Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
18.02.2021 7 minut čtení

Tato Američanka vydělává v 28 letech pasivně 16 000 dolarů měsíčně. Jaký je její recept na úspěch?

Jak by se vám líbilo odejít do důchodu s pasivním příjmem 16 000 dolarů? Rachel Richards se to podařilo už v 28 letech. Nezapojila žádnou magii, nekrátila daně ani nekradla. Zkrátka se chovala v souladu se základními principy finanční gramotnosti.

Asi už tušíte, že se vyplatí začít připravovat na důchod v co nejnižším věku. Málokdo však uvažuje nad penzí už na začátku svých vysokoškolských studií. Může se to však vyplatit.

Už před nástupem na „vejšku“ děsila mladou Američanku představa studentské půjčky a jak říká:

„Protože jsem byla finanční negramot, přečetla jsem si během střední školy o správě osobních financí téměř vše.“

Začala na sobě pracovat, získala několik stipendií a po střední škole, si našla brigádu a v roce 2013 ukončila bakalářské studium na…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +65
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Ebooků, kurzů a koučů se v ČR vyrojilo jako h*ven ve vojenském kempu po ránu. Úplně nejhorší jsou ty s tématikou "Podnikám z pláže/hor/doplň si lokalitu" to jsou těžký ctrl+c a ctrl+v a jen pozměněn úvod a konec. Uf až mi z toho naběhla žilka na čele. Du se uklidnit 😁

  +9
  • to víte, nelze skočit na každou nabídku e-booku zdarma 😁

   0
 • Zajímavé a inspirativní! Ano, základní principy finanční gramotnosti fungují internacionálně. Mám ale pocit, že to u nás je s dostupností realit horší než v USA. Také by u nás asi nezafungovalo, aby české banky někomu půjčily během dvou let na šest bytů s LTV 90%.

  To ostatní (vydání knihy i kurzů) už představitelné je i v podmínkách ČR. Stačí jen najít nosné téma a umět jej dostatečně dobře p(r)odat.

  +8
  • myslíte, že by to nešlo? Do potenciálních příjmů může žadatel o hypo uvádět i příjmy z pronájmu, které jsou tedy krácené nějakým koeficientem mám pocit, ale jinak, když seženete dostatečnou zástavu... 

   Měl bych si to ověřit, přemýšlím, jestli má smysl splácet byt ve kterém bydlím a ten pak použít jako zástavu k nákupu třeba dalších dvou nemovitostí nebo raději "syslit" hotovost...

   +4
  • @PatrikKudlacek Pokud byt, který splácíte, má dostatečnou rezervu v hodnotě, pak i ten lze použít u stejné banky do další zástavy. Může také dokonce nahradit vlastní zdroje, které byste jinak musel použít při financování nákupu nové nemovitosti - BJ či RD. U budoucího příjmu z pronájmu orientačně můžete počítat cca 50 % z nájmu.

   +1
  • @Mike99 díky za info :-)) ..s tím bytem jsem to tušil..otázkou je, zda tam bude nyní dostatečná rezerva v té hodnotě, mám ho v Praze, ale zatím jenom 4 roky... a ta procenta jsou celkem přísná, myslel jsem, že to bude spíš kolem 70 %..

   +2
  • @PatrikKudlacek Dejte si mne alespoň na chvíli do sledovaných, napíši vám sz.

   0
  • U mě je to pravda v trochu menším měřítku, ale ano, banka mi půjčila 90% na čtyři byty. Pravda, je to 10 let zpátky. www.sberatelkabytu.cz

   +4
  • @PatrikKudlacek řešil jsem něco podobného jako žena z případové studie, protože hodnota bytu vzrostla o více než polovinu, a narazil jsem na to, že ačkoliv hodnota bytu vycházela, banka potenciálně financující druhou nemovitost neakceptovala na té původní zástavu v druhém pořadí, takže jsem LTV neobešel.

   0
  • @PatrikKudlacek je dobré si Patriku spočítat, jak by Vám to celkově vycházelo. Spočítala jsem to jenom velice rychle, s parametry by se dalo pohrát, ale pro názornost stačí - u nás nový jednopokojový byt loni stál  1870000,- (letos už asi víc to vypadá :-D ), nájem 9000,- hypotéka 80%LTV na 30 let 5337,- měsíční náklady na byt cca 1500,- Když to odečtete, zůstane Vám 2163,- z toho musíte odečíst daň, pojištění. Pokud si "nenasyslíte" hotovost, jak píšete a dáte do zástavy stávající byt, tzn. vezmete si 100% kupní ceny (pokud to dobře chápu), tak splátka bude 6671,- když to opět odečteme, zůstane 829,- zase mínus daň, pojištění. TAkže to chce zvážit také, jaký měsíční příjem z bytu je dostatečný, aby pokryl riziko toho, že Vám vypadne na měsíc nájemník, nějaké opravy atd.

   +1
  • @PatrikKudlacek 

   Mě se podařilo sloučit úvěr na investiční byt a dům do jedné hypotéky, ale byly to dva existující úvěry. Na bytě žádné zástavní právo není.

   0
  • Díky všem za sdílení zkušeností :-))  (@ivetaGrabnerova & @Romda & @Leeena & @kolenaty) když nad tím tak přemýšlím, tak možná bude rozumnější zůstat u těch akcií...

   +5
  • @PatrikKudlacek Řekl bych, že půjdou obě Vámi zmíněné možnosti. Ta první se mi zdá lepší (když odhlédnu od současných šílených cen bytů).

   0
  • Díky za zkušenosti @ivetaGrabnerova

   0
  • uvidím, co mi poradí @Mike99 😁 ...zas na druhou stranu si říkám, proč nevyužít i toho současného bytu...ale nejsem úplně odborník...

   0
  • Kdo nevěří že u nás to nejde taky tady je český příklad s 63 byty.Za mě je pán frajer :)  https://www.youtube.com/watch?v=0iNpNsT-oPo&ab_channel=ADOLMonitor

   +2
 • Je to hezké pojednání o finanční gramotnosti a základech jak se racionálně chovat, ale stačí si to propočítat a v českých poměrech 5-6 let po vysoké škole mít 40 bytových jednotek je holý nesmysl, vzhledem k průměrná mzda x ceny bytů a zajištění vůči bankám. I v lokalitě jako je třeba Most, kde ceny bytů jsou nejnižší, by to bylo velice složité až nesmyslné, v Praze utopie.

  +2
  • +1
  • @jirkosak Pane Mrázku, bavil jsem se o současnosti, ne o minulosti. Současný student s ,, holým zadkem,, to bohužel během tak krátké doby prostě nedá. Tento příběh investora znám, ale průměrná cena za m2 v ČR v roce 2011 byla 20000, dnes 70000 a průměrná mzda v roce 2011 byla 24000 a dnes je 32000. ✂️ se bohužel rozevírají a za pár let bude rozdíl bohužel ještě větší. Pokud ale máte tyto ambice, tak vám přeji hodně štěstí a pokud to dokážete, tak smeknu klobouček.

   +2
  • Ano mám takové ambice a dalo by se říct že už jsem si splnil polovinu svého cíle mám pár nemovitostí a rád se pochlubím i svou návratností z pronájmu za rok 2019 15% ,2020 10% nejvyšší návratnost u jedné nemovitosti mám 22%.Samozřejmě že začátky jsou těžké a jde to pomalu moje první výplata po škole v roce 2013 byla 13000 čistého :)

   +1
  • @jirkosak díky za zkušenost :-) jsem rád, že se vám daří.. takhle nebyl jsem na tom o moc lépe :-D pokud nepočítám zahraniční brigády, tak moje první výplata čistě ze zaměstnání byla před 2 lety v čistém cca 22 tisíc 😁

   0
 • Příběh pěkný, ale snad se to nikdo nezkusí honem okopírovat... 😊

  +2
  • tak na to spořivém přístupu není nic špatného :-) a než člověk naakumuluje dostatečnou hotovost, uvidí, jaká vlastně bude tržní situace :-)

   +1
 • Určitě lze vyřídit i 70% ltv i u investiční nemovitosti, jen zaleží na vaši bonitě a šikovnosti finančního poradce :-)

  0
  • @jakubErmis Nic ve zlém, ale šikovnost vašeho poradce končí u schvalovatele v bance. Jinak LTV 70 % pro investiční hypotéku je bankou akceptovatelné.

   0
  • Lepší než finanční poradce je vždy lepší požádat člověka u přepážky, jestli vám může požádat o schválení výjimky z metodiky.

   -1
Doporučené příspěvky
6 minut
8 minut
7 minut
8 minut
7 minut
9 minut
9 minut
10 minut
6 minut
6 minut
6 minut
9 minut
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky
6 minut
8 minut
7 minut
8 minut
7 minut
9 minut
9 minut
10 minut
6 minut
6 minut
6 minut
9 minut