Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
07.01.2021 5 minut čtení

Investujeme do mědi

Stane se měď komoditou roku 2021?

Když jsem si začal připravovat podklady pro výběr vhodných akcií pro investice do mědi, shodou okolností napsal Daniel Deyl velmi pěkný článek o mědi (přečíst si ho můžete zde:  https://www.tydenikhrot.cz/clanek/jak-se-prechazi-na-zelenou-svetu-budou-brzy-chybet-miliony-tun-medi-zelena-ekonomika?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=pYWx479Aanr-202101062226&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box ). Nechci porušovat jeho autorská práva, proto sem dávám odkaz na jeho článek - v podstatě v něm vystihl a popsal situaci na trhu s mědí - kolik jí bude chybět, kde se nejvíce spotřebovává, kdo je producentem... Čili si dovolím jeho originální článek připojit a použít ho jako úvod.

 

Já se zaměřím přímo na 5 zajímavých společností zabývajících se těžbou mědi:

 

1. BHP Group ( $BHP ) - společnost se zabývá obchodem s přírodními zdroji v Austrálii, Evropě, Číně, Japonsku, Indii, Jižní Koreji, zbytku Asie, Severní Americe, Jižní Americe a mezinárodně. Působí prostřednictvím segmentů ropa, měď, železná ruda a uhlí. Společnost se zabývá průzkumem, vývojem a těžbou ropy a zemního plynu; a těžba mědi, stříbra, zinku, molybdenu, uranu, zlata, železné rudy a metalurgického a energetického uhlí. Podílí se také na těžbě, tavení a rafinaci niklu; poskytování odtahů, nákladů, marketingu a obchodování, marketingové podpory, financí, administrativy a dalších služeb; a vývoj potaše. Očekávaný nárůst letos přes 20%.

Aktuální cena kolem 71 USD, loni nárůst + 31%, dividenda 2,2 USD na akcii

 

2. Rio Tinto Group ( $RIO ) - Skupina Rio Tinto se zabývá celosvětovým hledáním, těžbou a zpracováním nerostných surovin. Společnost nabízí hliník, stříbro, molybden, měď, diamanty, zlato, boritany, oxid titaničitý, sůl, železnou rudu a uran. Podílí se také na výrobě oxidu hlinitého; tavení primárního hliníku; těžba bauxitu; rafinace oxidu hlinitého; a těžba ilmenitu, rutilu a zirkonu, stejně jako zajištění sádry. Také zde se očekává minimální nárůst + 20%.

Aktuální cena kolem 82 USD, loni nárůst + 41%, dividenda 3,86 USD na akcii

 

3. Southern Copper Corporation ( $SCCO ) - Společnost se zabývá těžbou, průzkumem, tavením a rafinací mědi a dalších minerálů v Peru, Mexiku, Argentině, Ekvádoru a Chile. Společnost se zabývá těžbou, mletím a flotací měděné rudy za účelem výroby koncentrátů mědi a molybdenu; tavení měděných koncentrátů za vzniku blistrové a anodové mědi; rafinace anodové mědi za vzniku měděných katod; výroba koncentrátu molybdenu a kyseliny sírové; výroba rafinovaného stříbra, zlata a dalších materiálů; a těžba a zpracování zinku a olova. Provozuje povrchové doly Toquepala a Cuajone a huť a rafinérii v Peru; a La Caridad, povrchový důl na měď, stejně jako koncentrátor měděné rudy, závod SX-EW, huť, rafinerie a závod na výrobu tyčí v Mexiku. Společnost také provozuje Buenavista, povrchový důl na měď, stejně jako dva koncentrátory mědi a tři závody SX-EW v Mexiku. Kromě toho provozuje pět podzemních dolů, které produkují zinek, olovo, měď, stříbro a zlato; uhelný důl, který produkuje uhlí a koks; a rafinerie zinku. Společnost má podíly na 37 622 hektarech koncesí na průzkum v Peru; 147 974 hektarů průzkumných koncesí v Mexiku; 63 453 hektarů koncesí na průzkum v Argentině; 42 615 hektarů koncesí na průzkum v Chile; a 7 298 hektarů koncesí na průzkum v Ekvádoru. Očekávaný nárůst letos přes 15%.

Aktuální cena kolem 69 USD, loni nárůst + 65%, dividenda 2 USD na akcii

 

4. Freeport-McMoRan Inc. ( $FCX ) - společnost se zabývá těžbou nerostných surovin v Severní Americe, Jižní Americe a Indonésii. Společnost zkoumá především měď, zlato, molybden, stříbro a další kovy, stejně jako ropu a plyn. Mezi její aktiva patří minerální čtvrť Grasberg v Indonésii; Morenci, Bagdad, Safford, Sierrita a Miami v Arizoně; Tyrone a Chino v Novém Mexiku; a Henderson a Climax v Coloradu v Severní Americe, dále Cerro Verde v Peru a El Abra v Chile. Společnost také provozuje portfolio ropných a plynových nemovitostí, které se primárně nacházejí v offshore Kalifornii a v Mexickém zálivu. K 31. prosinci 2019 odhadovala, že konsolidované využitelné prokázané a pravděpodobné zásoby nerostných surovin činily 116 miliard liber mědi, 29,6 milionů uncí zlata a 3,58 miliardy liber molybdenu, stejně jako provozoval přibližně 210 vrtů. Očekávaný nárůst letos přes 15%.

Aktuální cena kolem 30 USD, loni nárůst + 131%, dividenda 0,2 USD na akcii

 

5. KAZ Minerals PLC ( $KZMYY ) - společnost se zabývá těžbou a zpracováním mědi a dalších kovů, zejména v Kazachstánu a Kyrgyzstánu. Působí prostřednictvím segmentů Bozshakol, Aktogay a East Region a Bozymchak. Společnost provozuje otevřené měděné doly Aktogay a Bozshakol ve východní oblasti a oblasti Kazlodstánu Pavlodar; tři podzemní doly a ve východní oblasti Kazachstánu; a měď-zlatý důl Bozymchak v Kyrgyzstánu. Vyvíjí také ložiska a zpracovatelská zařízení na zelené louce; a vyrábí a prodává různé vedlejší produkty, jako je zlato, stříbro, molybden a zinek. Společnost dále dodává a distribuuje teplo, vodu a elektřinu; a nabízí stavební služby. Očekávaný nárůst letos přes 15%.

Aktuální cena kolem 12 USD, loňský nárůst nehodnocen - je to nová společnost na burze...

Dividenda 0,04 USD na akcii.

Hodnocení: +19
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím