Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
18.12.2020 6 minut čtení

Proč je stále Buffettova Berkshire Hathaway zlatým dolem pro dlouhodobé investory?

Nižší výkonnost investic společnosti v posledních letech má své kořeny v preferenci necyklických akcií. To však nic nemění na hodnotě portfolia soukromých společností Berkshire, které jsou hlavním automatem na hotovost.

Nelze popřít, že posledních pár let bylo pro akcionáře #Berkshire Hathaway relativním zklamáním. Akcie nadnárodního konglomerátu vedené Warrenem Buffettem překonávaly dlouhodobě benchmarkový index S&P 500 od jeho vzniku (jak ho známe dnes) v roce 1964. Od konce roku 2018 však index získal 50 % hodnoty, zatímco Berkshire připsala jenom lehce přes 10 %. Berkshire také trochu netypicky za posledních 10 let pouze vyrovnává výkonnost srovnávacího indexu.

Než se ale pustíte do rozsáhlých závěrů o bezútěšné budoucnosti konglomerátu z Omahy, nadechněte se a chvilku…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • V investicích se teprve začínám orientovat, takže občas položím zkušenějším hloupý dotaz, abych si ověřil úsudek. Pokud bych budoval jednoduché důchodové portfolio, dává smysl vlastnit v nějakém poměru obě zméněné ETF? Každé sleduje něco jiného, ale je tam určitý překryv jak geografický, tak složením akcií. 

  +1
  • @pavelKnezek Nebudu @PatrikKudlacek brát odpověď, ale jenom zmíním - klidně se ptejte na cokoliv bez ohledu na to, jak hloupé vám to připadá. Od toho tu jsme. 😉 V investování většinou i malé hlouposti mohou stát v důsledku hodně peněz.

   0
  • @pavelKnezek řekl bych, že vám @tomasdurcak nechce odpovědět k věci, protože nezná odpověď 😂 

   Ale abych tedy odpověděl. Pokud máte na mysli zmíněné růstové a hodnotové ETF, tak jsou ty akcie vybírány z širokého indexu S&P 500, který obsahuje 500 největších amerických firem... Růstová a hodnotová investiční strategie jsou dva investiční přístupy, které lze různě kombinovat, nebo se soustředit pouze na jeden. To už je na zvážení každého. Každopádně si myslím, že než kupovat tato dvě ETF (či jejich evropské ekvivalenty) bude jednodušší kupovat rovnou jenom jedno ETF, které sleduje výkonnost celého indexu S&P 500. 

   Koukám, že u těch dvou ETF se překrývá asi 180 pozic, takže tak zamezíte v podstatě dvojnásobnému nákupu, některých z akcií... 

   +2
  • @PatrikKudlacek Díky, přesně takovou odpověď jsem předpokládal. Kdybych se zaměřil na výhodu každého z nich, můžu to chápat tak že S&P500 sleduje poměrně přesně americkou ekonomiku, i se svými výkyvy oběma směry, kdežto Berkshire Hathaway bude relativně stabilnější, právě díky vlastnictví specifických firem?

   0
  • @pavelKnezek a díky, teď mě váš komentář dovedl k chybě v perexu, kterou jsem už opravil. Máte obecně pravdu, tím, že se buffett zaměřoval spíše na necyklické akcie, tak nyní Berkshire tak výrazně neroste jako trh ale měla by být stabilnější i do budoucna v případě nějakých propadů. 

   Obecně ale není investice do jediné společnosti rozumný nápad. Berkshire se svými výrazně diverzifikovaným podnikáním by mohla být výjimkou potvrzující pravidlo, ale i tak bych diverzifikoval případnou investici mezi více společností. Nikdy nevíte, co se stane. Buffett odejde, Combs s Weschlerem se zblázní a ještě se budeme divit (i když to je hodně nepravděpodobný scénář vyloučit nelze nic). 

   +2
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
5 minut
5 minut
3 minuty
3 minuty
5 minut
4 minuty
10 minut
6 minut
6 minut
6 minut