02.07.2021 6 minut čtení

Chcete se stát finančně nezávislí? 6 finančních chyb, kterým se opravdu vyplatí vyhnout

Někteří lidé dosáhnou finanční svobody díky vybudování podniku, jiní prostřednictvím investic. Důležité však je se vyhýbat chybám, které vám v dosažení tohoto smělého cíle mohou bránit. Jaké chyby mohou představovat překážky na vaší cestě?

Přemýšlíte, jak dosáhnout finanční svobody? Láká vás představa, že jednoho rána už nebudete chodit do práce, protože musíte, ale protože chcete? Dosažení finanční nezávislosti není nereálné. Jedná se o cíl, kterého se může dotknout téměř kdokoliv.

Mapa cesty k finanční nezávislosti přitom není žádné tajemství. Fungující návod je mnohem vágnější, než si může většina lidí myslet. Problémem ovšem je disciplína a neschopnost lidí se tohoto návodu držet.

Faktem je, že se obvykle stačí vyvarovat častým chybám, které souvisí s výdajovými zvyky. Je třeba dodržovat smysluplný plán a být trpělivý. Čemu byste se měli vyvarovat, pokud to s finanční svobodou myslíte vážně?

1. Nedodržování rozpočtu

Pokud chcete převzít kontrolu nad svými financemi, musíte vědět, kam směřují vaše peníze a předem si naplánovat, jak je utratíte. Finančně nezávislí lidé si nejenom vytvářejí osobní rozpočet, ale také ho striktně dodržují.

Mají vyčleněné prostředky na všechny běžné výdaje a také úspory na neočekávané náklady. Naplánují si a drží se celoživotní strategie, aby byli schopní investovat své finanční prostředky do aktiv vytvářejících příjem.

Základním principem není nic jednoduššího než utrácet méně, než vyděláte každý den. Pokud nebudete dodržovat rozpočet, je to podobné jako kdybyste nekontrolovali stav paliva v nádrži vašeho vozu – nějakou dobu jedete, dříve nebo později vám však benzín nebo nafta dojdou.

2. Nadměrné utrácení

Je to jednoduché, pokud budou vaše výdaje dlouhodobě vyšší než příjmy, budete žít na dluh.  

Povedete-li si rozpočet, možná se budete divit, kolik peněz utratíte za věci, které skutečně nepotřebujete, abyste zapůsobili na lidi, jež nemáte rádi. A co je ještě horší, váš život je pravděpodobně těmto lidem naprosto lhostejný.   

Když trochu změníte své návyky, na dlouhém časovém horizontu můžete zaznamenat obrovský rozdíl. Podívejte se, jak lze jednoduše vytvořit z uspořených stokorun desetitisíce.  

3. Nevyhledávání lepších nabídek

Příliš mnoho lidí zůstává věrných své bance od začátku svého života až do důchodu. Loajalita vám bohužel žádnou dividendu nevyplatí.

To platí pro začínající akciové investory, kteří raději zhodnocují peníze v podílovém fondu banky, než aby se raději porozhlédli po jiné nabídce nebo lidé, kteří při výběru hypotéky nevyužijí služeb hypotečního poradce. Totéž platí pro zaměstnance, kteří nezkoumají trh práce, aby zjistili, zda by za svou práci nemohli být lépe placení nebo lidé, kteří zbytečně přeplácí za energie.  

Pravidelným hledáním lepších nabídek lze zkrátit cestu k finanční nezávislosti, překážkou nám však je často drobný diskomfort, který se změnou souvisí.  

4. Absence ochrany aktiv

Další častou finanční chybou je nedostatečná ochrana vašich aktiv. Nikdo samozřejmě nechce přemýšlet nad nejhorším, ale váš rostoucí majetek, stejně jako váš život byste měli „chránit“.  

Majetek můžete pojistit prostřednictvím neživotního pojištění, neměli byste však zapomínat i sami na sebe. Co je vaše nejvýznamnější aktivum? Jste to vy sami – vaše budoucí schopnost vydělávat je pravděpodobně vaše největší aktivum, takže byste měli být pojištěni.  

Na mysli mám především ochranu proti ztrátě příjmu, pojištění proti invaliditě a pokud chcete zabezpečit i své blízké, měli byste přemýšlet i o životní pojistce.

5. Nedbání na nouzové finanční prostředky

Mnoho lidí žije od výplaty k výplatě. Pokud dojde k neočekávaným výdajům, obvykle se pak musí snažit získat prostředky jinou cestou – úvěrem. Dalším výrazným problémem může být ztráta zaměstnání, která vás může dostat do zoufalé situace, což může být v příštích měsících více než aktuální otázka.

Lidé usilující o finanční nezávislost mají na druhé straně vždy vyhrazené nouzové prostředky, aby mohli zaplatit neočekávané výdaje z vlastní kapsy. Případně jsou schopní pokrýt i několikaměsíční výpadek svých příjmů.

Realita je taková, že nemůžete předvídat naprosto vše. Proto při vytváření svého rozpočtu myslete i na pohotovostní fond, který by mohl pokrýt tyto neočekávané události a výdaje.

6. Příliš krátkozraké plány

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak vytvořit bohatství, je příprava na budoucnost. To znamená, že byste už od začátku svého pracovního života měli mít připravený finanční plán, kterým se budete systematicky řídit.

Tento plán by měl zahrnovat způsoby, jak budete budovat své bohatství, prostřednictvím nákupu investičních aktiv v průběhu vašich dvacátých, třicátých, čtyřicátých i padesátých let.

Budete-li jednat už dnes, dáte vašemu portfoliu dostatek času, aby postupně zrálo podobně jako vy.

---

Nastavíte-li si včas rozumný finanční plán, kterého se budete držet, pak v době, kdy se budete blížit důchodovému věku, bude vaše finanční situace lepší než v případě většiny lidí, kteří se zmiňovaným chybám nevyhnuli. Vaše investiční portfolio doroste do takové výše, že vám bude generovat dostatečný pasivní příjem.

Pak budete moci odejít předčasně do důchodu, nebo pokračovat v práci, která vás baví – nebudete pracovat, protože musíte – to je přesně okamžik, kdy se můžete označit za finančně nezávislého člověka.  

#pasivniprijem #financninezavislost #investovani #financnizajisteni #financnichyby #rozpocet #financniplan #financnigramotnost #finance #osobnifinace

Hodnocení: +32
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.