Káva je dnes stále stejně nepostradatelnou součástí pracovního prostředí, jako například počítač. A řada lidí svůj první šálek po příchodu do práce bere jako nutný základ pro to, aby byli schopni absolvovat produktivní den a dosáhnout své maximální efektivity.
Jak je to v případě lídrů? Historie nám ukazuje, že seznam významných osobností z řad lídrů (ať už vzhledem ke své pozici v hierarchii či myšlenkových lídrů) rozhodně není krátký a mnoho ikon své doby, o nichž se podrobně učíme dodnes, patřilo k seriózním kávovým entuziastům.
Výjimečně talentovaný vojevůdce Napoleon Bonaparte, veleúspěšný politik a všestranně vzdělaný Theodore Roosevelt, francouzský filozof Voltaire, neuvěřitelně produktivní spisovatel Honoré de Balzac, autor amerického prohlášení nezávislosti (a další prezident USA) Thomas Jefferson, hudební génius Johan Sebastian Bach či úspěšná self-made miliardářka Oprah. A ano, i Elon Musk si rád dá své dva šálky denně.
Pokud je řeč o osobách z historie, musíme rovněž vzít v potaz, že tito lidé nepili kávu jen tak v rámci každodenního návyku. Káva pro ně byla něčím podobným, jako je palivo pro motor. Balzac a Voltaire své denní šálky počítali na desítky a objem denně zkonzumované kávy na vyšší jednotky litrů.
A snad netřeba dodávat, že nešlo o žádnou rozpustnou nebo vodnatou kávu. Jejich typická káva byla vařena přímo z čerstvě pomletých zrn a připomínala spíš dnešní dvojité espreso.
Výše zmíněná jména přirozeně neznamenají, že když do sebe budete lít horem dolem kávu, stane se z vás automaticky vysoce produktivní génius nebo výjimečně schopný lídr. I bez toho však existuje dostatečně mnoho důvodů, proč se šálku dobré kávy nevyhýbat. Tyhle o pravidelné každodenní konzumaci kávy našli vědci:
- Káva zvyšuje schopnost soustředit se. Tohle mluví samo za sebe. Ať už se snažíte dokončit aktuální úkol, nebo máte zájem nerušeně hloubat nad novými nápady, káva jako partner rozhodně není špatná volba.
- Káva dělá mozek flexibilnějším a odolnějším. Chrání jej před dysfunkcí a odumíráním neuronů. Zároveň působí jako prevence proti neurodegenerativním onemocněním (Alzheimerova či Parkinsonova choroba a další). Jinými slovy, káva vás dělá "chytřejšími".
- Káva zlepšuje vaše celkové zdraví. Pravidelné pití kávy je spojováno s nižším rizikem výskytu kardiovaskulárních onemocnění, diabetu, rakoviny a některých dalších onemocnění, které by vám při snaze pracovat nebo si užívat života jistojistě mírně překážely.
- Káva zvyšuje vaši chuť kooperovat s druhými a inovovat. Sociologické výzkumy ukazují, že jednotlivci pijící kávu jsou schopní pracovat v rámci týmů efektivněji a výkonněji.
Má to celé i nějaké nevýhody? Potenciálně, ale pokud nastanou, budete si za ně moci sami. Ještě než se vrhnete na popíjení hektolitru kávy silné kávy denně, možná by bylo fajn naslouchat vědcům a nutričním specialistům, kteří studují kávu.
Jejich doporučení zní: Ideální množství kávy je vypít 4 až 8 šálků o objemu 240 ml, a to pokud možno dopoledne.
Řada lidí nedá dopustit i na svou odpolední kávičku, ale tady je potřeba dodat jedno upozornění - pití kávy odpoledne může negativně ovlivňovat kvalitu vašeho spánku (byť se to na první pohled nemusí zdát).
#kava #produktivita #efektivita #leadership #vedenilidi #management #mozek #odolnost #soustredeni #zdravi