6 minut čtení

Které další společnosti by mohly následovat Teslu a Square a začít nakupovat bitcoin?

Příval zpráv oznamujících přijetí digitálního aktiva institucionálními investory a korporacemi podporuje optimistická budoucí očekávání ohledně bitcoinu. Zdá se však, že jsme stále teprve na začátku. Kdo je další na řadě?

Korporace investující do bitcoinu, který se následně stane součástí jejich rozvahy, mohou být výrazným zdrojem poptávky po největší kryptoměně. Zvlášť, pokud na některé případy z nedávné minulosti naváží i další velcí hráči technologického světa. Než si však zaspekulujeme na odhad blízké budoucnosti, musíme si shrnout minulá fakta.

Které veřejně obchodovatelné společnosti již bitcoin nakoupily?

Jednou z prvních veřejně obchodovatelných společností, která bitcoin nakoupila, byla #MicroStrategy považující bitcoin za primární rezervní aktivum společnosti. Na konci února společnost vlastnila 71 039 Bitcoinů (přibližně 4 miliardy dolarů), což byl více než 53násobek hotovosti a peněžních ekvivalentů společnosti. Společnost dokonce v 19. února dotáhla do finále prodej dluhopisů ve výši 1,05 miliardy dolarů, které měly posloužit k dalšímu nákupu bitcoinu. Agresivní alokace peněz vychází z velmi býčího pohledu generálního ředitele společnosti Michaela Saylora na bitcoin, který ho považuje za vynikající prostředek k uchovávání hodnoty.

Společnost #Square investovala 50 milionů dolarů (4 709 mincí) do bitcoinu 8. října 2020. 23. února pak společnost realizovala nákup dalších 3 318 Bitcoinů v hodnotě 170 milionů dolarů. Investice Square do bitcoinu dohromady představuje 18 % hotovosti a peněžních ekvivalentů společnosti. Tento krok byl motivován strategickým plánem společnosti na rozvoj podnikání spojeným s obchodováním bitcoinu a snahu „diverzifikovat“ rozvahu společnosti, která byla tvořena převážně dolarem.

Posledním velkým hráčem a pravděpodobně nejvíce exponovaným, který provedl investici do bitcoinu byla Tesla. Ta nakoupila kryptoměnu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, což odpovídá přibližně 8 % hotovosti a peněžních ekvivalentů společnosti. Tesla svůj krok vysvětlila tak, že koupila Bitcoiny, aby diverzifikovala a maximalizovala výnosy z hotovosti, kterou není nutné držet k zachování přiměřené provozní likvidity společnosti. Výrobce elektromobilů rovněž plánuje začít bitcoin přijímat jako regulérní platební prostředek při prodeji jeho vozů.

Proč jednotlivé společnosti nakupují bitcoin?

Důvody vedoucí k investici jednotlivých korporací do bitcoinu jsou různé a diskutované, ale existují dva hlavní společné jmenovatele, které řídí tyto firemní nákupy:

V prvé řadě některé společnosti – zejména ty technologické – disponují v rozvaze spoustou hotovosti, která v současném prostředí s nízkými úrokovými sazbami přináší minimální nebo žádné výnosy. Korporace tak hledají alternativy, jak lépe investovat své peníze. Bitcoin, aktivum, které historicky příliš nekoreluje s akciemi a dluhopisy, má potenciál diverzifikovat portfolio a generovat významné výnosy. Zdá se, že společnosti investují přebytečnou hotovost, která není vyžadovaná pro zachování provozní likvidity, právě do bitcoinu a nevidí na tom nic špatného. Ve světle potenciálu digitálních aktiv nemají problém s investováním své volné hotovosti do takto volatilního aktiva.

Druhým důvodem bezpochyby je, že společnosti, které investovaly do bitcoinu charakterizuje byznys model, který souvisí právě s bitcoinem. Online platební společnosti, jako jsou Square, zavedly obchodování s bitcoinem. Investice do bitcoinu je tak poměrně přirozeným rozhodnutím, když je společnost součástí kryptoprostoru. Dalším příkladem je pak Tesla, která plánuje přijímat bitcoin jako platební metodu.

Kdo bude další?

Existuje celá řada společností, které by potenciálně mohli zauvažovat o přidání bitcoinu do své firemní rozvahy ať už z prvního nebo druhého jmenovaného důvodu. Společnosti tvořící index S&P 500 momentálně sedí na více než 1 bilionu dolarů hotovosti, což je 20% nárůst ve srovnání s průměrnou hodnotou v letech 2013–2018. Nejvíce hotovosti pak drží technologičtí giganti - #Amazon, General Electric, #Apple, #Oracle a #Alphabet.

Technologické společnosti s velkým objemem hotovosti jsou nejotevřenější k investicím do bitcoinu, protože poměrně dobře zapadá do jejich obchodních profilů, přičemž jim zároveň teoreticky může přinést i zajímavý výnos. Nejpravděpodobnější kandidáti, kteří se mohou rozhodnout investovat do bitcoinu jsou pravděpodobně následující společnosti:

1. Apple ($AAPL)

Apple momentálně disponuje 189 miliardami dolarů hotovosti a peněžních ekvivalentů, které mu v podstatě leží na účtech. Společnost bude určitě uvažovat o zpětných odkupech akcií, stejně tak se však může vydat i alternativní cestou. Tím spíš, že Apple Pay začal přijímat bitcoinové platby prostřednictvím karty BitPay vydavatele #Mastercard.

2. Twitter ($TWTR)

Twitter by mohl následovat cestu své sesterské společnosti Square a také investovat do bitcoinu. Obě společnosti mají přeci jenom stejného generálního ředitele, přičemž Jack Dorsey se netají svou náklonností k bitcoinu. Zájem o nákup bitcoinu pak projevil i finanční ředitel Twitteru, Ned Segal. Bitcoin by bylo jistě možné začlenit do digitálního platebního systému Twitteru za účelem zjednodušení transakcí.

3. Amazon ($AMZN)

Amazon se pomalu připravuje na zahájení projektu vlastní digitální měny. Ačkoliv zatím nezveřejnil žádné informace o tom, že by uvažoval o přijetí bitcoinů, zájem Amazonu o kryptoprostor je zjevný a jeho finanční možnosti takřka neomezené.

4. Uber ($UBER)

Uber zatím neuvedl, že by uvažoval o nákupu bitcoinu za vlastní hotovost, zároveň však deklaroval, že by v blízké budoucnosti mohl začít uvažovat o bitcoinu jako o platebním prostředku. Od tohoto okamžiku pak už obvykle k realizaci dalších nákupů není daleko.

5. Airbnb ($ABNB)

Airbnb se pak zdá možná ještě otevřenější vůči kryptoměnám než Uber. Ve svém prospektu při podávání žádosti o IPO uvedlo, že jeho budoucí úspěch bude záviset na schopnosti přizpůsobit se nově vznikajícím technologiím, jako je tokenizace, kryptoměny a nové ověřovací technologie.

---

Aktuální trend nákupu bitcoinu ze strany korporací bude pravděpodobně zrychlovat, jak ho bude stále více společností přijímat jako prostředek směny. Obecně se pak může stát tento zdroj poptávky po největší kryptoměně významným katalyzátorem jejího růstu. Která společnost podle vás bude následovat Teslu a ohlásí také významný nákup bitcoinu?

#bitcoin #kryptomena #investovani #kryptomeny #prostredeksmeny #kryptomenoveinvestice #rozvaha #rozvahaspolecnosti #bitcoinoveinvestice #katalyzatorybitcoinu

Hodnocení: +25
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Spolecnost by se mela v prvni rade postarat o co nejlepsi vyuziti pasiv pro rust firmy, pripadne nakoupit sve akcie nebo to vyplatit akcionarum. Az v dalsim pripade, pokud ty penize planuje pouzit napr na nejaky projekt za 5 let a na trhu neni lepsi moznost, tak se muze divat jak uchovat jejich kupni silu. Firmy jako je Tesla, Airbnb, Uber nic nevydelavaji a mely by se starat o skalovani sveho business modelu a ne si delat marketing pres BTC.

    +2
    • s vaším názorem souhlasím :-) ...v reálu se ale mohou chovat tyto společnosti přesně jak by neměly - jak popisujete... pokud to tak vyznělo, osobně toho nejsem moc zastáncem... přeci jenom bitcoin v bilanci, může při oceňování společnosti nadělat trochu "paseku"

      +1
  • Podle mě ty společnosti, které nakupují BTC za miliardy USD víceméně vyhodili peníze z okna. Protože ty peníze z BTC již asi nikdy nedostanou zpět. Nebo si snad myslíte, že když Tesla hodí na trh BTC za miliardu, tak se najde kupec? Nenajde a cena půjde hodně rychle dolů.

    -7
    • Denní trading volume bitcoinu se pohybuje okolo $50 miliard a patří tedy mezi likvidnější trhy. Například denní trading volume $tsla je přibližně stejný. Tedy prodat nebo nakoupit takovou částku pro zkušené instituce v horizontu například týdne není problém.

      0
    • @maroun2 Dnes možná, ale co za 10 let, až bude stát BTC 1 milion USD? Pak bude mít Tesla hodnotu v BTC tak astronomickou, že prostě to prodat nepůjde ani po částech.

      0
    • Jak hrozný problém, vydělal jsem tolik, že bude trvat déle to z tama dostat :) 1. Když by se cena zvýšila, jak navrhujete, tak se podobně zvýší i obchodováný objem. Jenom se podívejte na historii jak se objem zvyšoval. Také, pokud se zvýší o tolik cena, tak se zvýší I popularita, takže je pravděpodobné, že některým dodavatelům bude moct platit i v btc. V každém případě nevidím důvod, proč by měl být problém s likviditou.

      +2
    • @maroun2 O Arboletu jsem si také myslel, že udělá díru do světa a bude tu dlouho a kde je dneska?

      0
    • Jak to souvisí? Chcete srovnávat nějakou společnost-letadlo s jediným peněžním skutečně decentralizovaným projektem, který funguje? Navíc, já jsem se Vás nesnažil přesvědčovat o tom, že Bitcoin je super. Jenom říkám, že ho není problém prodat a s největší pravděpodobností ani nebude v budoucnu.

      0
  • Nejvíce je snad očekávaný Twitter, ale slibně vidím Netflix a Amazon ?

    0
    • Na Bitcoinovém kanálu autor zmiňoval, že by to mohl být i Oracle, kde držím pozici. Ale nevím, jestli z toho mám být vyděšený nebo nadšený. ? ..Každopádně, ten Netflix by mi smysl taky dával :-)

      +1
  • V listopadu jsem psal článek, že smýšlení o bitcoinu se změnilo a že už pro mnohé to není vnímáno jako spekulace, ale jako rezervní aktivum. ( https://roman2.substack.com/p/26-je-bitcoin-pedraen ). Tento trend bude dále pokračovat a bude se přidávat stále více společností.

    0