4 minuty čtení

Co je to FOMO a proč je pro každého investora velmi špatný rádce

No, původně jsme měli na dnešek rozepsané další Perličky, ale kromě blížícího se spuštění ETH 2.0 a mimo spekulace o vývoji ceny a trhu nic moc na zpravodajských portálech neřeší. A tak si řekneme něco o FOMO!

To je totiž zvláště při tom, co se v uplynulých dnech děje a dělo, velmi důležitý a relevantní pojem a element, kterému by žádný uvážlivý investor neměl podléhat. A přitom nejde o nic světoborného – FOMO je zkratka pro anglický termín Fear Of Missing Out (případně Fear Of Missed Oportunity). V českém překladu si to můžeme přeložit jako "strach z prošvihnutí příležitosti", což je asi poměrně sebevysvětlující. FOMO se dostavuje u lidí v případech, kdy se u nějaké investice, nebo na jim relevantním trhu, rozvíjí trend, jehož nevyužití představuje hypotetickou ztrátu nebo ušlý zisk.

Na konkrétním příkladu: nyní šel BTC rázně nahoru a FOMO se tak dostavovalo u lidí, kteří se báli, že pokud ho nenakoupí TEĎ, už nikdy ho nezískají za tak dobrou cenu a tím pádem vlastně na tom nenakoupení tratí – protože za stejnou cenu v budoucnu pořídí už jen menší objem a tím pádem ten bude mít (logicky) nižší celkovou hodnotu, než větší kus, který by mohli mít nyní. Nebo jednoduše řečeno, zkrátka prošvihnou příležitost nákupu za ještě dobrou cenu. Pod tímto tlakem tak mohou uzavřít obchody, které z dlouhodobého hlediska zpětně budou hodnotit jako nevýhodné, nebo zbrklé. Např. kdo nakoupil teď na momentálním vrcholu, z následného sešupu o 10% asi nemá moc velkou radost, zvláště pokud do toho šel all-in se všemi úsporami.

Opačný případ je minimálně stejně tak nebezpečný: Pokud cena padá, lidé zase prodávají ve strachu z toho, že půjde dolů ještě více a už třeba nikdy nepůjde zpět na současnou hodnotu. Takže to jdou honem rychle prodat, "dokud to ještě alespoň nějakou hodnotu má" a kolikrát tak učiní i za cenu menší, než za jakou nakoupili. Když se pak kurz vyrovná, nebo dokonce stoupne nad jejich původní nákupní hodnotu, teprve v tu chvíli si uvědomí, že místo zisku, který mohli mít, si zajistili zbrklým prodejem reálnou trvalou ztrátu.

A jak se FOMO bránit? No to záleží částečně na tom, jaký způsob investice provozujete, ale jedním slovem to je – zásadami. Pokud jste spíše laik a nakupujete kryptoměny na hodl, lepší než striktně čekat na vyslovenou příležitost je dokupovat průběžně, bez většího ohledu na momentální cenu. To Vám na první pohled možná nedává smysl, ale průběžné dokupy nákupní cenu Vašeho portfolia průměrují a je menší šance, že Vás výrazně ovlivní jediný obchod. I proto naše směnárna nabízí pravidelné měsíční nákupy trvalým příkazem, které využívají lidé pro spoření do krypta i třeba jen po několika stovkách měsíčně. Pokud jste ale obchodník, který chce vydělávat přesuny na burze, půjde spíše o Vaši osobní disciplínu a dodržování předem stanovené strategie. Většina zkušených traderů (ne-li všichni) Vám řekne, že impulsivní obchody jsou cesta do pekel.

Tak jako tak je FOMO psychologická záležitost a je třeba k ní tak přistupovat a bránit se jí. Jak jde o finance, lidem často hrozba ztráty zatemní mysl, ale v takovém stavu jsou jí ještě daleko náchylnější, nebo si ji reálně způsobí, i když do té doby to byl jen jeden z možných výsledků situace (často ten nejhorší). Snažte se tedy zachovávat chladnou hlavu, plánovat své kroky dopředu a své finanční pohyby zakládat nejen na předpokladu úspěchu, ale počítat i s možnosti neúspěchu, problému a tržním výkyvem. Není to rozhodně snadné a samozřejmě ne vše se dá předvídat, ale sami časem uvidíte, že takový přístup se Vám z dlouhodobého hlediska vyplatil.

Váš tým VirtualProperty

zdroj ilustračního obrázku

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • tak s FOMO musím bojovat denně ..díky za shrnutí... 

  +3
  • To mnozí z nás ?

   0
  • zrovna to zažívám s nákupem PLTR,větší nákup sem provedl tento týden,kdy začala cena stagnovat.Ale nevadí,věřím,že tuhle firmu čeká ještě slibná budoucnost.

   +1
  • @Zachyman já to spíš prožíval celé léto, když jsem se v březnu neodhodlal k výraznějším jednorázovým investicím. Když se dneska podívám na přehled sledovaných akcií, tak mi je do breku ?

   +2