14.08.2020 3 minuty čtení

Podle Warrena Buffetta tato metrika signalizovala pád akciových trhů v roce 2001 – nyní opět bije na poplach

Warren Buffett kdysi napsal, že by investoři viděli splasknutí dotcom bubliny přicházet už na míle daleko, kdyby věnovali pozornost metrice, kterou popsal jako „pravděpodobně nejlepší měřítko valuací akciových společností v daném okamžiku.“

Měřítko, poměr nebo indikátor, chcete-li, je od té doby v investičních kruzích známý jako „Buffettovo valuační měřítko“, které jednoduše dává do poměru celkovou tržní kapitalizaci akcií konkrétního trhu a #HDP tohoto území.  Může se jednat například o valuaci všech světových akcií a globálního HDP, amerického akciového trhu a HDP Spojených států amerických nebo třeba české akcie a HDP České republiky. Největší tradici má tato metrika samozřejmě na západ od Atlantiku.

Standardně pro něj platí, že když se blíží k pásmu 70-80 %, mají investoři nejvyšší čas prodat své #akcie a vyčkávat v klidu s hotovostním polštářem, až se cena akcií vrátí opět do bezpečného pásma. Pokud překoná dokonce 100 %, pak signalizuje bublinu, která čeká pouze na špendlík.

Rudě rozblikané kontrolky nikdy nesignalizují nic dobrého

Červené kontrolky v autě, oznamují problém, který zabraňuje bezpečnému používání auta. Rozsvítí-li se vám kontrolka oleje nebo signalizace přehřátí motoru, asi taky zastavíte, protože není bezpečné pokračovat v jízdě. Stejnou výstražnou funkci na finančních trzích plní Buffettovo valuační měřítko. Možná je tak na čase využít nejbližší zastávku a z rozjetého vlaku, co nejrychleji vystoupit. Pokud jste tak už neudělali, třeba vás přesvědčí následující grafy…

Použijeme-li Buffettovo valuační měřítko pro globální akciový trh, zjistíme, že ukazatel momentálně prochází třicetiměsíčním maximem. Poprvé od roku 2018 jsou akcie na takto vysokých hodnotách a co následovalo poté, všichni víme, výrazná #korekce. Přitom trhy ani nemusely být na dolarových steroidech, jak je tomu dnes.

Celosvětová valuace akciových trhů / globální HDP

Zdroj: bloomberg.com

Nacházíme se ve velmi ojedinělé situaci

Během posledních dvou desetiletí se vůbec jedná o velmi zřídka viděnou událost. Kromě uvedeného roku 2018 se zmiňovaný poměr vyšplhal do podobně vysokých úrovní i v roce 2000 a 2008. Co po těchto letech následovalo už všichni víme…

Zaměříme-li svou pozornost pouze na Spojené státy americké, pak nás hrozící #bublina musí praštit doslova do očí. Buffettovo valuační měřítko pro americký akciový trh vykazuje nejvyšší hodnotu v historii. Navzdory klesajícímu americkému HDP #indexy vesele připisují zisky a technologický Nasdaq Composite boří historická maxima. Čas od času samozřejmě dochází k odchylkám od trendu, z dlouhodobého hlediska by však akciový trh měl růst podobným tempem jako ekonomika.

Buffettovo valuační měřítko – americký akciový trh

Zdroj: gurufocus.com

Warren #Buffett čelil v průběhu celého zotavení akciových trhů v posledních měsících výrazné kritice. Ačkoliv začal v nedávné době rozvíjet menší nákupní aktivitu budováním větší pozice v Bank of America, Berkshire Hathaway stále disponuje balíkem téměř 150 miliard dolarů v hotovosti. Je pravděpodobné, že „Věštec z Omahy“ stále ví, co dělá.

#akcioveinvestice #americkeakcie #index #americkyakciovytrh #globalniakcie #Buffettovovaluacnimeritko #krize

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Stačí vypnout adBlock ;) 

  0
  • Dělalo mi to ráno na iPadu a tam AdBlock nemám.

   0
  • Dobrý večer, ráno síť postihly lehké technické problémy, které se naštěstí podařilo relativně rychle vyřešit ;-) 

   0
 • Nenatáhlo ty dva obrázky pouze mně?

  0
  • Já je tam vidím

   0
  • Ja taky ne:(

   0
  • Co tam vidíte, nějakou chybovou hlášku?

   0
  • namiesto grafov vidieť v minimalistickom štýle dva kopce a slnko

   0
  • Díky za info, je tam očividně nějaká technická chyba, vyřešíme to

   0
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
6 minut
1 minuta
6 minut
3 minuty
6 minut
4 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
6 minut
1 minuta
6 minut
3 minuty
6 minut
4 minuty
4 minuty