Svůj osobní pohled na bitcoin jsem už nabízel ve více článcích a je na každém, co si z textů odnese. Před pár dny jsem zveřejňoval článek s názvem 10 důvodů, proč je bitcoin příšernou investicí, reakce byly poměrně bouřlivé, a nakonec vyústily k potěšujícímu závěru. Dnes @maroun2 zveřejnil Reakce: 10 důvodů, proč je bitcoin příšernou investicí. Svůj příspěvek do diskuze pak přidal i @Andre81cz, který nabízí další zdroje informací. Každý si tak může udělat obrázek sám. Každopádně reakce komunity #Warengo nebyla jediným zajímavým momentem posledních dnů.
Kromě toho, že se pomalu v západních zemích začíná s očkováním proti koronaviru jsme byli také v posledním týdnu svědky historického růstu největší světové kryptoměny, často skloňovaného bitcoinu.
Ve středu 16. prosince překonal poprvé v historii hodnotu 20 000 dolarů, kolem které prosvištěl a následně se podíval až za hranici 24 000 dolarů. Vzhledem k poslednímu vývoji se samozřejmě bude objevovat stále více nadšených projevů oslavující bitcoin jako skvělou investici. Může tomu tak být, třeba je bitcoin dobrá investice, to si rozhodněte sami.
Osobně ale nejsem součástí kryptoměnové komunity a asi ani nikdy nebudu. Tak by měly být brány i moje texty. Pokud někomu nepřijdou dostatečně erudované, jsem s tím v pohodě. Ani nemám ambici přednášet o bitcoinu davům. Warengo je místem, kde může každý vyjádřit svůj osobní názor a přesně tím jsou i tyto řádky. Mohu tak s klidným svědomím napsat, že jsem přesvědčen, že čím výše se bude bitcoin pohybovat, tím nebezpečnější investice to bude.
Kryptoměnoví investoři obvykle vytahují, jak králíky z klobouku, investiční teze, které mají podpořit jejich milované aktivum. Můj názor na nejčastěji zmiňované teze je následující:
„Probíhá revoluce digitálních plateb vedená bitcoinem“
Bitcoinoví optimisté často hovoří o bitcoinu jako o prostředku, který vede revoluci v oblasti digitálních plateb. Bezhotovostní platby by mohly vyřešit problémy způsobené nedostatečným financováním určitých regionů světa. Technologie #blockchain, která je základem bitcoinu, by navíc mohla způsobit revoluci v časovém rámci zpracování plateb a jejich vypořádání – zejména v přeshraničním platebním styku.
I když možná mohu souhlasit s tím, že blockchain může za pár desítek let způsobit revoluci v digitálních platbách. Také může nabídnout globální finanční řešení nebo posunout dále sledování pohybů v rámci dodavatelských řetězců. Skutečně je však právě bitcoin prostředkem, který způsobí tyto změny? Kde mám brát tu jistotu, že tuto vizi naplní právě proklamovaná #kryptoměna?
Na blockchainu může běžet jakákoliv kryptoměna, případně na něj může být navázána i fiat #měna, případně může fungovat i nezávisle na jakémkoliv tokenu. Existují naprosto nulové důkazy o tom, že je bitcoin nezbytný pro uskutečnění bitcoinové revoluce. Nákup bitcoinových tokenů nedává investorovi žádný podíl na podkladovém blockchainu. Bez vlastnictví řešení, které má skutečně potenciál řídit tuto digitální revoluci, investují bitcoinoví investoři do nadějí ostatních investorů, kteří sdílejí jejich názor. Investorů, kteří jsou ochotni stále více platit za měnu, která existuje pouze v počítačovém kódu. Možná proto se jakýkoliv zamítavý názor na bitcoin setkává s bouřlivými reakcemi.

„Bitcoin je novým uchovatelem hodnoty“
Bitcoinoví býci jsou také docela jistě přesvědčeni o tom, že je nejoblíbenější digitální měna také uchovatelem hodnoty: tj. Aktivem, komoditou nebo měnou, která si udržuje svou hodnotu.
Americký Fed každý měsíc nakupuje aktiva na dluh za zhruba 120 miliard dolarů. Ve spojení se slibem americké centrální banky udržovat úrokové sazby na rekordních minimech a blízko nich, je celkem evidentní, že bude americký dolar pod tlakem. Kryptoměnový investoři se domnívají, že rostoucí nabídka peněz bude zelenou vlajkou pro bitcoin, aby mířil výrazně výše.
Problém, který spočívá v této tezi, je hned dvojí. Zaprvé nejsou bitcoiny podporovány žádným jiným aktivem nebo vládou (což považují bitcoinoví investoři za výhodu). Proto ale bitcoin nemá žádnou oficiální vazbu ani na americký dolar. Že by měla být nafukující se dolarová peněžní zásoba impulsem pro růst bitcoinu je pouze explicitním vyjádřením sentimentu bitcoinových investorů.
Zadruhé by se pak měla aktiva určená jako uchovatel hodnoty chovat tak, aby v průběhu času udržovala svou hodnotu a chránila investory před volatilitou. Přesto v březnu bitcoin ztratil za 24 hodin téměř polovinu své hodnoty. V roce 2018 se největší kryptoměna zbavila více než 80 % své valuace a v roce 2013 ztratil bitcoin za zhruba 6 hodin polovinu své hodnoty… Toto není způsob, jakým by se měl chovat uchovatel hodnoty.
Pravdou je, že nákup bitcoinu je čirá spekulace.
„Bitcoiny jsou každý dnem stále oblíbenější u maloobchodníků“
Další tezí býčích investorů, podporující nákup bitcoinu je jeho užitečnost. Více podniků přijímá digitální platby a stále širší okruh lidí si zkouší bitcoin vůbec poprvé. Bitcoin ke konci roku 2019 využívalo přibližně 2 300 amerických podniků a 15 200 podniků globálně.
Jasný důkaz o jeho užitečnosti? Neodcházel bych od této teze tak rychle. Jen pro srovnání v USA se nachází celkem 7,7 milionu společností s alespoň jedním zaměstnancem…
I po svém monumentálním růstu má bitcoin celkovou tržní kapitalizaci cca 430 miliard dolarů. I když je pravda, že ne celá globální ekonomika je založena na spotřebě, tato částka představuje nicotných 0,3 % globálního HDP za rok 2019. Kromě toho pak přibližně 40 % bitcoinových tokenů drží dlouhodobí investoři, kteří nechtějí své mince uvést do oběhu. K dispozici v oběhu tak aktuálně je bitcoin o hodnotě přibližně 250 miliard dolarů…
Aby tak uspokojil bitcoin aktuální globální poptávku po penězích (za předpokladu, že by ho lidé globálně přijmuli jako prostředek platby), musel by jediný bitcoin stát více než 6,5 milionu dolarů. No, zdá se, že lidé, co už investovali do bitcoinu trefili jackpot…
Tváří v tvář faktům: Jak reálný je tento scénář?
---
Proč dochází k takovému růstu bitcoinu? Předpokládám, že jde o kombinaci krátkodobých emocí, technické analýzy (tj. Pěkných grafů) a hrubě neefektivního kryptotrhu, který v naprosté většině upřednostňuje nákupní stranu. Není koneckonců zdaleka tak snadné investovat proti bitcoinu jako proti veřejně obchodovatelným společnostem.
Historie prokázala, že sentimentem na trhu s bitcoinem může pohnout pohyb motýlích křídel na druhém konci zeměkoule. Proto navrhuji, aby si investoři drželi od bitcoinu odstup. Jak však kdokoliv přistoupí ke svým investicím, je samozřejmě čistě na něm.
#kryptomeny #kryptomena #investovani #bitcoin #uchovatelhodnoty #prostredeksmeny #fiatmena