03.11.2020 6 minut čtení

5 negativních finančních návyků, které z vás spolehlivě udělají chudáka

Sebeuvědomění je skvělá vlastnost, která vám dlouhodobě přináší bohatství. Její nedostatek naopak přináší celou řadu zlozvyků znamenajících zkázu vašim osobním financím. O jaké finanční návyky se jedná vůbec nejčastěji?

Pouze díky sebeuvědomění můžete přemoci instinktivní nutkání utrácet peníze, které je založeno na naší přirozené podstatě. Pouze díky sebeuvědomění dokážeme zkratovat automatické nervové dráhy, které způsobují, že je většina z nás vedena k nevědomému utrácení peněz.

Jaké nevědomé návyky nám způsobují, že nejsme schopni nahromadit dostatečné bohatství, které by nás mohlo v budoucnu zabezpečit a zajistit důstojné stáří?

Impulsivní utrácení

Lidé, kteří nad svými výdaji příliš nepřemýšlejí, mají tendenci utratit za svá přání a touhy dokonce více peněz, než sami vydělají. Nejsou schopní se vzdát okamžitého uspokojení na úkor úspor. Chtějí zkrátka nakupovat neprodleně. Nejčastěji se jedná o drobné nákupy, výjimkou však nejsou ani pořízení nepotřebné elektroniky (větší televize, ačkoliv je aktuální naprosto dostatečná), drahých aut, větších domů, okázalých šperků apod.

Lidé, kteří nepromyšleně utrácejí, běžně hazardují s částí svých příjmů. Horší však je, že se běžně zadlužují, aby si mohli dovolit žít na své životní úrovni. Utrácejí impulzivně, čímž si vytváří svou vlastní chudobu. Prodejci spotřebního zboží jim vymyli mozek, jsou v chování ke svým penězům nedisciplinovaní a nakupují si věci které nepotřebují. Když tito lidé již kvůli vysokému věku nemohou pracovat, dožívají zbytek života v naprosté chudobě, stávají se tak závislí na svých dětech a ostatních členech rodiny nebo přátelích.

Emociálně řízené spontánní nákupy

Když se necháte ovlivnit při rozhodování o vašich výdajích emocemi, můžete se dostat do pasti emociálních výdajů. Nebudete tak schopní v dostatečné míře spořit.

Když se cítíte příliš optimisticky ohledně svého budoucího příjmu, můžete se dostat do situace, kdy utrácíte peníze, které nemáte, zadlužujete se a takříkajíc utrácíte své budoucí příjmy. Nacházíte-li se na druhém konci emociálního spektra, mohou zase emociální nákupy působit jako náplast na vaše strasti, která vás dočasně vyzvedne z depresivní nálady. V obou případech však vaše finance trpí.

Buďte tak neustále ostražití vůči svým emocím. Buďte jako Star Trecková postava Spock – ovládejte své emoce. Kontrola emocí udržuje váš prefrontální kortex zodpovědný za emoce pod kontrolou zbytku mozku. Už pouhé seznámení s emociálně řízenými nákupy by vám mělo pomoci se jim do budoucna vyhnout, budete schopni si uvědomit, že jednáte pod vlivem emocí.

Spontánní výdaje zapříčiněné únavou

Nikdo z nás nemá bezedné zásoby vůle. Ačkoliv ji můžeme trénovat podobně jako svaly, s postupujícím dnem nakonec vůli vyčerpáme. Po ránu, kdy je naše volní kapacita na maximu, je prefrontální kůra zcela pod kontrolou racionálního mozku. Jak vůli během dne ztrácíme, tato schopnost klesá. Proto byste se měli vyhnout online nákupům ve večerních hodinách a raději si počkat na rozhodnutí do rána.

Stejného principu využívají i supermarkety, když umisťují nezdravé produkty k blízkosti pokladen. Vědí, že jste už vyčerpali v průběhu nákupu značnou část své vůle a jste nyní ve stavu rozhodovací únavy. Jste mnohem náchylnější k spontánnímu utrácení zapříčiněnému únavou. Nejlépe tak uděláte, pokud odložíte návštěvu supermarketu na ráno, krátce si před ní zdřímnete, nebo si dáte před cestou na nákup lehkou svačinku. Tyto tři tipy spolehlivě obnovují vaše volní rezervy.

S rostoucím příjmem rostou bezmyšlenkovitě i vaše výdaje

Když zvyšujete své výdaje s rostoucím příjmem, stáváte se obětí plíživého růstu životního stylu (Lifestyle Creep), přičemž své výdaje postupně zvyšujete, aniž byste si to uvědomovali. Náprava je přitom poměrně snadná.

Nenastavujte si pevnou částku měsíčních úspor. Vaše úspory by spíš měly představovat pevný podíl na vašich měsíčních příjmech – například 20 %. Jedná se o opatření fungující jako nárazník, který brání přílišnému utrácení a udržuje stabilní kurz na vaší cestě za růstem vašeho bohatství.

Přecenění mimořádných a neočekávaných příjmů

Když Connor McGregor v roce 2018 bojoval s Floydem Mayweatherem, obdržel za boj 30 milionů dolarů. Jakmile je obdržel na účet koupil jachtu za 17 milionů dolarů. Protože však nepočítal s vysokými americkými daněmi, nezbylo mu dost peněz na zaplacení daně z příjmu a musel použít své stávající jmění k doplacení daní bernímu úřadu.

Connor podlehl klasickému nadměrnému optimismu způsobenému náhlým nárůstem příjmu či bohatství. Příkladem může být i bonus k výplatě, významné zvýšení mzdy nebo dědictví. Jaký můžete použít lék? Zůstaňte ve stejném domě, se stejným partnerem a nadále jezděte stejným vozem. Odmítněte výrazně měnit váš život, když výrazně vzroste váš příjem nebo bohatství. Zkrátka mějte dlouhodobý plán a toho se držte.

---

Osobně mám stále problém s emociálně řízenými nákupy a spontánními nákupy řízené únavou. I když se na sobě snažím neustále pracovat, není to ideální. S jakými zlozvyky máte problém vy? Jsou ještě nějaké další, které by stálo za to zmínit?

#finance #osobnifinance #financninavyky #zlozvyky #emocialninakupy #utraceni #sporeni #financnicile #chudoba #impulsivniutraceni

Hodnocení: +30
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Zdravím, sám jsem celkem dlouho bojoval s tím jak vyjít, postupně jsem si vypracoval systém na hlídání výdajů a posléze se začalo dařit i akumulovat rezervy, zbylé přebytky jsem začal nalévat do investic a jelikož mě začaly neskutečně bavit včetně nutného dalšího seberozvoje tak jsem si se změnou návyků rovnou vytvořil další hobby - zaměstnávat peníze, aby pracovaly pro mě...

  +1
  • Zdravím, mohu se zeptat na ten systém který jste si vypracoval? Děkuji za odpověd.  

   0
  • @michalMoravek zdravím, písněte mi zprávu či mail. Já z toho asi udělám článek co nejdřív, protože nejste první, kdo se na to ptá a celkem mě těší, že třeba i nějaký můj “drobek” bude někomu užitečný.

   0
  • Děkuji za rychlou odpověď. Jsem tu nový a nelze mi Vám napsat zpráva, mohu Vás poprosit touhle cestou o email. Ještě jednou děkuji.

   0
  • @michalMoravek @Andre81cz Musíte se vzájemně sledovat, potom si můžete psát zprávy. Ještě na tom makáme, aby to bylo jednodušší.

   +1
  • @milan Díky, taky jsem tady týdenní starý pardál :-)

   0
  • V pohodě, tohle jde spíše za námi, aby byla orientace tady pro uživatele mnohem snadnější.

   0
  • @milan děkuji za odpověď. Objevil jsem to ve zprávách že se musíme navzájem sledovat. 

   0
  • @michalMoravek Přidáme těch možností do budoucna víc a každý si pak bude moci vybrat, za jakých podmínek mu mohou ostatní napsat.

   +1