Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 20 368.

Zaregistrovat se

03.07.2020 5 minut čtení

Čína, COVID-19 a nová studená válka

Na začátku roku 2020 jsme snad mohli doufat, že se vztahy mezi Čínou a USA během volebního roku alespoň částečně narovnají. COVID-19 ovšem opět přilil olej do ohně. Netvařme se, že se nás to netýká, žijeme v éře globalizovaných trhů.

Už to tak vypadá, že pandemie původem z Číny vyvolala další napětí mezi USA a Čínou a prohloubila úroveň nedůvěry panující mezi oběma vládami, která může být také počáteční fází ekonomické „studené války“.

Čínský stratég z ISI, Don Straszheim, jeden z nejvíce respektovaných odborníků na tuto oblast, ve své výzkumné zprávě z 2. června uvedl, že v posledních více než 40 letech nebyly ekonomické vztahy mezi USA a Čínou tak špatné a křehké jako dnes.  

Co to znamená pro globální ekonomiku a akciové trhy?

Jednoznačně roste čínská izolace vůči západním zemím. Jako epicentrum prvního ohniska onemocnění COVID-19 byla Čína nejdříve oceňovaná a posléze kritizovaná za nezvládnutí epidemie. Zvláště američtí vládní představitele v čele s Donaldem Trumpem si servítky nebrali. V USA zaznívaly hlasy naznačující, že by virus mohl pocházet z laboratoře ve Wuhanu a označovaly COVID-19 za „čínský virus“.

Anti-čínské nálady však nejsou pro současnou americkou administrativu nic nového, útočné výpady se pravidelně opakují už od roku 2016, kdy se dostal současný kabinet prezidenta Trumpa k moci. Od roku 2019 pak také klesá objem obchodů mezi oběma velmocemi, jak můžete vidět na obrázku níže. Nedávné uvolňování tarifů tak zapůsobilo pouze jako nepatrná náplast na mnohem hlubším zranění.

Zdroj: refinitiv.com

Čína: Jediná oblast, na které se shodnou republikáni i demokraté  

Anti-čínský sentiment je asi to jediné, co je populární na obou stranách amerického politického spektra. Čína představuje pro zákonodárce vhodného darebáka, na kterého se může přesunout pozornost voličů, aby si nevšímali problémů na domácím území.

Republikáni sponzorovali protesty proti hongkongské opozici vůči čínskému útlaku. Podle článku zveřejněného na webu Bloomberg pak nazval demokratický kandidát na amerického prezidenta, Joe Biden, čínského prezidenta, Xi Jinpinga, zlodějem, chválil protestní snahy v Hongkongu, a navíc obvinil Čínu z nekalých obchodních praktik.

Nedávné zprávy naznačují, že by komunističtí pohlaváři dokonce raději po příští 4 roky viděli v oválné pracovně opět Donalda Trumpa než Bidena, který může být schopen efektivně spojit americké spojence proti Číně.

Svět se pomalu vzpamatovává, pro Čínu však situace stále není optimální

Jako první globální epidemie COVID-19 udeřila, jak všichni víme, v Číně. Ta se také jako první začala z naprostého zastavení ekonomiky zotavovat. Index nákupních manažerů (PMI) se v květnu prudce odrazil do expanze po kráteru, který za sebou nemoc nechala v únoru. To je také pozitivní zpráva pro globální ekonomiky i světové akcie. Makroekonomický růst Číny povětšinou vede k několikaměsíčnímu pozitivnímu sentimentu na trzích po celém světě.

Od počátku propadů akciových trhů 23. března však čínské akcie zejména v porovnání s těmi americkými nedosáhly srovnatelného zotavení, čínský jüan rovněž vůči americkému dolaru výrazně oslabil. To naznačuje, že investoři nemají stále dostatek víry v Čínu a případný negativní výsledek amerických voleb představuje další potenciální riziko.

Americko-čínské vztahy pak nejsou jediným problémem, kterému Čína čelí. V hlavním městě asijského obra se objevily nové případy onemocnění a pokud bude situace eskalovat, může opět dojít k ohrožení mírného oživení čínské ekonomiky. V neposlední řadě pak čínští vládní představitelé nebyli při uplatňování přímých fiskálních a měnových stimulů podobně agresivní jako USA, Evropa nebo Japonsko.

Přímé následky ekonomické „studené války“:

  • Po krátkém oživení může čínská ekonomika pokračovat v klesajícím trendu.
  • Pravděpodobné negativní dopady na ekonomiky bezprostředně napojené na Čínu, jako jsou země vyvážející komodity a řada rozvíjejících se trhů.
  • Pokles mezinárodního obchodu nejenom mezi USA a Čínou. Je možné očekávat trend, kdy se bude navracet výroba klíčového zboží na domácí trhy, ať už se jedná o USA, Japonsko nebo EU.
  • Pokles Německé ekonomiky, která je výrazným obchodním partnerem Číny, což se bezprostředně dotkne i České republiky. 30 % českého exportu míří do Německa, pokud se tedy nachladí ekonomika našeho západního souseda naše hospodářství vzápětí chytne rýmu.

Na základě výše zmíněného se zdá, že by ze situace měly vítězně vzejít především americké akcie na úkor čínských či akcií rozvíjejících se trhů.

Pokud by vás zajímalo, jak nejjednodušeji začít nakupovat americké akcie pak si přečtěte investičního průvodce pro začátečníky. Případně můžete zvážit nákup podílových fondu či ETF.

#akcie #makroekonomie #investor #obchodnivalka #cina #usa #trump #strategie #investovani #investovat

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
2 minuty
2 minuty
2 minuty
7 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
6 minut
7 minut
5 minut
4 minuty
7 minut