11.09.2019 4 minuty čtení

Vypil při práci až 60 šálků kávy denně a jeho odkaz dodnes obdivuje celý svět

Extrémní příjem kofeinu nepochybně není pro každého, ale pro tohoto muže zafungoval neuvěřitelně dobře.

Říkáte si někdy, co by se stalo, kdybyste to s kávou OPRAVDU přehnali a vypili jí denně třeba 2x, 3x nebo 4x víc než běžně? Už nemusíte - stačí se podívat na tohoto člověka, který si de facto vychutnával až 60 šálků kávy denně po dobu téměř 25 let. To je více než 10 litrů kávy denně.

A protože vypít denně 10 litrů čehokoliv hraničí se šílenstvím, dával si svou kávu ve formě extra silných espress, čímž sice výrazně snížil vypitý objem, ale rozhodně ne účinnost (tu a tam také žvýkal mletou kávu, když potřeboval ještě o chlup více popohnat).

Na první pohled si určitě řeknete, že někdo konzumující tak šílené množství kávy by byl nervózní do té míry, že by lezl po stropě jako gekon. Opak byl ale pravdou.

Zatímco se oddával pravděpodobně jedné z největších a nejdelších kofeinových jízd v historii lidstva, napsal Honoré de Balzac 47 románů a románových cyklů, 12 středně dlouhých povídek, 18 krátkých povídek a 8 divadelních her. Balzac rovněž vytvořil vůbec první pokračující sérii s crossovery dějových linek jednotlivých postav na světě - model, který dodnes používají všechny sci-fi žánry a který aktuálně Marvelu vydělává miliardy dolarů.

Přijde vám, že #StanLee vytvořil mnoho postav hrdinů a zloduchů? Balzac vytvořil a v příbězích žongloval s 2472 různými postavami - a všechny měly své jméno. Například jen v jeho zřejmě nejslavnějším rozsáhlém cyklu Lidská komedie, který sám o sobě obsahuje 95 románů a povídek, figuruje a různě se točí téměř 600 postav.

Ještě pozoruhodnější je skutečnost, že Balzac tohle kvantum duševního vlastnictví bez počítače či psacího stroje. Vlastně neměl ani propisku. Ne, tahle exploze kreativity vzešla ze starého dobrého ručně vyrobeného pera. A především - nešlo pouze o výbuch kvantity, ale zároveň pozoruhodné kvality. Ne nadarmo je Balzac dodnes považován za nejvlivnějšího a nejinspirativnějšího spisovatele románů v historii.

Sám spisovatel říkal, že "káva je motorem myšlenek". A závislost Balzaca na kávě popsal v jednom ze svých děl i jeho kolega Stafan Zweig: "Jen káva mu je černým olejem, který vždy dokáže rozhýbat ten fantastický pracovní stroj, a proto pro Balzaca, kterému je práce vším, je důležitější nežli jídlo, spánek a jakýkoliv jiný požitek."

Takovou kreativitu lze jedině závidět, ale ještě před tím, než si objednáte 12 nových kávovarů na espresso, mějte na paměti, že i když na Balzaca mělo prospěšný účinek, konzumace takového množství kávy není nejlepší nápad. Zřejmě by se vám nepodařilo přivodit si otravu kofeinem, ale kdo by vám rozhodně nepoděkoval, je váš spánek a ve hře by mohlo být i nějaké to nervové vyčerpání. Tak opatrně.

Na druhou stranu ale lze najít hned několik studií z posledních let, které tvrdí, že #kava největší benefity přináší při konzumaci 6 až 8 šálků denně. Já bych se ale přiklonil k filozofii, kterou uplatňuji na příjem všech podobných povzbuzujících látek - nejdůležitější je umět naslouchat vlastnímu tělu a najít si dávkování, které vám dlouhodobě prospívá nejvíce. A to vám neporadí ani dávkování na krabičce a často ani váš lékař.

Takže kdo ví, možná je mezi vámi nějaký "mistr kofeinu", který je po 12 šálcích schopen vytvořit milionový byznys plán :).

#osobnirozvoj #kava #kofein #kreativita #umeni #honoredebalzac

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Už jen při té myšlence se mi dělá špatně :D
  0
  • Tip na challenge, až bude mít Warengo 100 000 registrovaných členů, co říkáš? Stačí jeden den :D
   0
  • Zkusím někdy 20 miniaturních a uvidím :D
   0