6 minut čtení

3 nepostradatelné investiční lekce, bez kterých se vám na trzích bude hodně špatně dýchat

Čím dříve se seznámíte s těmito investičními lekcemi, tím lépe. Nedělejte zbytečné investiční chyby a postavte svou strategii na zdravých základech.

Akciové investice jsou jednou z nejefektivnějších cest, jak můžete dlouhodobě rozmnožovat své bohatství. Pokud se navíc seznámíte dostatečně brzy s následujícími investičními lekcemi, můžete se nejenom zabezpečit na důchod, nakonec můžete dosáhnout i finanční nezávislosti.

Obvykle není jednoduché hned na začátku poznat, zda jsou vaše kroky správné či nikoliv. Seriózní investování je však činnost, která si vyžaduje celé desetiletí času a pokud budete kvůli nedostatku znalostí příliš dlouho otálet se startem, můžete přijít o značnou část potenciálních zisků.

Finanční situace jednotlivců je samozřejmě jedinečná, takže ne každou radu si může vzít k srdci kdokoliv. Čím dříve se však seznámíte s následujícími lekcemi, tím lépe. Právě tyto mají téměř univerzální platnost.

1. Začněte s investováním co nejdříve

Když je vám kolem dvaceti, je investování na akciovém trhu to poslední nad čím přemýšlíte. Pravděpodobně se snažíte dokončit vysokou školu, možná hledáte první zaměstnání a pomalu objevujete úskalí a radosti dospělého života. To poslední, nad čím člověk uvažuje, jsou investice. Začnete-li ale například s pravidelným investováním, které si nevyžaduje příliš hluboké znalosti, krátce po dovršení plnoletosti, budete si v budoucnu děkovat. Všeříkající je následující tabulka, která ukazuje, jaký vliv na zhodnocení investic má čas. Na jakou částku se může vyšplhat konečná hodnota vašich investic, když budete investovat „pouze“ 1 000 Kč měsíčně po různé časové intervaly se zhodnocením 8 % ročně?

 

Pokud byste investovali 1 000 Kč měsíčně od svých 25 let, měla by vaše investice hodnotu 3,11 milionu Kč. Začnete-li však s investováním jenom o 10 let později – váš investiční horizont se zkrátí o čtvrtinu, nebude konečná hodnota vaší investice nižší o 25 %, ale o celých 57 %. Hodnota vašich investic roste exponenciálně díky efektu složeného úročení, které má s prodlužujícím se časem stále výraznější vliv. Proto je důležité začít s investováním brzy.

Není samozřejmě možné se vrátit v čase a začít investovat dříve, pokud však svůj start investování stále odkládáte na vhodnější dobu, může vás to stát mnohem více peněz, než si myslíte. Nejlepší čas, kdy začít investovat, je teď. Bez ohledu na váš věk.

2. Naučte se nebát poklesů akciového trhu

Řada začínajících investorů má tendenci kontrolovat svůj zůstatek na investičním účtu téměř každý den. Sledují své investice, aby zjistili, jak moc jejich investiční portfolio vzrostlo či nikoliv a začínají panikařit, když zůstatek na účtu klesá. Nováček také může mít tendenci při prvním poklesu trhu uvažovat o výběru peněz. I když se čas od času nějakému propadu akciového trhu nevyhnete, není třeba se jich obávat.

Poklesy trhu jsou normální a nejsou pro člověka s dostatečně dlouhým investičním horizontem nijak nebezpečné. Americký akciový trh prožívá pravidelné a významné krátkodobé poklesy v průměru každých 22 měsíců. Minulá výkonnost samozřejmě není zárukou budoucích výnosů, ale doposud vždy v historii platilo, že se trh i z těch nejhorších propadů zotavil a následně pokračoval v růstu.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od roku 1932. | Zdroj: finance.yahoo.com

Většina historických propadů se na dlouhodobém grafu amerického benchmarkového indexu S&P 500 jeví z dnešního pohledu jako nepodstatná zaškobrtnutí. Pokud jste však přeci jenom z krachu akciového trhu nervózní, indikátorů, které naznačují aktuální přehřátí trhu, je koneckonců mnoho, pamatujte na to, že investování je dlouhodobá činnost. S dostatkem času by se celková hodnota diverzifikovaného portfolia měla zotavit z jakéhokoliv poklesu. Investujete-li však do úzké skupiny akcií, myslete na to, že období zotavení může být delší. I takové společnosti jako Coca-Cola nebo Microsoft zaznamenaly období, kdy přinášely jejich akcie investorům po 20 let záporný výnos. Investováním do diverzifikovaného portfolia stabilních společností nebo indexového fondu však na dlouhém časovém horizontu velmi pravděpodobně zaznamenáte pozitivní výnos.

3. Myslete na to, že vaši investiční cesta se může od jiných investorů lišit

Drtivá většina amatérských investorů, ačkoliv se jim to možná nelíbí, by neměla vybírat jednotlivé akcie. Nemají dostatek času na zkoumání společností, zabývání se finančními výkazy nebo studováním detailů konkrétního odvětví.

Řada ze začínajících investorů si dokonce myslí, že mohou být úspěšným investorem, pouze pokud budou investovat do jednotlivých akcií. Existuje však mnoho různých způsobů investování, a proto může být cesta každého investora jiná. Jak doporučuje i Warren Buffett, většina lidí by měla investovat prostřednictvím pasivně řízených indexových fondů nebo ETF. Prostřednictvím těchto investic si nebudete muset dělat starosti s výběrem jednotlivých akcií a své investice můžete jednoduše nechat v klidu růst.

Na výběru akcií není nic špatného a je jistě možné tímto způsobem vydělat spoustu peněz. Není to však vhodná investiční strategie pro každého. Až se oprostíte od myšlenky, že musíte investovat určitým způsobem, abyste byli úspěšní, teprve dokážete zjistit, který přístup nejlépe odpovídá vašim preferencím a dovednostem.

---

Každý dělá na začátku chyby, pokud však budete mít na paměti tyto investiční lekce, je pravděpodobné, že jich na své cestě za zářnou finanční budoucností uděláte mnohem méně.

#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #investicnistrategie #strategie #dlouhodobeinvestovani #investicnihorizont

Hodnocení: +19
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ta 3. je hodně podstatná... člověk se musí cítit dobře. Pokud má někdo 90 % v akciích a 10 % v hotovosti, může se cítit dobře, ale pro jiného to budou bezesné noci... takže nikoho 100 % nekopírovat ;)

    +3
    • stoprocentní souhlas :-) ... aa většinou na to příjdete až v průběhu, když jste opravdu zainvestovaný ?

      +1