Sledujete-li vývoj akciových trhů už nějakou dobu, asi mi dáte za pravdu, že to jsou právě #emoce, které jsou hlavním motorem krátkodobých pohybů cen, nikdy tak přesně nevíme, kdy může dojít k příští korekci nebo krachu akciového trhu.
Pak tu jsou však také zcela zjevné a exaktní metriky, které ukazují, že může brzy americký akciový trh bouchnout jako papiňák.
1. Shillerovo P/E ratio
Shillerovo P/E ratio je metrika vyjadřující aktuální ohodnocení akciového trhu. Jedná se o poměr aktuální ceny a desetiletého průměru zisků společností očištěných o inflaci. Kdykoliv v historii Shillerovo P/E ratio amerického akciového trhu překonalo hodnotu 30, následoval nepěkný medvědí trh.
Za posledních 150 let činila průměrná hodnota tohoto ukazatele 16,79, k 10. březnu byla více než dvojnásobná. Jak můžete vidět na grafu níže, v historii se na podobné hodnoty vyšplhalo toto #měřítko pouze 4x a pokaždé následoval nikoliv pozvolný, ale zcela náhlý #propad – Velká hospodářská #krize 1929, splasknutí dotcom bubliny na přelomu milénia, loňský „koronavirový“ propad.
Je také pravdou, že loňský krach neměl nic moc společného s oceněním trhu, spouštěčem byla ona pandemická situace, to však nic nemění na skutečnosti, že všechny předchozí případy, kdy vzrostlo Shillerovo P/E ratio nad hodnotu 30 vedly k poklesu indexu S&P 500 o desítky procent.

2. Buffettův indikátor
Warren #Buffett je jedním z nejznámějších investorů na světě a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway. Díky své schopnosti předvídat akciový trh a rodnému městu je nazýván Věštcem z Omahy. Jedním z Buffettových oblíbených tržních indikátorů je poměr celkové kapitalizace amerického akciového trhu k hrubému domácímu produktu USA. Pokud je tento poměr příliš vysoký, Buffett považuje akcie za nadhodnocené, jako tomu bylo před dotcom bublinou v roce 2000 i před velkou hospodářskou krizí v roce 2008.
V současné době je tento ukazatel na historickém maximu, přičemž Buffettova společnost sama sedí na zhruba 150 miliardách dolarů hotovosti, proč asi?

3. Q ratio
Q ratio známé také jako Tobinovo Q se rovná tržní kapitalizaci společností dělené reprodukčními náklady jejich aktiv. Hodnota 1 – rovnováha – nastává, když se tržní hodnota společností rovná reprodukčním nákladům. Na své nejzákladnější úrovni vyjadřuje Q ratio vztah mezi tržním oceněním a vnitřní hodnotou investic. Jinými slovy se jedná o prostředek užitečný k odhadu, zda je daný trh (podnik) podhodnocený nebo nadhodnocený.
Dlouhodobý průměr tohoto ukazatele je 0,892. Nízké Q ratio mezi 0 a 1 znamená, že jsou náklady na výměnu aktiv firem vyšší než cena akcií – akcie jsou podhodnoceny. Naopak číslo vyšší než jedna indikuje nadhodnocení akcií. Aktuálně charakterizuje americký akciový trh hodnota Q ratia na úrovni 2,3… Opět historicky nejvyšší zaznamenaná hodnota.

4. P/S ratio
Poměr ceny a tržeb společností zahrnutých v indexu S&P 500 je reportovaný pouze od roku 2001. Pokud se však podíváte na graf níže, opět uvidíte maximální dosud viděný násobek. Za posledních 12 měsíců se jeho hodnota přitom téměř zdvojnásobila.
Dlouhodobý průměr odpovídá číslu 1,58 a aktuálně americký trh vykazuje hodnotu tohoto ukazatele na úrovni 2,89.

5. Dividendový výnos
Průměrný dividendový výnos společností z indexu S&P 500 je naopak nejnižší od dotcom bubliny. Téměř vždy když došlo k dosažení lokálního minima přitom následovaly výrazné propady akciového trhu, přičemž by bylo možné znovu zopakovat již jmenované krize. Propad dividendového výnosu akciových společností tak je pouze dalším dílkem do skládačky…

6. Korekce přicházejí v průměru každých 22 měsíců
Nakonec pak také z historie vyplývá, že jsou korekce akciového trhu možná častější, než se na první pohled může zdát. Od roku 1950 si prošel index S&P 500 38 korekcemi s minimální propadem hodnoty o 10 %. To představuje propad podobného rozsahu každých 22 měsíců.
To nutně neznamená, že bychom měli očekávat další krach v lednu příštího roku (22 měsíců od března 2020), historická data jsou zkrátka historická data. V minulosti se také objevilo několik období, během kterých k takovému propadu nedošlo. Například v letech 1991 až 1996 nedošlo k jedinému dvoucifernému propadu amerického akciového trhu. V posledních 11 letech však došlo k 7 dvouciferným poklesům, což dlouhodobému průměru víceméně odpovídá… Ve světle výše zmíněných grafů se pak zdá brzký kolaps amerického trhu jako nevyhnutelný… tik…tak…
---
Navzdory všemu zmíněnému není důvod k panice. Máte-li tedy dostatečně dlouhý investiční horizont. Americký trh se vždy v historii ze svých propadů zotavil a v mnoha případech mu stačilo pár měsíců – viz loňský rok a pokud byste vzali v úvahu jakékoliv 20leté historické období indexu S&P 500, pak byste nikdy nenarazili na záporný výnos.
Obecně nakonec dlouhodobému investorovi ani tak nemusí záležet na tom, kdy bude akcie nakupovat. Rozhodující je, zda nakupuje akcie v kvalitních a inovativních podnicích za rozumnou cenu a ty je možné na trhu nalézt za téměř jakékoliv tržní situace. Těsně po propadu trhu je takových příležitostí samozřejmě více.
#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #americkeakcie #sp500 #bublina #krach #krize #propad #korekce #shillerovope #buffettůvindikator #psratio #qratio #dividendovyvynost