02.09.2020 4 minuty čtení

Nesázejte proti Fedu – 3 důvody, proč lze očekávat další růst akciových trhů, spíše než korekci

Nový, mírně řečeno „přátelský“, přístup Federálního rezervního systému zvyšuje pravděpodobnost prodloužení současného býčího pohybu akciových trhů, minimálně v blízké budoucnosti.

Také už si říkáte, kdy na americkém akciovém trhu bouchne časovaná bomba? Kromě jiných se nechal i nobelista Paul Krugman slyšet, že jsou zisky tamních akcií naprosto odtržené od ekonomické reality. V současnosti však platí stále tři pádné důvody, proč by mohly trhy minimálně v příštích pár měsících pokračovat v dalším zběsilém růstu.

Důvod 1: Překvapivý postoj Fedu

Fed představuje pro trh výrazně příznivý element, zejména ve srovnání s jeho reakcí na tlaky, které byly vůči Federálnímu rezervnímu systému, vyvolávané Bílým domem v roce 2018. Akciový trh v USA se tak už pohybuje na historických maximech, za což vděčí především velkým technologickým společnostem, které prosperují s vysokými výdělky.

Samozřejmě že existují technické ukazatele, které naznačují přehřátí akciového trhu. Například Buffettovo valuační měřítko naznačuje, že jsou akcie podobně přehřáté jako v éře dotcom bubliny.

Fed však krátkodobě poskytuje silnou a nepřirozenou podporu akciovému trhu, který se tak chová podobně jako sportovec na steroidech, a tak by si mohl i nadále udržet důvěru investorů. Investoři očekávají, že Fed udrží v příštích letech hladinu nízkých úrokových sazeb, což minulý čtvrtek potvrdil i Jerome Powell, předseda Rady guvernéru Fedu, který veřejnost ujistil, že na zvyšování úrokových sazeb rozhodně spěchat nebude. O současné politice kvantitativního uvolňování toho pak už bylo napsáno dost…

Důvod 2: Zisky průmyslových firem v Asii se vrací k normálu

Od března do června se továrny a výrobní závody musely výrazně potýkat s dopady pandemie. Virová ohniska narušila dodavatelské řetězce a zastavila veškeré dodávky, což asijským továrnám znemožnilo využívat svou plnou kapacitu.

Od července se průmyslové zisky v Číně zotavily nevídaným tempem, přestože ekonomové tvrdí, že místní firmy musí stále čelit nízké poptávce domácností a také vzrůstajícímu geopolitickému riziku. Zvýšení celkové podnikatelské produktivity v Číně však naznačuje, že by zbytek Asie, Evropa i USA mohly zaznamenat s uvolněním omezení podobný růst.

V USA ještě zdaleka nemají vyhráno, alespoň pomalu klesá denní počet nových případů Covid-19, který se snížil s přibližně 75 000 na 42 000 nových případů denně.

Důvod 3: Globální likvidita zůstává silným základním katalyzátorem

V srpnu se nechal slyšet investiční stratég Bank of America, Michael Hartnett, že na americkém akciovém trhu vidí mnoho medvědích faktorů. Vzápětí však musel zdůraznit, že rostoucí likvidita zakrývá na trzích jakoukoliv medvědí tendenci. „Navzdory zásadním varovným signálům, vede maximální likvidita a nízké úrokové sazby v silné vzestupnosti trhů,“ popsal faktory ovlivňované Fedem, které mají v současnosti zásadní vliv na růst amerických akciových trhů.

Zjednodušeně tak lze říct, že nezáleží na ničem jiném než na likviditě a globální likvidita v posledních měsících nadále roste. Stručně řečeno, kam mají investoři nově „vytisknuté“ peníze investovat, když jsou úrokové sazby na minimu? Nejjednodušší cestou jsou samozřejmě akciové trhy.

Index S&P 500 tak už vystoupal na nové historické maximum, a to hlavně díky novému rekordu v globální likviditě. Trhy tak možná zažívají vrcholnou euforii, ta ale může ještě nějakou dobu přetrvávat, takže mohou dále utěšeně růst. Chce se mi skoro přirovnat sázku proti Fedu, k shortování Tesly. I když všichni tušíme, že by měly akcie Tesly spadnout, tak dělají pravý opak…

#akcie #akciovytrh #americkeakcie #americkyakciovytrh #SP500 #fed #buffettovovaluacnimeritko

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky