Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
05.09.2020 4 minuty čtení

Technologická akcie vyplácející zajímavou a rostoucí dividendu? Možností máte hned několik…

2 technologické blue-chip akcie vyplácející dividendu? Přesně taková charakteristika se hodí na IBM a Broadcom, mrkněte na tyto dvě americké akcie nabízející zajímavý potenciál.

Mnoho investorů nakupuje technologické akcie pro jejich růstový potenciál, což se úplně neslučuje s pravidelnou výplatou dividend. Řada technologických akcií včetně #IBM nebo #Broadcom však nabízí vysoké dividendy a jsou obchodované s poměrně nízkými oceněními. Podívejme se, proč byste mohli tyto dvě technologické akcie vyplácející dividendu koupit.

IBM

IBM vyplácí velkorysý dividendový výnos ve výši 5,2 % a každoročně svou dividendu navyšuje už po dobu 25 let. To z výrobce počítačového hardwaru a softwaru činí skutečného dividendového aristokrata. V minulém roce tato dividenda také mimo jiné představovala téměř polovinu veškerého zisku společnosti – opravdu štědré vedení.

Akcie společnosti se přitom stále obchodují za zajímavou cenu, když jsou meziročně cca o 12 % níže. Investoři úplně nebyli spokojení s letošním růstem tržeb, který část investorů donutil prodat své pozice navzdory vysoké dividendě. IBM se opakovaně pokouší kompenzovat zpomalení tržeb v oblasti softwaru a hardwaru přesunem k novému cloudovému byznysu, ale obrat k dynamičtějšímu růstu se IBM zatím příliš nedaří.

Analytici očekávají, že tržby a zisk společnosti v letošním roce poklesnou o 4, respektive 14 % - což vysvětluje, proč se její akcie obchodují pouze s 11násobkem ročního zisku. Investoři však přehlížejí dva potenciální katalyzátory růstu:

  • Akvizicí společnosti Red hat IBM významně rozšiřuje své pokrytí trhu hybridních cloudů.
  • Povýšení Arvinda Krishny, bývalého šéfa cloudu a AI kognitivního softwaru na pozici nového generálního ředitele, znamená změnu strategického směřování společnosti.

Nový CEO plánuje zefektivnit podnikatelský model IBM, aby se více koncentroval na hybridní cloud a umělou inteligenci, namísto přímého boje s lídry veřejného cloudu jako je #Amazon, #Microsoft a další. Tento pomalý, ale stabilní přístup, který využívá sílu IBM v oblasti podnikového hardwaru a softwaru, by mohl stárnoucí společnosti vdechnout nový život a odvát medvědí nálady.

Vývoj ceny akcií IBM za posledních 12 měsíců. | finance.yahoo.com

Broadcom

Broadcom se stal jedním z největších výrobců počítačových čipů na světě především díky řadě odvážných akvizic, přičemž každoročně zvyšuje svou dividendu už 9 po sobě jdoucích let. V současnosti vyplácí dividendový výnos 4,2 %, který je opět méně než polovinou firemního zisku.

Broadcom prodává širokou škálu čipů pro datová centra, širokopásmové a bezdrátové sítě, vzdálená uložiště i smartphony. Společnost rovněž diverzifikovala své podnikání směrem k softwaru nákupem společností CA Technologies a Symantec.

Wall street očekává, že tržby a zisk Broadcomu letos dokonce vzrostou o 4, respektive 1 %. Tempo růstu se může zdát poměrně vlažné, nicméně akcie jsou stále obchodované za pouhý 13násobek zisku a předpoklady pro dlouhodobý růst společnosti jsou poměrně stabilní. Podnikatelský segment zasažený koronavirem setrvá letos za loňskými výkony, ale růst podnikání Broadcom v oblasti datových center by měl toto zpomalení bez problémů dorovnat.

Za zmínku stojí i fakt, že poptávka po čipech do smartphonů by mohla také vykázat zajímavé známky růstu. Mezi špičkové zákazníky Broadcom patří #Apple, který plánuje na podzim uvedení nového 5G modelu iPhone. Tyto pozitivní impulsy spolu s poměrně vysokými tržbami a nízkým oceněním dělají z titulu velmi atraktivní příležitost pro investory zaměřující se na dividendové akcie.

Vývoj ceny akcií Broadcom za posledních 12 měsíců. | finance.yahoo.com

---

Ačkoliv to může znít jako protimluv, skutečně existují technologické akcie, které vyplácejí zajímavé dividendy. Dividendové akcie jsou přitom zajímavou alternativou k postupnému budování pasivního příjmu. Nejenomže technologická akcie v průběhu času roste na hodnotě, navíc vám vytváří pravidelný příjem, který můžete reinvestovat, nebo využít, jak uznáte za vhodné. Dividendové akcie mají navíc tu výhodu, že i když na hodnotě výrazně nerostou, tak právě dividenda představuje zajímavý zdroj příjmů.

#akcie #jakinvestovat #dividendoveakcie #dividenda #technologie #technologickeakcie #americkeakcie #akciovytrh #akcioveinvestice

Hodnocení: +18
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
5 minut
6 minut
3 minuty
6 minut
6 minut
6 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
6 minut