7 minut čtení

3 důvody, proč nebudu nakupovat bitcoin a vy byste se měli zachovat stejně

Na Warengo se začíná rozvíjet zajímavá diskuze. Každý může přispět svou troškou do mlýna a poskytnout dalším lidem svůj pohled na věc. Pokud se tak bude dít i nadále, budu jenom rád. Můj postoj však zůstává stejný a opačný nechápu, ale respektuji.

Svůj osobní pohled na bitcoin jsem už nabízel ve více článcích a je na každém, co si z textů odnese. Před pár dny jsem zveřejňoval článek s názvem 10 důvodů, proč je bitcoin příšernou investicí, reakce byly poměrně bouřlivé, a nakonec vyústily k potěšujícímu závěru. Dnes @maroun2 zveřejnil Reakce: 10 důvodů, proč je bitcoin příšernou investicí. Svůj příspěvek do diskuze pak přidal i @Andre81cz, který nabízí další zdroje informací. Každý si tak může udělat obrázek sám. Každopádně reakce komunity #Warengo nebyla jediným zajímavým momentem posledních dnů.

Kromě toho, že se pomalu v západních zemích začíná s očkováním proti koronaviru jsme byli také v posledním týdnu svědky historického růstu největší světové kryptoměny, často skloňovaného bitcoinu.

Ve středu 16. prosince překonal poprvé v historii hodnotu 20 000 dolarů, kolem které prosvištěl a následně se podíval až za hranici 24 000 dolarů. Vzhledem k poslednímu vývoji se samozřejmě bude objevovat stále více nadšených projevů oslavující bitcoin jako skvělou investici. Může tomu tak být, třeba je bitcoin dobrá investice, to si rozhodněte sami.  

Osobně ale nejsem součástí kryptoměnové komunity a asi ani nikdy nebudu. Tak by měly být brány i moje texty. Pokud někomu nepřijdou dostatečně erudované, jsem s tím v pohodě. Ani nemám ambici přednášet o bitcoinu davům. Warengo je místem, kde může každý vyjádřit svůj osobní názor a přesně tím jsou i tyto řádky. Mohu tak s klidným svědomím napsat, že jsem přesvědčen, že čím výše se bude bitcoin pohybovat, tím nebezpečnější investice to bude.

Kryptoměnoví investoři obvykle vytahují, jak králíky z klobouku, investiční teze, které mají podpořit jejich milované aktivum. Můj názor na nejčastěji zmiňované teze je následující:

„Probíhá revoluce digitálních plateb vedená bitcoinem“

Bitcoinoví optimisté často hovoří o bitcoinu jako o prostředku, který vede revoluci v oblasti digitálních plateb. Bezhotovostní platby by mohly vyřešit problémy způsobené nedostatečným financováním určitých regionů světa. Technologie #blockchain, která je základem bitcoinu, by navíc mohla způsobit revoluci v časovém rámci zpracování plateb a jejich vypořádání – zejména v přeshraničním platebním styku.

I když možná mohu souhlasit s tím, že blockchain může za pár desítek let způsobit revoluci v digitálních platbách. Také může nabídnout globální finanční řešení nebo posunout dále sledování pohybů v rámci dodavatelských řetězců. Skutečně je však právě bitcoin prostředkem, který způsobí tyto změny? Kde mám brát tu jistotu, že tuto vizi naplní právě proklamovaná #kryptoměna?

Na blockchainu může běžet jakákoliv kryptoměna, případně na něj může být navázána i fiat #měna, případně může fungovat i nezávisle na jakémkoliv tokenu. Existují naprosto nulové důkazy o tom, že je bitcoin nezbytný pro uskutečnění bitcoinové revoluce. Nákup bitcoinových tokenů nedává investorovi žádný podíl na podkladovém blockchainu. Bez vlastnictví řešení, které má skutečně potenciál řídit tuto digitální revoluci, investují bitcoinoví investoři do nadějí ostatních investorů, kteří sdílejí jejich názor. Investorů, kteří jsou ochotni stále více platit za měnu, která existuje pouze v počítačovém kódu. Možná proto se jakýkoliv zamítavý názor na bitcoin setkává s bouřlivými reakcemi.

Vývoj hodnoty bitcoinu za posledních pět let. | Zdroj: coindesk.com

„Bitcoin je novým uchovatelem hodnoty“

Bitcoinoví býci jsou také docela jistě přesvědčeni o tom, že je nejoblíbenější digitální měna také uchovatelem hodnoty: tj. Aktivem, komoditou nebo měnou, která si udržuje svou hodnotu.

Americký Fed každý měsíc nakupuje aktiva na dluh za zhruba 120 miliard dolarů. Ve spojení se slibem americké centrální banky udržovat úrokové sazby na rekordních minimech a blízko nich, je celkem evidentní, že bude americký dolar pod tlakem. Kryptoměnový investoři se domnívají, že rostoucí nabídka peněz bude zelenou vlajkou pro bitcoin, aby mířil výrazně výše.

Problém, který spočívá v této tezi, je hned dvojí. Zaprvé nejsou bitcoiny podporovány žádným jiným aktivem nebo vládou (což považují bitcoinoví investoři za výhodu). Proto ale bitcoin nemá žádnou oficiální vazbu ani na americký dolar. Že by měla být nafukující se dolarová peněžní zásoba impulsem pro růst bitcoinu je pouze explicitním vyjádřením sentimentu bitcoinových investorů.

Zadruhé by se pak měla aktiva určená jako uchovatel hodnoty chovat tak, aby v průběhu času udržovala svou hodnotu a chránila investory před volatilitou. Přesto v březnu bitcoin ztratil za 24 hodin téměř polovinu své hodnoty. V roce 2018 se největší kryptoměna zbavila více než 80 % své valuace a v roce 2013 ztratil bitcoin za zhruba 6 hodin polovinu své hodnoty… Toto není způsob, jakým by se měl chovat uchovatel hodnoty.

Pravdou je, že nákup bitcoinu je čirá spekulace.

„Bitcoiny jsou každý dnem stále oblíbenější u maloobchodníků“

Další tezí býčích investorů, podporující nákup bitcoinu je jeho užitečnost. Více podniků přijímá digitální platby a stále širší okruh lidí si zkouší bitcoin vůbec poprvé. Bitcoin ke konci roku 2019 využívalo přibližně 2 300 amerických podniků a 15 200 podniků globálně.

Jasný důkaz o jeho užitečnosti? Neodcházel bych od této teze tak rychle. Jen pro srovnání v USA se nachází celkem 7,7 milionu společností s alespoň jedním zaměstnancem…

I po svém monumentálním růstu má bitcoin celkovou tržní kapitalizaci cca 430 miliard dolarů. I když je pravda, že ne celá globální ekonomika je založena na spotřebě, tato částka představuje nicotných 0,3 % globálního HDP za rok 2019. Kromě toho pak přibližně 40 % bitcoinových tokenů drží dlouhodobí investoři, kteří nechtějí své mince uvést do oběhu. K dispozici v oběhu tak aktuálně je bitcoin o hodnotě přibližně 250 miliard dolarů…

Aby tak uspokojil bitcoin aktuální globální poptávku po penězích (za předpokladu, že by ho lidé globálně přijmuli jako prostředek platby), musel by jediný bitcoin stát více než 6,5 milionu dolarů. No, zdá se, že lidé, co už investovali do bitcoinu trefili jackpot…

Tváří v tvář faktům: Jak reálný je tento scénář?

---

Proč dochází k takovému růstu bitcoinu? Předpokládám, že jde o kombinaci krátkodobých emocí, technické analýzy (tj. Pěkných grafů) a hrubě neefektivního kryptotrhu, který v naprosté většině upřednostňuje nákupní stranu. Není koneckonců zdaleka tak snadné investovat proti bitcoinu jako proti veřejně obchodovatelným společnostem.

Historie prokázala, že sentimentem na trhu s bitcoinem může pohnout pohyb motýlích křídel na druhém konci zeměkoule. Proto navrhuji, aby si investoři drželi od bitcoinu odstup. Jak však kdokoliv přistoupí ke svým investicím, je samozřejmě čistě na něm.

#kryptomeny #kryptomena #investovani #bitcoin #uchovatelhodnoty #prostredeksmeny #fiatmena

Hodnocení: +23
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • @PatrikKudlacek rozumím vaším důvodům a respektuji je, nicméně nadpis příspěvku mi opravdu nepřijde šťastný, "3 důvody proč nekupujete bitcoin" je v pořádku, ale ten zbytek je dle mého nefér, člověk by si měl zvolit sám a ne být ovlivněn už názvem článku.

    +5
    • A to je presne ono. Totiz clanky p. Kudlacka (nejen o Bitcoinu) jsou ”chytlave” uz v nazvu. To je jedno, ze jsou treba zavadejici, hlavne, at’ na ne klikne spousta lidi a zafunguje algoritmus, ktery je dostane nahoru mezi nejctenejsi clanky.

      -1
    • @gryffth já ale nemám problém s chytlavým nadpisem, vzdyt je používají úplně všude, idnes, seznam ct24, ostatně všude jde o proklikovost atd, když autor napíše článek tak chce aby ho lidi četli a pokud ten článek má přidanou hodnotu, tak ať je tam chytlavý nadpis. Jen tady mi přijde nešťastně použitý.

      +1
    • @Investor_Matty tuhle zpětnou vazbu beru, zamyslím se nad tím. Na druhou stranu, několikrát v textu opakuji, že by si měl každý svůj názor udělat sám...

      +5
    • @PatrikKudlacek Každý investuje na "vlastní triko", to si musí všichni uvědomit. Zde si především předáváme informace, každý má možnost si je vyhodnotit sám. Jen jako vždy upozorňuji na časovou posloupnost - co bylo výhodné před 3 dny, nemusí už být výhodné dnes... Proto každý používejte svůj investiční mozek...

      +4
    • @Stan1000 přesně, jak říkáte. Z některých reakcí mi ale skoro příjde, že by moje články mohly způsobovat hromadné výprodeje na bitcoinu a jak to vypadá, bitcoin si stále tvrdošijně roste, tak ten můj vliv bude asi zatím malinko přeceňovaný. ?

      A nezbývá mi než ještě jednou zopakovat, že by každý měl používat svůj investiční mozek... 

      +2
    • @PatrikKudlacek Je to částečně způsobené tím, že zejména mladí vidí v bitcoinech jakýsi zázrak, nepřemýšlí o nich, vidí jen dočasné vysoké zisky... Potenciální nebezpečí si neuvědomují a nepřipouští. Jsou to lidé, kteří neprošli klasickým investováním, neví nic o ETF, CEF, akciích, fondech podílových, uzavřených atd., vidí jen jedno - kryptoměny. Rizika si už ale příliš neuvědomují. Já sám nevím, jak kryptoměny jednou dopadnou. To se opravdu předvídat nedá. Ale pokud někam investuji peníze, chci, aby to byla úspěšná dlouhodobá investice, plněn kontrolovatelná, nechci být nikým okraden. Pokud cena akcie bude klesat, včas se jí zbavím. Třeba budou bitcoiny úspěšné. Zatím v nich ale nevidím nic pozitivního. Akcie mi nesou konkrétní hmatatelné výsledky, pravidelný vysoký pasivní příjem, zůstává mi hodnota majetku...

      +1
    • @Stan1000 něco podobného jsem zmiňoval i v jednom z mých minulých článků, kde jsem psal, že akcie lze ocenit na základě nějakých hodnotových kritérií. Když ji kupuji, tak mě k tomu většinou vede nějaká investiční teze. Společnost většinou přináší nějakou hodnotu pro akcionáře... Stejně tak jsem psal o rizicích spojených s nulovou regulací apod...ale jsou to údajně nesmysly...?

      Samozřejmě budoucnost odhadovat nemůžeme, třeba bude bitcoin skutečně úspěšný, ale i kdyby byl...většina reakcí ve mně bohužel vyvolává pocit, jako by nic kromě bitcoinu budoucnost nemělo...a s tím nemohu souhlasit. 

      0
    • @Stan1000  Stanislave - působíte na mne jako správný “buffetovský” investor (toto je poklona) a tomuto pojmu mě naučil kamarád, kterého zmiňuju ve svém prvním článku. Proto naprosto chápu Váš pohled na diskutovanou záležitost a v životě by mě nenapadlo “lámat“ Vás - pojďte investovat do krypta, protože vím, že by Vám to nedávali smysl. Protože Vás, podle všech článků které jsem zde přečetl o akciích mám zařazeného do kategorie “machr na akcie”. A proto pokud kdykoliv projevuje zájem si ve volné chvíli prohloubit své znalosti tímto směrem - budu se Vám (samozřejmě i všem ostatním) snažit maximálně pomoct vyjít vstříc a jelikož sám sebe považuju v kryptu “jen” za fandu, který toho hodně načetl, nakoukal a naposlouchal tak si nedovolím Vám ”dávat moudra”, ale vždy se Vás budu snažit nasměrovat na co nejrelevantnější zdroj.

      +1
    • @Andre81cz Děkuji.

      0
  • Krypto je opravdu ještě stále neregulovaný “divoký západ” a musím dát zapravdu, že díky tomu se klasičtí hodnotoví investoři budou ještě nějakou dobu držet od krypta dále a pozorovat, zda si najdou své využití. Osobně se přikláním k názoru, že za 10, 20 let najde uplatnění max 50 ze všech projektů, které se aktuálně nacházejí na coinmarketcapu.

    +3
    • Jak píšete... Uvidím, třeba se můj postoj časem i díky konstruktivní debatě změní ?

      +1
  • Lidé co nerozumí Bitcoinu a jeho unikátnosti, tak ho většinou kritizují, většinou to dělá starší generace, ale ta to dělá téměř vždy, když dorazí nová technologie. Téměř vždy za tím vidíte neznalost. Mimochodem moje babička též kritizuje internet. Proč? Protože v něm nikdy nepracovala a nerozumí mu, proto ale nemusí být špatný. Nejdříve to chce proniknout do tajemství BTC a posléze argumentovat, jinak se totiž pachtíte jen ve svých domněnkách ?

    +2
  • Mě se Bitcoin myšlenka celkem zamlouvá. Ale furt mi unikají argumenty, že to je skvělý uchovatel hodnoty. Kdyby posledních 10-15 let lítal max o 5% tak "shut up and take my money" ale když je schopný během během dne odepsat 15% - 30% jen protože tam někdo poslal short za několik desítek miliónů dolarů, tak to sorry jako :-) 

    +2
    • z dlouhodobého hlediska určitě je, kdokoliv kdo do něj za jeho historii strčil peníze, a někde v průběhu cesty se "neposral" při nějakém propadu, tak má nyní minimálně uchovanou hodnotu.Například zlato jako typický uchovatel hodnoty taky udělalo několik korekcí o 10ky%, ono asi záleží co přesně si člověk představí pod uchovatelem hodnoty. Úplně u každého aktiva se ti může stát že za den odepíše xdesítek%.

      +2
    • 2010: $0.2

      2011: $3

      2012: $13

      2013: $705

      2014: $327

      2015: $454

      2016: $784

      2017: $19,497

      2018: $3,252

      2019: $6,932

      2020: $24,274

      Ukažte mi jiný nestátní decentralizovaný asset, který má podobné nebo větší zhodnocení. Lepší uchovatel hodnoty nenajdete. Jen to chce zapracovat na nízkých časových preferencí :)

      +6
    • @martinDraha To stále ale mluvíte o digitální imaginární měně. Mne by spíš zajímalo, zda půjdete do obchodu a koupíte si za bitcoin televizi...  Možná to možné je, nevím, ale zatím jsem se s tím nesetkal...

      +1
    • @Stan1000 Vlastně to možné je, přímo u největšího českého prodejce alzy, problémem je, že při takovém nákupu bych podle daňového zákonu měl spočítat zisk z bitcoinu kterým jsem tu tv zaplatil a ty ještě zdanit, což je ve skutečnosti takové, až moc složité, proto to moc lidí nedělá.

      +4
    • @Investor_Matty to nemůžu popřít, alze přijímá platbu bitcoinem už nějaký pátek. Ale ty náležitosti s tím spojené...přál bych někomu provést takových nákupů pár desítek ročně ?

      +3
    • @Investor_Matty Je to možné, opravdu nemám dostatek informací. Ale žádnou výhodu v tom zatím neshledávám...

      0
    • @Stan1000 @PatrikKudlacek opravdu pánové kryptem platit jde, ale velice málokdo z ”hodlerů” to udělá s BTC, protože jednoho dne zjistí, kolik ho jeho “pizza day” stál a šel by se asi zastřelit ??? na to jsou jiné na projekty a zároveň se jich dost předbíhá s kartami tak, aby šly “nabíjet” kryptem a pak buď přímo tím kryptem platit nebo ho při platbě převádět na fiat. Každopádně jak si s tím poradí obchodník uživatele přece vůbec nezajímá (stejně jako při platbě kartou z účtu), vy jako uživatelé řešíte pouze strhnutí adekvátní částky. Obchodník tím, že tuto možnost zavedl bere na sebe všechny rizika spojená s volatilitu a následně zapracování do daňového přiznání - a to mu fakt nezávidím - ale je to možné a jednoho dne budeme ještě velice rádi, že ČR je (zatím stále) velmi “krypto friendly” zemí. Jakmile vlády zjistí, jak si z tohoto budoucího megakoláče ukrojit “svůj podíl” ve formě daní bude větší klid. Aktuálně však vidí v kryptoměnách hrozbu, protože je nemají pod kontrolou - byť jejich základ - BTC - je transparentní do prvního vytěženého coinu a každý zlomek jde dohledat. 

      +3
    • @Stan1000 A Vaše "peníze" na účtě nejsou imaginární, digitální? To je stále dokolečka....Rozdíl je ve tvorbě peněz. Tržní hodnota peněz vždy konverguje k jejich mezním výrobním nákladům: „Nekonečná hotovost“ znamená, že se dolary a další fiat měny nevyhnutelně stanou stejně hodnotnými jako papír, na kterém jsou vytištěny.

      Oproti tomu náklady na vytvoření bitcoinu jsou v řádech tisíců dolarů - je to nákladová nutnost. Toto je vlastnost tvrdých peněz. Zlato taky musíte vydolovat ze země a na to potřebujete vynaložit určité náklady - čas, energii, práci. 

      Toto je základ peněžní historie, ekonomie rakouské školy a finanční gramotnosti. Doporučuji nastudovat. 

      A platit bitcoinem se dá nepřímo naprosto všude, a přímé platby také stále rostou, viz. výše zmíněná Alza. A daně? Bitcoin jsou svobodné peníze, kde daně nemají co dělat. Pokud jako etatista podporujete daně, prosím, to je čistě Vaše věc :)

      +6
    • @martinDraha Ale přesně o tomhle mluvím. Já nepotřebuji, aby to dělalo stovky procent. Ja potřebuji, aby mi to uchování hodnotu. Fakt nechci ráno koupit BTC a odpoledne jak vystoupím z letadla to bude mít jinou hodnotu. 

      0
    • Znovu jsme u těch časových preferencí. Já Vám rozumím. Pro uchování hodnoty/času/energie v rámci dnů/týdnů a pro účel směny je lepší fiat, případně stablecoiny. V rámci měsíců a let je lepší bitcoin. 

      Shrnutí: na útratu fiat, na spoření bitcoin. 

      +3
    • @martinDraha Ale ani s tím moc nemohu souhlasit. Ta volatilita je obrovská. Já chápu tu jednoduchou matematiku v roce x stál BTC y v roce xx stál BTC yy. Ale stejně bychom to tak mohli použít na akcie co tu jsou už 50 let. Až BTC bude lítat o desetiny procenta nebo jednotky procent, tak ano, bude to úžasný uchovatel hodnoty. Třeba můj případ. Měl jsem pár let zpět tolik hotovosti, že mi inflace z toho snědla pár výplat. V případě BTC a špatného načasování by to mohlo být ukrutně více. 

      +1
    • Ne, nemohli. Bitcoin je absolutně vzácný, to se o akciích říct nedá.

      Zajímavé je, že když se řekne volatilita, všichni vidí jen propady (které jsou ve skutečnosti daleko menší, než růsty). To ale přirozené našemu paleolitickému myšlení, jen málo lidí to umí potlačit. 

      Tržní tvrdé peníze ve skutečnosti nemají mít stálou hodnotu. V ekomomice existuje něco jako jsou cenové signály. Zdánlivá cenová stálost (ve skutečnosti ztráta kupní síly) je pouze nepřirozeně udržovaná centrálními bankami - takový monetární socialismus.

      Jsme stále na začátku, samozřejmě kupovat bitcoin na konci bullrunu je nonsense. Avšak kdo vydržel od roku 2017, může být dnes spokojený.

      Jinak bitcoin je momentálně profitabiliní 99 % dnů, od doby, co se obchoduje https://www.lookintobitcoin.com/charts/bitcoin-profitable-days/

      Uchovatel hodnoty je nesporný. 

      +3
    • @martinDraha ten graf vypadá určitě pěkně, ale problém je taky trochu s načasováním. Pokud někdo vstoupil do obchodu na konci roku 2017, tak mohl být až do letošního léta v záporu. Kdo by na to měl nervy?? 

      Na druhou stranu, pokud by někdo tady z přispěvatelů nakoupil bitcoin v jeho early days..nevím, proč by se tady obtěžoval s nějakou konverzací... ?

      +1
    • @martinDraha Tedy o tom, že by burza nebyla dostatečně chráněná, jste mne svým příspěvkem rozhodně nepřesvědčil. Co se týče bitcoinu, klidně do něj investujte. Zde se názorově rozcházíme, ale to je úplně jedno. Má investiční filosofie a cesta je jiná, já do kryptoměn zatím rozhodně nehodlám investovat, v té vaší cestě vám přeji mnoho štěstí.

      0
    • @Stan1000 Nejsem si vědom, že bych v tomto vláknu zmiňoval něco o burze. Souhlasím, každý zůstaneme u svého, však to je v pořádku :) Také přeji hodně štěstí.

      +1
    • @MaxiFinance Ano, to mohl. To už je pak otázka proč ten bitcoin kupuju....kvůli rychlým ziskům nebo kvůli technologii, přesvědčení a víře v lepší peníze? To už je každého věc :)

      Také je dost lidí, kteří sice vstoupili na konci 2017, ale průběžně dokupovali celý bear market...A ti jsou po letech řádně odměněni.

      V bitcoinu jsou nejvíce trestaní weak hands.

      +2
    • @Stan1000 no mám za to že na Alza.cz si televizi za btc koupíš nebo nově dokonce i za ltc ... A navíc když máš kartu na crypta tak si můžeš koupit cokoliv ,kdekoliv je terminál .. já jsem tomu byl velmi skeptický a pořád jsem ale skutečnost je taková že se stává více součástí dnes než tomu bylo včera a to je dobré za popremysleni (můj názor)

      0
    • @takosPrusa Je to možné, nemám s tím žádné praktické zkušenosti a ani žádná krypta nevlastním...

      0
    • @Stan1000 tak tedy nechápu proč argumentujete kdyz o tom nic nevíte ,jak říkám já byl taky plně skeptický a jsem pořád skeptik..... ale zkutecnost je taková . takže pane stan ⛺... Přestaňte argumentovat proč nekoupit a radši si o tom něco nejdřív přečtěte... Prosím neodpovidejte mi jen se nad tím zamyslete ;)

      0
  • Já tedy na kryptoměny také nevěřím. Nemají žádnou oporu v zákonech. Jednoho dne někdo bitcoin zruší stejně tak, jako ho založil. A co pak??? Na kom si něco vezmete, s kým se budete soudit? Akciový trh je přísně regulován, každá špatnost je tvrdě trestána, pokud by vás chtěl někdo okrást, máte oporu v zákonech... U bitcoinu a jiných kryptoměn toto nevidím. Ale možná se pletu nebo nemám dostatek informací. Zatím mi to připadá jako neregulovaná hra "někoho", takové malé letadlo, které chce nalákat co nejvíce lidí, inkasovat peníze a potom?

    +1
    • Je videt, ze o bitcoinu toho opravdu moc nevite. Mozna byste mohl zuzitkovat hromadu toho casu, ktery jste ziskal odchodem do duchodu v 56 letech, abyste si o nem neco precetl. Tim myslim neco jineho, nez clanky p. Kudlacka.

      -3
    • "Akciový trh je přísně regulován, každá špatnost je tvrdě trestána, pokud by vás chtěl někdo okrást, máte oporu v zákonech."

      To snad nemyslíte vážně...toto je naprostý nonsense.

      -5
    • @martinDraha ja bych ty internety zakazal

      -3
    • @gryffth Čtu všechny články, které se ke mně dostanou, rozhodně ne jen od pana Kudláčka, jak se mi snažíte podsouvat. Připouštím, že kryptoměnám nerozumím, neznám je, jsem stará škola, nemám problém to přiznat, jsem akciový investor. Akcie mi vydělávají velice slušně, uživí mne. Nechápu, proč se opíráte do pana Kudláčka. Napsal článek, svůj pohled na věc. Nic víc. Nic vám ani nevnucuje, svůj názor máte, tak se řiďte svým názorem. Napište vlastní článek a vysvětlete nám, jak to tedy funguje, kde jsou právní záruky...Nemusíte s panem Kudláčkem souhlasit, ale v tom případě používejte argumenty. Můžete se zúčastnit diskuse, vyvrátit nějaká jeho tvrzení plnohodnotnými důkazy. Diskuse je tu vítaná - často se něco nového užitečného dozvíme. Nikdo nemůže znát všechno. Tak se chovají dospělí lidé. Takto to vyznívá, jako kdybyste proti panu Kudláčkovi něco měl. Já si ho třeba vážím. Je to stále mladý člověk, ale o investice se velmi zajímá, studuje je, má k nim pozitivní přístup a nemá problém publikovat své články. Proto si ho i vážím, a tak to má být. A pokud vím, nemá problém přijmout jiné argumenty, jsou-li skutečně něčím podloženy.

      +6
    • @martinDraha Tak se nám svěřte, kdy vás nějaká burza okradla a co jste s tím udělal... Jistě se s tím rádi seznámíme a poučíme se...

      +2
    • @Stan1000 Ja nemam nic proti tomu, ze jste akciovy investor a uzivite se tim. Naopak - tleskam Vam a doufam, ze az mi bude 56, tak budu se tez zivit z pasivniho prijmu a uzivat si volneho casu. Nesouhlasim s tim, ze p. Kudlacek nevnucuje svoje nazory - to prave vnucuje svymi clanky a nazvy typu “nikdy nekoupim bitcoin a zde jsou 3 duvody, proc byste nemeli taky”, ktere jsou oznacene nahore na titulni strance jako “Editor’s picks”. Clanek bych teoreticky napsat mohl, ale to uz tady p. @maroun2 napsal, a napsal to velmi dobre. A pokud pripoustite, ze o kryptomenach moc nevite, tak opet doporucuji neco si nastudovat, nez napisete, ze to je letadlo. Bylo tady zmineno X zdroju + mate Google po ruce. A hromadu toho casu.

      -1
    • @gryffth ? to já věřím, že se svým zaručeným receptem na zbohatnutí prostřednictvím kryptoměn dosáhnete penze mnohem dříve než tady korektně debatující pan Socha... příjde mi už asi zbytečné více reagovat na anonyma, bez fotky, který o sobě neprozradil jediné info, aby asi nebylo náhodou zneužito. ? 

      Každopádně díky ? tohle je přesně ta diskuze pod články, která pak posouvá jednotlivé články v trendech nahoru..jak už bylo i vysvětleno panu @maroun2 

      +2
    • @martinDraha mimochodem, řekl bych že je spíše nonsense váš komentář: 

      "Akciový trh je přísně regulován, každá špatnost je tvrdě trestána, pokud by vás chtěl někdo okrást, máte oporu v zákonech."

      To snad nemyslíte vážně...toto je naprostý nonsense.

      Jde ale asi o pohled na věc. Co kdo z nás považuje na normu... ?

      0
    • @gryffth Víte, výhoda nás starších je v tom, že si připouštíme různá rizika, a že se poučujeme z minulosti. Nepřeji vám nic špatného, toho nejsem z morálních důvodů ani schopen. Ale je dobré dívat se do minulosti. Sledovat např., co způsobilo velkou hospodářskou krizi v roce 2029, co v roce 2008, proč a za jakých podmínek proběhla měnová reforma u nás...Jak dopadli českoslovenští střádalové, kteří během jedné noci přišli téměř o všechno... Pak byste si třeba uvědomil, že pokud bitcoin roste do nebe, aniž by toto aktivum bylo něčím konkrétním podloženo, hrozí tu velká bublina. Také může vydavatel bitcoinu provést tzv. měnovou reformu a hodnotu bitcoinu třeba 100.000 krát snížit. Jak jste proti takové situaci právně chráněn? Podle mne nijak... Nic neroste samo od sebe, musí to být něčím podložené. Aby hodnota akcie rostla, musí společnost vykázat výborné výsledky, vyšší prodeje, nebo např. revoluční výrobky, jako je třeba nová vakcína na Covid, čili něco, co si získává trh. Samy od sebe ceny akcií rozhodně nerostou, o tom se přesvědčilo mnoho akciových společností, jejichž hodnota prudce klesla. U bitcoinu je to jen fanatismus mladých, který ceny žene stále výše... Jako akciový investor samozřejmě rizika také omezuji, jsem si jich plně vědom, neinvestuji pouze do jedné jediné akcie, mám celý "fond" vlastních momentálně 64 akcií. Pokud jedna nebo dvě zkrachují, mne to nijak neohrozí. Když budete závislý pouze na bitcoinu, podstupujete velmi vysoké riziko, že vaše investice bude znehodnocena. To je můj názor, ale nevnucuji vám ho, klidně investujte do bitcoinu dále. Jsou to vaše peníze, ne moje...

      +2
    • @PatrikKudlacek Jen proto, ze tady nemam fotku a sve jmeno, tak prece neznamena, ze placam nesmysly. Nebo ano? At’ si kazdy opravdu udela nazor sam.

      +1
    • @gryffth no abych pravdu řekl, pod jiným články mi přišly vaše komentáře přínosnější... 

      +1
    • @Stan1000 já se samozřejmě s vaším názorem na věc ztotožňuji a obdivuji vaši trpěliovst. Jenom se obávám, že se tady střetávají dva názorově naprosto odlišné myšlenkové proudy, které nemají nikdy šanci se shodnout... 

      +2
    • @Stan1000 “Také může vydavatel bitcoinu provést tzv. měnovou reformu a hodnotu bitcoinu třeba 100.000 krát snížit” - nezlobte se, ale vy tomu opravdu nerozumite. V clanku od @maroun2 to bylo vysvetleno. A pokud jste z mych komentaru vycetl, ze investuji pouze do bitcoinu, tak tomu tak neni, mam diverzifikovane portfolio investic skladajicich se prevazne z jednotlivych akcii a ETF, krypto tvori tu spekulativnejsi a mensi cast. Me pouze vadi neanonymni zavadejici clanky p. Kudlacka s fotkou, protoze absence fotky u meho profilu podle nej znamena, ze jeho slova maji vetsi vahu a hodnotu, i kdyz evidentne obcas placa nesmysly - tot’ vse. Naopak musim rict, ze treba clanky p. Durcaka ctu velice rad.

      -2
    • @gryffth No já tedy pokládám za slušnost nestydět se za svou tvář... Rozhovory s anonymy zpravidla nejsou příliš přínosné. Někoho kritizovat a schovávat se nepokládám za správné. Ale to je můj názor, vy máte třeba jiný...

      +3
    • @gryffth rozhovory s anonymi většinou skutečně přínosné moc nebývají aale to máte asi fuk. Já jsem rád, že se vám líbí články p. Durčáka a moje články číst nemusíte, své čtenáře si najdou. Jen doufám, že vám někdo nestojí s puškou u hlavy a nenutí vás ty nesmysly číst. ?

      +3
    • Ja mam nazor takovy, ze pokud je diskuze k veci, tak je jedno, zda mam fotku u profilu nebo ne. Treba tady p. Kudlacek psal “ to já věřím, že se svým zaručeným receptem na zbohatnutí prostřednictvím kryptoměn dosáhnete penze mnohem dříve než tady korektně debatující pan Socha...”. Marne hledam, kde jsem ja, nekorektne debatujici  napsal, ze bitcoin je cestou zaruceneho zbohatnuti.

      -3
    • @PatrikKudlacek @Stan1000 Já nevím, kde bych začal, ale první věc ktrá mě napadla je například toto: https://www.csfd.cz/film/542213-the-china-hustle/prehled/

      Po shlédnutí snad sami připustíte, že akciový trh opravdu není přísně regulován. Kolikpak retailových investorů získalo svoje prostředky nazpátek? :)

      -2
    • @martinDraha Promiňte, ale uvádíte zde hraný film - to určitě není žádný pádný argument. Takových zkreslených filmů o burzovním obchodování byly natočeny desítky. To není realita, to je fikce, Je to asi tak pádný argument, jako kdybych tvrdil, že mne ohrožuje Godzilla. Filmaři natočí cokoliv. Já navíc hovořím o zcela tradičních zemích, kde burzy fungují celá desetiletí až století. Samozřejmě že investice v komunistické Číně nebo v Rusku mohou být diskutabilní. Proto do nich stále ještě mnoho investorů neinvestuje, nebo pouze malou část svých peněz. Nikdo nestaví burzovní obchodování pouze na Číně nebo Rusku, i když je tam spousta velmi zajímavých společností. Také, pokud čtete zprávy, byste zaregistroval, že mnoho zrovna čínských společností bylo varováno, že pokud chtějí být obchodovány na amerických burzách, musí do 3 let přizpůsobit a zpřístupnit ekonomické zprávy o svých společnostech (rozvahy, výsledkovky, insideři a mnoho dalších informací), jinak budou z burzovního obchodování vyřazeny. Zde právě vidíte, že není možné klamat investory, burza má své páky, jak proti takovým společnostem zakročit.

      +2
    • @PatrikKudlacek @Stan1000  Pánové počkejte až tu budou lítat porovnání, kolikrát padla US burza a kolikrát BTC. Nebo jak se znehodnotil USD za 200 let jak se neznehodnotil BTC za 15 let a podobný. To bude teprve příspěvková šou :-D 

      +1
    • Ok boomer, bez urážky. Nebudu to dále vysvětlovat, jste zkušený investor a máte svůj pohled na věc :) Ať se daří!

      0
    • @BinosCZ ?? ..no nic, vypadá to, že se blíží ty svátky, tak se v míru rozejdeme ? ...rovněž přeji všem, ať se jim daří! :-)

      0
    • Možná bych ještě doplnil @Stan1000, že každý rozumný investor vám v minulosti doporučil, abyste se trhům v socialistických řežimech vyhnul. I dnes to je poměrně zajímavý námět k diskuzi, zda v Číně investovat či nikoliv...to že se jedná o odkaz na film asi nemá smysl dále rozmazávat... 

      0
  • Až na nesoulad mezi nadpisem a samotným článkem, je to velmi hezky a osobitě napsané. Ikdyž našel jsem tuto perlu: " Existují naprosto nulové důkazy o tom, že je bitcoin nezbytný pro uskutečnění bitcoinové revoluce. " Zde by se dalo diskutovat velmi dlouho.

    0