7 minut čtení

Tato Američanka vydělává v 28 letech pasivně 16 000 dolarů měsíčně. Jaký je její recept na úspěch?

Jak by se vám líbilo odejít do důchodu s pasivním příjmem 16 000 dolarů? Rachel Richards se to podařilo už v 28 letech. Nezapojila žádnou magii, nekrátila daně ani nekradla. Zkrátka se chovala v souladu se základními principy finanční gramotnosti.

Asi už tušíte, že se vyplatí začít připravovat na důchod v co nejnižším věku. Málokdo však uvažuje nad penzí už na začátku svých vysokoškolských studií. Může se to však vyplatit.

Už před nástupem na „vejšku“ děsila mladou Američanku představa studentské půjčky a jak říká:

„Protože jsem byla finanční negramot, přečetla jsem si během střední školy o správě osobních financí téměř vše.“

Začala na sobě pracovat, získala několik stipendií a po střední škole, si našla brigádu a v roce 2013 ukončila bakalářské studium na vysoké škole ve věku 20 let bez jakýchkoliv dluhů.

Solidní finanční znalosti, které si osvojila už jako teenager, posloužily jako základ k tomu, co se dělo s jejím životem dál: O necelých osm let později jsou s manželem finančně nezávislí, mohli odejít předčasně do důchodu a každý měsíc jí přináší pasivní příjem přibližně 16 000 dolarů. Jak se jí to povedlo?

Už od počátku šetřila více než polovinu výplaty

Rachel získala bakalářský titul z oboru finance a po absolvování vysoké školy pracovala 2 roky jako finanční poradce. Osobní finance byly její vášní, a to se projevilo i v pracovních úspěších, byla schopná lidem opravdu pomoci.

Její vášeň jí přinesla ovoce. V prvním roce vydělala okolo 36 000 dolarů, ve druhém příjem vzrostl na 42 000. Protože byla velmi šetrná, dařilo se jí držet měsíční náklady na cca 1 500 dolarech. Díky tomu byla schopná ušetřit polovinu ze svých příjmů.

Zároveň si však uvědomovala, že další růst příjmů by vyžadoval rozšíření klientského kmene a hodiny „navolávání“ kontaktů. Taková představa se jí ani trochu nelíbila. „Uvědomila jsem si, že chci s touto prací skončit, zároveň jsem však chtěla dále pomáhat lidem s financemi, protože to je činnost, kterou mám nesmírně ráda.“ Několik let jí však trvalo, než nalezla řešení.

Američanka absolvovala v průběhu času několik školení z oblasti nemovitostí a v roce 2016 se přihlásila o práci finančního analytika ve výrobní společnosti, což ji přineslo příjem ve výši 75 000 dolarů. Ani zde však dlouho nesetrvala, trvalo jí pouze tři roky, než se jí omrzela 8hodinová pracovní doba a ve věku 27 let z práce odešla, aby se zaměřila na své projekty, které ji budou generovat pasivní příjem.

Jak vybudovala automat na peníze?

V roce 2017 začala přemýšlet nad způsoby, jak vybudovat pasivní příjem. Do té doby neměla žádný jiný zdroj příjmů, kromě toho ze zaměstnání. Svědomitě však odkládala už 7 let peníze stranou

Ve zmíněném roce koupila spolu s manželem první investiční nemovitost – mezonetový byt v Louisville, který stál 100 000 dolarů.

„Každý z nás vložil do investice 10 000 dolarů ze svých individuálních úspor, abychom mohli složit 20 % akontaci za hypotéku, to jsme uhradili z peněz, které jsme v minulosti ušetřili z našich příjmů.“

Pár agresivně rozšiřoval počet svých realit a za dva roky koupil celkem 6 nemovitostí (cca 40 bytových jednotek). K tomuto rychlému růstu byly použiti jednak úspory z prvních let pracovní kariéry a dále pár využíval rostoucí hodnoty svých aktiv, které mohl používat jako jistinu pro další hypotéky. Kromě prvního mezonetu byly všechny nemovitosti připravené k okamžitému nastěhování, a tak bylo možné z nich okamžitě začít generovat příjem. Pár takto skončil s nakupováním nemovitostí v roce 2018. Správou nemovitostí nyní stráví zhruba 5-10 hodin týdně a celkový zisk z nemovitostních investic páru činí 8 000 dolarů měsíčně.

Jak přeměnila svoji vášeň k osobním financím v další zdroj pasivního příjmu?

V době, kdy Rachel se svým manželem uvažovali o koupi první nemovitosti, začala po nocích pracovat na svém osobním projektu – knize.

O napsání knihy začala přemýšlet, protože za ní chodila rodina i přátelé a žádali jí o finanční rady.

„Začala jsem se zajímat, proč nečtou knihy a sami se neučí,“ vzpomíná mladá rentiérka.

Přišla na to, že osobní finance jsou pro většinu lidí nudné – příliš složité, komplexní, suché… A tak vznikl nápad na zpracování knihy o osobních financích „Money Honey“.

Původně se nadchla pro myšlenku vydat knihu prostřednictvím tradičního knihkupectví. Když však zjistila, že většina vydavatelů očekává, že autoři odvedou většinu práce v rámci propagace a marketingu výměnou za autorskou odměnu ve výši 10–15 procent ze zisku, nebyla nadšená. Rozhodla se pro vydání na vlastní pěst prostřednictvím Amazonu, který vám dovolí vydělat 35–70 procent ze zisku.

Po vydání knihy se začaly dít věci.

Během prvního měsíce se jí vrátily veškeré investované náklady a od té doby kniha každý měsíc generuje příjem 4 000 dolarů měsíčně.

Mladá Američanka pak také nabízí osmitýdenní online kurz, který je dalším zdrojem pasivního příjmu. Kurz s názvem „Get Your Financial $hit Together“ (volně přeloženo: Dejte své finance do pořádku), generuje Richards dalších zhruba 4 000 dolarů měsíčně.

Pokračuje ještě Rachel v práci?

Ačkoliv jsou oba s manželem finančně nezávislí, nebrání jim to v tom, aby dále pracovali. S tím rozdílem, že pracují, kdy chtějí a jak chtějí. Užívají si života, cestují po světě a bydlí ve velkém domě.

Cílem finanční nezávislosti nemusí být nutně nicnedělání. Naopak vám dává svobodu dělat co chcete. Rachel Richards tak nyní buduje svou značku v rámci poradenství a osobních financí a snaží se pomáhat se vzděláním mladým ženám. To je práce, která ji naplňuje a dělá ji radost.

Moje představa je ostatně podobná, rád bych dosáhl v relativně mladém věku na dostatečně vysoký pasivní příjem, abych získal zmiňovanou nezávislost.

Pravděpodobně budu nadále pokračovat v tom co mě naplňuje, ale s jistotou že nejsem na svých aktuálních příjmech existenčně závislý.

Slovo závěrem

Cenová hladina v USA je nepochybně výše než u nás, z toho vyplývá, že my se budeme pohybovat v jiných číslech. Principy, které Rachel Richards uplatnila na své cestě za finanční nezávislostí jsou však aplikovatelné kdekoliv a kdykoliv.

Začala tím, že žila pod své možnosti a dařilo se jí spořit každý měsíc polovinu svých příjmů. Po pár letech už její finanční přebytky dosáhly takové výše, že je bylo možné inteligentně investovat s využitím pákového financování prostřednictvím hypotéky. Následně se začala soustředit na to, co skutečně miluje a pokusila se vytvořit hodnotný obsah, který by bylo možné prodávat. A světe div se, skutečně to zafungovalo.

Jaký máte názor na vydávání knih nebo e-knih na vlastní pěst? Máte nějaké zkušenosti s online kurzy? Vydělávají vám peníze? Pokud ano? Je vaším cílem předávat lidem informace o tom, co opravdu milujete, baví vás to, nebo je primárním cílem pouze zisk? Tuším, že za A je správně.

Jaký je tedy recept na pasivní příjem? Chovat se dlouhodobě ke svým financím zodpovědně a následně spojit příjemné s užitečným.

Mimochodem, Amazon už nabízí sekci s českými knihami…

#finance #osobnifinance #financninezavislost #pasivniprijem #fire #renta #rentier #duchod #predcasnyduchod #penize #bohatstvi #nemovitosti #investicedonemovitosti #financnipaka

Hodnocení: +72
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ebooků, kurzů a koučů se v ČR vyrojilo jako h*ven ve vojenském kempu po ránu. Úplně nejhorší jsou ty s tématikou "Podnikám z pláže/hor/doplň si lokalitu" to jsou těžký ctrl+c a ctrl+v a jen pozměněn úvod a konec. Uf až mi z toho naběhla žilka na čele. Du se uklidnit ?

    +11
    • to víte, nelze skočit na každou nabídku e-booku zdarma ?

      +1
  • Zajímavé a inspirativní! Ano, základní principy finanční gramotnosti fungují internacionálně. Mám ale pocit, že to u nás je s dostupností realit horší než v USA. Také by u nás asi nezafungovalo, aby české banky někomu půjčily během dvou let na šest bytů s LTV 90%.

    To ostatní (vydání knihy i kurzů) už představitelné je i v podmínkách ČR. Stačí jen najít nosné téma a umět jej dostatečně dobře p(r)odat.

    +10
    • myslíte, že by to nešlo? Do potenciálních příjmů může žadatel o hypo uvádět i příjmy z pronájmu, které jsou tedy krácené nějakým koeficientem mám pocit, ale jinak, když seženete dostatečnou zástavu... 

      Měl bych si to ověřit, přemýšlím, jestli má smysl splácet byt ve kterém bydlím a ten pak použít jako zástavu k nákupu třeba dalších dvou nemovitostí nebo raději "syslit" hotovost...

      +4
    • @PatrikKudlacek Pokud byt, který splácíte, má dostatečnou rezervu v hodnotě, pak i ten lze použít u stejné banky do další zástavy. Může také dokonce nahradit vlastní zdroje, které byste jinak musel použít při financování nákupu nové nemovitosti - BJ či RD. U budoucího příjmu z pronájmu orientačně můžete počítat cca 50 % z nájmu.

      +2
    • @Mike99 díky za info :-)) ..s tím bytem jsem to tušil..otázkou je, zda tam bude nyní dostatečná rezerva v té hodnotě, mám ho v Praze, ale zatím jenom 4 roky... a ta procenta jsou celkem přísná, myslel jsem, že to bude spíš kolem 70 %..

      +2
    • @PatrikKudlacek Dejte si mne alespoň na chvíli do sledovaných, napíši vám sz.

      0
    • U mě je to pravda v trochu menším měřítku, ale ano, banka mi půjčila 90% na čtyři byty. Pravda, je to 10 let zpátky. www.sberatelkabytu.cz

      +4
    • @PatrikKudlacek řešil jsem něco podobného jako žena z případové studie, protože hodnota bytu vzrostla o více než polovinu, a narazil jsem na to, že ačkoliv hodnota bytu vycházela, banka potenciálně financující druhou nemovitost neakceptovala na té původní zástavu v druhém pořadí, takže jsem LTV neobešel.

      0
    • @PatrikKudlacek je dobré si Patriku spočítat, jak by Vám to celkově vycházelo. Spočítala jsem to jenom velice rychle, s parametry by se dalo pohrát, ale pro názornost stačí - u nás nový jednopokojový byt loni stál  1870000,- (letos už asi víc to vypadá :-D ), nájem 9000,- hypotéka 80%LTV na 30 let 5337,- měsíční náklady na byt cca 1500,- Když to odečtete, zůstane Vám 2163,- z toho musíte odečíst daň, pojištění. Pokud si "nenasyslíte" hotovost, jak píšete a dáte do zástavy stávající byt, tzn. vezmete si 100% kupní ceny (pokud to dobře chápu), tak splátka bude 6671,- když to opět odečteme, zůstane 829,- zase mínus daň, pojištění. TAkže to chce zvážit také, jaký měsíční příjem z bytu je dostatečný, aby pokryl riziko toho, že Vám vypadne na měsíc nájemník, nějaké opravy atd.

      +1
    • @PatrikKudlacek 

      Mě se podařilo sloučit úvěr na investiční byt a dům do jedné hypotéky, ale byly to dva existující úvěry. Na bytě žádné zástavní právo není.

      0
    • Díky všem za sdílení zkušeností :-))  (@ivetaGrabnerova & @Romda & @Leeena & @kolenaty) když nad tím tak přemýšlím, tak možná bude rozumnější zůstat u těch akcií...

      +5
    • @PatrikKudlacek Řekl bych, že půjdou obě Vámi zmíněné možnosti. Ta první se mi zdá lepší (když odhlédnu od současných šílených cen bytů).

      0
    • Díky za zkušenosti @ivetaGrabnerova

      0
    • uvidím, co mi poradí @Mike99 ? ...zas na druhou stranu si říkám, proč nevyužít i toho současného bytu...ale nejsem úplně odborník...

      0
    • Kdo nevěří že u nás to nejde taky tady je český příklad s 63 byty.Za mě je pán frajer :)  https://www.youtube.com/watch?v=0iNpNsT-oPo&ab_channel=ADOLMonitor

      +2
  • Je to hezké pojednání o finanční gramotnosti a základech jak se racionálně chovat, ale stačí si to propočítat a v českých poměrech 5-6 let po vysoké škole mít 40 bytových jednotek je holý nesmysl, vzhledem k průměrná mzda x ceny bytů a zajištění vůči bankám. I v lokalitě jako je třeba Most, kde ceny bytů jsou nejnižší, by to bylo velice složité až nesmyslné, v Praze utopie.

    +2
    • +1
    • @jirkosak Pane Mrázku, bavil jsem se o současnosti, ne o minulosti. Současný student s ,, holým zadkem,, to bohužel během tak krátké doby prostě nedá. Tento příběh investora znám, ale průměrná cena za m2 v ČR v roce 2011 byla 20000, dnes 70000 a průměrná mzda v roce 2011 byla 24000 a dnes je 32000. ✂️ se bohužel rozevírají a za pár let bude rozdíl bohužel ještě větší. Pokud ale máte tyto ambice, tak vám přeji hodně štěstí a pokud to dokážete, tak smeknu klobouček.

      +3
    • Ano mám takové ambice a dalo by se říct že už jsem si splnil polovinu svého cíle mám pár nemovitostí a rád se pochlubím i svou návratností z pronájmu za rok 2019 15% ,2020 10% nejvyšší návratnost u jedné nemovitosti mám 22%.Samozřejmě že začátky jsou těžké a jde to pomalu moje první výplata po škole v roce 2013 byla 13000 čistého :)

      +2
    • @jirkosak díky za zkušenost :-) jsem rád, že se vám daří.. takhle nebyl jsem na tom o moc lépe :-D pokud nepočítám zahraniční brigády, tak moje první výplata čistě ze zaměstnání byla před 2 lety v čistém cca 22 tisíc ?

      +1
  • Příběh pěkný, ale snad se to nikdo nezkusí honem okopírovat... ?

    +2
    • tak na to spořivém přístupu není nic špatného :-) a než člověk naakumuluje dostatečnou hotovost, uvidí, jaká vlastně bude tržní situace :-)

      +2
  • Určitě lze vyřídit i 70% ltv i u investiční nemovitosti, jen zaleží na vaši bonitě a šikovnosti finančního poradce :-)

    0
    • @jakubErmis Nic ve zlém, ale šikovnost vašeho poradce končí u schvalovatele v bance. Jinak LTV 70 % pro investiční hypotéku je bankou akceptovatelné.

      0
    • Lepší než finanční poradce je vždy lepší požádat člověka u přepážky, jestli vám může požádat o schválení výjimky z metodiky.

      0