19.12.2020 6 minut čtení

Přemýšlíte, zda začít investovat? Možná vůbec nejdůležitější princip, který byste měli znát

Stále si říkáte, že máte na investování dostatek času. Možná vás přesvědčí následující článek o tom, že je nerozumné otálet, byť jen o jediný den. Tabulka, kterou jsem pro vás zpracoval níže, vydá za tisíce slov.

České mzdy v posledních letech rostou a Češi si tak začínají odkládat na důchod ve stále vyšší míře. Podle průzkumu společnosti KRUK z roku 2019, je to však stále pouze 36 % Čechů. Investování obecně, nejenom za účelem vytváření důchodových úspor, se pak věnuje 37 % české populace ve věku 25 až 55 let. Nepřijdou vám tato čísla malá? 67 % z investujících pak investuje pravidelně, což je i mnou preferovaná investiční metoda (osobně ji kombinuji i s občasným nákupem jednotlivých akcií), která má celou řadu výhod a pro člověka, který nechce investováním trávit mnoho času, takřka ideální.

Proč jsou však uvedená čísla tak malá? Není to škoda? Možná proto, že se stále řada lidí dostatečně neobeznámila s nejdůležitějším investičním principem… Ačkoliv o něm tady na Warengo mluvíme velmi často, je třeba ho neustále omílat, aby se do očí bijící pravda lidem dostatečně vryla do podvědomí.

O co se jedná? O princip SLOŽENÉHO ÚROČENÍ.

Co si budeme povídat, pokud si zodpovíte základní otázky ohledně vaší představy o důchodu a spočítáte si, kolik vás bude odchod do důchodu stát, velmi pravděpodobně dospějete k několikamilionové částce. Vytvoření důchodového fondu v tomto rozsahu není snadné, ale s využitím principu složeného úročení můžete dosáhnout až překvapivě dobrých investičních výsledků.

Co je složený úrok?

Se složeným úročením nezískáváte pouze úrok nebo zhodnocení z částky, kterou pravidelně na svůj důchodový účet přispíváte – vyděláváte také na zhodnocení výnosů, které vaše důchodové úspory zaznamenaly v minulosti. Váš důchodový fond tak neroste lineárně, ale podobně jako objem sněhové koule exponenciálně – proto se také často hovoří o efektu sněhové koule.

O síle složeného úročení věděl už Albert Einstein, který údajně vyřkl, že se jedná o největší sílu ve vesmíru a velmi často ho propagoval i Warren Buffett o čem i svědčí název jeho biografie – „Snowball“.

Složený úrok je nejúčinnější, pokud mají vaše peníze dostatek času pro růst. Proto se nevyplatí se začátkem investování příliš otálet.

Čím dříve začnete investovat, tím déle budete využívat benefitů exponenciálního růstu a třeba se vám povede odejít do důchodu dokonce ve středním věku. Tedy do důchodu. Věřím, že kolem padesátky má člověk ještě dostatek síly na to, aby si mohl život užívat plnými doušky, což už v pozdějším věku nemusí stoprocentně platit.

A na jakou částku v důchodu si může přijít průměrný Čech? Řekněme, že je současná průměrná čistá mzda přibližně 25 000 Kč měsíčně. Pokud byste pravidelně investovali každý měsíc 10 % ze svého čistého příjmu se zhodnocením kolem 7 % p. a., měl by v závislosti na vašem začátku váš důchodový fond ve věku 65 let následující hodnotu:

 

Abych se vyhnul dotazům o nezapočítané inflaci, které jsou na místě, můžete postupovat tak, že každý rok odkládanou částku navýšíte právě o míru inflace. České mzdy v posledních letech rostou rychleji než inflace, tak by to obecně neměl být ani problém. Finální částka tak bude ještě vyšší – v tabulce je počítáno s aktuální hodnotou peněz.

Rovněž odhad 7% zhodnocení nemusí být odrazem reality. Může být nižší, ale není vyloučeno, že bude i vyšší s volbou vhodného investičního nástroje. Vezmete-li průměrnou dlouhodobou výkonnost amerického akciového trhu, která se pohybuje okolo 10 %, pak postačí vybrat vhodný fond, který kopíruje výkonnost celého trhu…

Nejvíce podstatné však je, že čím více času budete moci investovat, tím snazší bude vybudovat mimořádnou částku na odchod do důchodu, i když v průběhu času nebudete svůj příspěvek navyšovat. Vím, že odchod do důchodu může být pro řadu lidí velmi vzdálený a budou si říkat, že doženou časovou ztrátu později. Věřte mi však, že díky složenému úročení svou ztrátu nedoženete. Začněte brzy a vaše budoucí já vám za to poděkuje.

Co dělat, když vám nezbývají peníze nazbyt?  

Složený úrok je skvělý, pokud vám do odchodu do důchodu zbývají ještě desítky let. Ale čas je luxus, který každý nemá. Pokud si nemůžete dovolit odkládat 10 procent z příjmu, začněte s nižší částkou.

Bez ohledu na váš věk je stále chytré začít pravidelně investovat, jakmile to půjde. Pokud začátek stále odkládáte, dokud nebudete mít dostatek peněz nazbyt, bude pak těžší dohnat ztracený čas, takže okamžitý start je ideální. Odkládanou částku můžete kdykoliv navýšit budete-li si to moci dovolit. Pokud ale začnete investovat alespoň to, co vám momentální situace umožňuje, získáte drobný náskok.

Jediná oprávněná výjimka platí, pokud nemáte žádné úspory uložené v pohotovostním fondu. Dříve nebo později se objeví neočekávané výdaje a výběr peněz z vašeho důchodového fondu před odchodem do důchodu povede k velkým ztrátám. Díky úsporám ve výši 3 až 6 měsíců můžete svůj penzijní fond nechat na pokoji a nechat složený úrok, aby dělal svou práci.

Ať uděláte cokoliv, pamatujte, že ukládat minimální částku je lepší než ignorovat problém do doby, až bude příliš pozdě. Čím dříve začnete šetřit, tím snáze vaše peníze dosáhnou svého plného potenciálu.

#akcie #pravidelneinvestovani #investovani #dlouhodobeinvestovani #duchod #penze #duchodovyfond #odchoddoduchodu #penzista #snehovakoule #skladaneuroceni

Hodnocení: +23
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Jj, iniciačních článků zvyšujících investiční gramotnost není nikdy dost.

  +4
  • uvidíme, co přinesou následující měsíce, ale budu se v tom snažit pokračovat. díky :-))

   +5
 • Opět velmi jednoduše a srozumitelně vysvětleno. Můj  otec, když jsem byl v cca. Vašem věku  mi vždy říkával "v jednoduchosti je genislita". Tak se toho nadále držte, prosím. 😉

  +2
  • Díky :-)) Můj otec toho moc nenamluví, ale když už mi něco řekne, tak to většinou má taky hlavu a patu. Asi životní zkušenosti. 😃

   +2
 • Tohle pravidlo musí znát opravdu každý :-) 

  +1
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
7 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
7 minut