7 minut čtení

5 předsevzetí, které by si na začátku roku 2021 měl stanovit každý investor

Stojíme na prahu nového roku a jsem si celkem jistý, že řada z vás se už nemůže dočkat, než konečně přetočí svůj kalendář a začnou pod číslem 2021 nanovo. Pandemie, recese a epidemické restrikce udělaly z posledních 12 měsíců zkoušku pro nás všechny.

Přelom roku je mimo hodnocení toho uplynulého také vhodnou chvílí stanovit si novoroční předsevzetí. A to nejen ta tradiční týkající se neřestí nebo vaší fyzické kondice. Při plánování nového roku byste neměli opomenout také vaše finance, případně investiční portfolio a ujistit se, že následující rok bude moci být ještě lepším než ten uplynulý. Tady je pětice předsevzetí, které by na seznamu žádného investora (i někoho, kdo se v roce 2021 investovat teprve chystá začít) chybět neměly.

1. Stanovte si cíle

V případě investování je vždy místem, kde začít, stanovení cílů. Neboli co si od investování slibujete a co by vám mělo přinést. Každý člověk pravděpodobně bude mít na papíře jiné priority, ale na úvod bych doporučil rozdělit si cíle aspoň na krátkodobé a dlouhodobé. 

Během příštího roku si v rámci krátkodobých finančních cílů můžete chtít našetřit na vysněnou dovolenou (která se letos neuskutečnila), dotáhnout spoření 20 % vaší zamýšlené hypotéky, nebo se pokusit navýšit o nějakou tu stovku měsíční odkládání na vaše investiční portfolio. A co se týče pohledu dál do budoucnosti, můžete se například rozhodnout začít spořit svému dítěti, aby jednou do světa dospělých nevstupovalo s úplně prázdnými kapsami.

Do tohoto procesu spadá i kontrola progresu v roce 2020, abyste měli přehled, zda se držíte plánu, nebo je potřeba díky netradičnímu roku, který jsme zrovna prožili, tu a tam něco v portfoliu či osobních financích poupravit.

2. Určete si investiční cestu, která dává největší smysl

Jakmile znáte svůj cíl, je načase podívat se na "cestu" k tomuto cíli neboli zhodnotit, jaký typ investice vás k němu nejefektivněji dostane. Vyhovoval by vám spíš pomalejší, konzervativnější růst a pravidelné vyšší dividendy? Pak by vás mohly zaujmout akcie společnosti Kimberly-Clark, jež svou dividendu rok co rok navyšují již 48 let v řadě, anebo Colgate-Palmolive, u kterých dividenda roste bez přerušení již 57 let.

Anebo byste raději rychleji rostoucí společnosti, které vše reinvestují do akcelerace svého růstu, ale nevyplácejí žádné dividendy?

Klíčem je, aby vaše investice vždy souzněly s vaší tolerancí rizika a dávaly smysl i v rámci vašich finančních cílů. Pro krátkodobé cíle je vhodnější investovat do bezpečnějších alternativ akcií, zatímco investování do akciových trhů byste měli především pro naplnění svých dlouhodobých cílů, jelikož dlouhodobý investiční horizont dokáže vyhladit pravidelné krátkodobé tržní fluktuace a vlny.

Zároveň nemusí jít o scénář "buď, anebo". Nikdo vám nebrání vzít část svého kapitálu alokovaného do akcií a investovat jak do dividendových, tak do růstových akcií.

3. Neotálejte, začněte konat

Pro začátek své investiční cesty nemusíte mít žádné závratné sumy peněz. Čistě teoreticky (a v některých případech i prakticky) můžete investovat i pouhou jednu korunu. Nejste-li si i přesto jistí, zda můžete začít smysluplně investovat, vydejte se to zjistit sem. ? 

Je proto na místě nenechat se těmito předsudky odradit a pustit se do práce raději dříve než později. Pokud nebudete čekat, než našetříte 200 000 Kč, ale začnete raději pravidelně každý měsíc investovat 2000 Kč nebo jinou částku, kterou si můžete dovolit, budete na tom již ve chvíli, kdy vaše celková investice dosáhne 200 tisíc, mnohonásobně lépe.

Kolik a jak často to bude, je ve vašich rukou. Zejména v případě zamýšleného dlouhodobého investičního horizontu je však každý rok, kdy neinvestujete, poměrně cenný, takže zahájení ideálně příliš neodkládejte. Prvním krokem, který vás možná donutí rozhoupat se, může být pročíst si zdejší články

4. Máte-li již běžící investice, udělejte "inventuru"

Navážu na otázku, kterou jsem dnes ráno pokládal i v newsletteru: Jaký byl váš investiční rok 2020? Vydělali jste, nebo prodělali? A jak moc? Pokud pravidelně každý měsíc investujete do nějakého portfolia ETF, zpravidla stačí provádět kontrolu svých investic jednou za kvartál, případně jednou za půl roku. U akcií zpravidla stačí kontrola jednou týdně až měsíčně s důrazem na výsledkové sezóny.

Při analýze výkonnosti vašich investic byste vždy měli dojít k rozhodnutí, zda vám současný stav vyhovuje a chcete v naplánované strategii pokračovat, nebo zda spokojení nejste, takže svůj přístup změníte, nebo neuspokojivá aktiva odprodáte.

Dlouhodobá investice by nikdy neměla být jen o tom rozhodnout se, jestli investovat, nebo neinvestovat. Pravidelná kontrola investovaných prostředků je neméně důležitá, abyste měli jistotu, že vaše investice během let budou držet zamýšlený kurz.

5. Myslete na zadní kolečka a budoucnost

Dlouhodobé finanční cíle by vždy měly nějakým způsobem kalkulovat s tím, kolik peněz během svého života odhadem budete potřebovat a jakým způsobem je jste schopni nejefektivněji získat. Myšlení na zadní kolečka a to, co bude zítra, rozhodně v životě mnohokrát oceníte - zvlášť v nejistých časech. Jsem si téměř 100% jistý, že lidé, kteří do letošního roku vstupovali se slušně velkým investičním portfoliem a připraveným nouzovým fondem, měli v uplynulých 12 měsících plných nejistoty mnohem lepší spaní než ti, kteří příliš nešetří ani nijak nespoří a investování se vůbec nevěnují. Přitom existují i jiné způsoby, jak myslet na zadní kolečka, aniž byste se museli orientovat na kapitálových trzích.

Jste-li například zaměstnanec, který doposud nevyužívá penzijní připojištění, rozhodně na něj v následujícím roce koukněte. Příliš často se o této možnosti nemluví a v mediích mají všechny ty různé "pilíře" poměrně nedobrou pověst. Avšak pokud vám váš zaměstnavatel nabízí zajímavé příspěvky na penzijní připojištění, byla by škoda toho nevyužít. Standardně můžete za svých odložených 1000 Kč získat další tisícovku od zaměstnavatele a navíc státní příspěvek ve výši 230 Kč. Ročně si tak odložíte 12 000 Kč, z kterých se však reálně stane 26 760 Kč. A čím vyšší příspěvek vám zaměstnavatel dorovná, tím samozřejmě lépe pro vás. Potenciálně se tady tak bavíme o zhodnocení (byť nižší částky nejvýše v řádu nižších desítek tisíc) o více než 100 % ročně, což se ale - podobně jako v případě "klasického" investování - může za roky nasbírat v nezanedbatelnou sumu.

----

Přeji vám (nejen po finanční stránce) úspěšný rok 2021! ??

#2021 #predsevzeti #investovani #osobnifinance #financnigramotnost #portfolio #financnicile #investicnistrategie #plan #analyza #sporeni #duchod #budoucnost

Hodnocení: +28
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Dik za zhrnutie, clovek si povie, vsak to je jasne, ale ... 

    Bod 4. som si spravil uz pred Vianocami a vymenil $VEOEY za $PBA. Vyssia dividenda, nizsie zdanenie a poplatky a vzhladom na cenu $PBA aj lepsi vyhlad rastu.

    Vsetkym, ktori pisu clanky, diskutuju, prajem prijemny koniec tohoto roku a vsetko dobre v roku novom ?

    +1