11.09.2020 6 minut čtení

Kdybyste si měli vybrat pouze jedinou akcii ke koupi, která by to byla?

Slyšeli jste o paralýze z analýzy? Ta nastává, když si nemůžete vybrat z příliš velkého množství možností, zároveň je běžným investičním problémem. Existují tisíce akcií, ze kterých lze vybírat, což není snadné, řešení však máte často přímo na očích.

Když si trochu zapřemýšlíte o tom, které akcie by mohly být momentálně nejlepší volbou k nákupu, možná vás napadne to samé. Často zmiňovaný Amazon. Společnost řízená Jeffem Bezosem už je několik měsíců na vrcholu, což potvrzuje i Petr Lajsek, analytik Colossea: „Amazon se dá označit za jednoho z vítězů dosavadního obchodování v roce 2020. Akcie společnosti od začátku roku vzrostly o více než 70 % a strmě roste také bohatství Jeffa Bezose.“

Nedávný růst však nemusí být překážkou ve světlé budoucnosti Amazonu. Pojďme si projít tři klíčové důvody, proč je gigant online obchodu a cloudová jednička, akcií, která stále stojí za zařazení do vašeho portfolia.

1. Aktuální trendy mu jdou na ruku

Které z nových trendů budou podle vás v příštím desetiletí opravdu důležité? Kdybych měl odpovědět sám, pravděpodobně bych zmínil osvojování umělé inteligence, cloud computing, digitální platby, samořídící vozy nebo streamování videa, přičemž Amazon je již lídrem ve většině z těchto trendů a díky své finanční síle by se mohl ukázat i jako klíčový hráč v ostatních.

O postavení Amazonu na poli lukrativních cloudových služeb ostatně hovoří i Petr Lajsek: „Jedním z důvodů pro růst akcií Amazon je jeho výsadní postavení na poli cloudových služeb. Tento sektor roste rychlým tempem a pro společnost je tak zárukou rostoucích tržeb v budoucnu.“

Navzdory silné konkurenci v podobě společností #Microsoft a #Alphabet si #Amazon drží postavení jedničky v cloudové technologii. Kromě Cloudu však zůstává Amazon neohroženým vládcem i v oblasti online obchodu, společnost Amazon Prime Video se řadí mezi přední streamovací televizní služby s ambicí dohnat #Netflix a díky osobnímu asistentovi #Alexa a rozsáhlému využívání umělé inteligence v jiných oblastech podnikání je Amazon bezesporu významným hráčem i v této technologii.

Je pravda, že Amazon v tuto chvíli není lídrem v oblasti digitálních plateb. Na druhé straně však už je Amazon Pay přijímán také na několika jiných webech než pouze Amazon.com. Společnost také není lídrem technologie samořídících vozidel, ale to by se mohlo změnit akvizicí start-upu Zoox.

Amazon ovládá třetinu velice lukrativního trhu s cloudovými službami. | Zdroj: statista.com

2. Amazon je automat na peníze

Každý člověk investuje s cílem vydělat peníze a Amazon je doslova generátorem peněz. „Svou sílu ukázal Amazon zejména ve druhém kvartálu roku, kdy doslova rozdrtil očekávání trhu ohledně tržeb a zisku. Tržby dosáhly téměř na 90 mld. USD a zisk překonal 4 mld. USD. Amazon tak má za sebou dokonce lepší kvartál, než byl 4Q loňského roku. Poslední kvartály roku bývají pro společnost tradičně nejsilnější, ten druhý naopak bývá slabší. Aktuální kvartál by měl být podobně vydařený jako ten předchozí,“ těmito slovy popsal hospodářskou situaci Amazonu analytik Lajsek.

Co na mě osobně opravdu zapůsobilo byl růst peněžních toků. Společnost vygenerovala za 12měsíční období končící 30. června 2020 free cash-flow o objemu 31,9 miliardy dolarů, což je o 25 miliard! více než v předcházejícím období.

Proč o tom píšu? Společnosti mohou drobně s hospodářskými výsledky manipulovat pomocí účetních „triků“. Volné peněžní toky však poskytují investorům reálný obraz o tom, jak silný je podnik. Podnikání Amazonu je mimořádně silné, přičemž své peníze nadále dobře využívá k investování do budoucího růstu.

Hodnota akcií Amazon za posledních 12 měsíců. | Zdroj: finance.yahoo.com

3. Ani negativa společnosti nejsou tak špatné

Existují i jistá negativa, která akcie Amazonu charakterizují. Vezměte si například jeho ocenění. Akcie Amazonu se obchodují na více než 120násobku očekávaných zisků, takový násobek by povětšinou znamenal úprk od akcií. V případě Amazonu se však jedná v posledních letech o jednu z nejnižších úrovní tohoto hodnotového poměru.

Dalším negativem by mohlo být eventuelně rozdělení Amazonu na více organizací. Společnost čelí antimonopolnímu vyšetřování v USA, Kanadě a připojit by se mohla do budoucna i Evropa. Možná tak nakonec bude Amazon rozdělen.  I když k tomu dojde, jsem přesvědčen, že součet jeho částí nebude mít nižší hodnotu než jednotný Amazon.

A konečně, nejenom USA jsou v ekonomické recesi, je možné, že se bude pandemie koronaviru nadále zhoršovat. Pokud k tomu dojde, mnoho akcií by mohlo být zatlučeno do země. Amazon však ukázal, jak odolný je. Spotřebitelé pravděpodobně dokonce zvýší objemy online nakupování, pokud se začne koronavirus projevovat více.

Jak hodnotí akcie Amazonu Petr Lajsek: „V současnosti se díky výprodejům na akciových trzích z posledních dnů obchodují akcie Amazon o 10 % pod historickým maximem. Nabízí se tak otázka, zda má smysl do Amazonu investovat? Akciím společnosti by mohl pomoci výše i tolik diskutovaný split. Amazon je jednoznačným kandidátem na akciový split, hodnota jeho akcií se pohybovala kolem 1 000 USD již v roce 2017. V současnosti je však split akcií Amazon spíše přáním menších investorů, pro které jsou akcie Amazon poměrně drahé. Hlavními hráči na akciových trzích však nadále zůstávají velké investiční fondy a banky, pro které není aktuální cena akcií společnosti Amazon problémem. Samotný Amazon pravděpodobně vyčkává, jak se bude dařit akciím Apple po jejím splitu. Pro Amazon by to každopádně nebyl první split, akcie společnosti se v historii dělily již 3x. Amazon je však schopen prosperovat prakticky v každé situaci a jeho zařazení do portfolia dává smysl nehledě na akciový split“

---

Ano, cena akcií Amazon by mohla v příštích několika měsících klesnout. Dokonce i ty nejlepší akcie mohou čelit výzvám pro plavbě proti proudu korekce na akciovém trhu. Jakýkoliv pokles však bude s velkou pravděpodobností pouze dočasný. Pozitiva Amazonu, a dokonce i jeho negativa – činí z Amazonu pravděpodobnou jedničku, pokud byste měli možnost investovat pouze do jediné akcie.

#akcie #americkeakcie #technologickeakcie #technologie #akciovytrh #cloud #cloudcomputing #onlineobchod #ecommerce #ekomerce #AmazonPrimeVideo #amazonpay #investovani #investice

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.