Investoři se v současnosti zaklínají dvěma mýty, aby si zdůvodnili, proč je momentálně americký akciový trh tak vysoko… Dle prvního ospravedlňují vysoké ocenění nízké úrokové sazby americké centrální banky. Druhým pak je, že ocenění akcií není tak vysoko jako v průběhu dotcom bubliny, takže neexistuje žádná akciová bublina.
Oba tyto názory jsou pouhou racionalizací investorů, aby si mohli zdůvodnit, proč mohou dále pokračovat v investování do nesmyslně oceněných aktiv, jako jsou #Tesla, #AirBnb, #Snowflake nebo #Shopify.
Investoři pohánění stádní mentalitou a konfirmačním zkreslením hromadí stále více peněz ve stále rizikovějších aktivech. Bohužel si neuvědomují, že konečné dopady jejich chování budou mnohem děsivější, čím déle budou tyto nálady na trhu panovat.
Nebudeme-li počítat finanční krizi způsobenou poskytováním nekvalitních hypoték v USA a loňskou koronavirovou krizi, zdá se, že se nacházíme v druhé masivní akciové bublině 21. století. Zvažte jen tato fakta:
- Investoři v současné době drží akcie, které jsou dle konvenčních oceňovacích měřítek téměř nejdražší v historii.
- Kromě toho však investoři v současnosti drží i největší objemy akciových call opcí v historii – věří, že bude akciový trh i přes současné ohodnocení dále růst.
Děje se tomu jenom proto, že si většina z investorů myslí, že dostane prostor, aby z trhu vystoupili dříve, než se aktuální růst nasytí a běh dějin se obrátí opačným směrem.
V roce 1929 na vrcholu euforie rostoucího akciového trhu vyslovil doktor Irving Fisher dodnes známá slova: „Akcie nyní trvale dosáhly vysoko položené náhorní plošiny.“ Jinými slovy, neplatí, co jsme doposud o akciovém trhu znali a vysoké násobky ohodnocení akcií jsou novým normálem. Rok 1929 byl však také rokem, kdy došlo ke krachu akciového trhu. Ten následně vyvolal Velkou hospodářskou krizi, která si celosvětově vybrala ohromnou nejenom ekonomickou daň...
„Tentokrát je to jinak“
Tentokrát je to jinak, je název skvělé knihy Carmen M. Reinhart, která mapuje 8 století finančních bublin a krizí. Rovněž se jedná o velmi nadužívaná slova ve chvílích, které předznamenávají splasknutí akciové bubliny. Věřím, že by se mezi frekvencí těchto slov v éteru a pravděpodobností blížící se krize našla zajímavá korelace. ?
„Tentokrát je to jinak, dnešní podniky jsou odlišné od těch v minulosti, což ospravedlňuje vysoké násobky cen některých akcií, přestože tyto společnosti ani nevytvářejí zisk.“ Toto a další podobné proklamace nyní můžeme slyšet od řady investorů… Co se ve skutečnosti děje?
Podívejme se na příklad společnosti Door Dash, která vstoupila na burzu koncem roku 2019. Společnost nevydělává peníze a od svého vzniku je ve ztrátě, přestože by měla těžit z aktuálních pandemických trendů (Door Dash funguje na podobném principu jako české Dáme jídlo). I přestože má nyní společnost ty nejlepší možnosti pro generování zisků, má zápornou provozní marži -12 %.
Mnoho společností má po svém IPO ještě problémy se ziskovostí, to je normální, ale ocenění Door Dash je mírně řečeno extrémní. Očekává se, že společnost vygeneruje za rok 2020 EBITDu, což je forma volného peněžního toku, 190 milionů dolarů. Při hodnotě společnosti 55 miliard dolarů se tak nyní ocenění Door Dash EV/EBITDA rovná 289!
Jen pro srovnání: #Microsoft jednu z nejlepších světových společností s miliardovými ročními zisky charakterizuje poměr EV/EBITDA = 23,33.
Jak je možné, že se Door Dash, ale i další akcie obchoduje za podobně nesmyslné násobky? Hledejte za tím hysterii na trhu a touhu nepromeškat aktuální růstové příležitosti, ve které stále řada investorů naivně věří.
Co byste nyní měli dělat?
Vykašlete se na nějaké FOMO a jednoduše mějte plán a řiďte se tímto plánem. Hledejte skvělé podniky, které se obchodují za rozumné ceny. Principy, které nás učí investoři typu Warrena Buffetta nebo Charlieho Mungera.
Uplatnění jejich principů vám může přinést do budoucna skvělou a dlouhodobou ziskovost. Dlouhodobě úspěšným investorem se stanete, pokud budete generovat bohatství tím, že budete kupovat skvělé společnosti a jich se budete držet. Ne, že budete sledovat titulky a držet se aktuálně nejpopulárnějších akciových titulů…
#akcie #jakinvestovat #investovani #bublina #akciovabublina #krize #pad #buffett #hodnotoveinvestovani
Bubliny, recesy atd byly, jsou a budou. Jediná možnost jak se jim vyhnout je mít dobrý finanční plán a investovat pravidelně. Takže jak je hotový finanční plán, je třeba začít investovat. Čekat není na co. Investice do akcií je min. na 5, lépe 10 ideálně 15-20 let. Takže je vlastně jedno na jaké startovací čáře se stojí. A pokud má někdo více peněz na začátku, tak to rozložit třeba na 3 - 4 nákupy během půl až 1 roku. Začátek s 1-2 ETF je dobrý. Takže s tím začít opravdu hned. Nečekat. Není na co. Nikdo neví zda to bude za 6 měsíců -50 nebo +30. A ani to není nějak důležité :-) Čas a pravidelnost si s tím poradí. A u toho dále studovat a zlepšovat se.
To co píšete je samozřejmě správný přístup. Opakovaně se mě tady tázají lidé, zda mají nyní začít investovat a většinou odpovídám,ať jednorázovou investici raději rozdělí do několika jednorázových a pokud mají dostatečně dlouhý investiční horizont, není se třeba čehokoliv bát... dost lidí se však těchto zásad bohužel nedrží a investují, protože "všechno teďka roste"
A kdy budete vybírat? Nahoře nebo až to rupne?
@jJ no další 15-20 let nemusím peníze, co investuji do akcií vybírat..jakmile se bude blížit konec investičního horizontu, začnu možná postupně vybírat, překlápět na něco konzervativnějšího..je otázka, co bude za 20 let...
Jak se díváte na dluhovou bublinu a oběživo M2, kdy je přidáváno do oběhu za posledních 10 let průměrně 20% dolarů v oběhu. Za 10 let se zvýšil objem peněz o 126 %. ( https://www.tradingview.com/x/yqlFB1EE/ ). Můžeme počítat, že akcie naceněná před 10 lety za hodnotu X, by nyní měla mít pořád hodnotu X, nebo X * 2, protože je dvakrát více dolarů? Já si myslím, že jsou aktiva, které si v následujících letech povedou lépe než akcie jako celek: https://roman2.substack.com/p/33-srovnn-covid-krize-s-velkou-hospodkou
A to sa pozerame len na USA money supply. Poznate Eurodollar university (https://www.youtube.com/channel/UCp8Xi-sPTL9VyZpHTPfLA-g)? Jeff Snider v nom casto hovori o Eurodollar, ci shadow banking systeme, kde celo svetovy objem dollarov narasta este viac ako o 20%... Napisali ste dobry blockpost, suhlasim s investiciami, ktore ste tam spomenuli.
jooo to zmiňoval i Dominik Stroukal v podcastu @stepankrecek ...úvaha to je samozřejmě zajímavá, ale nejsem makroekonom, který by dokázal říct, do jaké míry se projevil růst peněžní zásoby v růstu amerického akciového trhu. S investováním do indexu S&P 500 bude samozřejmě problém, pokud tam bude přibývat společností typu Tesla... Jinak je evidentní, že reálná inflace je mnohem vyšší než ta skutečně vykazovaná... ale nechci moc spekulovat...
S "protiinflačními" aktivy, co jste uvedl v článku také víceméně souhlasím..samozřejmě jsem konzervativní, tak bych dával raději přednost kvalitním akciím a zlatu.. já se bitcoinu vyhýbám, ale to je každého věc, kam investuje...
No ono to ale minimálně v jedné věci podle mě zatím opravdu je jiné. A sice v ochotě tisknout peníze v brutálních objemech a ani to netajit. Tuším že něco jako 20-40 % všech dolarů vzniklo v posledním roce. To potom dává smysl dolar měnit za akcie klidne i méně kvalitních firem a i to že akcie co by jindy spíš padala teď spíš roste když je její cena vyjádřená právě v tom dolaru :) Jako nafouknutý to je .. ale to je právě i ta peněžní zásoba. Otázka je co praskne dřív a jak to celé dopadne.
Centralne banky, konkretne FED, netlaci peniaze, ale bankove rezervy (a tie tiez netlaci, ale pripisuje ich digitalne..).
https://images.saymedia-content.com/.image/MTc2MDgwMDIyNjE0ODQ1MzE5/greatest-year-over-year-money-supply-surge-in-history-2020-09-28.png
Tu pisu 23.6%... co je sialene.. Mam pocit, ze statny dlh USA narastol o rovnaku sumu ako za prvych 250 rokov existencie USA. (tu som si tymi cislami nie 100% isty!!!)
@bedo33 Tak jasně. Schovává se pod tím víc věcí. Nemyslím tím jen tisknutí na jehlickovy tiskárně ? ale píšu pro zjednodušení tisk peněz protože rozebírat tady co je poskytování likvidity a quant uvolňování atd to jen komplikuje pochopení někomu kdo s v tom nevyzná a taky protože pro ekonomiku je to v podstatě to same
Používat zdravý selský rozum a vybírat si bezpečné tituly. V případě běhu s davem na předražených akciích ( Tesla ), je třeba umět včas vyskočit. Bohužel až bublina splaskne, vezme to trochu s sebou i seriozní akcie.
Výborný článek!
Děkuji za pěkný článek. Začali jsme investování aspoň v podobě Portu. Chci investovat ještě do něčeho. A pro mě se mi asi nejvíce líbí nějaké 2 ETF a uvidíme jak to půjde ?
Důležité je začít a pak si myslím, že se pro většinu lidí je pasivní invstování naprosto vhodným způsobem zhodnocování volných finančních prostředků, což koneckonců doporučuje většině lidí i Warren Buffett: https://warengo.com/stories/145750-co-radi-warren-buffett-do-roku-2021-investorum-seznamte-se-s-jeho-5-neocenitelnymi-myslenkami :-)
Mám úplně stejný pocit.
Otázkám investování všeobecně se intenzivněji zabývám zatím jen poslední půl rok. V mé osobní situaci mi smysl dávají ETF. Zřejmě ještě nejsem ani začátečník, když účet u brokera si chci zřídit teprve v tomto týdnu. ?
S ohledem na současné ceny a okolnosti zmiňované nejen v tomto článku jsem dospěl k postoji, že si zatím jen vyzkouším nákup jednoho nebo dvou ETF po jedné akcii a počkám. Budu akumulovat v bance zdroje pro nákup v čase "den poté".
Kdybych investoval před rokem, asi bych to projel pravidelným investováním bez povšimnutí. Mám v plánu dlouhodobý horizont a vím, že časování je k ničemu. Ale nyní, když jsem ještě vlastně ani nezačal, mi fakt není líto nechat peníze na účtu v bance ukusovat inflaci cca 3%, když pravděpodobný pád může být 30, 40, 50%? Kdo to ví.
Vám zkušenějším to v mé situaci dává smysl nebo se právě dopouštím své 1. začátečnické chyby? ?
určitě dává smysl, co psal výše @Inev - investovat pravidelně. Pokud hodláte investovat dlouhodobě, pak v podstatě není důvod k obavám. více méně...
Poslední zkušenost z března (něco se mi nakoupit podařilo, ale nebylo toho zdaleka kolik bych si přál). Ono je fajn si teďka akumulovat hotovost na účtu, akorát, že když dojde k tomu propadu, těžko v dané situace člověk pozná, zda už trh opravdu našel své dno, nebo bude padat dál... ?
No ono se načasovat dá. Ale chce to už fakt dost zkušeností. Pro někoho kdo chce investovat na víc jak 5 let.. radši 10 a nic moc vlastně o tom neví je nejlepší fakt pasivní ETF smalym poplatkem co kopíruje trh a nakupovat stylem DCA ($ cost averace) aneb v pravidelných intervalech zaplatit vždy stejnou částku.
@PatrikKudlacek Myslíte, že trh překoná ocenění dot.com bubliny? ?...třeba si to za rok řekneme
co si myslím je naprosto irelevantní ? v podstatě může nastat jeden ze dvou scénářů...trh bude dále růst, třeba až na úroveň ocenění během zmiňované dotcom bubliny, nebo nám spadne na hlavu ? ..osobně sázím na variatnu dvě... a volím tu omílanou pravidelnou invsetiční strategii..takže mě budoucnost vlastně až tolik netrápí... pokud teda následně nebudeme v medvědím trhu 20 let..to by mě asi trochu znervoznilo
@PatrikKudlacek také si myslím, že už by měl nastat scénář číslo dvě ? určitě nám to všem dá velké zkušenosti
@PatrikKudlacek @DavidFenderl Ještě existuje třetí scénář, o kterém se často nemluví. A to že trhy půjdou dalších třeba 20 let jen do strany. ?
@PatrikKudlacek dává smysl místo automatického přikupování akcií (fondů, etf) - například jednou měsíčně ke stejnému datu, nakupovat aktivně ve chvíli, kdy jde trh dolů? A pokud ano, je nějaké pravidlo na kolika záporných procentech? (Například nakoupit za pevně danou částku jen pokud jde trh dolů, zatímco když roste nebo stojí neinvestovat)
@petrDusek nevím, co přesně myslíte nakupovat jednou měsíčně ke stejnému datu, když jde trh dolů. Pravděpodobně se vám nebude pravidelně stávat u trhu, že bude napříkald k 5. dni v měsíci stabilně o pár procent dole.
Pokud myslíte třeba různé akcie, pak vás asi taky zklamu, měl jsem podobný úmysl a zkoušel jsem nějakou takovou "mechanickou" strategii na demu. Teoreticky ten nápad vypadá výborně, ale v praxi to nefunguje. Ono, kdyby to fungovalo, tak to dělá každý -> tím pádem by to opět časem nefugovalo ?
@PatrikKudlacek Zdravim Vas, super clanok a zaujimava diskusia. Nie som si isty, ci som spravne pochopil prispevok od @petrDusek, ale mam asi podobnu otazku resp.. mozno soresnenie jeho otazky. Investujem pravidelne na mesacnej baze do ETF. Rad by som sa spytal na Vas nazor, ci je idealne investovat vzdy striktne k rovnakemu dnu daneho mesiaca, napr. vzdy 15-teho bez ohladu na situaciu na trhu alebo je lepsie investovat len +- okolo tohto datumu s tym, ze sa budem snazit trafit nejaky vacsi denny pripadne tyzdenny pokles hodnoty daneho aktiva? Alebo je to podla Vas z dlhodobeho hladiska uplne jedno? A dik za super a velmi inspirativnu stranku :-).
@Slavo75 je to čistě můj osobní názor, ale z dlouhodobého hlediska je to opravdu téměř jedno. Nákupní náklady dlouhodobě průměrujete.
Navíc..pokud vám toho 15. trh poroste a vybudu čekat X dní na výrazný propad, taky vám může růst týden 14 v kuse..případně vám poroste 2,3 dny, pak se třeba propadne, ale už na tu cenu, kde byl 15. (nebo se pod tu hodnotu propadnou může, ale to bohužel velmi složitě odhadovat).
@PatrikKudlacek Dakujem pekne za odpoved.
@Slavo75 nemáte zač :-) ...pokud byste měl ještě nějaké dotazy, klidně se ptejte, pokud budu vědět, rád vám na otázku odpovím...
@PatrikKudlacek Dobrý den,zmiňoval jste se o demu. Bávíte se o real time demu některých brokerů, nebo existuje nějaký progrma, který by mi namodeloval různé situace na základě vkládání proměnných ? Popř.: jestli můžete něco doporučit?
Díky!
dobrý den @Boulas, já jsem tím myslel real time demo u brokera. Jinak těžko říct jestli něco takového neumožňuje třeba Meta Trader... zatím jsem nic takového nezkoušel... ale kdybyste něco takového objevil, tak budu vděčný za sdílení..
@Boulas tady v článku jsem našel nějaké odkazy: https://pyinvesting.com/blog/12/heres-why-every-investor-should-backtest-their-investment-strategy/ ...a hned první software nabízí i nějaké možnosti zpětného testování ve free verzi: https://www.portfoliovisualizer.com/pricing