07.10.2020 7 minut čtení

Bude lithium ropou budoucnosti? Pokud ano, skrz tyhle akcie můžete na elektrifikaci rozhodně zbohatnout

Pokud vezmeme v potaz jen plány samotného EV průmyslu pro příštích 10 let, je jisté, že svět bude už hodně brzy (de facto dnes) potřebovat masivní množství lithia. Těžaře tohoto kovu by tak mohly čekat pořádné žně.

Pojďme si vzít na paškál třeba jen samotnou Teslu - částečně proto, že jde aktuálně o ostře sledovanou EV automobilku a částečně proto, že měla nedávno svůj Battery Day, kde Elon Musk světu ukázal své plány na obrovskou expanzi výroby vlastních baterií.

Musk chce, aby Tesla do roku 2030 být schopná vyrábět vlastními silami dostatek baterií na to, aby mohly pohánět 30 milionů elektromobilů, jež by ve stejném časovém horizontu měla být schopna ročně ve svých závodech vyprodukovat. Pro představu - letos automobilka zřejmě vyrobí okolo 500 000 elektromobilů. Během následujících 10 let má tedy Musk v plánu 60násobně navýšit své výrobní kapacity.

Aby k tomuto nárůstu vůbec mohlo dojít, bude to přirozeně vyžadovat masový přechod populace z tradičních spalovacích motorů na elektromobily a vybudování veškeré potřebné infrastruktury, aby takto velké množství elektormobilů mohlo být poháněno. A to se bavíme pouze o Tesle. Kde jsou velké automobilky jako Volkswagen, Toyota a další, kteří se dost možná na desítky milionů vyrobených elektormobilů dostanou ještě dříve než v roce 2030.

Když si celý tento masivní ekosystém automobilů na elektřinu dáte dohromady a navrch přihodíte ještě drobnosti jako elektrické koloběžky, elektroboardy a hromadu dalších elektronických serepetiček nabitých bateriemi, vychází z toho všeho jedna poměrně jistá věc - svět bude v následující dekádě potřebovat zatraceně hodně lithia na výrobu všech těch baterií, na které mají elektromobily i vše ostatní začít hromadně jezdit.

Těžaři budou muset zařadit vyšší rychlostní stupeň

Globální produkce lithia aktuálně dosahuje přibližně 400 000 tun ročně. To je dostatek na výrobu baterií, jež by dokázaly pohánět asi 2-3 miliony elektromobilů. Jenže veškeré vytěžené lithium zároveň přirozeně nemíří pouze do EV průmyslu, jde asi jen o třetinu. Toto číslo se tak bude muset navýšit minimálně desetinásobně, aby mohl svého cíle dosáhnout jenom Elon Musk. A mnohonásobně víc, pokud svých elektrických cílů mají dosáhnout i ostatní automobilky.

Jak tenhle hon na lithium skončí? Vypadá to, že i v tomto ohledu Tesla jako první razí cestu a ukazuje jednu možnost budoucího vývoje - výhradní spolupráce mezi těžaři lithia a výrobci baterií. Musk už si první takovou menší spolupráci pojistil, když jeho automobilka minulý týden oznámila dohodu o dodávkách lithia s nenápadnou těžařskou společností Pledmont Lithium (PLL).

Akcie těžaře v reakci na zprávu více než zdvojnásobily svou hodnotu a v jediný den přidaly 236 %. A měly pro to dobrý důvod - dohoda totiž říká, že Tesla bude po dobu až 10 let odkupovat zhruba 1/3 veškeré produktu tohoto těžebního startupu. Pledmont, jež aktuálně žádné lithium netěží, by měl začít automobilce surovinu dodávat během 2-3 let.

Pokud bychom chtěli hledat potenciální budoucí vítěze boomu okolo elektromobilů a všeobecného trendu elektrifikace, je však potřeba vydat se v seznamu těžařů lithia mezi největší hráče, jako je Albermale Corporation (ALB), Sociedad Quimica y Minera De Chille (SQM) nebo Livent Corporation (LTHM).

Těžit efektivně a ve velkém množství lithium není rozhodně snadné - jak z pohledu praktického provedení, tak z pohledu pochopení celé těžební technologie (zvlášť, pokud chemie není váš kamarád). Logistika okolo těžby a zpracování lithia totiž není příliš přímočará.

Jeho producenti zpravidla totiž svým zákazníkům nedodávají pouze čistý kov. Místo toho výrobcům katod a baterií, jakým je např. společnost LG Chem (KRX) prodávají sloučeniny jako uhličitan lithný nebo hydroxid lithný.

Těžaři elementární lithium získávají ze solných plání (resp. z nich získávaných solných roztoků), jež jsou pozůstatky starověkých moří. Příkladem takového naleziště je poušť Atacama v Čile, nejsušší místo na světě. Alternativou může být těžba minerálů bohatých na lithium, jako je například lepidolit (spodumen). Právě koncentrovaný spodumen bude od Pledmontu Tesla pro výrobu katod do svých baterií odebírat.

Těžba lithia ze solných roztoků na poušti Atacama; Foto: Ivan Alvarado/Reuters

Dohoda však hovoří jen o nějakých 60 000 tunách tohoto minerálu, z kterých může Musk vyrobit odhadem 150 až 200 tisíc baterií. Při pohledu na ambiciózní plány Tesly kapka v moři. A taky jasný náznak toho, že pro další těžaře lithia a jejich akcie existuje ještě hromada růstového prostoru. 

Které lithiové akcie sledovat?

Albermale Corporation se jeví jako poměrně zajímavá volba. Nejenže jde o jednoho z největších těžařů lithia na světě, ale zároveň má společnost svůj byznys diverzifikovaný i do bormidových produktů, jež jsou používány v látkách zpomalujících hoření a do výroby katalyzátorů používaných v rafinériích. Současné prodeje, jež dosahují 3 miliard dolarů ročně, by v následujících 3 letech měly růst o 10 % ročně. Zároveň jde o jednu z nejlevnějších lithiových akcií, jelikož se dnes obchoduje za 13násobek odhadovaných příjmů ve výši 6,88 dolaru na akcii v roce 2023.

SQM je čilská společnost, jež operuje na zmíněné poušti Atacama a zároveň vyrábí hnojiva pro zemědělství. Současné prodeje ve výši 1,8 miliardy ročně by do roku 2023 měly růst tempem 18 % ročně, což vychází na příjmy okolo 1,70 dolaru na akcii. To znamená, že akcie se obchodují za 19násobek těchto očekávání, letošní YTD je 22 %.

Třetí akcií, kterou se vyplatí mít na lithiovém watchlistu, je Livent Corporation, jež vlastní aktiva napříč celým světem a primárně své lithium těží v Argentině. Wall Street očekává, že prodeje společnosti ze současných 284 milionů dolarů ročně porostou v následujících 3 letech tempem 15 % ročně. Většina tohoto růstu by měla pocházet z navyšování objemu těžby. EPS by mělo z letošních 6 centů vyrůst na 34 centů v roce 2023, což představuje roční průměrný růst o 78 %. Akcie se v posledním měsíci obchodovaly okolo 9 dolarů za kus neboli za 28násobek očekávaných příjmů pro rok 2023. Ve srovnání s předchozími dvěma tickery tak jde o dražší akcii, která má však na druhou stranu větší potenciál růstu v rámci lithiového průmyslu.

----

A na závěr ještě jeden dodatek: Baterie se samozřejmě nevyrábějí pouze z lithia, ale potřebujete k tomu rovněž další suroviny jako nikl, mangan nebo kobalt. Takže by někdo mohl namítnout, že i tyto ostatní kovy čeká podobně slibná budoucnost jako lithium. Nebyl bych si tím ale tak jistý.

Zejména o kobaltu a jeho nedostatku se poměrně často hovoří jako o další zajímavé surovině, po níž by rychle mohla růst poptávka. Oblíbeným argumentem je rovněž varování, že velkým těžařem kobaltu je africké Kongo, s kterým tak automobilky budou chtě nechtě muset spolupracovat. 

Tyto obavy bych však díky neustálému technologickému pokroku považoval za předčasné a potenciálně liché. Tesla ostatně na Battery Day představila svou novou technologii výroby katod, které nebudou muset obsahovat vůbec žádný kobalt. Naopak o lithiu jakožto nepostradatelné surovině pro produkci baterií zatím není jediný důvod pochybovat.

#investovani #ev #elektromobilita #elektrifikace #baterie #lithium #akcie #tesla #musk #tezebniprumysl #pledmontlithium #albermalecorp #sqm #liventcorp

Hodnocení: +22
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Když už mluvíte o lithiových akciích, zapomněl jste na Portugalsko.

  +1
  • Nezapomněl, tak daleko ale moje vědomosti nesahají. Jestli máte nějaké tipy, sem s nimi, nikde není řečeno, že nemůže být pokračování. 😉

   0
 • Globální produkci lithia mi to hlásí cca 70 000 tun, kde se vzalo 400 000?

  0
 • Nejaký tip, v akých ETF sú tieto/niektoré z týchto spoločností obsiahnuté?Alebo možno všeobecnejšie - nejaký tip na web, ktorý dohľadá ETF, ktoré danú firmu trackujú?

  0