17.08.2020 5 minut čtení

Akcie do nepohody? Proč Amazon obstojí nejenom dnes, ale i v jakékoliv jiné krizi

Je Amazon skutečně připraven přečkat jakoukoliv krizi, nebo mu pouze hraje do karet současný stav, kdy byli lidé ve velkém nuceni zůstávat doma? Pojďme se podívat blíže, zda se jedná pouze o jednorázovou záležitost nebo skutečnou rezistenci.

Úspěchy Amazonu v oblasti maloobchodu a cloud computingu z něj učinily jednu z nejúspěšnějších akcií v historii. S tržní kapitalizací blížící se 1,6 bilionu dolarů zaostává pouze za společnostmi #Apple a #Microsoft.

Od začátku #pandemie Covid-19 se ekonomika samozřejmě výrazně změnila. Hromadné odstávky výroby a dočasné zavírání podniků všech kategorií vedlo k 33% poklesu amerického HDP, trhu, který generuje drtivou většinu tržeb Amazonu. Pokles této velikosti vede přirozeně k výrazným ztrátám v oblasti maloobchodních tržeb. V současné krizi tomu však bylo trochu jinak. Lidé byli zavření doma…

Akcie #Amazon tak zaznamenávají nová rekordní maxima. Nabízí Amazon určitou míru odolnosti vůči recesím obecně, nebo se jedná o momentální specifickou situaci?

Podíl jednotlivých trhů na celkových tržbách Amazonu

Zdroj: statista.com

Amazon a jeho retailový byznys

Amazon se stal průkopníkem a poté i dominantní silou v oblasti online prodeje. V jednu chvíli se dokonce vznášely ve vzduchu obavy z převzetí tradičních amerických maloobchodních značek jako jsou #Walmart nebo #Costco, které určitou dobu trpěly pod expanzivními tlaky společnosti ze Seattlu. Ačkoliv tyto dvě společnosti i další velcí maloobchodníci našli způsoby, jak zůstat konkurenceschopní, Amazon je stále činitel, který udává směr.

Ve druhém čtvrtletí zaznamenal Amazon celosvětově 78,1 miliardy dolarů maloobchodních tržeb, což představuje meziroční nárůst o téměř 42 % a také téměř dvojnásobnou míru růstu oproti vykázanému růstu ve druhém čtvrtletí roku 2019.

Je pravda, že pandemie pravděpodobně hrála v tomto růstu významnou roli. Strach z nakažení velkou část americké populace uvěznil doma. Amazon se tak stal přirozenou destinací pro nakupující, kteří neměli možnost za nákupy vycestovat ven. Tento předpoklad během oznamování hospodářských výsledků potvrdil i Brian Olsavsky, CFO Amazonu, který prohlásil, že Amazon zaznamenal neobyčejně silnou poptávku po spotřebním zboží a také „přiznal“, že online prodej potravin se meziročně dokonce ztrojnásobil.

Hodnota akcií Amazon za posledních 12 měsíců

Zdroj: finance.yahoo.com

Amazon Web Services a současná ekonomika

Přestože se doposud Amazon zaměřuje hlavně na svůj retailový byznys Amazon Web Services je skutečným klenotem společnosti. Amazon začal prošlapávat cestu cloud computingu do firem a když v roce 2006 spustil svůj #AWS vytvořil zcela nový specializovaný sektor v technologickém průmyslu, na což začali ihned reagovat i ostatní technologičtí giganti #Microsoft, #Google a další.

Počáteční náskok se podařilo Amazonu udržet, když si podle společnosti Canalys stále drží vedoucí postavení na trhu s více než 30% podílem, jak můžete vidět na grafu níže.  

AWS dlouhodobě tvoří většinu zisků společnosti. Ačkoliv tato služba tvoří asi jenom 11 % celkových tržeb Amazonu, zisk za druhé čtvrtletí činil 3,36 miliardy dolarů, což je přibližně 57 % celkových zisků e-commerce giganta. Možná bychom měli začít Amazonu přezdívat spíše „cloudový gigant“.

Zdá se, že Covid-19 rovněž urychlil růst v oblasti Cloud Computingu, neboť tržby ve výši 10,8 miliardy dolarů za druhé čtvrtletí znamenaly meziroční nárůst 29 %. Pravděpodobně se na situaci opět pozitivně projevily právě probíhající události. Více pracovníků opouští kanceláře a pracují z domu, cloudové služby se tak během pandemie staly mnohem nezbytnějšími.

 

Obstojí Amazon v jakékoliv krizi nebo pouze profituje ze současné situace?

Amazon má před sebou bezesporu profitabilní budoucnost. Většiny současného růstu však bylo dosaženo spíše díky příčině aktuální recese než recesí samotnou. Online maloobchodní podnikání by zcela určitě bez tohoto faktoru podobným tempem nerostlo a stejně tak je nepravděpodobné, že by docházelo k takto razantnímu růstu využívaní cloudových služeb.

Z těchto důvodů má příští recese zcela zjevný potenciál negativně ovlivnit Amazon. Mějte však na paměti, že navzdory závažnosti současného poklesu americké ekonomiky stále 67 % hospodářství zůstává aktivní. V rámci maloobchodu Amazon prodává spotřební zboží, po kterém zůstane poptávka bez ohledu na celkový stav ekonomiky. Amazon Web Services pak poskytuje služby, které jsou a také zůstanou páteřní částí technologického průmyslu v dobrých i špatných dobách.

Společnost by tak měla být dlouhodobě schopná vzdorovat krizím či recesím. Investoři by však měli pravděpodobně mírně snížit očekávání budoucí výkonnosti.

#akcie #ecommerce #ekomerce #cloudcomputing #krize #recese #covid19 #onlineprodej

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Amazon kupuji z dlouhodobe hlediska hlavne kvuli AWS. Co pademie urychlila je potreba modernizovat pristup k IT infrastrukture. Porad existuji virtualizovane privateni site (VPN) a lze teda i vzdalene pristupovat k interni siti, kazdopadne vetsina novych IT projektu se buduje v cloudu. Zkuste najit startup, ktery si prvne vybuduje private cloud ve vlastnim data centru. Rizikem muze by, ze EU nebude chtit zaviset na Americkych cloudech a bude preferovat evropsky cloud, ale to se bude tykat jen par odvetvi. 

  Tak i tak svetove bude vice firem budovat nove projekty prave v cloudu, trend machine learningu, umele inteligence, edge computingu tomu jenom napomaha. Mit vlastni hardware na nauceni neuronove site je temer utopie. Mnohem jednoduzsi je docasny nakup stroju v cloudu a po nauceni (par dni) stroje zahodit. Obdobne problem skalovani je s cloudy mnohem jednoduzsi. 

  AWS bude jeste dlouho lidrem, otazka jestli Microsoft Azure udrzi svoje  rostouci postaveni, nebo ho bude pomalu dohanet Google Cloud a Alibaba Cloud.  

  +3
  • Souhlasím, AWS je zlaté vejce Amazonu 👌

   0
  • joooo technologie to je průlomová + obrovské marže...😎  

   0
 • Osobne bych z dlouhodobeho hlediska moc neveril socialnim sitim typu Instagram, Pinterest, Twitter castecne i Facebook. Jejich cena je vysoka z pohledu bussines modelu, ktery maji. Tyto spolecnosti prevazne vydelavaji reklamou a prodejem dat.

  Oboji je kazdym rokem slozitejsi. Reklama uvnitr site sice funguje, ale lidi odrazuje (napr. twitter) a proto instaluji adblocky. Reklama mimo sit (napr. facebook retargeting) je cim dal tim vice blokovana ruznymi restrikcemi ze strany prohlizecu (blokovani cookie, ITP od Safari, ETP od Firefoxu a behme roka a pul prijde i od Google Chrome).

  Sber a prodej dat zacina byt take regulovan smernicemi GDPR, CCPA a budouci ePrivacy tuto moznost dost limituji.

   

   

  +2
  • díky za komentáře @tisonet oba mi daly několik podnětů k přemýšlení. Popravdě mě nikdy nenapadlo, že by mohly být byznys modely sociálních sítí takto křehké a v podstatě máte pravdu. Díky! 

   0