Nebudu příliš rozvádět, že peníze nejsou důležitější než lidské životy, protože si myslím, že jsme všichni dost chytří na to, abychom věděli, kde leží pravda. V životě však nastávají pozitivní, negativní a někdy velmi negativní události. Když přijde na krizi podobného rozsahu jako ta nynější, máme minimálně možnost se z ní poučit, zvláště pak v oblasti správy peněz a osobních financí.
Někteří lidé možná budou tvrdit, že peníze nejsou všechno, ale není zajímavé k čemu všemu peníze potřebujeme? Covid-19 nám tak kromě jiného přináší také několik velmi cenných lekcí.
Pojďme si projít 5 klíčových lekcí, které se všichni můžeme naučit ze současné krize. Mohou nám pomoci při plánování naší finanční budoucnosti.
1. Staňte se mistrem ve správě svých peněz
Každý možná máte ve svém okolí osobu, která vybudovala skvělé podnikání, zajímavé investiční portfolio nebo dosáhla na úžasnou kariéru. Stále se však zdá, že se tito lidé snaží pronásledovat svůj stín, když se snaží neustále zvyšovat svůj příjem, protože se cítí být rukojmími svých zvyšujících se dluhů a rostoucích závazků.
Klíčem, jak tomu předejít, je pečlivost ve správě vašich peněz.
Musíte si vést podrobný rozpočet o všech vašich příjmech a výdajích, což je klíčový krok k tomu, abyste se stali mistrem ve správě osobních financí – nemůžete spravovat co neznáte.
Plánujte své příjmy a výdaje dopředu a co je důležité, měli byste své peněžní toky rovněž sledovat zpětně, ideálně na měsíční bázi.
2. Peněžní toky jsou motorem růstu každého podnikání, vaše domácnost by neměla být výjimkou
Pokud vám dojdou peníze v podnikání, konec je za dveřmi. Ačkoliv si to mnoho lidí neuvědomuje, v běžném životě tomu je podobně. Klíčovou prioritou při správě vašich peněz by mělo být zajištění, že zůstanete vždy likvidní.
To je fundamentální základ jakékoliv správy osobních financí. V prvé řadě se jedná o dostatečný pohotovostní fond. #Likvidita však může být zajištěna i dalšími možnostmi: pasivní příjem z vašeho investičního portfolia nebo online podnikání.
Určitě se vyplatí pracovat kontinuálně i na vaší odbornosti, pokud by vám v nejhorším případě vypadl příjem ze zaměstnání, odborníci si novou a náležitě ohodnocenou práci najdou vždy rychle. Poslední možností, jak zajistit likviditu, může být i americká hypotéka, rozhodně bych k tomuto kroku ale nepřistupoval, pokud nemáte zajištěný nějaký konstantní a pravidelný příjem, což příjem ze zaměstnání nemusí být.
3. Nikdy si nepůjčujte více, než si můžete dovolit splácet
Pořídit si hypotéku na bydlení je zvlášť v současné době chytré rozhodnutí. Už jenom kvůli tomu, že kdybyste se rozhodli na své bydlení jenom spořit nebo si vydělat prostřednictvím investování, budete platit nájem, a přestože mohou vaše investice výrazně růst, značným tempem rostou i ceny českých nemovitostí. #Hypotéka tak je často jedinou a nezbytnou možností, jak se přestěhovat do vlastního. Neměli byste si však zřizovat zbytné #dluhy, jejichž splácení vás bude zatěžovat a budou vám přinášet finanční stres.
Zatímco věřitelé mají odpovědnost za půjčování peněz těm, kteří prokážou schopnost splácet, vaší zodpovědností je kontrola nad svou finanční budoucností.
Při podávání žádosti o půjčku byste tak měli zvážit své budoucí finanční plány.
Neexistují žádné zkratky, jste odpovědní za splácení vašich dluhů včetně úroků. I když bylo možné si během současné pandemie splátky pozastavit, nakonec vám stejně nezbude nic jiného než dluh uhradit.
4. Vždy udržujte bezpečný finanční polštář
Údržba finanční rezervy je jednou z nejzásadnějších lekcí, kterou si mnozí z nás z pandemie covid-19 odnesou. V životě bude vždy existovat faktor X, který nemůžeme předpovídat a finanční polštář vám může ulehčit v podobných situacích mnoho starostí – zejména pokud máte více stálých závazků – dluhy, leasingy apod.
Finanční rezerva je zásadním bodem správy osobních financí a její velikost se u každého člověka liší, nicméně si myslím, že vhodnou výší je 6násobek vašich měsíčních výdajů.
Tyto peníze by navíc měli být rychle k dispozici – nemůže se jednat o dlouhodobé investice.
Ty byste také mohli být nuceni prodávat v době, kdy to není vhodné.
5. Ne všechny příjmy lze zařadit do stejné kategorie
Ne všechny příjmy jsou stejně bezpečné a pokud uvažujete o budoucím dosažení finanční nezávislosti, tajemstvím úspěchu je investice do aktiv, která generují pasivní příjem. Příjem z pracovní činnosti může rychle zmizet, čehož možná budeme ještě svědky v blízké budoucnosti.
Pasivní příjem vám na druhé straně plyne neustále, neboť nesouvisí s objemem vaší odpracované práce, ale z výkonnosti investičních aktiv. Vhodným příkladem mohou být dividendové akcie, menší nemovitosti v podobě garáže či garážového stání, v pozdější době i byty. Tato aktiva generují hotovost automaticky (pokud je tedy v případě nemovitosti nájemce schopný hradit nájem).
Během vaší pracovní kariéry tak máte ideální příležitost investovat do těchto aktiv, která vám budou vytvářet příjem, jakmile už pracovat nebudete. Cílem může být jednoho dne nahradit „pracovní“ příjem tím pasivním, nebo třeba možnost, pracovat pouze když se vám chce, nikoliv protože musíte.
Slovo závěrem
Klíčové poselství z výše uvedených lekcí zní: Hotovost je králem.
Peníze nejsou všechno, ale k životu je nezbytně potřebujete. Mnoho z Čechů bylo dopady současné pandemie tvrdě zasaženo bez vlastní viny. Mnoho firem se z problémů už nedostane, jiné budou vypadat odlišně. Je to velmi smutné a naše ekonomika bude bezpochyby ještě nějakou dobu vykazovat špatnou výkonnost.
Mnoho lidí se nemůže dočkat, až se věci vrátí do normálu. Pokud jste ale v minulém „normálu“ nebyli schopní spravovat své finance zodpovědně, proč by tomu mělo být nyní jinak? Musíte učinit změny.
Nenacházíme se nyní v ideální době pro bilancování a učení nových finančních strategií, které vás připraví na lepší a zářnější finanční budoucnost? Nejsou pro vás právě tyto lekce náměty k zamyšlení?
Doufám, že vám alespoň některé z nich v oblasti správy peněz a plánování finančních cílů pomohou. Snad se vám po přečtení tohoto článku opět podaří o trochu více přiblížit bezpečné finanční budoucnosti.
#finance #osobnifinance #krize #pandemie #koronavirus #covid19 #financnilekce #financnirust #rust #bohatstvi