5 minut čtení

Bezstarostné pasivní bohatnutí? Tyto 2 dividendové akcie můžete bezpečně držet třeba celý život

Skoro jako by letošní rok vzal společenský problém rozevírajících se nůžek mezi nejbohatšími a nejchudšími a přesunul jej na akciové trhy. Část firem bojuje o přežití, část je na historických maximech... a části se pandemie nedotkla vůbec nijak.

A právě v tomto sektoru akcií, u nichž se zdá, jako by si žádné pandemie vlastně ni nevšimly, se nachází poměrně zajímavé konzervativnější tituly, které letos rozhodně získaly na atraktivitě.

Ve světě trhů, s kterými dokáže sem a tam házet nikoliv ekonomika a trh, ale novinové titulky, je relativně možná i ta nejabsurdnější varianta, kterou si umíte představit. A že jsme jich letos pár zažili. Nicméně za pozornost rozhodně stojí zamyšlení nad tím, zda část svého portfolia "nezaparkovat" do klidnějších vod, kde již celé dekády více méně svítí slunce a investorům se každoročně bez problému do kapes sypou dividendy ve velkém.

Následující dvojice společností se jednoznačně řadí k těm, které by mělo buy-and-hold portfolio zaměřené i na dividendy obsahovat.

1. Colgate-Palmolive ($CL)

Tyhle dva názvy vám určitě něco říkají. Aby taky ne. Zubní kartáčky, zubní pasty, mýdla, čistící tekutiny či deodoranty vyráběné pod hlavičkou tohoto giganta s tržní valuací 73 miliard dolarů dnes ve vyspělých zemích potkáte pomalu v každé druhé koupelně, do které vkročíte. Celá řada jeho brandů se ostatně může již léta chlubit velmi silnou tržní pozicí. Společnost má mimochodem zároveň divizi vyrábějící krmiva pro kočky a psy.

Nejsilnější a pro konzervativnější investory lovící špičkové dividendové tituly nejlákavější skutečností o Colgate-Palmolive je, že se firmě krůček po krůčku podařilo vybudovat silné portfolio plné produktů, jejichž poptávka nijak nefluktuuje ani není cyklická v závislosti na vývoji ekonomického cyklu.

Díky této skutečnost společnost bez přestání svým investorům vyplácí dividendy již od roku 1895! Ano, již celých 125 let v kuse! A v posledních 57 letech navíc tato dividenda každý rok bez výjimky stále roste. Aby taky ne - předpokládám, že jak při splasknutí dot-com bubliny v roce 2000, tak při krizi roku 2008, tak letos jste bez ohledu na aktuální ekonomický, burzovní či politický vývoj neupustili od mytí zubů či používání sprchových gelů, že ano?

Tady není řeč o žádném růstovém technologickém zázraku, žádné vzrušující ani revoluční produkty v portfoliu Colgate-Palmolive nehledejte. Co zde ale rozhodně najdete, jsou hory volné hotovosti - za prvních 9 měsíců letošního roku měla společnost provozní cash flow 2,8 miliardy dolarů. Její kapitálové výdaje přitom dosáhly pouhých 249 milionů dolarů. A tak neměla vůbec žádný problém vyplatit svým investorům na výdajích 1,2 miliardy dolarů.

 

2. Kimberly-Clark ($KMB)

A u hygienických potřeb, naprosté a nepostradatelné samozřejmosti moderního západního životního stylu, ještě zůstaneme. Společnost Kimberly-Clark si totiž pro změnu drží neochvějnou tržní pozici v segmentu dětských plen, dámských hygienických potřeb a papírových výrobků, jako jsou kapesníky, toaletní papír či papírové utěrky.

Chcete-li vědět, které značky patří do portfolia této společnosti, stačí vyrazit do nejbližšího supermarketu. Plenky Huggies? Vložky či tampony Kotex? Kapesníky Kleenex? Tyhle tři bude znát asi každý. Tyto a řadu dalších zahraničních spotřebitelských držáků dnes Kimberly-Clark prodává v celkem 175 zemích světa.

Dvojice divizí společnosti zaměřující se na osobní hygienu a v druhém případě na produkci konzumních kapesníků dnes dohromady tvoří 80 % veškerých prodejů společnosti. To je velmi pozitivní zpráva pro dlouhodobé investory, jelikož jde o produkty, které se rovněž mohou pochlubit skálopevnou poptávkou.

Stejně jako v případě CL má KMB k dispozici stabilní, velmi lukrativní přísun hotovosti. Provozní cash flow za letošních prvních 9 měsíců dosáhlo téměř 2 miliard dolarů, z čehož společnost bez problémů zaplatila slíbených 1,1 miliardy dolarů na dividendách.

Kimberly-Clark již svým věrným investorům dividendy bez přestání vyplácí neuvěřitelných 86 let. Představenstvo letos opět investorům vyjádřilo svou sebevědomou víru v byznys společnosti, když v říjnu navýšilo stávající dividendu z 1,03 na 1,07 $. Rok 2020 je tak již 48. v řadě, během něhož k navýšení dividend došlo.

 

---

Pokud se máme bavit o vskutku bezpečných, konzervativních akciích, tato dvojice ve výčtu těch nejlepších rozhodně chybět nemůže ani nesmí. Nejenže se jejich produkty těší globální popularitě, ale zároveň jde v drtivé většině případů o nezbytnosti, bez kterých si už každodenní život nikdo z nás neumí představit. Tuto skutečnost ostatně bez diskuze dokazuje fakt, že obě firmy si již celé dekády mohou dovolit rok co rok bez přestání své dividendy navyšovat.

Hledáte-li překotný růst akcií, jste na špatné adrese, ale máte-li zálusk na stabilní, ověřené tržní vítěze, kteří vás budou po celý život zásobovat nekončícím proudem dividend, nikam dál už nemusíte.

#investovani #akcie #dividendy #dividendoviaristokrate #colgatepalmolive #komberlyclark #konzum #spotrebitele #produkty #stabilita #cashflow #brand #pasivniprijem

Hodnocení: +37
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • To je všechno pěkný, ale když si to spočítám, tak:

    Dlouhodobá průměrná cena akcie Colgate Palmolive je 65 USD = 1500 Kč

    vyplácená dividenda čtvrtletně 0,4 USD/akcii = 9,2 Kč

    aby mi bylo vyplaceno alespoň 10 000 Kč za čtvrtletí, což je 3.300 Kč měsíčně (dnes ještě docela slušné přilepšení k průměrnému důchodu), musím vlastnit 1087 ks akcií v celkové hodnotě 1.630.000 Kč

    Držet takovou částku v akciích a ještě pouze v jednom titulu jen proto, abych dostal dividendu 2% p.a.? Kdo si to může a chce dovolit? Leda tak hodně konzervativní investor, ale to už bude, myslím, mít větší a méně (při poklesu ceny akcií) riskantní výnos v podílových fondech.

     

     

    +1
    • Nikde není řečeno, že by někdo měl držet jakkoliv velkou pozici pouze v jednom titulu a pouze kvůli dividendě. To by bylo opravdu trochu hloupé. Když se podíváte na dlouhodobý vývoj obou společností, má jejich umístění v portfoliu i jiné benefity. Jinak co se týče vašeho výpočtu, pokud se budeme bavit o nějakém důchodovém portfoliu v řádu milionů korun, může to jako konzervativní alokace, která vám produkuje pasivní příjem, zatímco ji dle potřeby postupně zároveň likvidujete, někomu opravdu dávat smysl. Vlastně není ničím neobvyklým, že lidé své úspory na staré roky "přeparkují" z růstových do ultra-konzervativních pozic kvůli dividendám.

      0