18.12.2020 6 minut čtení

Proč je stále Buffettova Berkshire Hathaway zlatým dolem pro dlouhodobé investory?

Nižší výkonnost investic společnosti v posledních letech má své kořeny v preferenci necyklických akcií. To však nic nemění na hodnotě portfolia soukromých společností Berkshire, které jsou hlavním automatem na hotovost.

Nelze popřít, že posledních pár let bylo pro akcionáře #Berkshire Hathaway relativním zklamáním. Akcie nadnárodního konglomerátu vedené Warrenem Buffettem překonávaly dlouhodobě benchmarkový index S&P 500 od jeho vzniku (jak ho známe dnes) v roce 1964. Od konce roku 2018 však index získal 50 % hodnoty, zatímco Berkshire připsala jenom lehce přes 10 %. Berkshire také trochu netypicky za posledních 10 let pouze vyrovnává výkonnost srovnávacího indexu.

Než se ale pustíte do rozsáhlých závěrů o bezútěšné budoucnosti konglomerátu z Omahy, nadechněte se a chvilku přemýšlejte. Tato akcie je stále skvělým výběrem pro dlouhodobé investory, kteří si chtějí budovat například důchodový fond.

Investice tvoří pouze dílčí výkon společnosti Berkshire Hathaway

Warren Buffett ve věku 90 let samozřejmě není žádný junák. Od té doby, co před více než pěti desítkami let koupil základ pro svůj holding, původně textilní firmu Berkshire Hathaway, už mu přibylo pár vrásek a na trhu se toho mnoho změnilo. Všechno se nyní pohybuje mnohem rychleji a je obtížnější najít hodnotu, kterou se mu dařilo po desítky let identifikovat.

Člověk si také musí klást otázku, jaké procento z nově vybraných akcií vybírá skutečně Buffett. #Apple je již nějakou dobu největší investiční pozicí Berkshire, což je v rozporu s dlouhodobým postojem Věštce z Omahy, že nebude vlastnit společnost, které plně nerozumí.

Do značné míry to byly většinou právě růstové akcie, které v posledních letech táhnou výkonnost trhu jako celku

Srovnání růstu hodnoty akcií Berkshire Hathaway (červená) a indexu S&P 500 (modrá) v posledních 5 letech. Zdroj: finance.yahoo.com

Srovnání výsledků Berkshire s výkonem širokého trhu v posledních letech však samo o sobě není spravedlivým srovnáním. Posledních několik let rozhodně mnohem více ovlivňují akciový trh příběhy o růstu než skutečná ziskovost společností, a to na úkor hodnotových akcií, které nadále vydělávají hotovost, bez ohledu na aktuální nálady.

To se projevuje i v datech. Růstový fond iShares S&P 500 překonal od roku 2014 hodnotový fond iShares S&P 500 ve svém růstu více než dvojnásobně. Bylo by tak velmi krátkozraké začít Berkshire odepisovat. Nacházíme se uprostřed probíhající změny. Růstové tituly mají podle definice nabídnout růst, i když to znamená přijmout větší volatilitu a #riziko. Hodnotové akcie naopak nabízejí větší #spolehlivost a nižší riziko.

Kvůli aktuálnímu nadšení z růstových akcií se však zapomíná na to, jak se střídají růstové a hodnotové tituly na výsluní. Nikdy v historii se nestalo, že by hodnotové akcie jako skupina selhaly, a nakonec nedohnaly zisky růstových titulů. Přičemž období, kdy opět budou outperformovat průměr trhu hodnotové akcie může trvat několik let, podobě jako nyní, kdy je růst akciového trhu tažený růstovými akciemi už od roku 2014.

To nutně neznamená, že hned v příštím roce přijde propad růstových akcií a opětovné převzetí otěží hodnotovými akciemi. Je však pravděpodobné, že k tomu někdy dojde. Dlouhodobí investoři samozřejmě ocení, pokud k tomu dojde dříve než později. V té době by totiž mělo Buffettovo Berkshire Hathaway začít opět zářit, jako tomu bylo v minulosti.

Nejunikátnější konkurenční výhoda Berkshire je stále platná!

Pokud jde o Buffettovo každodenní zapojení do výběru akcií společnosti Berkshire Hathaway, pravděpodobně už nebude hrát úplně prim a vypadá to, že Buffettův vliv na výběr jednotlivých investic pomalu slábne. Společně s Charlie Mungerem pomalu ale jistě předávají pochodeň Toddu Combsovi a Tedovi Weschlerovi v oblasti výběru akcií, zatímco relativně noví členové správní rady Ajit Jain a Gregory Abel jsou považovaní za potenciální nástupce Buffetta na pozici CEO.

Všichni přinášejí do hry své vlastní názory, což by mohlo představovat hrozbu pro investiční přístup společnosti. Nenechte se však mýlit. První dva jmenovaní jsou velmi schopní portfolio manažeři, pravda, se zaměřením na jiné akcie než Buffett. Tento posun však nemusí být pro dlouhodobé investory, kteří by do portfolia zařadili akcie Berkshire Hathaway, velký problém.

Asi se shodneme, že se Warren Buffett stal investiční legendou s popularitou rockové hvězdy, kterou téměř každý respektuje. A pro každého manažera nebo ředitele Berkshire by bylo obtížné převzít jeho roli a nesnažit se pokračovat v tom, co by s největší pravděpodobností dělal i sám Buffett. Odkaz Věštce z Omahy stojí za to, aby nezůstal zapomenut…

V neposlední řadě pak existuje možná nejvíce přehlížená (ale nejdůležitější) část portfolia Berkshire Hathaway – zdaleka to všechno nejsou akcie. Berkshire vlastní necelého čtvrt bilionu dolarů akcií, které může vlastnit jakýkoliv jiný investor. Ale jsou to společnosti o zhruba dvojnásobné hodnotě v soukromém vlastnictví konglomerátu z Omahy, které generují obrovské množství peněz. Například: See's Candies, baterie Duracell, pojištění automobilů GEICO, kuchyňské nádobí Pampered Chef, cihly Acme a další. Jedná se o výrobce spotřebního zboží, které lidé mají tendenci kupovat znovu a znovu.

Jedná se o druh flexibilního portfolia generující peníze, které umožňuje každému manažerovi či ředitelovi vytváření další hodnoty prostřednictvím investic. Berkshire se nejen nemusí obávat volatility cen akcií těchto společností, ale může podle potřeby navíc nakupovat, prodávat a spravovat celé společnosti, takže se dlouhodobý investor nemusí starat o to samé. Berkshire tak do značné míry supluje funkci investičního fondu.

Slovo závěrem

Je nepochybně náročné udržet si víru v to, co Buffett a jeho chráněnci dělají, když vidíme, že nedosahují výkonnosti trhu jako celku. Jak ale říká staré rčení: „Nad ránem je největší tma.“ Berkshire Hathaway je stále unikátní investiční příležitost, i když může trvat roky, než se začne výrazně vyplácet. Dlouhodobý investor budující například důchodový fond by se však měl zaměřit spíše na budoucí roky, než na příští měsíce či týdny.

#akcie #BerkshireHathaway #investovani #dlouhodobeinvestovani #duchodovyplan #WarrenBuffett #CharlieMunger #duchodovyfond #akciovytrh #rustoveakcie #hodnotoveakcie

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • V investicích se teprve začínám orientovat, takže občas položím zkušenějším hloupý dotaz, abych si ověřil úsudek. Pokud bych budoval jednoduché důchodové portfolio, dává smysl vlastnit v nějakém poměru obě zméněné ETF? Každé sleduje něco jiného, ale je tam určitý překryv jak geografický, tak složením akcií. 

  +1
  • @pavelKnezek Nebudu @PatrikKudlacek brát odpověď, ale jenom zmíním - klidně se ptejte na cokoliv bez ohledu na to, jak hloupé vám to připadá. Od toho tu jsme. 😉 V investování většinou i malé hlouposti mohou stát v důsledku hodně peněz.

   0
  • @pavelKnezek řekl bych, že vám @tomasdurcak nechce odpovědět k věci, protože nezná odpověď 😂 

   Ale abych tedy odpověděl. Pokud máte na mysli zmíněné růstové a hodnotové ETF, tak jsou ty akcie vybírány z širokého indexu S&P 500, který obsahuje 500 největších amerických firem... Růstová a hodnotová investiční strategie jsou dva investiční přístupy, které lze různě kombinovat, nebo se soustředit pouze na jeden. To už je na zvážení každého. Každopádně si myslím, že než kupovat tato dvě ETF (či jejich evropské ekvivalenty) bude jednodušší kupovat rovnou jenom jedno ETF, které sleduje výkonnost celého indexu S&P 500. 

   Koukám, že u těch dvou ETF se překrývá asi 180 pozic, takže tak zamezíte v podstatě dvojnásobnému nákupu, některých z akcií... 

   +2
  • @PatrikKudlacek Díky, přesně takovou odpověď jsem předpokládal. Kdybych se zaměřil na výhodu každého z nich, můžu to chápat tak že S&P500 sleduje poměrně přesně americkou ekonomiku, i se svými výkyvy oběma směry, kdežto Berkshire Hathaway bude relativně stabilnější, právě díky vlastnictví specifických firem?

   0
  • @pavelKnezek a díky, teď mě váš komentář dovedl k chybě v perexu, kterou jsem už opravil. Máte obecně pravdu, tím, že se buffett zaměřoval spíše na necyklické akcie, tak nyní Berkshire tak výrazně neroste jako trh ale měla by být stabilnější i do budoucna v případě nějakých propadů. 

   Obecně ale není investice do jediné společnosti rozumný nápad. Berkshire se svými výrazně diverzifikovaným podnikáním by mohla být výjimkou potvrzující pravidlo, ale i tak bych diverzifikoval případnou investici mezi více společností. Nikdy nevíte, co se stane. Buffett odejde, Combs s Weschlerem se zblázní a ještě se budeme divit (i když to je hodně nepravděpodobný scénář vyloučit nelze nic). 

   +2
 • Naprostý souhlas, že akcie Berkshire jsou pořád výborné pro dlouhodobého investora i přes skutečnost, že Warren postupně opouští vliv ve společnosti. Tak jako zde někteří kupují každý měsíc ČEZ, tak já právě Berk, líbí se mi v tomto případě i to, že nevyplácí dividendy a ty reinvestuje.

  0
  • joo to je fajn, pokud vám dělá stále portfolio manažera Buffett je velká pravděpodobnost, že vám ty peníze investuje o něco lépe, než byste to zvládl vy, plus je nemusíte danit... jinak pravidelný nákup BRK se mi líbí :-)

   +1
  • @PatrikKudlacek zdravim, díky, BRK investuji pravidelně, samozřejmě mám i své mnou obchodované akcie a zhruba 12% mám v Penny a Spac.

   0
  • tak nejsem si uplně jistý, jestli jste jmenoval, zrovna nejvhodnější investiční nástroje 😁 zvláště ty SPAC, to je zas fenomén, trochu se současná situace podobá předvečeru splasknutí dotcom bubliny... nicméně věřím, že víte, co děláte :-)

   0
  • @PatrikKudlacek Já nazývám SPAC i akcie, které mají již známy podmínky merge. SPAC chce sledovat, vybírat ty, za kterými stojí renomovaný investor. Třeba i v CCIV jsem byl, ale prodal jsem dřív než se to vyškrábalo do nebes a následně propadlo na půl. Říkal jsem si, že ta valuace je potom až nesmyslná. Jsem obezřetnej, ale musím říct, že už jsem taky narazil.

   0
  • se správným přístupem a znalostmi, proč ne. Pro mě je ale tahle oblast španělská vesnice 😁

   0
 • Berkshire může být určitě zajímavý základem pro důchodový fond. Souhlas! 

  0
Doporučené příspěvky
6 minut
5 minut
6 minut
3 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
3 minuty
10 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
6 minut
5 minut
6 minut
3 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
3 minuty
10 minut
5 minut
5 minut
4 minuty