07.11.2021 6 minut čtení

Jak utrácí své peníze boháči? Dotazník, který zodpovědělo 233 milionářů, přináší překvapivé odpovědi

Pokud vás zajímá, jak budují a budovali svůj majetek opravdu bohatí lidé, jste na správném místě. Rozsáhlá studie odhalila mnohé o jejich výdajových návycích.

Z dotazníku, který trval 5 let a odpovědělo na něj 233 milionářům s minimálním majetkem 3,2 milionu dolarů a hrubým ročním příjmem alespoň 160 000 dolarů, vyšel jeden důležitý závěr, který vám prozradím hned v úvodu. Pravděpodobně vás to ani moc nepřekvapí, ale drtivá většina zpovídaných milionářů dosáhla na status dolarového milionáře díky svému šetrnému či skromnému výdajovému chování. Dlouhodobě spotřebovávají maximálně 80 % své čisté mzdy. Co dělají se zbytkem peněz je asi jasné – finanční přebytky dlouhodobě investují.

Je tak zjevné, že bez ohledu na to, kolik peněz vyděláváte, se jistá střídmost vyplatí. Nemusí to nutně znamenat, že musíte nakupovat pouze potraviny ve slevě, vzdát se všech radostí a žít jako asketa. Střídmí lidé pouze každou korunu dvakrát obrátí, aby se ujistili, že se svými penězi konají pouze vysoce kvalitní rozhodnutí.

Výsledky studie, kterou zpracoval americký certifikovaný finanční poradce, Tom Corley, toho prozrazují mnohem více. Třeba skutečnost, za co přesně boháči své peníze utrácejí a v jaké výši. Pojďme se tak blíže podívat na způsob, jak střídmí milionáři utrácejí své peníze:

Bydlení: Maximálně 25 % z čistých příjmů

Pro mnohé je bydlení často nejdražší výdajovou položkou, která obvykle stoupá s rostoucí velikostí vašeho domova. Pokud bydlíte v menším, přirozeně platíte nižší splátky hypotéky/nájemné, utratíte méně peněz za energie, údržbu, pojištění atd…

Důležitou roli v tom, jakou část pravidelných nákladů utratíte za bydlení, však hraje i místo vašeho bydliště. Každý asi tuší… Nájem za garsonku v Praze může s přehledem překonat výši nájemného na maloměstě v bytě o dispozici 3+1. Jak je ale vidět z příkladu milionářů, bydlet skromně se vyplatí.  Pokud máte možnost, přestěhujte se do menšího nebo jiné lokality a snažte se udržet své měsíční náklady za bydlení pod 25 % vašich měsíčních čistých příjmů.

Jídlo a základní potřeby: Maximálně 15 % čistých příjmů

Jídlo v této kategorii představují potraviny kupované k domácímu vaření a také se jedná o stravu, kterou zkonzumujete v rámci své práce, ať už pozdní snídaně, obědy, večeře nebo jakékoliv jiné návštěvy v restauracích s pracovním účelem.

Základní potřeby do domácnosti pak asi každý znáte. Jsou to věci, které nezbytně potřebujeme, ale nikdo za ně peníze s oblibou neutrácí – toaletní potřeby či prostředky pro praní prádla, výrobky určené pro osobní péči nebo úklid domácnosti.

Automobil a doprava: Maximálně 5 % čistých příjmů

Tohle číslo mě překvapilo možná vůbec nejvíce. Dotazovaní milionáři vynakládají na splátky za vůz, pojištění automobilu, pohonné hmoty, mýtné a údržbu vozu pouze 5 % svých čistých příjmů.

Pokud auto nevlastníte, spadají do této kategorie i náklady na veřejnou a městkou hromadnou dopravu, car-sharing, taxi apod…

Oblečení: Maximálně 5 % čistých příjmů

I mnoho amerických miliardářů vyznává v rámci oblékání značně „minimalistický“ styl, stačí si vzpomenou na Jobse, Gatese nebo Zuckerberga. Milionáři se v této výdajové kategorii moc od svých bohatších kolegů neliší a na nákladné obměny šatníku si rovněž příliš nepotrpí.

Dovolená: Maximálně 5 % čistých příjmů

Milionáři, kteří odpovídali v rámci této studie se nevyhýbají dovoleným, ale nelze říci, že by si extra vyhazovali z kopýtka. Raději dávají přednost skromným a levným pobytům. Obvykle hledají výhodné dovolenkové nabídky, případně si raději koupili nemovitost v atraktivních přímořských či horských oblastech po zbytek roku ji pronajímají a v době dovolené tráví svůj čas zde.

Kromě toho, že šetří za ubytování, jim prázdninová nemovitost generuje příjem, a navíc je u ní vysoká pravděpodobnost, že bude v průběhu času nabývat na hodnotě.

Zábava: Maximálně 10 % čistých příjmů

Závěrečná kategorie výdajů zahrnuje bary, restaurace, dovážky jídla domů, koncerty, kino, divadla a dárky. Náklady na vše, co milionářům přináší do šedi stereotypního života radost, v souhrnu obvykle dosahují dvojnásobku nákladů na jídlo nebo dovolenou.

Jaké překvapivé návyky dotazování milionáři nejčastěji zmiňovali?

Kromě charakteristické struktury měsíčních nákladů se respondenti podělili také o další zajímavé a možná překvapivé návyky, které by lidé s jejich majetkem nemuseli mít na první pohled za potřebí.

 • 30 % milionářů uvedlo, že k nákupu jídla v restauracích i fastfoodech! vyžívají slevových kuponů. Je to jednoduché. Proč by měli platit více, než musí? Pokud se nezdráhají takto šetřit milionáři, proč byste nemohli i vy?
 • Rovněž se vyhýbají hazardu, neboť myslí na to, že hazardní hry jsou vysoce rizikové spekulace a často daní, kterou platíte za chudobu. Pokud si čas od času zaplatí tiket do loterie, zařazují tento náklad do kategorie zábavy.
 • Hledají výhodné nabídky a snaží se vyhnout spontánním nákupům, kde by nakonec mohli zaplatit více, než by bylo nezbytně nutné. Před každým větším nákupem si nejdříve zkontrolují ceny online a posléze konají inteligentní nákupní rozhodnutí.

Je zjevné, že udržení přehledu o svých výdajích není vždy jednoduchým úkolem. Jakmile se však sestavování rozpočtu a sledování výdajových návyků stane vaší rutinou, bude to mnohem snazší.

Sestavujte si rozpočet a sledujete za co utrácíte své peníze? Možná byste s tím měli po vzoru amerických milionářům začít, umožní vám to ušetřit a nasměrovat se na cestu ke světlejší budoucnosti.

Hodnocení: +49
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Článek je dobrou inspirací, ale milionáře z vás sám o sobě neudělá. Proč? Protože:

  1) Pokud je váš příjem opravdu hodně malý, tak se nejen těžko vejdete do stanovených výdajových limitů (především v otázce bydlení), ale hlavně vám zbyde jen málo volných peněz na případné investice. A malé investice = pomalý růst bohatství!

  2) Ne každý může bydlet na venkově. Jsou profese víceméně navázané na velkoměsta (typicky cestovní ruch nebo kultura). V takovém případě je nutné krotit výdaje alternativně (např. bydlet na okraji města a byt sdílet s více lidmi nebo bydlet např. na chatě, ve sklepě, v nebyt. prostoru apod.)

  3) Pokud člověk nežije sám (děti, rodina), naskakují mu další (v článku opomenuté) nezbytné výdaje, které dále snižují objem volných (tedy potažmo investičních) peněz. Nejdůležitější rada na cestě k bohatství tedy zní: snažit se neustále a maximálně zvyšovat svůj příjem - ideálně prostřednictvím nových a kvalitních investic!

  0