Zlato bylo po celá tisíciletí považované za jednoho z uchovatele hodnoty. Původně zlato fungovalo jako přímý prostředek směny, lidé kvůli němu byli schopní vraždit… V moderní době investoři nakupují drahý kov s úmyslem ochránit své bohatství před zhoubným vlivem inflace. Zlato tak spolu s dluhopisy a akciemi tvoří základy nejednoho diverzifikovaného investičního portfolia.
V poslední dekádě se však stále více o slovo hlásí nová třída digitálních aktiv - #kryptoměny. Největšímu zájmu se těší nejstarší a nejdražší kryptoměna bitcoin, který si nárokuje roli nového uchovatele hodnoty. Hlavním argumentem pro investici do zlata je, že ho je možné efektivně na zemi vytěžit pouze omezené množství. Když roste cena zlata, roste i počet nalezišť, kde se ho vyplatí efektivně těžit, jeho zásoba je však na zemi omezená. V případě bitcoinu pak platí, že je jeho množství pevně stanovené v jeho programovacím kódu. Co však dnes lepším uchovatelem hodnoty? Fyzické zlato nebo jeho nová digitální obdoba? Zakladatel SkyBridge Capital má jasno.
Časy se mění a stejně tak role jednotlivých investičních aktiv
S růstem bitcoinu v roce 2021 se stále častěji objevují otázky, zda připisuje zisky i na úkor zlata, které nedokázalo využít rizika spojená s globálním tisknutím peněz a inflací. V prvních měsících pandemie jeho cena rostla až k historickým maximům, od loňského srpna však jeho cena klesá, zatímco na bitcoinu vidíme už rok výrazný růst. Pokud pak srovnává tyto dvě aktiva Anthony Scaramucci nenechává nikoho na pochybách, kdo je jeho favoritem.
Přestože bylo zlato po 4 000 let hlavní volbou pro uchování hodnoty majetku, nic neplatí podle něj navždy a nyní přichází doba, kdy bitcoin vystřídá zlato v jeho hlavní roli.
Jeho názory jsou v ostrém rozporu s neochvějnými podporovateli zlata, jako je například Peter Schiff, americký investor a ředitel společnosti Euro Pacific Capital, který je i nadále přesvědčen, že je bitcoin odsouzen k selhání a zlato zůstává jedinou volbou, jak najít únik od nebezpečné hospodářské politiky řady centrálních bank po celém světě.
Scaramucci pak také zdůrazňuje, že bitcoin může skvěle plnit úlohu univerzálně přijímaného platebního prostředku.
„Pokud si ho nastudujete, zjistíte, že je v mnoha ohledech lepší než zlato. Je snazší ho ukládat, můžete ho přesouvat snadno jak chcete a jeho hodnota – důvěryhodná síť – neustále roste.“
„Stačí investovat opatrně,“ doplnil Scaramucci. „Nemusíte investovat do bitcoinu všechen svůj majetek, ale aspoň něco.“ Manažer investičního fondu SkyBridge Capital je přesvědčený, že bude mít v budoucnu i zlomek bitcoinu nesmírnou hodnotu.
Scaramucci také odhaduje, že v současné době na celém světě existuje přibližně 125 milionů uživatelů bitcoinu a očekává, že tento počet do roku 2025 vzroste na 1 miliardu. Rostoucí adopce bitcoinu je pak jedním z předpokladů, pro budoucí růst jeho ceny…
Nicméně je nutné uvést, že Scaramucci asi nebude úplně objektivní a nejspíš svými bombastickými prohlášeními sleduje také své zájmy.
SkyBridge vlastní bitcoinový fond
SkyBridge se dostal do širokého povědomí lidí, když spustil v prosinci 2020 bitcoinový fond – v době, kdy se cena bitcoinu nacházela uprostřed jednoho ze svých parabolických růstů v okolí ceny 30 000 dolarů.
Od té doby zájem institucionálních investorů o bitcoin jenom zrychluje. Nejedná se přitom pouze o jednotlivé veřejně obchodovatelné společnosti, které umisťují bitcoin do svých rozvah, ale i investiční banky typu Citibank nebo Morgan Stanley, případně vydavatele platebních karet – zatím #Visa. Díky snaze těchto institucí se bitcoin dostává stále blíže k běžnému uživateli a díky tomu, jak je snadné ho nakupovat, „skladovat“ a přesouvat, by o něm měli i drobní investoři uvažovat jako o uchovateli hodnoty. Alespoň podle názoru Anthony Scaramucciho…
Přemýšlíte o investici do bitcoinu? Investujte tímto způsobem
O investici do bitcoinu uvažuje stále více lidí. Nicméně je vhodné se zamyslet nad všemi pro a proti. Jako hlavní nevýhodu vidím, jeho extrémní volatilitu, která může nejednoho investora „semlít“. Ta je zároveň hlavním argumentem, proč bitcoin momentálně nemůže splňovat funkci uchovatele hodnoty.
Představa, že dnes investuji do bitcoinu 100 000 Kč a za měsíc má moje investice poloviční hodnotu mě děsí. I kdybych byl přesvědčený, že budu do konce roku v 50% zisku, nevím, zda bych osobně podobnou volatilitu snesl. Možná to máte podobně.
V takovém případě vám doporučuji založit si účet na směnárně Coinbase a začít investovat do bitcoinu pravidelně. Díky pravidelné investici zprůměrujete vaše nákupní náklady a nějaký ten propad vás nemusí příliš trápit. Záleží samozřejmě na délce investičního horizontu, ale u pravidelné investice platí, že vás události, které nastanou na začátku investování nemusí příliš trápit – například výrazné propady ceny. Rozhodující je, co se stane s vaší investicí těsně před koncem investičního horizontu, když budete mít „zainvestovanou“ většinu zamýšlených peněz. To je ale starost, kterou můžete nechat řešit své budoucí já. A kdo ví, co nám v budoucích letech bitcoin přinese ?.
#kryptomeny #kryptomena #bitcoin #digitalniaktiva #zlato #uchovatelhodnoty #inflace #znehodnocenimen #uchovatelhodnoty
Bitcoin à la zlato... těžko říct, jestli je zapotřebí jej k něčemu pořád přirovnávat.... ale jestli k něčemu, tak ke zlatu ?
tak ty tendence tady pořád jsou ?
Nevěřím, krize ještě nebyla, ta tepeve přijde a nikdo neví jak Btc zachová - neni zadna historicka situace jak by zareagoval, takže zlato ukaze svoji silu az krize bude, ted jen vyhodne nakupovat.
kdybych osobně uvažoval o nákupu zlata, tak mi ta cena nyní taky přijde smysluplná...
Jasně že je, už je pro snadnou likviditu a jednoduché dělení (článek jsem nečetl).