Kodak se po více než století vykašlal na foťáky a přestupuje na farmacii. Akcie za týden vylétly o 1000 %

Klasická fotka je mrtvá a v Kodaku si to konečně také uvědomili, to není překvapivé. Nikdo však nečekal, že se Kodak vrhne do farmacie. Změny ve společnosti jsou navíc doprovázeny doslova šílenými událostmi na akciovém trhu.

Fotoaparátový gigant naprosto otočil kormidlo svého podnikání a vrhl se na farmacii. Obratem získal obrovskou vládní půjčku ve výši 765 milionů dolarů vyhrazenou na snížení závislosti USA na zahraničních farmaceutických dodávkách. 

Jedná se o první půjčku svého druhu vyplacenou podle amerického zákona Defence Production Act na základě nařízení Donalda Trumpa. Peníze by měla Kodaku vyplatit americká vládní agentura DFC, která v současnosti slouží jako rozvojová banka a ve spolupráci s ministerstvem obrany finančně podporuje reakce USA v boji proti Covid-19.

Trump nabídl Kodaku dohodu jako způsob posílení výrobních možností amerického farmaceutického průmyslu, zejména v rámci výroby generických léčiv.

„Dnešní akce je náš nejnovější krok k vybudování největšího lékařského arzenálu v historii.“ – Donald Trump

Úvodní odstavec zní trochu šíleně. Americká vláda poskytne dosavadnímu výrobci fototechniky mnohasetmilionovou půjčku v rámci boje proti koronaviru. Za normálních okolností by se nic takového stát nemohlo, zoufalá doba si však žádá zoufalé činy. Co následovalo poté, bylo doslova ohromující.

Akcie Kodak letí nezastavitelně vzhůru

Kodak, který byl po celou svou historii průkopníkem v oblasti fotografické techniky, zaspal dobu, a to až do takové míry, že byl nucen v roce 2012 zažádat o bankrot. Nebyl schopný čelit nástupu digitálních fotoaparátů a posléze možnostem moderních smartphonů. Nyní ale vstoupil do úplně jiných vod, což akciový trh okamžitě kvitoval.

Akcie Kodak hned v úterý reagovaly bouřlivým růstem. Z pondělní zavírací ceny 2,59 dolaru za akcii vrostly o 210 % na cenu 8,05 dolaru. Ve své divoké rally však pokračovaly i v průběhu středečního dne a uzavírací cena činila 33,2 dolaru za akcii, což je o dalších 312 % výše než cena otevírací.

Ať už je důvod jakýkoliv, pro společnost Kodak se jedná o vzrušující šanci na nový začátek a investoři podle toho také reagovali. V souhrnu tento týden akcie posílily doposud o 1181 %!  Společnost, která nakonec realizovala svůj bankrot v roce 2013, se posledních 5 let snažila neúspěšně růst. Přechod na pole farmacie tak je pravděpodobně poslední zoufalým činem bývalého fotografického průkopníka, jak svou značku zachránit.

Cena akcii Kodak za posledních 5 dní

Zdroj: finance.yahoo.com

Co si budeme povídat. Jedná se o překvapující obrat ve směřování Kodaku, který byl doposud zaměřen výhradně na fotografie. Dohoda s vládou USA je součástí hry o zlepšení soběstačnosti země v rámci výroby farmaceutických produktů, což v současné pandemické době nesmírně rezonuje. Kodak ihned vyhradil zařízení společnosti v Rochesteru a St. Paul v Minnesotě jako střediska nové farmaceutické divize podnikání, která se bude jmenovat #KodakPharmaceutical. Kodak uvedl, že se zaměří na výrobu základních ingrediencí léčiv, kterých je podle Food and Drug Administration v USA nedostatek.

Někteří analytici však zpochybňují tento krok a pozastavují se nad tím, proč nebyla takto lukrativní dohoda raději poskytnuta nějaké společnosti, která je již ve farmaceutickém průmyslu etablovaná. Je pravděpodobné, že Trump mířil mimo současné farmaceutické zástupce schválně. Aktuálně totiž panuje nepopiratelné napětí mezi jeho administrativou a právě farmaceutickými firmami, neboť je Trump v nedávné době svými výroky tlačil na snížení ceny léků.

Měli byste do akcii Kodak investovat?

Před oznámením své dohody s vládou USA měla společnost Kodak tržní kapitalizaci zhruba 115 milionů dolarů. O dva dny později se její ocenění blíží 1,5 miliardě. Neuvěřitelný růst Kodaku ukazuje, že se investoři domnívají, že bude nová farmaceutická iniciativa úspěšná.

I kdyby však ano, v tomto okamžiku už je velká část pozitivních očekávání promítnuta do ceny akcií. Řadíte-li se mezi investory, nikoliv spekulanty, ruce od Kodaku v tuto chvíli pryč.

#akcie #akcioveinvestice #trump #kodak #farmacie #covid19 #koronavirus #coronavirus #farmaceutickyprumysl #leciva #leky

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 12 972.

Zaregistrovat se