02.09.2020 4 minuty čtení

Bude Amazon dalším na řadě, kdo se rozhodne pro split akcií?

Co se děje s akciemi po splitu všichni v poslední době vidíme… Neuvěřitelné. Investiční nováčci vzali tyto akcie útokem. Těžko si představit, že zůstane pouze u splitů Tesly a Applu. Proč by mohl být hned dalším na řadě také Amazon?

Akciové splity už se pomalu považovaly za přežitek minulosti, když přišel s překvapivým oznámením 30. července #Apple a posléze ho následovala i Muskova Tesla. Před pondělním startem obchodování tak došlo ke splitu 4 ku 1 v případě Apple, respektive 5 ku 1 u Tesly. Výrobce iPhonů tak učinil už po čtvrté. Na druhé straně jeho parťáci z velké technologické pětky, včetně Amazonu, zatím zachovávají ledový klid.

Rozhodnutí Applu, a především události, které tento krok následovaly, vyvolalo otázky, zda by i další technologické společnosti z této skupiny mohly skočit do rozjetého vlaku. Dnes je to již více než 20 let, co #Amazon rozděloval své akcie, momentálně však lze najít hned několik přesvědčivých důvodů, proč by přesně nyní mohla být vhodná doba, pro zopakování splitu.

1. Vysoká cena akcií Amazon je argumentem kritických politiků

Amazon se ve Washingtonu stává už pravidelně terčem kritiky. Témata jsou různá, od zacházení se zaměstnanci až po otázku placení spravedlivých daní ze zisků. Politici si samozřejmě berou hvězdný úspěch Amazonu, potažmo rostoucí bohatství zakladatele Jeffa Bezose, do úst a využívají je ve svůj prospěch. Jeff #Bezos již pomalu ztělesňuje jeden ze symbolů chamtivosti celé americké korporátní sféry.

Velké rozdělení akcií by samozřejmě nezpůsobilo pokles tržní kapitalizace Amazonu, ani objemu bohatství Jeffa Bezose, potenciálně by však mohlo odstranit nejviditelnější měřítko růstu hodnoty společnosti. Pokud by rozdělení akcií poslalo jejich cenu zpět do úrovně, při kterých by mohl zůstat Amazon trochu více ve stínu, alespoň na první pohled by se mohla stát společnost méně nápadnou.

2. Amazon by mohl dostat pozvánku do Dow Jones indexu

Dow Jones se snaží obsáhnout svými 30 komponentami co možná nejširší část amerického akciového trhu. V době, kdy byl Amazon považován za čistě technologickou akcii, se nezdálo příliš pravděpodobné, že by se někdy do indexu Dow Jones připojil, protože v jeho řadách už bylo několik technologických společností.

Amazon Web Services však pomalu mění strukturu podnikání Amazonu. Segment online obchodování má za zákazníky jednotlivé fyzické spotřebitele, zatímco jeho divize webových služeb usnadňuje cloudovou komunikaci firemním klientům a jeho důležitost postupně roste. Pokud považujete #AWS za výdobytek techniky, skutečně tomu tak je, větší diverzifikace podnikání Amazonu však může posloužit jako pádné odůvodnění, které Dow potřebuje k zařazení Amazonu do indexu.

Než však Amazon dostane pozvánku do Dow Jones indexu, bude muset výrazně snížit cenu svých akcií. Je to proto, že Dow Jones je cenově vážený index, takže vysoká cena akcií je momentálně největší překážkou vstupu do tohoto indexu. Vždyť pouze 6 akcií má nyní po splitu Apple vyšší cenu než 200 dolarů. Pokud se tak bude chtít Amazon připojit k nejstaršímu akciovému indexu, měli by investoři očekávat #split akcií v poměru 15 nebo 20 ku 1. To by zase měli mileniálové investující prostřednictvím platformy Robinhood žně…

3. Amazon chce udržet krok s Applem  

Možná ten nejdůležitější důvod, který povede Amazon ke splitu akcií je ten nejvíce přízemní. Jeff Bezos měl vždy ambice, aby se stal Amazon nejvýznamnější společností na světě. Proto musí neustále držet krok s Applem, a tak se bude bezpochyby zabývat dopady splitu u Applu na trajektorii jeho akcií, a to nyní vidíme moc dobře…

Mohlo by se zdát malicherné, aby takto úspěšná společnost věnovala pozornost své tržní kapitalizaci, Bezos však začal odprodávat značnou část svých akcií a pokud v tom chce nadále pokračovat, je pravděpodobné, že bude usilovat o udržení vysoké ceny akcií jakýmkoliv dostupným způsobem.

Může být split akcií Amazon skutečně reálný?

V současnosti se může stát opravdu všechno. Než Apple oznámil své překvapivé plány, šance na dělení akcií Amazon byly v podstatě nulové, to se však nyní změnilo. Reakce trhu na split akcií Applu i Tesly jsou poměrně výrazným argumentem, proč by mohly ostatní #akcie ze skupiny #FAANG svého souputníka následovat a dostat se z nepohodlné záře reflektorů, kde se nyní díky svým vysokým cenám akcií nachází.

#JeffBezos #americkeakcie #technologickeakcie #dowjones #index #splitakcii #akciovysplit #rozdeleniakcii #DowJones #AmazonWebServices

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.