18.09.2020 5 minut čtení

5 nejčastějších typů realitních investic: Která je nejvhodnější právě pro vás?

Pronájem bytů, REIT, komerční nemovitosti, pozemky a crowdfundingové platformy jsou na západě nejvyužívanější nemovitostní investice a alternativy ke klasickým, bankami nabízeným, nemovitostním podílovým fondům.

Zapomeňte teď na chvilku na klasickou nabídku bankovního poradce na koupi podílových listů v nemovitostním podílovém fondu a pojďme se podívat za hranice. Existuje několik typů nemovitostních investic, přičemž je lze rozdělit do dvou kategorií:

 • Fyzické investice do nemovitostí jako jsou pozemky, rezidenční a komerční nemovitosti.
 • Alternativní investice nevyžadující vlastnictví fyzického aktiva, což jsou REIT (Real Estate Investment Trust – obdoba akciového nebo dluhopisového podílového fondu) a crowdfundingové platformy.

Investice tradiční cestou do fyzické nemovitosti může nabídnout vysokou návratnost, ale také vyžaduje vyšší kapitál a rovněž může být spojena se značnými průběžnými náklady. REIT a crowdfundingové platformy charakterizuje nižší finanční bariéra pro vstup, můžete tak investovat do více typů nemovitostí za mnohem méně peněz. Tyto alternativní cesty nabízejí zřetelnou výhodu – investovat do nemovitostí můžete, aniž byste opustili pohodlí vašeho domova.

1. REIT (Real Estate Investment Trust)

Jedná se o veřejně obchodovatelné společnosti, které se specializují na investice do komerčních (hotely, kanceláře, obchodní centra) i rezidenčních nemovitostí (byty, domy). REITs zjednodušeně schraňují peníze investorů a pak s tímto velkým balíkem nakupují jednotlivé nemovitosti a zisk, který je dále rozdělován akcionářům, plyne z pronájmů těchto nemovitostí.

Nákupem akcií REIT tak investujete do nemovitostí, které tyto společnosti vlastní, bez rizika spojeného s přímým vlastnictvím nemovitosti.

REIT je povinen každoročně vyplatit akcionářům alespoň 90 % svého zisku. To znamená, že investoři mohou REIT investice považovat nejenom jako doplněk k diverzifikaci portfolia, ale také jako jistou dividendovou investici. Veřejně obchodovatelné REIT společnosti také nabízejí více likvidity než jiné nemovitostní investice. Potřebujete-li náhle peníze, můžete své akcie prodat na burze a hotovost okamžitě využít, dle svých potřeb.

2. Crowdfundingové platformy

Crowdfundingové platformy nabízejí investorům přístup k investicím do nemovitostí, které mohou přinést vysokou návratnost, ale také značné riziko. Platformy jsou obvykle zpřístupněné komukoliv, pár jich pak je určeno pouze pro kvalifikované investory.

Mějte na paměti, že má za sebou mnoho z těchto platforem pouze krátkou historii a hospodářský pokles pro ně může být pořádným problémem. Ty, které už prošly jistým časovým testem, jako #Crowdestate nebo #EstateGuru však poskytují i drobným investorům přístup k nemovitostem, do kterých by jinak nebyli schopni investovat.

Vzhledem k tomu, že nejsou tyto investice obchodované na burze, mohou být také vysoce nelikvidní, takže počítejte, že budou muset být vaše peníze zainvestovány minimálně několik měsíců, spíše let.

3. Rezidenční nemovitosti

Rezidenční nemovitost je v podstatě jakýkoliv objekt, kde žijí nebo pobývají lidé, jako rodinné domy, byty a rekreační objekty. Investoři do rezidenčních nemovitostí vydělávají peníze tím, že inkasují nájemné (nebo pravidelné platby za krátkodobé nájemné) od nájemců nemovitostí. Kromě České republiky přitom můžete zvážit i nákup nemovitosti na některém ze zajímavých, rostoucích trhů v zahraničí, to už dnes není úplně problém.

Investice do rezidenčních nemovitostí mohou mít mnoho podob. Může se jednat o jednoduchou investici, poměrně nenákladnou, jako je pronájem nevyužité místnosti v bytě, nebo mnohem komplikovanější, což může být koupě domu v dezolátním stavu, jeho rekonstrukce a následný prodej se ziskem.

4. Komerční nemovitosti

Komerční nemovitosti jsou prostory, které pronajímáte firmám k provozování jejich činnosti. Takovým příkladem je kancelářská budova, čerpací stanice, nákupní centrum apod. Pokud podnik sám nemovitost nevlastní, musí majitelovi pochopitelně platit nájem. Ještě více než v případě rezidenčních nemovitostí však platí, že budete potřebovat obrovský balík peněz, pro drobného investora spíše nedosažitelný.

Oproti rezidenčním mají komerční nemovitosti obvykle delší nájemní smlouvy, dle velikosti prostoru také vyšší nájemné a pro majitele tak jejich vlastnictví obvykle přináší vyšší, stabilnější a dlouhodobější příjem. Vyšší náklady však jsou spojené nejenom s pořízením těchto prostor, ale i jejich správou…

5. Pozemky

Investoři obvykle kupují pozemky pro komerční nebo rezidenční výstavbu.

Nákup pozemku za účelem jeho dalšího rozvoje však vyžaduje značné množství odborných znalostí, průzkumu trhu, což může představovat významnou překážku, plánujete-li pozemek rozvíjet sami. Tento typ investic je vhodný pouze pro někoho, kdo disponuje velkým objemem kapitálu a hlubokou znalostí všech problémů spojených s oblastí nemovitostí – stavební předpisy a další normy, stav místního trhu s nemovitostmi, technické znalosti atd.

Která investice do nemovitostí je pro vás nejlepší?

Pokud uvažujete o investici do tradičních nemovitostí, jako jsou rezidenční nebo komerční budovy – pak nebude končit vaše práce u vynaložení finančních prostředků. Bez znalosti místního trhu se neobejdete. Vezměte si, že pokud nebude ve vaší oblasti velká poptávka po bydlení či komerčních prostorech, nebo začnou ceny nemovitostí padat, mohla by se tato investice rychle proměnit spíše ve finanční břímě.

Pokud chcete přeci jenom své portfolio více diverzifikovat směrem k nemovitostem a nechcete se o své nemovitosti příliš starat a podstupovat další rizika spojená s vlastněním nemovitosti, jsou právě investice do REITs případně využití crowdfundingových platforem alternativní cestou, která by vás mohla oslovit.  

#nemovitosti #nemovitostniinvestice #investovani #komercninemovitost #rezidencninemovitost #reit #pozemek

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • sám jsem zaměřen spíše na investice bez vlastnictví takže REITY rozhodně doporučuji, pak už hraje velkou roli  správný výběr zaměření REITU - dle chuti každého investora 👍🏻

  0
  • nemohl byste sem hodit nějaké tipy, na které REITs se více zaměřujete?? 😎

   0
  • @PatrikKudlacek zatím mám v portfoliu AGNC a STOR, do budoucna plánuju rozšířit ještě do technologických - datacentra

   0
  • @Andre81cz ..díky za tipy :-)) 

   +1