9 minut čtení

5 zajímavých IPO, které byste letos rozhodně neměli přehlédnout

Loňský rok byl z pohledu objemu vybraného kapitálu při IPO - prvotní veřejné nabídce akcií společnosti - nejúspěšnějším za poslední dekádu. 1591 nových firem vybralo 331 miliard $, což je 42% nárůst oproti roku 2019. Co nás čeká letos?

Nepochybně jste loni zaznamenali famózní debuty akcií Snowflake ($SNOW), DoorDash ($DASH) či Airbnb ($ABNB). Hned první obchodní den jejich hodnoty rostly o desítky i stovky procent, investoři nestíhali počítat zisky a vše bylo zalité slunce. Existuje však důvod, proč se nemalá část investorům všem nákupům během IPO ze zásady vyhýbá - může jít totiž o poměrně rizikovou záležitost, při které místo o 50 % nahoru cena první obchodní den spadne o 50 % dolů a třeba už se k původní hodnotě ani nikdy nevrátí.

Proč investovat do IPO?

Odpověď se zdá být nasnadě. Pokud vás nějaká společnost baví již jako soukromá a vážně byste její akcie rádi vlastnili, zdá se jako nejlepší řešení nakoupit ji v první moment, kdy je to možné, že jo? Podívejte se na velké společnosti, které dneska zná každý, jako je Netflix ($NFLX) nebo Amazon ($AMZN). Lidé, kteří je nakoupili již během IPO, se dnes těší z poměrně tučné odměny.

Společnosti, které okolo sebe dělají "vlny" ještě před vstupem na burzu, zpravidla během svých IPO zažívají nefalšovanou obchodní euforii, při které akcie letí nezastavitelně vzhůru již od první minuty. Z loňska bych ještě jednou upozornil na Snowflake. Management firmy po domluvě s bankéři, kteří jim IPO procesovali, stanovil cenu akcie na 120 $. Za tu si akcie mohli nakoupit insideři a investoři s dobrými kontakty, kteří se k nim dokázali dostat. Když akcie ale zahájily obchodování veřejně, instantně stály 245 $ za kus. To znamená, že všichni, kdo se k nim dostali za původní cenu, lusknutím prstu své peníze zhodnotili o 100 % (na konci roku se akcie stále obchodovaly za více než 300 $, dnes jsme na nějakých 280 $).

Proč neinvestovat do IPO?

Nejen díky tomuto příkladu se Snowflake bych však osobně spíš doporučil držet se od IPO jakožto investor dále. Jasně, dlouhodobí investoři, kteří po vstupu na burzu koupili takový Amazon nebo Netflix, si jistě spokojeně mlaskají, ale u většiny burzovních nováčků logicky nelze očekávat, že z nich bude další Amazon nebo Netflix. A i u těch, kteří to nakonec na takovou úroveň, vám žádné zásadní zisky většinou neutečou, i když si se svým nákupem počkáte klidně i pár let.

Amazon na burzu vstoupil 15. května 1997, takže ještě stále před 23, za pár měsíců před 24 lety. I kdybyste však jeho akcie nakoupili poprvé až v roce 2010, vaše aktuální zhodnocení by bylo sympatických 1600 % a jen v posledních 5 letech by se vaše investice více než zčtyřnásobila - a zatím to stále vypadá, že se Bezos svůj růst nechystá nijak výrazně zpomalit. Netflix na burzu vstoupil v roce 2002, ale opět - investoři, kteří jej drží jen poslední dekádu, jsou aktuálně v plusu nějakých 1900 %. Není tedy pravdou, že pokud se do pozice nenahrnete hned s bouchnutím do gongu v den IPO, uteče vám obrovský zisk, který už nikdy nedoženete.

I pro tématiku IPO existují analytické studie, které dokonce zjistily, že naskakovat přímo do IPO je v průměru ve skutečnosti ztrátová strategie. A že je mnohem lepší dát čerstvě novým akciím na burze zhruba rok času, aby se jejich cena "zabydlela" a našla svou realistickou hodnotu. Některé akcie ostatně svůj první rok ani nepřežijí - jako například společnost Pets.com, jež po IPO v roce 2000 do roka byla již pod drnem. Z období dot-com bubliny stojí za zmínku i donášková služba Webvan, která vstoupila na burzu v roce 1999 a brzy nabyla tržní valuaci 6 miliard dolarů, i když její roční příjmy dosahovaly pouhých 5 milionů dolarů (nezní vám to trochu povědomě?). Společnost v roce 2001 zbankrotovala.

Takže když to shrnu, vždycky je dobré položit si otázku, jestli místo skákání do nějakého horkého IPO není aktuálně lepší a potenciálně výhodnější zainvestovat do nějaké společnosti, která již na burze nějaký ten pátek je a nabízí třeba i zajímavější příležitost. Čím déle je firma na burze, tím větší objem finančních výkazu máte zároveň zpravidla k dispozici, takže si o ni lze udělat mnohem lepší obrázek. Tím neříkám, že do IPO nelze vstupovat nikdy (loni tuto svou zásadu ostatně porušila i Buffettova Berkshire), ale když už, ujistěte se, že jste si nejdříve o burzovním nováčkovi opravdu poctivě načetli všechny dostupné informace a že vám tyto informace umožňují udělat si o něm opravdu dostatečně vypovídající obrázek.

Zajímává IPO roku 2021

Obezřetnost ohledně nakupování IPO totiž zároveň neznamená, že je hloupost je vůbec sledovat a mít o nich přehled. Z této stránky zase vždy zmiňuju IPO Facebooku ($FB) z května 2012, kdy se cena ještě rok po vstupu na burzu držela pod původní IPO cenou a šlo tak po celou dobu o (aspoň podle mě) perfektní a do očí bijící nákupní příležitost pro každého, kdo se orientoval v online světě a chápal potenciál sociálních sítí. Proto bych rád zmínil pětici IPO, které by podle mě letos mohly nebo měly vzbudit největší rozruch a minimálně bude stát za to je sledovat - případně začít posléze hledat smysluplnou cenu, pokud se vám zalíbí jako přírůstek do portfolia.

1) Robinhood

---

Robinhood je ve skutečnosti poměrně nová obchodní platforma pro investování do akcií, která získala loni velkou popularitu částečně díky znuděným mileniálům zavřeným na lockdownu, částečně díky turbulentnímu roku na akciových trzích a částečně i díky tomu, že je schválně velmi jednoduchá a intuitivní na používání (v určitých ohledech až moc). Dnes už ji tak známe třeba i u nás, přestože na ní žádný občan ČR obchodovat nemůže.

Na konci roku 2019 měl Robinhood 10 milionu uživatelů a jen v prvním kvartálu díky výše zmíněným okolnostem přidal další 3 miliony. Skrz svá investiční kola společnost doposud získala od investorů, jako je Sequoia Capital, Institutional Venture Partners či D1 Capital Partners 1,7 miliardy dolarů. Dnes už víme, že s letošním IPO bude firmě pomáhat banka Goldman Sachs a že by se úvodní valuace mohla pohybovat okolo 20 miliard dolarů.

2) Bumble

---

Bumble je původně seznamovací a randící aplikace s více než 100 miliony uživatelů. Služba však postupně ve svém zaměření expandovala a začala se věnovat i tomu, že svým uživatelům pomáhá poznávat i nové přátele nebo osoby, které se věnují stejné profesi (což je při dnešní rozsáhlé epidemii samoty bohulibá činnost). Randící část aplikace má řekněme trochu sexistický podtext, neboť se zaměřuje především na ženy a dává jim moc udělat první krok, pokud se jim některý uživatel zalíbí. Společnost by údajně na burzu chtěla zamířit již v únoru s valuací okolo 6-8 miliard dolarů. Cílem IPO je vybrat kapitál mimo jiné na rozšíření konkurenčního boje proti Match Group a dalším.

3) Instacart

---

Instacart je jednou ze seznamu společností, které veleúspěšnými učinil loňský pandemický rok. Pokud vůbec netušíte, představte si americkou obdobu našeho Rohlíku.cz, který rovněž loni těžil z obrovské poptávky od lidí, kteří až doposud neměli o donášku potravin až ke dveřím příliš velký zájem. Letošní IPO ještě snad není 100%, ale společnost již najdete na hromadě různých seznamů nejočekávanějších burzovních nováčků v následujících 12 měsících. K jejím službám má dnes údajně přístup asi 85 % všech amerických domácností, což z Instacart dělá silného celonárodního hráče. Po posledním investičním kole v červnu loňského roku se valuace společnosti zastavila na zhruba 13,7 miliardy dolarů.

4) Nextdoor

---

Nextdoor.com je populární online portál i mobilní aplikace, která slouží primárně ke komunikaci mezi sousedy z různých komunit (u nás by asi dobře sloužila pro jednotlivé městské části nebo menší vesnice). Řeší se přes ni třeba ztracení mazlíčci, kriminalita, díry na cestách nebo dobří a osvědčení řemeslníci v dané lokalitě. Zkrátka takové online "obecní listy", kde ale obsah tvoří samotní obyvatelé, kteří na onom místě žijí a dobře ho znají. O tom, že společnost pokukuje po možnosti uskutečnit své IPO se spekuluje již od loňského října, přičemž by ráda od investorů získala valuaci 4-5 miliard dolarů.

5) Stripe

---

Stripe sice dnes stále není příliš známá společnost, ale pomalu a jistě se z ní stává významný hráč na fintech trhu firem, které se zaměřují na finance a finanční transakce. Po dubnovém finančním kole se již chlubila valuací okolo 36 miliard dolarů a dnes už je na tom pravděpodobně mnohem lépe. Poslední fámy hovořící o zájmu managementu vstoupit na burzu hovoří o očekávané valuaci až v blízkosti 70 miliard dolarů. Platební systém společnosti Stripe Payments system dnes používají miliony firem a podnikatelů na celém světě.

---

Vlastně bych tady mohl zmínit ještě společnost Roblox, která měla původně na burzu vstoupit loni v prosinci, ale nakonec své IPO odložila až na letošek. Pokud vůbec netušíte o co jde, bavíme se o segmentu videoher a podrobnosti najdete v mém článku tady.

#investovani #ipo #2021 #vyhody #nevyhody #akcie #euforie #robinhood #bumble #instacart #nextdoor #stripe #roblox

Hodnocení: +25
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Průběh IPO akcií je téměř vždy stejný - po vstupu na burzu začne nákupní šílenství a ceny raketově rostou na pětinásobky i více. To chce klid, akcie během měsíce klesnou na určitou přibližně reálnou hodnotu, od které se pak odráží podle výkonnosti. To je podle mne teprve správný čas pro investování do IPO - až se cena akcií stabilizuje. A jen bych zmínil IPO, které konkrétně mne zajímá nejvíce, a to je STARLINK Elona Muska pro satelitní internet...

    +5
  • Jak je možné nakoupit IPO, které jsou v článku uvedeny? Čistě ze zajímavosti. Vím, že stejný případ zde i byl i s Pilulkou a taky to nebylo úplně snadné jej nakoupit.

    Moc děkuji ?

    0
  • Je možné tyto akcie získat před veřejným obchodováním na burze? Pokud ano, kde?

    0
  • A co Coinbase?

    0
  • No jestli bude pokračovat letošní trend tak než to člověk stihne koupit tak se cena minimálně zpětinásobí :D

    0