Předsevzali jste si, že letos začnete investovat? Super rozhodnutí. Vzhledem k nastavení našeho důchodového systému je poměrně pravděpodobné, že starobní důchod od státu nebude žádná sláva.
Nejjednodušší způsob, jak začít investovat, je otevření účtu na některé z platforem zprostředkovávající pasivní investování, kam si budete pravidelně posílat peníze. Pak už stačí pouze dostatek trpělivosti, abyste vydrželi sledovat, jak se vaše investice zhodnocují.
Investování je vhodné i pro začátečníky a pokud víte, jak na to, není na tom nic složitého. Pojďme si projít stručný návod, jak postupovat:
1. Zaměřte se na indexové fondy
Nejjednodušší způsob, jak dlouhodobě investovat do akcií, je využití nízkonákladového burzovně obchodovatelného fondu (ETF), kopírujícího výkonnost nějakého významného tržního indexu. Nejběžnějším příkladem jsou fondy kopírující výkonnost indexu S&P 500. Fondy zmíněné v tabulce níže lze nakupovat i v Evropě.
Tyto fondy jednoduše kopírují výkonnost amerického indexu, který je poměrně dobrým odrazem amerického akciového trhu jako celku. Stejně tak můžete ale nakupovat ETFka, která kopírují výkonnost evropského, asijského nebo třeba německého trhu. Vybírat tyto fondy můžete buď sami, úplný začátečník pak určitě vezme za vděk pomocné ruky od některé z platforem, které nákup burzovně obchodovatelných fondů za poplatek zprostředkují a automatizují.
2. Investujte maximální možnou částku
Asi nebude překvapivé, že vám vyšší investovaná částka přinese vyšší konečnou hodnotu vašich investic. Pusťte se už na počátku do výpočtů a zjistěte, jakou částku byste měli měsíčně odkládat stranou, abyste vybudovali dostatečný důchodový fond.
Abyste si vyhradili na investování dostatek peněz, podívejte se na své výdaje a popřemýšlejte, jak je snížit. Pokud si myslíte, že už to není možné, existují i překvapivě jednoduché způsoby, které vám mohou pomoci ušetřit více. Dokážete osekat své zbytné výdaje o pár set korun měsíčně? Na dlouhém časovém horizontu hraje každá stokoruna díky vlivu složeného úročení zásadní roli.
Tabulka níže vám ukazuje, jaké částky je možné na opravdu dlouhém časovém horizontu dosáhnout, pokud budete pravidelně a pasivně odkládat alespoň 1 000 Kč měsíčně.
3. Jak vydělat ještě více peněz investováním? Zvyšte svůj příjem
Další účinnou strategií, která vám umožní vydělat investováním více, je zvýšení svého příjmu, který následně můžete investovat.
Úplně obecně se vám vyplatí, čas od času „vyhrožovat“ změnou zaměstnavatele a říci si o vyšší mzdu. V současné době možná bude rozumnější si sehnat nějakou práci bokem. Každý může vybírat z mnoha možností a pokud opravdu chce, příležitostný přivýdělek si najde. O čem můžete uvažovat? Jenom krátce: Doučování cizího jazyka nebo matematiky online, výroba a prodej řemeslných výrobků, zpracování e-booku, online školení apod…
Jakmile se trochu uklidní aktuální situace, můžete zauvažovat o příležitostném pronájmu nevyužívané místnosti ve svém bytě, ve velkých městech pak můžete vyzkoušet i službu sdílených jízd…
4. Držte se svého plánu
Pokud chcete uspět, což znamená skončit s částkou, která vám zajistí důchod podle vašich představ – je třeba zvládnout výše uvedené kroky, neméně důležité však je, abyste se jich také zvládli dlouhodobě držet.
Je snadné dělat drobné ústupky a od původně nastolené strategie postupně upouštět. To ale s největší pravděpodobností ohrozí vaše budoucí plány. Snažte se tedy dělat vše pro to, abyste se svého nastoleného plánu drželi. Vzpomeňte si na efekt kapky vody. Jednorázově žádný velký efekt nemá, pokud ale působí jednotlivé kapky po dostatečně dlouhou dobu, může voda vykouzlit i díru do kamene.
A jak se držet svého plánu prakticky? Část, nebo všechny své investice můžete automatizovat. Případně si můžete alespoň ve svém kalendáři nastavit připomínku, že je třeba provést pravidelnou jednorázovou platbu na váš investiční účet.
5. Nezanedbávejte proces učení
Nakonec byste také neměli zapomínat na kontinuální proces učení, protože touha po znalostech z vás může udělat lepšího a úspěšnější investora s motivací pokračovat dál. Na Warengo objevíte každý den několik nových článků, kromě toho však existuje i spousta knih, které asi není třeba vyjmenovávat, každý si určitě prostřednictvím internetu najde, co mu vyhovuje.
Jakmile si osvojíte dostatečné množství znalostí, můžete přemýšlet o rozvíjení vaší investiční strategie a časem zauvažovat o investování do jednotlivých akcií, kromě výhradního zaměření na pasivní investování. Se správným výběrem akcií může vaše investiční portfolio růst ještě vyšším tempem, než bylo zmiňovaných 8 % výše, je však samozřejmé, že aktivní přístup už není pro každého.
---
Vaše zářná finanční budoucnost je plně ve vašich rukou. Dnes jsou díky internetu možnosti investování pro začátečníky takřka bezbřehé. Stačí začít jednoduše, důležité je však odhodlat se k prvnímu kroku a forma pravidelné pasivní investice je skutečně možností, se kterou může začít doslova kdokoliv.
#akcie #jakzacitinvestovat #investovani #investovaniprozacatecniky #pasivniinvestovani #pravidelneinvestovani #dlouhodobeinvestovani
Zde také souhlasím s výběrem stabilních ETF ?
Chtěl bych začít investovat do ETF, ale prosím objasnění pár věcí. Z brokerů je mi sympatické xtb, je možné u nich nakupovat jen část "akcie"? Například iShares Core S&P 500 UCITS ETF stojí cca 320€ a tolik do toho nemám v plánu dávat na pravidelné bázi.
A existuje nějaká možnost "automatizace", že bych přes trvalý příkaz poslal peníze, za které by se mi automaticky nakoupilo? Vím, že přesně tohle dělá např. portu, ale jde to i u běžných brokerů?
@petrSvobodnik díky za dotaz, měl jsem úplně stejnou úvahu jako vy. U brokera, kterého používám já, to možné není a myslím si, že stejné to bude i u @xtbczsk. To je drobná nevýhoda klasických brokerů - bude na vás každý měsíc platební příkaz provést a nakoupit příslušné ETF "na vlastní pěst". Ale možná se mýlím a někdo z XTB mě vyvede z omylu...
Dobrý deň, riešením pre Vás môže byť napríklad posielanie 100 eur mesačne a nákup raz za 3-4 mesiace. V dlhodobom horizonte by mal byť výsledok približne rovnaký, ako pri menšom nákupe raz mesačne. Možnosť automatizácie u nás zatiaľ momentálne nie je. Ak ale viete, čo chcete nakúpiť, tak je samotný nákup otázkou 10 sekúnd.
@xtbczsk díky za doplnění :-)
@PatrikKudlacek Za málo :)
Taktéž u xtb (aspon co jsem pátral) nelze vyplnit formulář ošetřující dvojí danění. takže pokud do budoucna uvažujete i o koupi klasických akciových fondů doporučuji se podívat po některém jiném brokerovi. Co jsem si procházel všechny možná srovnání a pátral po informacích tak nejlépe se jeví Interactive Brokers.
@lukasmoravec tak tak...u XTB je zatím problém s danění. IB je určitě jeden z nejlepších brokerů, ale pro začátečníka, který chce invstovat pár tisíc korun měsíčně je příliš drahy, co se týče poplatků...
@PatrikKudlacek právě jsem o tom jenom četl, ale ještě se tím neprokousal. nekde jsem našel v komentářích že nejhorší je poplatek za neaktivitu, ale to by se dalo s pravidelným investováním možná zvládnout. Nemáte @PatrikKudlacek někde přehled jak je to s nimi? Ve vašich srovnávacích článcích jsem je nenašel. Díky
@lukasmoravec tady jsem určitě poplatky řešili :-) https://warengo.com/stories/148249-velke-srovnani-brokeru-u-koho-si-v-roce-2021-otevrit-obchodni-ucet
@PatrikKudlacek jeslti to dobře chápu, tak jsou tam zmínění u TradeStationGlobal, což jsem z toho úplně asi nepochopil, že jde přímo o ně :) teď už to chápu. Jaký je rozdíl si otevřít účet přímo u IB nebo u TSG?
@lukasmoravec moment...tady jsme vlastně pro IB zpracovávali pouze jeho české zastoupení Lynx...tak přímo IB o poplatcích v tomto srovnání amerických brokerů: https://warengo.com/stories/132969-ma-smysl-sverit-sve-akciove-portfolio-americkemu-brokerovi-pojdme-si-porovnat-jejich-poplatky-a-podminky
@PatrikKudlacek skvěle :) díky přečtu si tento článek jsem nějak přehlédl ehm :) díky
@lukasmoravec proto jsem vám ho poslal :-D ..ale určitě byl i v nabídce doporučených článků u jiných srovnání...