Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
22.12.2020 15 minut čtení

Reakce: 10 důvodů, proč je bitcoin příšernou investicí

Před nedávnem vyšel článek pana Patrika Kudláčka, kde popisuje, proč neinvestuje do Bitcoinu. Jelikož jsou jeho důvody, proč je podle něj Bitcoin příšernou investicí, založeny na neúplných informacích, rozhodl jsem reagovat.

Každý týden píši newsletter pro investory. Pokud pro vás má tento newsletter přidanou hodnotu, nebo byste se chtěli dozvědět něco nejen o investování, zaregistrujte se k jeho odběru. Emaily chodí každou středu, pokud email nedostáváte, zkontrolujte si spam složku.

Subscribe

 

Před nedávnem vyšel na warengo.com článek pana Patrika Kudláčka, kde popisuje, proč neinvestuje do Bitcoinu. Jelikož jsou jeho důvody, proč je podle něj Bitcoin příšernou investicí, založeny na neúplných informacích nebo čistě na názoru autora a to bez podložení nějakými zdroji, rozhodl jsem se na tento článek pana Kudláčka reagovat. Původní článek 10 důvodů, proč je bitcoin příšernou investicí si můžete přečíst zde.

V tomto článku projdu jeden důvod po druhém a pokusím se reagovat na něj buď historickým precedentem, faktickým zdrojem informací nebo všeobecně uznávaným názorem. Každý argument bude podložený zdrojem, aby bylo jasné kde jsem informace čerpal.

1. Bitcoin není skutečně vzácný

Pan Kudláček píše nesprávně, že programátoři za podpory komunity mohou změnit maximální počet bitcoinů. To nelze, protože to vyžaduje nekompatibilní změnu kódu (Hard Fork). Jediné, co mohou programátoři udělat, je vytvořit kopii(split) bitcoinu. Tedy v takovém případě by existovaly 2 samostatné Bitcoinové sítě. Jedna síť se vzácným bitcoinem, kterých nikdy nebude více než 21 milionů. A druhá síť s novým bitcoinem, kterých bude potenciálně nekonečně mnoho.

Je důležité si uvědomit, že i kdyby většina souhlasila a chtěla tuhle změnu, nikdo nikoho nemůže nutit novou verzi používat. Tedy dojde k tomu, že každý jednotlivec za sebe se musí rozhodnout, jakou verzi bude používat.

Pro toto štěpení máme precedent, Bitcoin se před časem rozdělil na “Bitcoin Core”( Bitcoin jak ho známe dnes), který dosáhl nového maxima ceny a na Bitcoin Cash, který ztratil 91 % své hodnoty od maxima. Tedy, došlo k přirozenému výběru trhu, kterou verzi se rozhodne většina používat. A zatímco Bitcoin Cash, zdá se, používá stále méně lidí, Bitcoin Core používá stále více institucí a uživatelů. Tento precedent nám ukazuje, že trh si vždy vybere verzi, která je výhodná pro uživatele. Bitcoin s omezeným počtem je objektivně výhodnější pro uživatele a proto by v takové volbě byl s vysokou pravděpodobností vybrán právě ten.

Zdroj: Is it possible for more than 21 million bitcoins to exist if 51% agree?, Bitcoin Cash (BCH)

2. Má problémy s využitelností

Pan Kudláček naráží na to, že většina bitcoinů není prodávána a nejsou v oběhu. Podle Greshamova zákona platit bitcoinem je nyní iracionální. Proto hodnotnější peníze, v tomto případě Bitcoin, zmizel z oběhu. Což jenom potvrzuje, že bitcoin je hodnotnější, než fiat alternativy.

Bitcoin nemá problémy s použitelností, v roce 2019 přes síť Bitcoinu byla přesunuta stejná hodnota peněz, jako přes PayPal. Hodnota přesunutá přes Bitcoinovou síť stále roste. Tedy tento rok Bitcoin jistě překoná PayPal a začne útočit na MasterCard a Visa. Tedy jde vidět, že Bitcoin je hojně používán pro transakce.

Fidelity report

Dále pan Kudláček píše: “Opravdu by mohly bitcoiny o této hodnotě fungovat jako široce přijímaná měna, ve světě, který vytváří ročně hodnotu ve výši 80 bilionů dolarů?" 

Proč ne? Celá ekonomika může běžet klidně i na jednom bitcoinu, protože je v podstatě nekonečně dělitelný (aktuálně dělitelný na 8 míst, pro víc jednoduchý soft fork, tedy kompatibilní změnu). Navíc při dělení na menší části nedochází k inflaci, ani k znehodnocení vlastněných peněz.

Citování z jedné publikace: "The quantity of money available in the whole economy is always sufficient to secure for everybody all the money does and can do." Ludwig von Miles, Human Action (1949). p. 421. Tedy jakékoliv množství peněz v ekonomice je dostatečné množství, aby to pokrylo veškeré požadavky všech na tyto peníze.

Zdroj: If Bitcoin is infinitely divisible, then what is the point of the 21m coin limit?, 2019 BITCOIN RETROSPECTIVE, Gresham's law

3. Existují pouze nízké překážky pro vstup dalších konkurentů

Pan Kudláček napsal: “Na základním blockchainu není nic jedinečného, co by korporace, centrální banky nebo vlády nemohly napodobit.”.

Ano to je pravda, technologie samotná je poměrně jednoduchá a každý může vytvořit vlastní. Ale zde autor zapomíná na síť uživatelů a počítačů využívající Bitcoinovou síť. To je stejné, jako tvrdit, že Facebook může být lehce nahrazen. “Je to jenom jednoduchá webové stránka, která může být za měsíc naprogramovaná.” Tedy úplné ignorování uživatelské sítě a Hardware na kterém běží. Proč by měli uživatelé přejít na konkurenční Facebookovou stránku, kterou nikdo nepoužívá? Tedy, precedenc facebooku nám ukazuje, že uživatelská síť je mnohem hodnotnější, než počítačový kód, na kterém běží daná technologie.

Citace ze zdroje níže: “And the bitcoin network has become so specialized that much of it cannot be used for any other purpose.“. Bitcoinová síť tvoří nejsilnější superpočítačovou síť na světě, dokonce silnější, než 500 jeho nejsilnějších konkurentů dohromady, která je specializovaná. Výpočetní hardware Bitcoinu nemůže lehce přejít a začít podporovat jinou novou krypto měnu. Tedy máme zde nejdražší a nejsilnější počítačovou síť na světě, která nemůže být použita na nic jiného. To samo o sobě je nepřekonatelná překážka pro vytvoření konkurenční kryptoměny. Každá jiná kryptoměna je odsouzena k tomu, aby byla nesrovnatelně méně bezpečná a centralizovaná.

Zdroj: Bitcoin Can’t Be Copied, The bitcoin network is now more powerful than the top 500 supercomputers, combined

4. Existuje pouze pár (pokud se to tak dá nazvat) oceňovacích kritérií bitcoinu

“Další problém bitcoinu spočívá v tom, že neexistuje žádný hmatatelný způsob, jak jej ocenit jako aktivum. Pokud chcete koupit například akcie veřejně obchodovatelné společnosti, můžete procházet výkazy zisků a ztrát”

Zde musím uznat alespoň částečnou pravdu. Bitcoin se nedá nacenit jako akcie, protože bitcoin není společnost a je opravdu obtížné nacenit Bitcoin. Bitcoin je měna, finanční síť a úložiště hodnoty, konkuruje dolaru a zlatu. Jak tedy naceníte zlato a dolar? Zlato nebo dolar také nemá PE ratio.

Vzácnost

Jedna z možností nacenění je pomocí vzácností (Stock-To-Flow) . Na této vlastnosti založil autor PlanB svůj model. Dle toho modelu je Bitcoin nyní přibližně na 12 x nižší ceně, než by měl být. Tedy jinými slovy, dle modelu se předpokládá 1200 % růst v poměrně blízké době.

 

Srovnání se zlatem

Zlato a Bitcoin mají velmi podobné vlastnosti. O srovnání zlata a Bitcoinu se můžete dočíst v předchozím článku na mém blogu. Kde jsou k argumentům také napsané zdroje. Zde uvádím pouze výslednou tabulku:

 

Když nyní víme, že Bitcoin má téměř všechny vlastnosti lepší než zlato, měl by mít minimálně stejnou hodnotu jako zlato. Nacenění zlata za nás už udělal dlouho existující trh, který vyhodnotil zlato na 10 biliónů dolarů. Bitcoin je nyní hodnocen na přibližně 430 miliard dolarů. Bitcoin, i když má lepší vlastnosti než zlato, je přibližně 23 x podhodnocen vůči zlatu.

Srovnání s PayPalem

Poslední nacenění není nacenění celého Bitcoinu, ale pouze schopností Bitcoinové sítě jako média pro přesun hodnoty/peněz. Pro srovnání si můžeme uvést PayPal, který má stejnou primární funkci. Jak jsem už uváděl v bodě 2., Bitcoin na rok 2019 přesunul stejný objem peněz přes svou síť jako PayPal. Tržní kapitalizace PayPal je 277 miliard dolarů, proto když budeme hodnotit Bitcoin pouze jako finanční síť, pak by hodnota za jeden bitcoin neměla klesnout přibližně pod $15 000.

Pan Kudláček špatně uvádí: “Pro oceňování bitcoinu neexistují žádná hmatatelná data, na jejichž základě by mohl investor postavit svou investiční analýzu.

Považuji tento výrok za nesprávný, protože jsem zde uvedl 3 způsoby nacenění nebo srovnání s konkurencí, na základě kterých se investor může racionálně rozhodnout. Nebo může investor na těchto bodech postavit svou vlastní, hlubší investiční analýzu.

Zdroj: Bitcoin Stock-to-Flow Cross Asset Model, Vlastnosti dobrých peněz, Bitcoin MarketCap, 2019 BITCOIN RETROSPECTIVE

5. Fiat měny mohou také fungovat na blockchainu

Další citace z článku: “Skutečnou dlouhodobou hodnotu má technologie blockchainu”

Je potřeba si uvědomit, že blockchain je vlastně velmi neefektivní databáze. Která je extrémně pomalá, spotřebovává spoustu výpočetního výkonu a zabírá příliš mnoho místa. Blockchain jako databáze má v podstatě pouze jedinou výhodu a to, že je decentralizovaná. Neboli - pro svůj běh nepotřebuje důvěru v žádnou instituci. Pokud daný problém lze řešit databází, nedává smysl použít blockchain. Zde si propůjčím diagram z knihy Bitcoin Standard:

 

Pokud vezmeme fiat měnu a vložíme jí na blockchain, tak se pro ni nic nemění, pořád zůstává centralizovaná a uživatel musí věřit vládě a instituci, která tuto měnu vydává. Protože tato instituce může libovolně zvětšovat velikost finanční zásoby v oběhu. Ze své podstaty nedává smysl, aby taková měna běžela na blockchainu. Stejně tak může běžet efektivněji v databázi a nebude mít nevýhody pomalého běhu a omezení počtu transakcí.

Fiat měny běžící na blockchainu už existují máme pro ně tedy precedence, největší z nich je Tether ($USDT). Na Tether jde vidět jasně, jaký je problém u fiat měn běžícím na blockchainu. Uživatel této měny musí věřit, kromě vlády, i společnosti Bifinex, protože tato společnost tyto mince vydává. A jak se ukazuje, Tether pořád zápasí s důvěrou a je zastíněn několika skandály. Nikdo si tedy není jistý, jestli Bifinex u vydávání mincí nepodvádí.

Kromě toho uvědomělý investor ví, že fiat měny, kvůli své neustálé inflaci jsou pro investice naprosto nevhodné, protože je naprosto jisté, že taková investice ztrácí na hodnotě. Proto je taková síť nekonkuruje Bitcoinu, ale naopak spíše umožňuje jednodušší přístup investorů k bitcoinům. Jak ukazuje Tether, který se stal bránou investorů pro nákup Bitcoinu.

Zdroj: Bitcoin Can’t Be Copied, Inflation, Tether, Tether’s $20 Billion Scandal: Here’s What We Know So Far, Bitcoin Standard (ISBN: 9781119473862)

6. Blockchain je stále léta vzdálen od mainstreamu

Jak už jsem psal výše, blockchain je použitelný pouze pro velmi úzkou skupinu problémů. Proto nedává vůbec smysl, aby společnosti zaváděly blockchain na vedení záznamů, které můžou být uloženy v databázi.

Citace ze zdroje: “You claim that you are sold “blockchain technology”, despite the only proven use case for “blockchain technology” is as a component of Bitcoin”

Aktuálně jediný funkční a opravdu decentralizovaný projekt postavený na blockchainu je Bitcoin. Proto nedává smysl říkat blockchain je dobrá technologie, ale ne Bitcoin, když je to jediná funkční aplikace.

Zdroj: An Open Letter to Ray Dalio re: Bitcoin

7. Podvody/krádeže jsou vážným problémem

Bohužel podvody v na celém krypto trhu jsou poměrně běžné. Sice Bitcoin jako takový nikdy nebyl hacknut, ale služby stavějící na něm ano, jako například směnárny. Proto, co platí pro každou investici, platí i pro Bitcoin, je potřeba se před nakoupením dobře vzdělávat. Například začít: Jak koupit bitcoin, a Kde uložit bitcoin. Také je určitě dobrá rada pro začínající investory se držet pouze Bitcoinu a ne alternativ.

Citace z článku o kriminalitě a bitcoinu: “The beauty of Bitcoin, from a detective’s point of view, is that the blockchain records all.”

Kdo chápe technologii blockchainu, chápe, že používat bitcoin pro kriminální účely je velmi hloupé, protože všechny transakce budou navěky uloženy pro pozdější vyšetřování. Jestli bitcoin je nyní vnímán jako nástroj kriminálníků, jistě bude v budoucnu vnímán jinak, protože použití pro kriminální účely nedává příliš smysl.

Zdroj: Has the Bitcoin blockchain itself ever been hacked?, Why criminals can't hide behind Bitcoin

8. Neexistuje žádná regulace

Existuje. Regulace v některých státech například určuje způsob danění. V jiných státech je regulace pozitivní a dovoluje například platit státu daně v Bitcoinu, nebo osvobozuje od daní.

“(Regulators) see a potential in the technology behind it and are developing a cryptocurrency-friendly regulatory regime as a means to attract investment in technology companies that excel in this sector. In this class are countries like Spain, Belarus, the Cayman Islands, and Luxemburg.”

“In a small number of jurisdictions surveyed cryptocurrencies are accepted as a means of payment. In the Swiss Cantons of Zug and a municipality within Ticino, cryptocurrencies are accepted as a means of payment even by government agencies. “

Pan Kudláček napsal: “Vzhledem k tomu, že obchodní transakce nepodléhají žádné regulaci, jsou i instituce, které by vás jindy mohly chránit, poměrně bezmocné”.

Bitcoin je digitální cash a je potřeba svůj pohled upravit podle toho. Neexistuje žádná instituce, která by vás ochránila, když předáte někomu do ruky 10 000 kč v bankovkách. Transakci z ruky do ruky žádná instituce nevrátí, stejné je to i u bitcoinu, kde máte aspoň záznam o tom, že transakce proběhla.

Zdroj: Law Library: Regulation of Cryptocurrency Around the World

9. Podání daňového přiznání bude noční můrou

Z původního článku: “Pokud takových transakcí učiníte více, mohla by vás z toho také rozbolet hlava.”

S bolestí hlavy vám může pomoci lokalizovaná jednoduchá aplikace EveryTrade.io, která to celé spočítá za vás. Pro bližší informace doporučuji přečíst pěkně napsaný článek na Alze. Nehledě na to, že placení daní platí pro všechny investiční aktiva, tedy daný problém platí pro každou investici.

Zdroj: Kryptoměny v účetnictví a v daních

10. Všechny bubliny nakonec prasknou

Citace z článku pana Kudláčka: “Mějte na paměti, že jsme během jeho krátké historie už byli svědky několika 80% propadů.”

Ano, byli jsme svědky 80% propadů, ale protože cena Bitcoinu roste přímo raketově. Pokud něco roste velmi rychle, zákonitě musí přijít korekce. Ale také si musíme připomenout, že každý rok bitcoin vytvořil vyšší minimální cenu s jednou výjimkou.

Aktuální cenu a aktuální situaci nelze srovnávat se situací v roce 2017, kdy bitcoin dosáhl svého předešlého maxima. Důvody, proč je aktuálně nepravděpodobné, že přijde v blízké době 80% propad, jsem sepsal v článku: Je bitcoin předražený?

Každý rozumný investor ví, jak si poradit s volatilitou. Proč tedy, tak zkušený investor jako pan Kudláček, místo strašení z propadu, neporadí investorům známé techniky na vypořádání se s takto volatilními aktivy?

DCA

Dolar-cost-average je technika pravidelného investování. Na níže uvedeném grafu jde vidět, jak by si vedla pravidelná investice do Bitcoinu, kterou by někdo zahájil v nejhorší možné chvíli na předešlém vrcholu bitcoinu v roce 2017, po červen letošního roku, kdy bitcoin byl stále asi - 50 % od předešlého maxima. Jde vidět, že i přes propad 80 % tato investice je v zisku + 50%. Blíže popsaný tento modelový příklad najdete v mém článku Rozbor mýtů o Bitcoinu z června.

Velikost pozice

Druhou techniku, na zvládnutí volatilního aktiva a minimalizování rizik je správné stanovení velikosti pozice. Pokud byste investovali 1 % do bitcoinu a 99 % si ponechali třeba v dolaru, tak takové portfolio v minulosti překonalo akciový index S&P 500, i zlato. Průměrné roční zhodnocení je okolo 8 %, ale i kdyby cena bitcoinu šla na nulu, můžete přijít pouze o 1 % investovaných prostředků. Portfolio 1 % btc a 99 % usd předčí všechny běžné investice v poměru zisk/risk.

 

Zdroj: Bubble, Rozbor mýtů o Bitcoinu, Efficient Market Hypothesis and Bitcoin Stock-to-Flow Model

Doufám, že aspoň někomu přinese tento článek trochu světla a informací do nejasností, které mohly vzniknout díky polopravdám a zkresleným informacím.

 

Tento článek není možné považovat jako investiční radu. Má pouze podpořit k vlastnímu vzdělávání a hledání informací. Proto si před investováním udělejte vlastní průzkum. Nebo se obraťte na odborníky.

Služby, které používám

Na mém blogu také můžete zjistit jaké finanční služby využívám. Například jakou službu používám pro nákup bitcionu, jakou na utrácení bitcoinu přes visa kartu nebo na spoření s až 8%.

Hodnocení: +26
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Naprosto skvělý článek. Klobouk dolů, že jste si dal tu práci vyvrátit všechny ty nesmysly :) 

  +7
  • Děkuji.

   0
 • Dost dobrý článek - ne proto, že bych byl tak velký fanda BTC, ale čte se dobře když někdo ví o čem píše. Díky

  +3
 • Supr clanek dik😉

  +2
 • Článek p. Kudláčka jsem dočetl do prvního bodu, že se může změnit maximální množství. V tu chvíli nemělo cenu číst dál článek od člověka, který o tom nic neví. Váš článek jsem s chutí přečetl do konce. A 2,1 biliard tedy 2,1x10^15 mi přijde jako dostatečné množství, na světě je cca 80 bilionů USD, tedy 1,6 biliard Kč. Někde jsem četl, aby byla cena BTC rovná penězům, musí 1 Satoshi stát 5 centů. Tedy 1BTC=5M USD. Stále 200x vyšší cena. 

  +1
 • No výborně. Snad si najdu dostatek prostoru, abych se mohl začíst do uvedených zdrojů a ověřit si jejich objektivnost...Díky a přeji pěkný den :-)) 

  +1
  • Jestli mohu doporučit, tak nejdůležitější zdroj, který dokáže odpovědět na většinu otázek je kniha: Bitcoin Standard (ISBN: 9781119473862).

   0
  • @maroun2 podívám se na Amazon 😉

   +1
 • No super, konečně zajímavé a kvalitní čtení o Bitcoinu, jen budu muset najít dost času abych to celé přečetl :))

  +1
 • Pěkný článek. Možná bych trochu odložil to ego. V začátku to je takové "pan Kudláček toto, pan Kudláček tam to" pak tam máte pár nepřesností. To že BTC má větší kapitalizaci neznamená, že se používá více, než PayPal. To stejné pro Visa. To je opravdu zavádějící :-) plus tam máte dalších pár věcí...

  0
  • V bodě 2. Se nejedná o kapitalizaci, ale o přesunuty objem za rok 2019. Tedy skutečně se jedná o vyčíslenou využitelnost. 

   Snažil jsem celý článek psát fakticky bez emocí. Jestli i Vám I přes to přijde, že se mi to nepovedlo, tak mě to mrzí. 

   +1
  • Jestli můžete, popište prosím ty nepřesnosti. Třeba se znich všichni poucime. 

   0