
@ivoToman1 osobně mi vyhovuje Coinbase z důvodu jednoduchosti..ale není to úplně nejlevnější varianta...
mi vyhovuje Change Invest
Když už Coinbase, tak doporučuji verzi Pro - není to zase ta složité, jak občas někdo uvádí :-)
@davidkovarik díky za tip... podívám se na to...
Pomohl jsem změnit Váš názor svým článkem?
bylo toho více, ale také jste přispěl ? ..jak píšu, prostě mám nastavenou pravidelnou investici, s tím, že kdyby došlo k výraznějšímu propadu, tak bych třeba něco nakoupil ještě jednorázově, ale investovat jsem začal...
Osobne mi prijde bod c.4 jako nejpodstatnejsi. Pred institucionalnim investovanim jsem BTC povazoval za cistou spekulaci (s mimoradnym ziskem), po MS, SQ, T, ... ho povazuju za investicni (i kdyz volatilni) nastroj.
Souhlas :-)
Podle Vás je rozdíl mezi investicí a spekulací daný tím, jaká entita kupuje určité aktivum? Jen se ptám, opravdu mě to zajímá. Já osobně to tedy považuju za slovíčkaření a ikdyž tam jsou rozdíly, cíl je stejný. Vydělat víc.