21.11.2020 5 minut čtení

Bezstarostné pasivní bohatnutí? Tyto 2 dividendové akcie můžete bezpečně držet třeba celý život

Skoro jako by letošní rok vzal společenský problém rozevírajících se nůžek mezi nejbohatšími a nejchudšími a přesunul jej na akciové trhy. Část firem bojuje o přežití, část je na historických maximech... a části se pandemie nedotkla vůbec nijak.

A právě v tomto sektoru akcií, u nichž se zdá, jako by si žádné pandemie vlastně ni nevšimly, se nachází poměrně zajímavé konzervativnější tituly, které letos rozhodně získaly na atraktivitě.

Ve světě trhů, s kterými dokáže sem a tam házet nikoliv ekonomika a trh, ale novinové titulky, je relativně možná i ta nejabsurdnější varianta, kterou si umíte představit. A že jsme jich letos pár zažili. Nicméně za pozornost rozhodně stojí zamyšlení nad tím, zda část svého portfolia "nezaparkovat" do klidnějších vod, kde již celé dekády více méně…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +33
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • To je všechno pěkný, ale když si to spočítám, tak:

  Dlouhodobá průměrná cena akcie Colgate Palmolive je 65 USD = 1500 Kč

  vyplácená dividenda čtvrtletně 0,4 USD/akcii = 9,2 Kč

  aby mi bylo vyplaceno alespoň 10 000 Kč za čtvrtletí, což je 3.300 Kč měsíčně (dnes ještě docela slušné přilepšení k průměrnému důchodu), musím vlastnit 1087 ks akcií v celkové hodnotě 1.630.000 Kč

  Držet takovou částku v akciích a ještě pouze v jednom titulu jen proto, abych dostal dividendu 2% p.a.? Kdo si to může a chce dovolit? Leda tak hodně konzervativní investor, ale to už bude, myslím, mít větší a méně (při poklesu ceny akcií) riskantní výnos v podílových fondech.

   

   

  +1
  • Nikde není řečeno, že by někdo měl držet jakkoliv velkou pozici pouze v jednom titulu a pouze kvůli dividendě. To by bylo opravdu trochu hloupé. Když se podíváte na dlouhodobý vývoj obou společností, má jejich umístění v portfoliu i jiné benefity. Jinak co se týče vašeho výpočtu, pokud se budeme bavit o nějakém důchodovém portfoliu v řádu milionů korun, může to jako konzervativní alokace, která vám produkuje pasivní příjem, zatímco ji dle potřeby postupně zároveň likvidujete, někomu opravdu dávat smysl. Vlastně není ničím neobvyklým, že lidé své úspory na staré roky "přeparkují" z růstových do ultra-konzervativních pozic kvůli dividendám.

   0