11.03.2021 6 minut čtení

Katastrofa za dveřmi? 6 jasných varovných signálů, které ukazují, proč je další akciový krach na spadnutí

Ano, ceny akcií mohou i klesat, ačkoliv na to mohli někteří investoři za posledních 12 měsíců zapomenout. Zvýšená volatilita posledních týdnů může být pouze předzvěstí událostí budoucích.

Sledujete-li vývoj akciových trhů už nějakou dobu, asi mi dáte za pravdu, že to jsou právě #emoce, které jsou hlavním motorem krátkodobých pohybů cen, nikdy tak přesně nevíme, kdy může dojít k příští korekci nebo krachu akciového trhu.

Pak tu jsou však také zcela zjevné a exaktní metriky, které ukazují, že může brzy americký akciový trh bouchnout jako papiňák.

1. Shillerovo P/E ratio

Shillerovo P/E ratio je metrika vyjadřující aktuální ohodnocení akciového trhu. Jedná se o poměr aktuální ceny a desetiletého průměru zisků společností očištěných o inflaci. Kdykoliv v historii Shillerovo P/E ratio amerického akciového trhu překonalo hodnotu 30, následoval nepěkný medvědí trh.

Za posledních 150 let činila průměrná hodnota tohoto ukazatele 16,79, k 10. březnu byla více než dvojnásobná. Jak můžete vidět na grafu níže, v historii se na podobné hodnoty vyšplhalo toto #měřítko pouze 4x a pokaždé následoval nikoliv pozvolný, ale zcela náhlý #propadVelká hospodářská #krize 1929, splasknutí dotcom bubliny na přelomu milénia, loňský „koronavirový“ propad.

Je také pravdou, že loňský krach neměl nic moc společného s oceněním trhu, spouštěčem byla ona pandemická situace, to však nic nemění na skutečnosti, že všechny předchozí případy, kdy vzrostlo Shillerovo P/E ratio nad hodnotu 30 vedly k poklesu indexu S&P 500 o desítky procent.

Shillerovo P/E ratio amerického akciového trhu. | Zdroj: multpl.com

2. Buffettův indikátor

Warren #Buffett je jedním z nejznámějších investorů na světě a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway. Díky své schopnosti předvídat akciový trh a rodnému městu je nazýván Věštcem z Omahy. Jedním z Buffettových oblíbených tržních indikátorů je poměr celkové kapitalizace amerického akciového trhu k hrubému domácímu produktu USA. Pokud je tento poměr příliš vysoký, Buffett považuje akcie za nadhodnocené, jako tomu bylo před dotcom bublinou v roce 2000 i před velkou hospodářskou krizí v roce 2008.

V současné době je tento ukazatel na historickém maximu, přičemž Buffettova společnost sama sedí na zhruba 150 miliardách dolarů hotovosti, proč asi?

Hodnota Buffettova indikátoru. | Zdroj: advisorperspectives.com

3. Q ratio

Q ratio známé také jako Tobinovo Q se rovná tržní kapitalizaci společností dělené reprodukčními náklady jejich aktiv. Hodnota 1 – rovnováha – nastává, když se tržní hodnota společností rovná reprodukčním nákladům. Na své nejzákladnější úrovni vyjadřuje Q ratio vztah mezi tržním oceněním a vnitřní hodnotou investic. Jinými slovy se jedná o prostředek užitečný k odhadu, zda je daný trh (podnik) podhodnocený nebo nadhodnocený.

Dlouhodobý průměr tohoto ukazatele je 0,892. Nízké Q ratio mezi 0 a 1 znamená, že jsou náklady na výměnu aktiv firem vyšší než cena akcií – akcie jsou podhodnoceny. Naopak číslo vyšší než jedna indikuje nadhodnocení akcií. Aktuálně charakterizuje americký akciový trh hodnota Q ratia na úrovni 2,3… Opět historicky nejvyšší zaznamenaná hodnota.

Vývoj hodnoty Q ratia od roku 1940. | Zdroj: gurufocus.com

4. P/S ratio

Poměr ceny a tržeb společností zahrnutých v indexu S&P 500 je reportovaný pouze od roku 2001. Pokud se však podíváte na graf níže, opět uvidíte maximální dosud viděný násobek. Za posledních 12 měsíců se jeho hodnota přitom téměř zdvojnásobila.

Dlouhodobý průměr odpovídá číslu 1,58 a aktuálně americký trh vykazuje hodnotu tohoto ukazatele na úrovni 2,89.

P/S ratio amerického akciového trhu. | Zdroj: multpl.com

5. Dividendový výnos

Průměrný dividendový výnos společností z indexu S&P 500 je naopak nejnižší od dotcom bubliny. Téměř vždy když došlo k dosažení lokálního minima přitom následovaly výrazné propady akciového trhu, přičemž by bylo možné znovu zopakovat již jmenované krize. Propad dividendového výnosu akciových společností tak je pouze dalším dílkem do skládačky…

Dividendový výnos amerického akciového trhu. | Zdroj: multpl.com

6. Korekce přicházejí v průměru každých 22 měsíců

Nakonec pak také z historie vyplývá, že jsou korekce akciového trhu možná častější, než se na první pohled může zdát. Od roku 1950 si prošel index S&P 500 38 korekcemi s minimální propadem hodnoty o 10 %. To představuje propad podobného rozsahu každých 22 měsíců.

To nutně neznamená, že bychom měli očekávat další krach v lednu příštího roku (22 měsíců od března 2020), historická data jsou zkrátka historická data. V minulosti se také objevilo několik období, během kterých k takovému propadu nedošlo. Například v letech 1991 až 1996 nedošlo k jedinému dvoucifernému propadu amerického akciového trhu. V posledních 11 letech však došlo k 7 dvouciferným poklesům, což dlouhodobému průměru víceméně odpovídá… Ve světle výše zmíněných grafů se pak zdá brzký kolaps amerického trhu jako nevyhnutelný… tik…tak…

---

Navzdory všemu zmíněnému není důvod k panice. Máte-li tedy dostatečně dlouhý investiční horizont. Americký trh se vždy v historii ze svých propadů zotavil a v mnoha případech mu stačilo pár měsíců – viz loňský rok a pokud byste vzali v úvahu jakékoliv 20leté historické období indexu S&P 500, pak byste nikdy nenarazili na záporný výnos.

Obecně nakonec dlouhodobému investorovi ani tak nemusí záležet na tom, kdy bude akcie nakupovat. Rozhodující je, zda nakupuje akcie v kvalitních a inovativních podnicích za rozumnou cenu a ty je možné na trhu nalézt za téměř jakékoliv tržní situace. Těsně po propadu trhu je takových příležitostí samozřejmě více.

#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #americkeakcie #sp500 #bublina #krach #krize #propad #korekce #shillerovope #buffettůvindikator #psratio #qratio #dividendovyvynost

Hodnocení: +69
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Je zajímavé sledovat protichůdné názory....  Očekává se letos nárůst ekonomiky  USA +7,9%. Analytici předvídají skvělý investorský rok, lepší než v loňském roce - pokračování nárůstu cen akcií. Hovoří pro to předpoklad hospodářského růstu a stále ještě pokleslé ceny mnoha akciových titulů z důvodů pandemie Covid 19, které se stále ještě vrací k původním hodnotám. Parametry říkají podle tohoto článku pravý opak. Kde je tedy pravda? Asi někde uprostřed. Ceny akcií ovlivní narůstající počet investorů, protože jich každý rok neuvěřitelně přibývá (kdo např. před 10 lety v ČR investoval na burze? Tento investorský boom sleduji až poslední 2 roky...) a tím pádem se valí další a další peníze na burzy. Své udělají i vládní stimulační balíčky, které na druhé straně časem způsobí určitou míru inflace a zvednutí úrokových sazeb. Ta doba přijde.... Někdy v roce 2023.... Takže podle mne se dnes nedá zodpovědně předpovědět, jak se trh zachová. Faktorů, které toto všechno ovlivňují, je mnoho a obávám se, že uvedené poučky z článku dnes už nemusejí platit, protože trh není stejný jako dříve.

  +48
  • Tak samozřejmě, že se jedná povětšinou o spekulace, a odpověď nám přinese jedině budoucnost 😁 já jsem obezřetný, nicméně investuji dále...co se týče boomu, ten tady určitě je, další peníze určitě od nových investorů i ze stimulačních balíčků na trhy putují... takže těžko předpovídat. Tato měřítka však leccos naznačit mohou...

   +6
  • Někde uprostřed? Co to je za filosofickou a alibistickou odpověď? Buď to poroste dál nebo se to propadne. Pochybuji že bude trh v aktuálním dění přešlapovať na místě.

   -1
  • @martinaStychova *po celý rok*

   0
  • @martinaStychova jak pan Blatný  "Situace se buď zlepší, nebo zůstane stejná, nebo se zhorší" to bych aplikoval i tady

   +7
 • Pokud bych nyní vystoupil z trhu s tím, že bude propad a ten propad opravdu nastal nyní, tak na tom vydělám. Jenže pokud by ceny ještě rostly 2-3 roky a propad by byl až pak, tak nejspíš prodělám, protože ten propad sotva dosáhne hodnoty co je teď. Nehledě na ztracené dividendy. Takže asi nejlepší je být stále v trhu a mít nějaké peníze připravené na dokupování.

  +19
  • tak s tím určitě souhlasím :-) díky za koment.

   0
 • Jen je otázka , jestli tyto ukazatele ještě dnes platí, když trh je úplně jiný. A jsou to stejně jen průměry a v tom množství akcií se dá určitě vybrat několik akcií , které tyto ukazatele nenaplňují a jejich růst v budoucnosti ( i přes nějaké korekce ) je možno předpokládat ( s nějakou mírou pravděpodobnosti )

  +7
  • Souhlasím s tím, že lze vybrat za jakékoliv tržní situace několik akcií, které lze nakoupit za rozumnou cenu, nicméně, kolik investorů to skutečně dělá a kolik z nich kvůli přepálenému trhu přijde o peníze?? 

   jiank co se týče první věty ta mě baví a to nemyslím nijak osobně proti vám. 😁 Z pár knížek jsem vyčetl, že ji investoři nejvíce skloňují právě v době, kdy je trh velmi vysoko. Je o tom napsaná i kniha "Tentokrát je to jinak": https://www.kosmas.cz/knihy/188501/tentokrat-je-to-jinak/ ..

   Taky o tom mluví Graham v Inteligentním investorovi, jak tohle říkali investoři v roce 1929, než přišlo co přišlo. Mám takový pocit, že Grahamova matka přišla během tohoto propadu o všechny úspory. Stejně tak se to říkalo v roce 2000, v roce 2008.... No já se zas přikláním k tomu, že se historie opakuje, ale možná jsem zbytečný pesimista.

   +7
  • @PatrikKudlacek  ale možná na té větě něco pravda bude , a jje to teď jinak . Protože kdy v minulosti FED takhle pumpoval ekonomiku?? Takhle extrémě to ještě asi nebylo . A myslím si , ze když už s tím začali tak to budou i dál držet . ale kdo ví co zatím je , aby to nebyl cíl , nalákat lidi a pak to nechat padnout , ale to je doufám jen scénáŘ ze špatného filmu 😉

   +4
  • @mira38 souhlasím celý svět je živí organismus, ale cykly se opakují. A toto je matematicky neudržitelné. Můžeme diskutovat jestli to bude za 6 měsíců nebo za 5let ale jsme na konci cyklu. Samozřejmě kdo nakupoval již dávno nemusí mít strach, protože převážnou část nakoupil podhodnocenou nebo za zdravou cenu. Kdo přišel v poslední vlně podstupuje mnohem větší riziko za cenu nízkého výnosů.

   +2
  • @PatrikKudlacek souhlasím s vámi, ten propad musí zákonitě přijít v nejméně očekávanou dobu.Na tom je totiž založený celý tento systém...

   0
  • @PatrikKudlacek četl jste tu knihu? Zatím jsem jen v půlce, ale o akciích tam nepadlo ani slovo;) Docela se s tím peru, ale určitě se to bude hodit když vidím kolik státu si vůbec nedělá starost z výší svého dluhu.

   0
  • @VictorNettoyeur četl četl, ale už to bude více než rok.. na základě doporučení nějakého investora z podcastu, ale už nevím, kterého. 😃 Mě oslovují i takové knihy :-) naopak jsme se někdy pral a peru (protože ho čtu podruhé) s některými kapitolami Inteligentního investora 😁

   +1
  • @PatrikKudlacek to chápu, myslím že žádnou z knih jsem nečetl déle;) Určitě se k ní ještě vrátím až budu mít více zkušeností a věřím, že si z ní odnesu mnoho nového.

   0
 • Diky za clanek, dovolim si sem vlozit prispevek, ktery napsal jeden typek z eToro, ktereho kopiruji. Myslim, ze to napsal opravdu dobre.

  Is this it? Is this the big crash?

  Unlike a regular click-bait title, I'll save you the effort of reading any further if you're concerned and answer you now before I better explain my reasoning and strategy.

  No.

  This is not a big crash, and I do not believe there will be a big crash for at least another year, probably longer. I could be wrong, but I'll explain why it doesn't matter, even if I am.

  -The sky is falling!

  First, just a quick warning about the typical click-bait "journalism" that circulates with similar titles, the people who write them, and why you should step back before taking their word for it.

   

  Over the past 5 years on eToro where I've traded as a popular investor, I've received emails and messages linking to doomsday articles about how the world is on the brink of another 2009 style collapse, or worse, a great depression. Every year so far they have been wrong.

   

  It doesn't take much work to check how credible an article is yourself either. I don't even bother wasting my time reading around 99% of the articles you all link me. Instead, I take the author name, then google it with the word "crash" and <insert year>. 9 times out of 10 the author has been calling INCORRECTLY for a crash year after year after year.

   

  -Shouldn't we prepare?

  Crashes over 25% on the Dow Jones (has the longest track record) are extremely rare. Since I was born, there have been 4.

  1989:

  39% crash over 3 weeks

  91 weeks to recover

   

  2002:

  28% crash over 19 weeks (more of a bear market that could be measured from 2000)

  63 weeks to recover

   

  2008:

  43% crash over 24 weeks

  86 weeks to recover

   

  2020:

  38% crash over 4 weeks

  33 weeks to recover

   

  There is a vast chasm of time between when these crashes recovered, and when the next drop came. In fact, the DJI rose by 300%, 14%, and 156% respectively between these drops (measured from the end of the recovery to the start of the next drop).

   

  If you bought the DJI the day before the 1989 crash, and held until today you would have made over 1000% profit. Not bad for 32 years of doing nothing. And that doesn't include dividends.

   

  Of course, these days the DJI is considered pretty dull by many investors. The Nasdaq returned much more in the same timeframe, and if you copied me the day I joined eToro, you'd now have over 1600% profit, and that's just in 7 years.

   

  By wasting time trying to prepare for drops, and flinching any time the portfolio falls, we only ensure that we will miss out on the vast majority of profits.

   

  This is why I try not to trade every single correction, and certainly don't aim to make a profit from them unless I feel extremely confident doing so.

   

   

  -So What's the plan?

   

  Markets are volatile, and nobody can reasonably be expected to avoid crashes entirely, or even mitigate 50% of the damage these drops dish out.

   

  The goal is to limit the damage, and buy back some of our positions at a lower price when the market is a little lower. Even buying 5% of my portfolio at a 5% cheaper price amidst a 25% correction counts as a win in my book.

   

  If I feel it will be a long drop, like a bear market, I may focus on adjusting to safer stocks. I did this for 2020, and even a little with this recent drop.

   

  Ultimately though, I am confident in the stocks I hold, so generally I use leveraged shorts on major indices to soften the fall. The goal is to sell them at a profit, but even selling at break-even means we probably avoided some drawdown. Then we re-position into the stocks that I like, or sometimes discover new ones that were hit especially hard.

   

   

  -This doesn't sound convincing

   

  Losing 30% instead of 40% would be a good result for me, but you may find it horrifyingly scary. The thing is, most traders are not as good in a bear market. I'm no exception. I will always aim for profit, but these things are often difficult to predict.

   

  This is why it's so important to beat the markets consistently during bull-markets. I've done this every year except those that suffered extreme drops and volatility.

   

  This year is a good example:

   

  The Nasdaq100 (which I primarily trade) is down 5% in 2021.

  The S&P500 is down 1.5% in 2021.

  I am up over 8% in 2021.

   

  That means if you copied Mid-January, perhaps you are now in the red, or just break-even. But you're still beating the benchmarks!

   

  Why? Because I out-performed the market so much in Jan/Feb.

   

  I don't have much more to add than that.

   

  Expect volatility.

  Things may get worse before they get better.

  This is still not something I would consider even close to a crash.

  Many companies still have good valuations and posted good growth at earnings.

  I still expect to make a profit in 2021, probably even for March.

  Think long term, investing is not something to do if you need the money soon.

  +4
  • Jak se prosím jmenuje autor článku na eToro?

   0
  • Děkuji za sdílení. Mohl byste prosím napsat, jak se jmenuje, nebo kde ho najdu? 🙂

   0
  • Ma nick jaynemesis a v soucasne dobe ho na eToro kopiruje pres 40 tisic lidi. Ja jsem jeden z nich.

   +3
  • To bude opravdu frajer, když nakupuje crypto přes ETORO. Hlavně že jej kopíruje tolik oveček

   0
  • @martinaStychova nakupuje krypto, protože mu to přináší nadvýnos oproti akciovým investorům, který má ve statistikách a právě kvůli tomu výnosu ho ovečky kopírují 😁 nemyslím si, že by primárně nakupoval krypto na eToro, prorože by ho chtěl vlastnit...

   +1
  • @martinaStychova Az budete umet zhodnotit portfolio opakovane v desitkach % rocne, tak kritizujte. Do te doby radsi mlcte a soupejte nohama...

   -8
 • V nejblizsich tydnech nas nejspis ceka americka akciova diskoteka, zivena euforii z navratu do normalniho zivota + Bidenovym stimulem. Shillerovo P/E si nejspis sahne na Dot Com hodnotu, pak asi vypadnu a koupim si CEZ nebo KB. 😁

  +4
 • Díky za článek. Ty ukazatele samozřejmě působí velmi varovně, ale u takových článků mě trochu vadí, že vůbec neberou v potaz současnou situaci, kdy díky aplikacím typu Robinhood nebo Revolut masivně celosvětově přibývá drobných investorů, a objem peněz se přelívá k akciím a logicky tak roste jejich cena. Historie toto opravdu nepamatuje. Ostatně něco tak bezprecedentního jako stále pokračující kauza Gamestop by bez tohoto trendu nikdy nemohlo nastat.

  +3
  • To máš pravdu, ale většinou se jedná o nezkušené investory. A zde je otázka, jak se budou chovat v případě velké korekce. Plus s čím jsem se setkal, tak většinou nemají dobře diverzifikované portfolio. Teď vše jede na umělé výživě a až čas ukáže, jaké projekty jsou dlouhodobě udržitelné.

   0
  • @liborTuma To je samozřejmě taky pravda. Ale zrovna u toho Gamestopu je vidět, jak zrovna tihle nezkušení investoři vytvořili obrovskou bublinu, která logicky praskla...a o pár týdnů později jí vytváří znova. A jestli ten hype v konečném důsledku tu firmu postaví finančně na nohy (už bych se ani nedivil...), tak se trochu ztrácí významy slov o umělé výživě a dlouhodobě udržitelnosti.

   0
  • S tvým argumentem ohledně Gamestopu bych i souhlasil. Pokud bych bral drobné investory jako racionální hráče. Otazka je nakolik jsou trhy racionální 😊Ale silně pochybuji, že provedly analýzu firmy a věří v její udržitelnost. Spíš šlo o velkou spekulaci. Proti tomu nemám vůbec nic. Jedná se o davové chování, které na trzích bylo vždy. Jen je nyní více vidět. Každá krize ma trh očistit od slabých firem a vytvořit prostor. Ale to zatim moc nefunguje, proto beru současný trh za nezdravý.

   0
 • díky za připomenutí, když vidím ty poslední dny jak to letí nahoru...tak je dobré si to připomenout, i když to nechceme slyšet :)

  +3
  • no jak by řekl WB: „Buďte obezřetní, když jsou ostatní chamtiví, a buďte chamtiví, když ostatní mají strach." 😁

   +6
 • Včera na mě vyskočil článek Markéty Šichtařové, která věštila burzovní zkázu v roce 2015.

  +2
 • Bohužel se bublina může nafukovat ještě hodně dlouho.

  +2
 • Článek lze chápat jako určité upozornění a varování, že se blížíme do nebezpečného teritoria. Nicméně nemůže přesně říci, kdy k propadu dojde. Investor by měl být tedy obezřetný a přizpůsobovat velikost nákupních pozic hrozícímu nebezpečí propadu. A také mít připravenou dostatečnou hotovost pro nákupy po příp. propadu. Na důležitosti nabude také důkladná fundamentální analýza nakupovaných společností včetně studia jejich fin. výkazů. Jedině tak totiž investor může i v dnešní valuačně vypjaté době nalézt kvalitní akcie, které případný propad buď ustojí, nebo se z něj alespoň rychle oklepou. Více než kdy dříve by také měl hledět na maximální (mezioborovou, mezidruhovou...) diverzifikaci svého portfolia.

  +1
  • Skvělý komentář :-) ..ten by se tam skoro hodil jako doplnění do závěru článku :-)

   +1
  • @PatrikKudlacek Díky za pochvalu! I já musím po čase opět pochválit Vaše články - jsou skvělé a inspirativní! Pořád si lámu hlavu nad tím, jak můžete zvládat psát takové množství tak kvalitních článků a stále na to nemohu přijít. Jste fakt borec, stejně jako @Stan1000 a @tomasdurcak . Máte můj velký obdiv!

   +1
  • Díky @Dalibor007 :-)) to víte, tajné know-how 😁

   +1