Tři různé zdroje potvrdily setkání za zavřenými dveřmi mezi Bidenem a těžebními společnostmi. Údajně slíbil svou plnou podporu kritickým kovům. Administrativa prezidenta Bidena zdůraznila plnou podporu zelené energii. Dva další zdroje uvedly, že Biden souhlasí s politikou Trumpovy administrativy na podporu domácí těžby. To je příznivou zprávou pro těžaře i investory. Jednou z důležitých komodit je i nikl. Znamená to politickou podporu těžby - a možná i přímou finanční pomoc, jakou jsme nedávno viděli v odvětví vzácných zemin. Věřím, že z nich by mohl být největším vítězem nikl. A mohlo by se to stát rychle.
Technologické firmy, jako je Tesla, hledají zásoby niklu. Prosakují zvěsti o financování niklových dolů v Severní Americe Teslou. Tesla již ukázala, že to s těžbou myslí vážně. V září položila peníze na stůl a uzavřela dohodu s lithiovým dolem v Severní Karolíně. To způsobilo, že těžební možnosti prudce vzrostly. Elon Musk se o niklu vyjadřoval ještě hlasitěji. Kov je klíčem k bateriovým plánům Tesly. A s vládou Bidena může nikl v Severní Americe explodovat. Chcete-li růst, zvažte investice do těžařů niklu. Jsou na dně dodavatelského řetězce a budou přímo těžit z vyšších cen niklu.
Nikl se velmi liší v závislosti na tom, kde a jak se vyrábí. Na rozdíl od většiny kovů pochází nikl ze dvou velmi odlišných typů geologických ložisek: sulfidů niklu a niklových lateritů. V zásadě jsou laterity kůry, které se vyskytují blízko povrchu země v horkých a často mokrých podnebí - na místech, jako je Indonésie a Filipíny. Lateritový nikl je často snazší a levnější těžit. Z tohoto důvodu dominují v produkci niklu lateritové doly. Sulfidy se vyskytují ve významných hloubkách pod povrchem.
Celkově řečeno, přibližně 60 % celosvětové nabídky niklu pochází z ložisek lateritů, s pouhými 40 % našeho niklu pochází ze sulfidových dolů. Až donedávna mohl trh s niklem využívat dodávky z lateritových a sulfidových niklových dolů zaměnitelně, více či méně. Je to proto, že hlavní použití niklu před EV bylo ve výrobě oceli - ve které oba typy niklu fungují ve vysokých pecích velmi dobře.
Při výrobě baterií EV se rozdíl mezi lateritem a sulfidovým niklem stává značně kritičtějším. Nikl vyrobený z lateritů obsahuje velké množství vedlejších produktů železa. Výrobci baterií EV potřebují velmi čistý nikl - čistota musí být asi 99,9% podíl niklu. Sulfidové usazeniny produkují nikl, který splňuje ultra čisté specifikace, které výrobci EV potřebují. Aby však 60 % globálního niklu, který pochází z lateritů, bylo použitelné pro baterie EV, je třeba provést několik hlavních kroků. Jediným způsobem, jak zajistit, aby lateritový nikl fungoval pro EV, je provést proces zvaný „vysokotlaké vyluhování kyselinou“ nebo zkráceně HPAL.
Jak jméno naznačuje, že se jedná o proces, při kterém lateritový nikl prochází mechanickým zpracováním, které využívá vysokého tlaku a tepla k odstranění železných nečistot. Kapitálové náklady jsou obrovské - často se pohybují v miliardách dolarů. A proces využívá silnou kyselinu sírovou, která může ztěžovat povolení a čistící operace. Kvůli tomu se dostane na trh jen asi šestina produkce lateritů - nebo 10 % z celkové globální nabídky niklu vylepšeného pomocí tohoto nákladného procesu. Co to znamená pro výrobce baterií EV.
Pokud jsem společnost jako Tesla, můžu využívat pouze asi 50 % světové těžby niklu - 40 % pochází ze sulfidu niklových dolů plus 10 % upgradovaných z lateritových niklových dolů. To je velká výzva. Na jedné straně máme růst poptávky po niklu pro elektromobily o více než 1 500 % v příštích několika letech. Na druhé straně růst zásob těženého niklu je velmi omezený - a většina nových dodávek, které přicházejí online, není použitelná jako technologický prvek v bateriích EV.
Pokud jde o dodávku sulfidového niklu, který je základem EV baterie, na Zemi není mnoho míst, kam se podívat. Většina globálního sulfidového niklu pochází pouze ze čtyř zemí - Kanady, Austrálie, Ruska a Číny. Kanada a Austrálie jsou otevřené a transparentní trhy. Ale pro kupujícího, jako je Tesla, je Čína obtížná vzhledem k obchodní válce USA - Čína. Rusko je také obtížné, zejména poté, co USA a Evropa zavedly proti Rusku sankce.
Je tedy možné, že tito největší globální výrobci sulfidového niklu mohou být pro mnoho světových výrobců baterií zcela mimo dosah. Stručně řečeno, poptávka po niklu pro elektrická vozidla exploduje, zatímco nabídka je velmi omezená a vysoce specializovaná. Vzhledem k tomu, že revoluce EV získává na síle, očekávám, že se stanou usazeniny sulfidového niklu velmi vyhledávané. Ve skutečnosti mi moje zdroje říkají, že právě teď se nikl vyrábí ze sulfidu, zásoby se mohou prodat až o 30% výše než nikl pocházející z jiných zdrojů, jako jsou laterity.
Dnes tedy poptávka po niklu prudce stoupá kvůli rostoucímu sektoru elektromobilů. Jak jsem ukázal výše, velká část této produkce pochází ze vzdálených zemí, jako je Jižní Afrika a Rusko. USA zaostává ve výrobě niklu. Dnes americké doly produkují méně než 1% globální produkce niklu. Ale to se mění. Několik amerických států se snaží potenciálně otevřít nové doly, které by mohly produkovat nikl. Některé z nich jsou na místech, která byste možná nečekali, jako je Wisconsin, Minnesota, a dokonce i Maine.
Jeden stát, který má za sebou dlouhou historii výroby niklu, je Michigan. Tady jsou niklové doly vedle mědi a drahých kovů platiny a palladia. Důl Eagle v Michiganu je ve skutečnosti největším dolem niklu v USA. Vlastní ji společnost Lundin Mining (LUN.TO nebo LUNMF). Zakládající rodina společnosti, miliardáře Lundinse, vybudovala impérium úspěšných zdrojů po celém světě. Vytvořili miliardy výnosů akcionářům na všech obydlených kontinentech na planetě.
Lundin Mining je sám o sobě mezinárodní konglomerát. Těží obecné kovy, jako je nikl, měď, a zinek v Severní a Jižní Americe a také v Evropě. Má dobré postavení pro podobné zisky, jakmile ceny základních kovů opět vzrostou. V roce 2013 provedl Lundin v Americe strategický přechod na nikl získáním dolu Eagle. Od té doby uvedl Eagle do plné produkce, což se ukázalo jako chytrý krok. Eagle má výrobní náklady na libru niklu 2,84 USD.
I při dnešních relativně nízkých cenách niklu to dává ziskové rozpětí nad 50%. Lundin pokračuje v oživování Eagle a plánuje letos ještě snížit náklady na těžbu. To znamená, že toto hlavní těžební centrum bude dosahovat vyšších zisků ze své produkce niklu. Očekává se také, že v následujících letech se zvýší produkce niklu o téměř 30 %. Super nízké náklady a vyšší výkon pomohou společnosti Eagle budovat silné zisky. Ještě lepší je, že Lundin není poník s jedním kovem.
Má diverzifikované portfolio aktiv po celém světě se zaměřením na obecné kovy. Produkuje také značné množství zlata, dalšího kovu, který si dnes vede velmi dobře. Celkově je Lundin Mining prémiovým producentem základních kovů se silnými zlatými kredity. Je to největší producent niklu v USA a bude stoupajícím dodavatelem, jak stoupne poptávka po technologickém palivu od výrobců elektrických vozidel, jako je Tesla. Lunding Mining vyplácí i pravidelné dividendy (výnos 1,63 %).
Druhou investiční možností jsou investice do největší niklové firmy na světě - do ruského Norilsk Nickel (NILSY). Tato společnost kontroluje 23 % světové produkce niklu a vyplácí 2x ročně velmi zajímavé dividendy (výnos 5,7 %). Je to největší těžařská společnost v Rusku, Norilsk produkuje produkuje i 10 % světové platiny, 3 % světového kobaltu a 2% světové mědi. Co se týče samotné těžby Norilsk, pak 34 % představuje těžba Palladia, 28 % Niklu, 27 % Mědi, 5 % platiny a zbytek tvoří 6 %. Norilsk prodává 54 % své produkce v Evropě, 27 % v Asii, 15 % v Americe a 4 % pokrývá potřeba v Rusku. Osobně bych nakupoval akcie NILSY až do výše 40 USD.
#investovani #akcie #portfolio #nikl #elektromobily #baterie #tesla #tezba #zasoby