6 minut čtení

Obáváte se krachu akciového trhu? Možná byste se měli seznámit s těmito 7 uklidňujícími fakty

Ačkoliv jsou krachy a propady akciového trhu vnímány většinou investorů negativně, nemusí tomu tak být. Pokud máte dostatečně dlouhý časový horizont, může být takový krach ve skutečnosti tím nejlepším, co vás může potkat.

Posledních 12 měsíců na americkém akciovém trhu je opravdu nezapomenutelných. Těžko mohl někdo očekávat loňského 23. března, kdy se americký akciový trh dotkl svého dna a začal růst, co přinese následující období. Očekávání byla spíše opačná, jak se říká, nejtemnější chvíle nastávají vždy před úsvitem…

Po nejprudším propadu amerického akciového trhu o 34 % v historii jsme tak následně byli svědky i nejstrmějšího a nejrychlejšího zotavení. A to leccos o charakteru krachů akciových trhů napovídá. Přestože jsem psal, že 6 jasných varovných signálů naznačuje, že je další krach akciového trhu na spadnutí, možná vás následujícími řádky uklidním. Ve skutečnosti lze jakýkoliv propad akciového trhu využít ke svému prospěchu. Jaká fakta byste měli o kraších na akciovém trhu znát?

1. Dochází k nim možná častěji, než si připouštíme

V prvé řadě bychom se měli smířit s tím, že propady a krachy k akciovému trhu jednoduše patří. Jak ukazuje studie vypracovaná společnosti Yardeni Research, od roku 1950 došlo na americkém trhu k 38 korekcím o minimální hloubce 10 %. Propad podobného rozsahu tak v historii nastává každých cca 22 měsíců. Menší propady o 5 až 9,9 % jsou pak ještě frekventovanější. K propadu podobného rozsahu, jako byl ten loňský – o více než 30 % - pak dochází zhruba jednou za dekádu.

Jedná se sice o historické průměry, ledacos nám však mohou o chování amerického akciového trhu napovědět.

Korekce a krachy akciového trhu v letech 2008–2021. | Zdroj: Yardeni Research

2. Korekce a krachy nelze předvídat

Dalším neoddiskutovatelným faktem o propadech a korekcích je, že je nemožné tyto události předvídat. To znamená, že nikdy nebudeme dopředu vědět:

  • Kdy ke krachu či korekci dojde?
  • Jakého rozsahu budou?
  • Jak dlouho budou trvat?
  • Co bude impulzem pro tento propad?

Jinými slovy to znamená, že pokusy o krátkodobé časování pohybů na akciovém trhu nejsou úspěšné a z dlouhodobého hlediska je nelze provádět s jakoukoliv konzistencí nebo přesností.

3. Netrvají příliš dlouho

Z historie je také patrné, že výrazné propady netrvají ani příliš dlouho – obvykle postačí investorům trpělivě vyčkat pár měsíců. I když se tak korekce či krach objeví na trhu každých 22 měsíců, většinou se vrátí trh na své původní hodnoty už za necelé čtyři měsíce. Celkem 24 z posledních 38 korekcí trvalo maximálně 104 dnů. Pouze 7 zásadních propadů ve zmiňovaném období pak trvalo déle než jeden rok.

I když však do výpočtů zahrneme tyto mimořádně dlouhé propady a korekce, průměrná délka každého propadu se protáhne „pouze“ na 188,6 dnu – zhruba 6 měsíců. Srovnatelné růsty akciového trhu naproti tomu trvají spíše roky.

4. Za přehnanými výkyvy vzhůru i dolů hledejte emoce

Pokud vás zajímá, proč jsou krachy a korekce akciových trhů tak náhlé a často krátkodobé, nehledejte za tím nic jiného než emoce spojené s investováním.

I když jste třeba vy sami schopní se od emocí oprostit, stále bude na trhu více než dost krátkodobých obchodníků a investičních firem, které způsobují výrazné krátkodobé přesuny kapitálu. Pokud se naopak trhu zmocní růstová hybnost, není neobvyklé, že krátkodobí obchodníci vyženou trh podobně nepřirozeně i vzhůru.

Dotcom bublina byla nejdéle trvající korekcí akciového trhu za posledních 70 let. | Zdroj: Yardeni Research

5. Krachy a propady trhů mnohem více trápí krátkodobé obchodníky

Toto souvisí do značné míry s výše zmíněným. Krátkodobí obchodníci spekulují na pohyby ceny trhu nebo akcií a často k dosažení vyšších zisků využívají pákového financování svých obchodů. Posléze pro ně může i 5% propad znamenat velmi výrazný pokles v hodnotě jejich investic. Jsou nuceni své spekulativní pozice prodávat a následně je spuštěn domino efekt.

To souvisí také s již uvedenou nemožností přesných odhadů krátkodobých pohybů trhu. Dojde-li k neočekávanému propadu, krátkodobí investoři mohou mít peníze ve ztrátových pozicích a obchodníci, kteří využili marže ve snaze posílit své zisky, vidí ještě daleko vyšší ztráty… Pokud nás tak loňský propad něco naučil pak to, že trh může zůstat mnohem déle iracionální než krátkodobí obchodníci solventní.

6. Rozhodně nenastává čas pro prodej vašich investičních pozic

Bez ohledu na to, zda dojde k velkému krachu nebo korekci, není důvod prodávat vaše pozice primárně kvůli propadu. Aby bylo jasné, panické prodeje v době propadů trhu nejsou téměř nikdy dobrým nápadem. V mnoha případech nebude vaše počáteční investiční teze propadem akciového trhu nijak ovlivněna – důvody, proč jste akcie koupili zůstávají stále stejné. Pouze je třeba trpělivě vyčkat, než se bouře na akciovém trhu přežene.

7. Nákupy v době propadu jsou skvělým investičním krokem

Poslední a možná vůbec nejdůležitější fakt ze všeho: Nákupy během jakéhokoliv pádu nebo korekce na akciovém trhu jsou chytrým tahem. Platí to, protože každá jednotlivá korekce nebo krach akciového trhu byly následovány opětovným růstem, který předchozí propad překonal.

Klíčem však je opět trpělivost. Investor musí umožnit společnosti, aby po propadu dosáhla dostatečného růstu provozních výnosů. Pokud je váš časový horizont příliš krátký, nemůžete počítat s žádnými zárukami. Obecně však nastává vhodná doba jak pro nákup růstových, tak příjmových akcií. Růstové akcie obvykle těží z toho, že jsou úrokové sazby tlačeny krizí dolů. Růstové společnosti si tak mohou levně půjčovat a financovat svůj růst prostřednictvím levného dluhu. Dividendové akcie vedle toho nabízejí dlouhodobě lepší návratnost než akcie dividendu nevyplácející a vy máte v tomto okamžiku možnost nakupovat je ve slevě.

Krach nebo korekce akciového trhu tak je ve skutečnosti požehnáním a jedinečnou příležitostí pro dlouhodobé investory.

#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #emoce #krach #americkytrh #americkyakciovytrh #korekce #propad #propadtrhu

Hodnocení: +38
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Stále dokola... Proč by se měl člověk bát? Naopak na to dychtivě čekám

    0
    • Samozřejmě ? rád bych věřil tomu, že to má podobně většina investorů... z toho, co se obvykle děje, bych řekl, že platí spíše opak ?

      0
    • Nejlepší je, když v ulicích "teče krev" ? to se to nakupuje.

      0
  • To je čistá utopie podle mne je když se akcie propadnou o deset procent okamžitě prodávám kdy mám ještě nějaký  zisk a čekám až se to začne zase oživovat tak kupuji  a přikoupim další abych si dorovnal ztrátu z propadu.

    -3
    • To je právě ten problém, že to tak řada lidí v praxi skutečně dělá, ale 10% propad pro mě není u dlouhodobých investic důvodem k prodeji, naopak raději přikoupím... viz nedávný propad Apple... pokud spekulujete pak se podobnému chování nedivím...

      +5
  • Asi jsem rád, že jsem se pustil do aktivního investování "až" teprve loni, kdy šlo vše vzhůru. Na začátku se mnou házely emoce a jak jsem měl nějaký zisk, tak jsem hned bral co je a naopak, když šla hodnota dolů, tak jsem v panice prodával abych neztratil. Kdybych držel od loňska do teď, tak jsem na tom samozřejmě o dost líp. Ale na druhou stranu, jsem si díky tomu, že to spíše rostlo, nenamlátil hubu a neztratil peníze. Teď po roce, když už jsem nasbíral X informací o investování a trhu, se mnou emoce cloumají minimálně a ani pokles mě už moc nevyvede z míry.

    0
    • to rád slyším :-) ... dle mého je také důležité výnosy za loňský rok příliš nepřeceňovat... ale pokud se vám daří nenechat se ovlivňovat emocemi, tak je to snad ten nejdůležitějších základ úspěchu :-)

      0