Velmi často uslyšíte, že se vyplatí napodobovat zvyky zámožných lidí. Sám jsem o tom psal včera. V tomto případě se však jednalo spíše o výdajové návyky a investování je úplně jiná kategorie. Inspirace milionáři může být do jisté míry vhodná strategie, bohatí lidé mají tendence investovat své peníze, nechat je pracovat dlouhodobě, a to je moudré rozhodnutí ať jsou vaše příjmy jakékoliv. Reálné investiční strategie, které využívají skutečně bohatí lidé, však nemusí být vhodné pro každého.
Pokud se snažíte inspirovat bohatými investory, možná máte tendenci využívat strategií, které pro vás nejsou vhodné, a naopak zapomínáte na pravidla, kterých by se měl držet každý drobný investor. Jedná se zejména o 3 chyby, kterým byste se měli vyvarovat. O jaké chyby se jedná?
1. Nevyužíváte k investování indexových fondů
Vysoké poplatky za investování – ty obvykle charakterizují aktivně spravované podílové fondy – mohou vymazat značnou část vašich výnosů a omezit schopnost vašich peněz růst. Pokud jste velmi bohatí, můžete si snadno tyto vyšší poplatky dovolit platit, ale průměrně vydělávající lidé pravděpodobně nechtějí, aby se na nich zasekl růst jejich bohatství.
Proto se vyplatí zaměřit na indexové fondy. Cílem indexových fondů je sledovat výkonnost tržních indexů, tzn. že jsou spravovány pasivně – jednotlivé akcie nejsou do těchto fondů vybírány, proto není třeba za správu těchto fondů platit přehnané poplatky. Ty dosahují standardně desetinové hodnoty, oproti aktivně spravovaným fondům. Aby toho nebylo málo, přestože jsou indexové fondy pasivní, často svou výkonností překonávají i aktivně spravované konkurenty.
Indexové fondy nejsou navrženy tak, aby porazily trh, což je skutečnost, které chtějí bohatí lidé dosáhnout. Pokud jste ale spokojení s výkonností širokého akciového trhu, která se v případě toho amerického pohybuje kolem 10 % ročně, pak je nejlepší volbou pro začínajícího investora právě investice prostřednictvím indexových fondů.
Zhodnocení 10 % ročně nemusí vypadat jako vysoké, ale i tak dosáhnete zdvojnásobení své za investované částky už za 7 let, a to není špatné.
2. Nedostatečně omezujete riziko
Investoři s velkým rozpočtem mohou přijímat nejrůznější rizika, kterým by se měl low-cost investor vyhnout. Boháči si mohou například dovolit vlastnit fyzické nemovitosti. Jednak si mohou koupit několik realit, které mají potenciál na růst své hodnoty, a také jim nevadí, že nejsou příliš likvidní, protože mají dostatečný finanční polštář.
Jako běžný investor s omezeným rozpočtem však pravděpodobně nemáte stejnou flexibilitu. Měli byste dávat přednost likvidním investicím, které jsou zároveň diverzifikované. Máte-li tak úmyslu investovat do nemovitostí, bude pro vás jako pro drobného investora mnohem vhodnější sázka na nákup REITs – burzovně obchodovatelného nemovitostního fondu, který vám bude pravidelně vyplácet dividendu, jeho akcie budou v průběhu času růst stejně jako hodnota podkladových aktiv a můžete tyto akcie kdykoliv prodat, když bude třeba.
3. Nevyužíváte k diverzifikaci nákup frakčních akcií
Když už se rozhodnete pro nákup jednotlivých akcí, proč nevyužít možnosti nakupovat je po částech, abyste dosáhli dostatečné diverzifikace. Bohatí investoři nemají problém zaplatit 1000 dolarů za jednu akcii, zkrátka mohou. Spousta akcií má dnes enormní růstový potenciál, obchodují se však za stovky dolarů a pro začínajícího investora může být složité vytvořit z těchto drahých akcí diverzifikované portfolio.
Frakční akcie vám však umožní vlastnit pouze část podílu cenného papíru, pokud si ho nemůžete dovolit pořídit celý. Jedná se o benefit, který nabízí například obchodník eToro, ale i někteří další brokeři. Zlomky akcií vám umožní vybudovat rozmanité portfolio, i když jsou vaše finanční prostředky omezené. Na diverzifikaci se přitom často zapomíná a jednou z častých výmluv je právě omezený rozpočet. I když se tak někteří movitější investoři nemusí obtěžovat se zlomkovými akciemi, jsou skvělým nástrojem pro začínajícího investora.
– – –
Jedna věc je snaha o zbohatnutí na akciovém trhu, která je určitě správná, pokud ale zatím bohatí nejste, nemusíte nic předstírat a vaše investiční strategie by měla tuto skutečnost odrážet. Jak se bude vaše finanční situace zlepšovat, můžete od nákupu frakčních akcí či indexových fondů upustit.
Na začátku je však úplně v pořádku setrvání v komfortní zóně. Je pouze na vás, jak budete investovat. Nemusíte se stresovat dodržováním nějakých trendů, spíše naopak.
#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #dlouhodobeinvestovani #indexovefondy #investovaniprozacatecniky #frakcniakcie #diverzifikace #reit #nemovitosti
10% se možná nezdá moc, jak říkáte, ale je to hodnota u které se podle mého názoru začne "lámat chleba". Pokud někdo zvládne dlouhodobě držet návratnost investice na 10% (třeba 25 let) dá se do důchodu s realistickým měsíčním vkladem dojít s milionem (miliony) dolarů. Otázka je kolik z nás na 10% dlouhodobě dosáhne. Osobně by mě zajímalo jaké procentní zhodnocení je ve skutečném světě dosažitelné pro "normálního" člověka. Každopádně to hodlám zjistit:D
@petrDusek no v podstatě na těch 25 letech se kolem 10 % může pohybovat ten americký akciový trh. Záleží pak samozřejmě na disciplíně člověka...jestli zvládné disciplinovaně pravidelně investovat, ale i s nějakými poplatky se zkrátka někam k těm 10 % dostane, přes portu to bude kolem 9 %...
Dobrý den,
Můžu se zeptat jakou platformu na investování doporučujete?
Děkuji za odpověď
Za mě Trading 212. Obchodování akcií a ETF bez poplatku, účet v CZK, frakční akcie a hlavně funkce Pies - koláče. Vytvoříte si seznam akcií (např. dividendové) a pak jen posíláte měsíčně nějakou menší částku a peníze se vám zainvestovávají do všech akcií v koláči podle poměru, který si nastavíte. Mají i autoinvest dividend, takže portfolio pomalu roste i na volnoběh ;).
@Venak záleží kolik času tomu chcete věnovat. Můžete využít třeba portu, případně jak píše @Alejo nějakého klasického brokera. Osobně jsem té funkci Pies nevěděl. Jaký si za to trading 212 účtuje poplatek??
@Alejo pokud se dividendy automaticky reinvestují, musí se danit?
@PatrikKudlacek Existují 2 verze platformy. Trading 212 Invest a pak Trading 212 CFD. V té první verzi je vše bez poplatku, platí se jenom spread. Nejsou tam ale všechny funkce, jako třeba nákup na páku a Forex. To ale zase tak nevadí, pokud vám stačí zbohatnout pomalu ;-) Někde jsem četl že poplatky od CFD uživatelů pokrývají provoz té základní verze. Je to podobné jako u eToro, kde jsou obyčejné obchody taky bez poplatku a peníze jdou hlavně ze zapákovaných pozic a gamblerů.
Funkce Pies je super. Pokud si člověk nechce sestavit vlastní sestavu akcií, ani si nevybere z ETFek, může si nakopírovat sestavu od ostatních uživatelů, pokud ji dají veřejně. V databázi jsou dividendové sestavy, rychle rostoucí akcie, nebo disruptive. Jsou tam i kopie hůře dostupných ETF, jako třeba Ark Invest. Podobná funkce je i na eToru - CopyPortfolio
@petrDusek řekl bych, že by to člověk měl dodanit, protože peníze z dividendy se připíšou do hotovosti a z té se financuje dokup celé sestavy, která je autoinvestu.
@PatrikKudlacek Děkuji, a co si myslíte o XTB a o TORRO?
já z různých důvodů obchoduji na eToro, ale uvažuji, že si pro dlouhodobé investování otevřů učet u Lynx/IB ještě uvidím.. jinak eToro nabízí ty popisované funkce výše, kopírování dalších obchodníků...nevýhodou je užší nabídka aktiv... více se asi dozvíte tady ze srovnání: https://warengo.com/stories/148249-velke-srovnani-brokeru-u-koho-si-v-roce-2021-otevrit-obchodni-ucet