Investoři se v současnosti zaklínají dvěma mýty, aby si zdůvodnili, proč je momentálně americký akciový trh tak vysoko… Dle prvního ospravedlňují vysoké ocenění nízké úrokové sazby americké centrální banky. Druhým pak je, že ocenění akcií není tak vysoko jako v průběhu dotcom bubliny, takže neexistuje žádná akciová bublina.
Oba tyto názory jsou pouhou racionalizací investorů, aby si mohli zdůvodnit, proč mohou dále pokračovat v investování do nesmyslně oceněných aktiv, jako jsou #Tesla, #AirBnb, #Snowflake nebo #Shopify.
Investoři pohánění stádní mentalitou a konfirmačním zkreslením hromadí stále více peněz ve stále rizikovějších aktivech. Bohužel si neuvědomují, že konečné dopady jejich chování budou mnohem děsivější, čím déle budou tyto nálady na trhu panovat.
Nebudeme-li počítat finanční krizi způsobenou poskytováním nekvalitních hypoték v USA a loňskou koronavirovou krizi, zdá se, že se nacházíme v druhé masivní akciové bublině 21. století. Zvažte jen tato fakta:
- Investoři v současné době drží akcie, které jsou dle konvenčních oceňovacích měřítek téměř nejdražší v historii.
- Kromě toho však investoři v současnosti drží i největší objemy akciových call opcí v historii – věří, že bude akciový trh i přes současné ohodnocení dále růst.
Děje se tomu jenom proto, že si většina z investorů myslí, že dostane prostor, aby z trhu vystoupili dříve, než se aktuální růst nasytí a běh dějin se obrátí opačným směrem.
V roce 1929 na vrcholu euforie rostoucího akciového trhu vyslovil doktor Irving Fisher dodnes známá slova: „Akcie nyní trvale dosáhly vysoko položené náhorní plošiny.“ Jinými slovy, neplatí, co jsme doposud o akciovém trhu znali a vysoké násobky ohodnocení akcií jsou novým normálem. Rok 1929 byl však také rokem, kdy došlo ke krachu akciového trhu. Ten následně vyvolal Velkou hospodářskou krizi, která si celosvětově vybrala ohromnou nejenom ekonomickou daň...

„Tentokrát je to jinak“
Tentokrát je to jinak, je název skvělé knihy Carmen M. Reinhart, která mapuje 8 století finančních bublin a krizí. Rovněž se jedná o velmi nadužívaná slova ve chvílích, které předznamenávají splasknutí akciové bubliny. Věřím, že by se mezi frekvencí těchto slov v éteru a pravděpodobností blížící se krize našla zajímavá korelace. ?
„Tentokrát je to jinak, dnešní podniky jsou odlišné od těch v minulosti, což ospravedlňuje vysoké násobky cen některých akcií, přestože tyto společnosti ani nevytvářejí zisk.“ Toto a další podobné proklamace nyní můžeme slyšet od řady investorů… Co se ve skutečnosti děje?
Podívejme se na příklad společnosti Door Dash, která vstoupila na burzu koncem roku 2019. Společnost nevydělává peníze a od svého vzniku je ve ztrátě, přestože by měla těžit z aktuálních pandemických trendů (Door Dash funguje na podobném principu jako české Dáme jídlo). I přestože má nyní společnost ty nejlepší možnosti pro generování zisků, má zápornou provozní marži -12 %.
Mnoho společností má po svém IPO ještě problémy se ziskovostí, to je normální, ale ocenění Door Dash je mírně řečeno extrémní. Očekává se, že společnost vygeneruje za rok 2020 EBITDu, což je forma volného peněžního toku, 190 milionů dolarů. Při hodnotě společnosti 55 miliard dolarů se tak nyní ocenění Door Dash EV/EBITDA rovná 289!
Jen pro srovnání: #Microsoft jednu z nejlepších světových společností s miliardovými ročními zisky charakterizuje poměr EV/EBITDA = 23,33.
Jak je možné, že se Door Dash, ale i další akcie obchoduje za podobně nesmyslné násobky? Hledejte za tím hysterii na trhu a touhu nepromeškat aktuální růstové příležitosti, ve které stále řada investorů naivně věří.
Co byste nyní měli dělat?
Vykašlete se na nějaké FOMO a jednoduše mějte plán a řiďte se tímto plánem. Hledejte skvělé podniky, které se obchodují za rozumné ceny. Principy, které nás učí investoři typu Warrena Buffetta nebo Charlieho Mungera.
Uplatnění jejich principů vám může přinést do budoucna skvělou a dlouhodobou ziskovost. Dlouhodobě úspěšným investorem se stanete, pokud budete generovat bohatství tím, že budete kupovat skvělé společnosti a jich se budete držet. Ne, že budete sledovat titulky a držet se aktuálně nejpopulárnějších akciových titulů…
#akcie #jakinvestovat #investovani #bublina #akciovabublina #krize #pad #buffett #hodnotoveinvestovani