18.08.2020 4 minuty čtení

Informační embargo? Populární Robinhood přestal s veřejností sdílet data o oblíbených akciích svých klientů

Robinhood Markets, jež je rychle rostoucí makléřskou společností spravující zároveň svou vlastní obchodní platformu, již nadále nebude poskytovat veřejnosti data ukazující, které akcie jsou mezi jejími uživateli populární. Co tak najednou?

Názory na to, proč se obchodní platforma, která se letos díky pandemii koronaviru a rapidnímu nárůstu nových uživatelů stala velmi sledovanou, k tomuto kroku rozhodla, se různí.

Oficiální verze je taková, že kalifornská firma, jejíž valuace po poslední získané investici na další rozvoj přesáhla 11 miliard dolarů, chce zapracovat na svém PR.

Faktem totiž je, že byť počet uživatelů této obchodní aplikace letos vzrostl zhruba o 3 miliony na více než 13 milionů otevřených účtů, je vnímána spíš jako místo, kde obchodují nezkušení intradenní obchodníci z řad mileniálů, než jako seriózní platforma pro seriózní investory. Napomáhá tomu i skutečnost, že její aplikace byla již mnohokrát popsána spíš jako "gamifikované kasíno" než jako obchodní aplikace.

A Robinhood je přesvědčen, že tomuto veřejnému obrazu napomáhá i skutečnost, že nejoblíbenější a nejčastěji obchodované akciové tituly jeho uživatelů jsou volně přístupné, často se společně s posměšnými komentáři objevují v mediích atp.

Konec posmívání se hloupým nováčkům?

Nástroj umožňující sledovat populární držené akcie letos už ostatně na Robinhoodu několikrát zapříčinil lavinu nesmyslného nakupování, třeba v případě zkrachovalé autopůjčovny Hertz či výrobce fotoaparátů Kodak, který se s pomocí státních dotací rozhodl přeorientovat na farmacii.

"Našim cílem v Robinhoodu je umožnit lidem vstoupit na trhy skrz zodpovědné investování. Proto od nynějška naše online platforma nebude zobrazovat počet klientů, kteří aktuálně jakoukoliv konkrétní akcii skrz Robinhood drží. V blízké budoucnosti rovněž omezíme používání naší API," napsala mluvčí společnosti v tiskové zprávě, v níž mimo jiné zaznělo, že naprostá většina uživatelů platformy jsou "buy and hold" investoři a "uvážliví účastníci trhů".

Makléřské společnosti dle jejich slov rovněž vadí, jak zavádějícím způsobem byla někdy tato veřejně dostupná data prezentována třetími stranami, což údajně mohlo u veřejnosti vytvořit špatný a s realitou se neslučující obraz o jejich klientech.

Vypnutí tohoto nástroje rovněž znamená konec dat pro projekty jako je například Robintrack, webová stránka zobrazující téměř v reálném čase, okolo kterých akcií je aktuálně na Robinhoodu největší buzz.

API umožňuje třetím stranám sledovat, kolik uživatelů nakupuje či prodává konkrétní akcie. Tato data jsou následně často používána hedgeovými fondy nebo jinými investičními společnosti ve snaze identifikovat napříč retailovými investory, kterým se často v investorském žargonu přezdívá "dumb money", jasné trendy.

Šance na další příjem

Další možností (která však oficiální důvod přímo nevylučuje) je, že jde o primárně byznysové rozhodnutí. Data o populárních akciích na Robinhoodu jsou dnes velmi populární, což zároveň znamená potenciálně lukrativní.

Společnost tak může mít zájem nabídnout již nadále veřejně nedostupná data hedgeovým fondům a finančním společnostem nově za nějakou tu zlatku. Mluvčí však tuto dementovala s tím, že rozhodnutí není nijak spojeno s vyděláváním peněz. "Nemáme v plánu tato data nikomu prodávat," řekla.

Robinhood i přes pověst místa, kde se schází "investiční potěr" či velmi nepříjemnou událost, při níž letos jeden z mladých uživatelů kvůli nedostatku znalostí o investičních nástrojích nabyl dojmu, že jeho účet je v astronomické ztrátě (i když nebyl), načež spáchal sebevraždu, prožívá zatím velmi úspěšný rok.

V druhém kvartálu společnost vykázala příjmy ve výši 180 milionů dolarů, což je meziročně dvojnásobek. Zároveň nyní v rámci dalšího investičního kola jako na běžícím páse nabírá nové investice, ta poslední ve výši 200 milionů dolarů byla oznámena zrovna včera.

#robinhood #data #api #uzivatele #trendy #pr #povest

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky