16.05.2021 5 minut čtení

3 kroky, které z vás udělají v důchodu milionáře, i když nemáte momentálně uspořenou ani korunu

I když jste na startu trochu zaspali, můžete odejít do důchodu s miliony na svém účtu. Pozdní začátek představuje pro každého výzvu, pokud však aplikujete vhodnou strategii, kýžený výsledek se může dostavit.

I když je uspoření významné částky peněz na odchod do důchodu značně jednoduší, pokud začnete dříve, můžete odejít do důchodu jako milionář poměrně bez problémů, i když jste se svým odkládáním otáleli. Pokud s ukládáním teprve začínáte, tyto tři kroky vám mohou významně pomoci k dosažení vašeho cíle.

1. Spočítejte si, kolik byste měli každý měsíc ušetřit

Pokud víte, že chcete odejít do důchodu například s milionem v kapse, znáte pouze jednu stranu z důležité rovnice. Stejně významné je také vědět, kolik byste měli každý měsíc odložit stranou, abyste tohoto cíle dosáhli.

Přesná částka bude do značné míry záviset na vašem věku. Čím jste starší a čím méně času máte před odchodem do důchodu, tím více budete muset přirozeně každý měsíc ušetřit.

Chcete-li určit svůj cíl měsíčního spoření, použijte kalkulačku složeného úroku a pohrajte si se vstupy. Konkrétní výsledky můžete vidět i v tabulce níže.

 

Zbývá-li vám do důchodu například 20 let, bude vám při zhodnocení 7 % ročně, což je při investování na akciovém trhu zcela reálný výsledek, stačit odkládat stranou něco málo přes 2 000 Kč, abyste dosáhli v době odchodu do důchodu milionového cíle.

Investujete-li více konzervativně, například na dluhopisovém trhu s reálným zhodnocením 2 % ročně, budete muset odkládat stranou podstatně vyšší částku. Nemějte zbytečné obavy z akciových investic a neuchylujte se k příliš konzervativním investicím, jedná se o často opakující se chybu.

2. Upravte svůj rozpočet

Jakmile jste dospěli ke svému měsíčnímu spořícímu cíli, v následujícím kroku byste měli vymyslet, kde tyto peníze najdete. Je pravděpodobné, že budete muset podstoupit jisté finanční oběti, abyste ušetřili tolik, kolik potřebujete. Určitě budete muset udělat nějaké škrty v rozpočtu, pokud je vaším cílem odkládat několik tisíc měsíčně do vašeho důchodového fondu.

Pokud nevíte, kde začít, možná se můžete zamyslet nad vašimi neřestmi, které vás mohou stát i několik desítek tisíc korun ročně…

Dále můžete projít své výpisy z účtu a okamžitě se zbavit zbytečných výdajů – může jít o členství ve fitku, které nevyužíváte nebo předplatná, která jste zapomněli zrušit.

Nakonec se zamyslete, zda neexistují způsoby, jak snížit vaše pravidelné měsíční výdaje, můžete zvážit refinancování hypotéky nebo konsolidaci nevýhodných půjček. Je však jasné, že omezení některých neřestí či odstranění zbytných nákladů je mnohem jednodušší a méně bolestnou cestou.  

3. Investujte dostatečně agresivně

I když může být poměrně lákavé investovat konzervativněji, abyste snížili riziko trvalé ztráty kapitálu, „bezpečnější“ přístup může někdy způsobit více škody než užitku. Pokud investujete primárně do dluhopisů a dalších méně riskantních investic, samo sebou se budete potýkat s nižší mírou návratnosti, než kdybyste si vybrali agresivnější cestu v podobě akciových investic – svého cíle tak dosáhnete mnohem obtížněji.

Pro ilustraci se ještě podívejte na tabulku níže, která ukazuje, jak ovlivňuje konečnou výši vašeho jmění návratnost investice. Jedná se o pravidelnou investici ve výši 2 000 Kč měsíčně po dobu 20 let. Rozdíly rozhodně nelze zanedbat. 

 

Riziko svých investic můžete omezit, i když investujete agresivně. Sázka všech vašich peněz na jedinou akcii by byl nesmysl a potenciální katastrofou. Uvažujete-li o akciovém investování nesmíte zapomínat na principy #diverzifikace.

Chcete-li snížit riziko a zároveň maximalizovat své výnosy, můžete se rozhodnout pro investování do indexových fondů. Tyto typy investic poskytují okamžitou diverzifikaci, díky minimálním poplatkům navíc nabízejí téměř totožnou návratnost jako akciový trh.  

Naplnění cíle odchodu do důchodu v kůži milionáře nemusí být snadné

Dosáhnout důchodového věku s minimálně milionem korun na účtu není snadné, zvláště pokud začínáte v pozdějším věku s nulovými úsporami. I když vám tyto kroky mohou pomoci ušetřit značné množství peněz, dosažení statusu milionáře nemusí být samozřejmostí.

Uspořit si, byť jen malou částku, je však lepší než si neuspořit nic, takže se příliš nefixujte na přemrštěné cíle a spořte reálně to, co si můžete dovolit.

#akcie #dluhopisy #duchod #odchoddoduchodu #sporeninaduchod #akcioveinvestice

Hodnocení: +36
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.