Co se týče takzvaně "titulkových IPO" loňského roku, o kterých se díky obrovským nárůstům z prvního obchodního dne psalo úplně všude, popravdě mě na úvod svými velkými růsty nezaujaly. A jsem rád, že třeba takový $SNOW nebo $ABNB dnes rozhodně nepřipomínají do nebe letící akcii, ale naopak se i po veleúspěšném IPO cena dokázala stáhnout níž na přijatelnější hranici pro nákup.
Dle dat SEC by nás slušná nálož burzovních zelenáčů měla čekat i letos a minulý týden už jsem několik z nich zmínil tady. Dneska bych se ale rád podíval ještě na jednu společnost, která mě obzvlášť zajímá a myslím si, že by ji v hledáčku měli mít všichni lovci disruptivních trendů, budoucích globálních megatrendů a růstových akcií. Tou společností je Coinbase, která se aktuálně pohybuje v jednom z nejsledovanějších a nejrychleji rostoucích segmentů na světě - v kryptoměnách. A bez ohledu na to, zda bitcioinu, ethereu či jakémukoli dalšímu altcoinu fandíte, či nefandíte, by tohle mohl být zajímavý technologicko-fintechově-obchodní přírůstek do portfolia.
Kde Coinbase generuje své příjmy?
Dovolte mi uvést vás do obrazu: Coinbase dnes provozuje jednu z nejpopulárnějších kryptoměnových burz (nejen) na americkém trhu. To laicky řečeno znamená, že lidem umožňuje nakupovat a prodávat dle libosti bitcoin a širokou škálu dalších všemožných digitálních měn, které se dnes rodí téměř na denní bázi. Platforma má pro veřejnost dva různé vzhledy - existuje tady zjednodušená podoba pro menší investory a začátečníky a také Pro varianta pro pokročilé či profesionální obchodníky.
Kromě těchto služeb Coinbase také vydělává na tom, že majitelům kryptoměn nabízí své peněženky pro jejich úschovu. Ty jim umožňují posílat a přijímat kryptoměny od ostatních klientů Coinbase snadným a hlavně bezpečným způsobem, opět v rámci jednoduchého a intuitivního prostředí, kde zkrátka kryptoměnu dokáže bez problémů odeslat i člověk, který princip této transakce vůbec nemusí chápat.
A nyní to hlavní - abyste mohli Coinbase ohodnotit jako zajímavou investici a budoucí akcii, nemusíte být nutně vlastníkem kryptoměn. Stejně jako nemusíte být fanouškem fast foodů, ale zároveň můžete dlouhodobě držet akcie McDonald’s ($MCD) a Coca-Coly ($KO), protože vám dlouhodobě slušně vydělávají.
Za mě může být Coinbase přesně tou stejnou společností. Pokud totiž na moment odložíme stranou euforii okolo bitcoinu, tvrdá fakta říkají, že tato burza už dnes má 35 milionů verifikovaných uživatelů, celkový objem zobchodovaných aktiv již přesáhl 320 miliard dolarů a uživatelé zde drží aktiva v celkové hodnotě 25 miliard dolarů. Společnost aktuálně působí ve více než 100 různých zemích a počet jejich zaměstnanců již přesáhl 1000 osob.
No a pak je tady asi to nejdůležitější, což jsou komise. Na stránkách se píše, že Coinbase si účtuje spread ve výši 0,5 % ze všech provedených nákupů a prodejů kryptoměn. Zároveň zde existuje poplatek za transakci, který se u transakcí do výše 200 dolarů pohybuje mezi 99 centy až 2,99 dolary. A pokud k nákupům někdo využívá svůj bankovní účet nebo Coinbase peněženku, spadají tyto transakce pod variabilní poplatkovou sazbu ve výši 1,49 %. Pro platební metody mimo hlavní podporované pak existuje základní sazba ve výši 4 % z hodnoty pozice.
Tyto poplatky se však netýkají uživatelů z řad profíků, kterým i v případě vysokého objemu zobchodovaných pozic Coinbase nabízí programy, v nichž mohou obchodovat kryptoměny dokonce i zcela bez poplatků. I méně obchodující uživatelé jsou však pro společnost velmi cenní, neboť jí pomáhají budovat dostatečně vysokou likviditu, což je rozhodně předpoklad, které by přední globální burza pro jakýkoli druh aktiv měla za všech okolností splňovat.
Co dnes lze vydedukovat i přes tajnůstkářství společnosti?
Byť americká SEC už dnes má k dispozici finanční výkazy společnosti, Coinbase využila relativní novinky, která společnostem zvažujícím IPO umožňuje podat veškerou dokumentaci komisi zcela v tajnosti. Jamile SEC dokumenty projde a schválí, bude tak jen a pouze na Coinbase, kdy se rozhodne na burzu vstoupit. Spekuluje se dokonce již o únoru.
I bez konkrétních finančních čísel si však lze z veřejných zdrojů vydedukovat několik věcí. Předně, kryptoměnové obchody v objemu 320 miliard dolarů dokáží nepochybně na komisích vydělat pořádný balík peněz. Zadruhé, tyto poplatky jsou dnes srovnatelné s těmi, jaké nabízí zavedené finanční společnosti orientované na spotřebitele, třeba $SQ nebo $PYPL. Zatřetí, určitě jste sami zaznamenali, že o bitcoin a obchodování s ním se dnes zajímá asi historicky nejvíc lidí, zatímco Coinbase má vybudovanou pověst velmi přívětivé platformy pro začátečníky, z čehož nyní zákonitě bude benefitovat. A v neposlední řadě, poslední veřejně známá valuace společnosti ve výši 8 miliard dolarů pochází z roku 2018, kdy provedla doposud poslední soukromé investiční kolo. Nutno podotknout, že šlo o období po první silné rally bitcoinu, který však v té době většinu celého růstu již zase odevzdal.
"Umbrella stock", jak má být!
Na Coinbase lze tak vlastně pohlížet jako na ekvivalent možnosti zainvestovat v začátcích do byznysu ve stylu CME Group ($CME) nebo původní Wall Street. To znamená nikoliv do finančních produktů nabízených v rámci burzy nebo do nějakého indexového benchmarku, ale obrazně řečeno přímo do té "budovy", kterou nespočet lidí dennodenně využívá a potřebuje, aby mohli uskutečňovat své obchody. De facto půjde o deštníkovou akcii, skrz kterou můžete vydělávat na rozkvětu obchodování s kryptoměnami.
Nebudu lhát, tento typ byznysů mě baví a je to něco podobného, jako nezaměřovat se pouze na automobilky vyrábějící elektromobily a baterie a snažit se hledat vítěze mezi nimi, ale raději zainvestovat třeba do zajímavého producenta lithia či niklu, kterého teoreticky budou pro své baterie potřebovat všechny automobilky, takže jemu (i vám) může být jedno, kdo nakonec na trhu zvítězí (pokud by vás toto téma náhodou zajímalo, už jsem o lithiu psal zde; plus bych vám doporučil podívat se na články o investování do niklu a mědi od @Stan1000). Stejně vnímám vztah Coinbase a kryptoměn. A podobně jako v případě elektromobilů věřím, že už dnes jde o příliš rozjetý globální trend na to, aby jej něco dokázalo v následující řekněme dekádě kompletně zastavit či utlumit.
Jsem zvědav na IPO dokumenty, které Coinbase snad co nevidět poskytne veřejnosti.
#investovani #akcie #ipo #coinbase #burza #kryptomeny #obchodovani #bitcoin #altcoiny #komise #poplatky #platforma #volume #likvidita #sec #megatrend #destnikovaakcie