Obrovské množství lidí po celém světě bylo zavřeno po mnoho měsíců doma a řada z nich hledala zdroje zábavy, což streamovací aplikace bezesporu jsou. Televizní pořady, filmy a podcasty nikdy nebyly tak žádané. Největší streamovací společnosti jako #Spotify a #Netflix dokázaly tohoto trendu využít. Je však jejich růst dlouhodobě udržitelný?
Růstový potenciál Spotify leží na východ od Uralu
V červenci 2020 hlásil gigant hudebního streamování 229 milionů aktivních uživatelů, přičemž hned 138 milionů s placeným předplatným. Pouze ve druhém čtvrtletí letošního roku mohlo Spotify do kolonky příjmů připsat 8 milionů nových předplatitelů.
Spotify je jasným lídrem v oblasti streamování zvuku a není se čemu divit, neboť se může chlubit celou řadou konkurenčních výhod – jedinečné využití umělé inteligence, sběr dat, analytické nástroje a seznamy skladeb vytvořené uživateli. Stává se také vedoucím hráčem v prostoru podcastů, což dokládá i nedávno oznámená dohoda ve výši 100 milionů dolarů s jedním z nejstahovanějších podcastů na světě: „The Joe Rogan Experience“.
Jedním z problémů vzbuzující obavy je pokles průměrných příjmů na jednoho uživatele, který se v posledním čtvrtletí snížil o 9 %. Příčina spočívá ve větším rozšiřování Spotify na rozvíjejících se trzích, kde je nastavená odlišná cenotvorba, přičemž hlavním faktorem jsou rodinné balíčky předplatného. CEO společnosti, Daniel Ek, však má se Spotify smělé plány. I když už je na palubě 229 milionů aktivních uživatelů, nedávno se nechal slyšet, že stále existují miliardy lidí, kteří ještě streamování hudby neobjevili nebo neposlouchali podcast.
Jaroslav Brychta, Head of Research v XTB, by nebyl překvapený, kdyby Spotify pokračovalo ve své stoupající trajektorii: „Nepřekvapilo by mě, kdyby akcie pokračovala v růstu. Technologie táhnou. Osobně ale valuaci považuji za velmi vysokou. Spotify stále generuje ztrátu a se ztrátou konsenzus počítá i v nadcházejících dvou letech. Vysoké ocenění, zdá se, souvisí hlavně s růstem tržeb, které se za poslední čtyři roky téměř zdvojnásobily a které dávají naději, že by společnost někdy v budoucnu snad mohla být zisková.“
Netflix nebude volbou hodnotových investorů, potenciál však nabízí obrovský
Netflix je již řadu let lídrem ve streamování televizních pořadů a filmů. V poslední době se však na trhu objevuje řada ambiciózních konkurentů, které není třeba příliš představovat, neboť se jedná hlavně o: #Apple, #Amazon, #HBO a #Disney.
V první polovině roku došlo k 110% nárůstu počtu předplatitelů čili více než zdvojnásobení uživatelské základny. S mírou penetrace dosahující v USA 65 % se nyní Netflix orientuje především na ostatní trhy po celém světě. Pokud by se mu podařilo dosáhnout silného mezinárodního růstu, marže společnosti se pravděpodobně zvýší, protože jsou produkční náklady v těchto regionech výrazně nižší a trhy nejsou tak konkurenční.
Netflix je v poměrně závidění hodné pozici, neboť je první volbou řady producentů. To znamená, že dostane do rukou ty nejlepší nápady dříve než konkurence. I přes mnoho představených úspěšných a originálních pořadů z poslední doby však nevykazuje žádné známky zpomalení produkce. Navzdory zpoždění v natáčení způsobeném pandemií bude v roce 2021 Netflix představovat více novinek než letos. To je dobré znamení pro budoucnost platformy, neboť budou mít uživatelé mnoho důvodů pro prodloužení předplatného.
Netflix podle Jaroslava Brychty nenabízí výrazný bezpečnostní polštář, který hledá většina hodnotových investorů: „Netflix je světový fenomén, kterému se daří, i díky pandemii, získávat stále větší relevanci. Společnost sice začíná výrazně zvyšovat ziskovost, s volným cash-flow je to ale, díky kontinuálně vysokým nákladům na produkci, výrazně horší. Záměr je samozřejmě takový, že s vybudováním dostatečné knihovny tyto náklady klesnou a společnost začne generovat také volnou hotovost. I v případě Netflixu je ale valuace extrémní a margin-of safety minimální.“
Která ze společností je v současnosti lepší investicí
Obě společnosti mají zjevně spoustu možností a potenciálu k růstu. Díky tomu, že Spotify neustále objevuje dříve nevyužité trhy a má dominantní postavení v sektoru streamování zvuku, vypadá to, že by mohlo být bezpečnější investiční volbou.
Netflix se naproti tomu potýká s nárůstem konkurence, se kterou se bude muset úspěšně popasovat, aby si udržel náskok a silný růst. Pokud se mu to podaří, můžeme očekávat zajímavý vývoj ceny jeho akcií a Jaroslav Brychta se také přiklání na stranu Netflixu: „Osobně věřím více Netflixu. Nemám však pozici ani v jedné z akcií a v blízké době o ní neuvažuji.“
#akcie #akciovytrh #akcioveinvestice #stream #streamovani #streamovaciaplikace #technologickeakcie
Prijde mi, ze Spotify uz nema co nabidnout, lide za hudbu moc platit nechcou. V ramci Spotify rodiny platim 45kc/mesic, s takovou bude Spotify porad nevydelecne. Mozna by mohlo pridat podporu audioknih v ramci predplatneho.
Netflix mi prijde lepsi volba, hlavne diky vlastni produkci. Konkurence nespi, kazdopadne neda se rict, ze by HBO GO byla konkuence. Kazdopadne nevim jak dlouho to vydrzi, prijde mi, ze uz serialy hodne natahuji, aby mely co nejvice dilu. Osobne mi to vadi a casto kvuli tomu prestavam serial sledovat. Natahovat dokumenty na vice dilu mi prijde uplne mimo.
Klidne koupit oboji, ale chce to vyckat na poradne vyprodeje.
osobně jsem línej si to Spotify i zaplatit, za těch pár korun a poslouchám jenom podcasty. To by podle mě řada lidí zkousla, kdyby zpoplatnily i ty. I když těžko říct, co na to tvůrci...
Co se týče osobního hlediska, tak mi příjde, že to HBO GO má možná i kvalitnější seriály než Netflix, takže dávám přednost spíše tomu, ale mainstream je mainstream a tam originální tvorba je silnej argument.
Každopádně souhlasím se závěrem, počkat si na nějakou tu korekci, jestli příjde?? :-) abychom se taky dočkali..
A jak to je s temi podcasty na Spotify, maji nejaky unikani obsah? Podcasty posloucham hodne, ale staci mi na to apka v iPhone, priapadne v Androidu. Navic podcasty maji casto v sobe reklamu, takovou tu lidskou, recenou autorem podcastu. Dalsi reklamu generickou bych v podcastu nechtel. Nevim jestli to Spotify prerusuje na free uctech.
u podcastů na spotify reklama umisťovaná není. Maximálně, jak sám popisujete, nějaký product placement přímo v podcastu, ale to je minimálně. Ač mám iPhone, tak k podcasty poslouchmám pouze přes Spotify...