Otřese se dominantní postavení Tesly? Amazon se přihlásil do biliónové soutěže akvizicí start-upu Zoox

Bezos má asi v úmyslu na automobilovém trhu napodobit poslední úspěchy Elona Muska. Amazon minulý měsíc oznámil poměrně překvapující novou akvizici. Za automobilový start-up Zoox věnující se vývoji samořídících vozidel zaplatil 1,2 miliardy dolarů.

Poslední překvapivá akvizice Amazonu nezůstala bez povšimnutí. Generální ředitel Tesly, Elon Musk, ihned žertem označil Jeffa Bezose za „opičáka“.

Na povrch se však dostává zajímavá otázka: „Proč se chce Amazon angažovat na automobilovém trhu?“ Popravdě k tomu má přibližně bilion dolarů důvodů. Rozhodně se jedná o událost, které by se měli inteligentní investoři zaměřující se na technologie věnovat více.

Kroky Amazonu jsou důkladně promyšlené

Amazon získal Zoox, především kvůli jeho korunnímu klenotu: špičkové technologii počítačového vidění, která představuje v současnosti jednu z největších příležitostí, jak vydělat pořádný balík peněz.

Stručně řečeno jsou už v dnešní době špičkové počítače schopné „vidět“ a zpracovávat vizuální informace lépe než člověk. Jedná se o fundamentální „game-changing“ technologii, která může svět změnit stejným způsobem jako vynalezení PC, smartphone nebo Internetu.

Počítačové vidění je také jinými slovy technologie, na které budou postaveny ty nejzajímavější technologie zítřka. Přinese nám doručovací sítě tvořené drony, mnohem účinnější systémy zdravotní péče a co je nejdůležitější, i skutečná samořiditelná vozidla.

#Zoox je jednou z mála společností ovládající tuto novou technologii. Jeho vozidla jsou schopná jezdit po rušných ulicích Las Vegas, nemají problém obstát v místním i vysokorychlostním provozu a lidský „bezpečnostní řidič“ se nemusí při jejich pohybu v dopravních proudech ani dotknout volantu.

„Oči“ z dílny Zoox s vysokým rozlišením jsou schopné rozpoznat vše v okolí. Detekují auta na opačné straně silnice, vidí barvy semaforu, také sledují chodce na chodníku a jsou schopné reagovat na nečekaný vývoj událostí.

Největší pecka? Auta Zoox „chápou“, co „vidí“

Když se například senzor auta všimne projíždějící sanitky se zapnutými sirénami, vozidla Zoox vědí, že mají sjet ke krajnici a nechat sanitku projet.

Tímto způsobem „vidí“ auta Zoox rušnou silnici

Zdroj: techstartups.com

Cílem start-upu bylo od počátku vytvoření vlastní sítě „robotaxi“, přičemž bylo záměrem vytvořit samohybné vozidlo úplně od základu.

Prototyp vozu Zoox

Zdroj: zoox.com

Zoox se chystal na své IPO. Plány o vstupu na burzu začaly do medií prosakovat v květnu. O měsíc později přišel se svým naditým měšcem Amazon a byla ruka v rukávu.

Amazon bude nyní cílit na co možná nejrychlejší integrování technologie počítačového vidění Zoox do svých přepravních vozidel. Zpočátku své činnosti tuto službu outsourcoval na společnosti typu #FedEx, nyní však přebírá stále větší část svých dodávek a prostředníky z dodavatelského řetězce vyřazuje.

Už v loňském roce přepravil Amazon přibližně 3,5 miliardy balíčků a je pravděpodobné že v roce 2022 bude dodávat více balíčků než FedEx a #UPS dohromady. Zde tak nová technologie může nalézt obrovské uplatnění.

Přesouvání všech dodávek tvoří velké výdaje, které lze díky technologii počítačového vidění odstranit. Flotila Amazonu už je tvořena 20 000 kamiony a roste každý měsíc, přičemž každý kamion má svého řidiče, kterého musí Amazon platit. Amazon tak chce drasticky omezovat tyto náklady a pomalu měnit svou flotilu na nákladní vozy, které se budou řídit sami. První vlaštovkou už jsou nákladní vozy na dálnicí I-10, která se táhne napříč USA z Kalifornie na Floridu a kde jsou již samořídící nákladní automobily používané.

Podle Financial Times Amazon nechá Zoox pokračovat jako samostatnou nezávislou dceřinou společnost, což by mohlo naznačovat, že akvizice nebyla prováděna s čistě logistickým záměrem. V plánu je pravděpodobně také konkurovat těžkým vahám samořídícího průmyslu, jako je například #Waymo vlastněný Googlem a především Tesla.

Kromě toho že poslední dobou Tesla plní titulky novin jako nejcennější automobilka světa, je také jasnou jedničkou v oblasti autonomních vozidel, přičemž její vozidla urazila už 3,3 miliardy kilometrů v plně autonomním režimu.

Kdo si ukousne největší kus z biliónového koláče?

Čeká nás fascinující souboj o prvenství v závodě, ve kterém jde skutečně o hodně. Kromě Tesly a Googlu se do souboje nyní hlásí i Amazon a sázky jsou obrovské. Každý rok lidé za pozemní dopravu utratí 5 bilionů dolarů. Společnost, která bude dominovat tomuto prostoru, by tak mohla ke své současné hodnotě připsat několik stovek miliard nebo dokonce bilion dolarů.

Momentálně je asi brzy soudit, kdo z triumvirátu dojde až na vrchol. Amazon má ale působivou historii invazí na nové trhy, kterým po čase začne dominovat. V minulosti si tak vydobyl dominantní postavení v online nakupování, dodávkách potravin, cloud computingu, inteligentních reproduktorech i streamování videoher.

Teď, když je vyzbrojen technikou počítačového vidění Zoox, můžou být dalším oborem samořídící automobily. Proč by ne. Jedna věc je jistá: vítězem se stane ten, kdo dokáže techniku počítačového vidění úspěšně posunout na další úroveň.

#akcie #amazon #autonomnivozidla #autonomniauta #tesla #samoridicivozidla #robotaxi #bezos #musk #startup #technologie #hitech #pocitacovevideni

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 13 016.

Zaregistrovat se