Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 12 262.

Zaregistrovat se

20letý investor spáchal sebevraždu poté, co uviděl na svém účtu negativní zůstatek ve výši 730 tisíc $

Z dopisu na rozloučenou, který jeho rodiče našli v počítači 12. června, vyčnívá jedna otázka: „Jak je možné, že dvacetiletý člověk bez příjmů může dostat na účet připsané miliony dolarů?“

Alexander E. Kearns, 20letý student Nebraské univerzity, který žil se svými rodiči v Illinois, si pravděpodobně kvůli šoku, který jeho negativní zůstatek na účtu aplikace Robinhood způsobil, vzal život.

Kearns patřil mezi mnoho mladých lidí, kteří se do investování pustili během probíhající pandemie. Upsal se na Robinhood – brokerskou platformu zaměřenou na mileniály. Ta má nabízet obchodování bez poplatku přístupné i úplným začátečníkům. A v tom právě může být problém. 

Kearns podle svého dopisu „neměl tušení“, co dělá. A to dokazuje i fakt, že červeně zbarvená negativní bilance ve výši 730 165 $ nemusela podle serveru Forbes, který se zprávou přišel jako první, znamenat dluh. Pravděpodobně šlo spíš o dočasný zůstatek, který byl způsoben komplexitou nakupování opcí, kterému Kearns nerozumněl.

Společnost Robinhood, která mimochodem během prvního kvartálu roku 2020 získala rekordní 3 miliony nových uživatelů, vydala následující prohlášení:

„Všichni v Robinhood jsme touto strašlivou zprávou hluboce zasaženi a o víkendu jsme se zkontaktovali s rodinou a sdělili jí naše kondolence.“

Bratranec zesnulého studenta Bill Brewster, který je shodou náhod finančním analytikem, řekl serveru Business Insider, že by si rád promluvil se seniorním zaměstnancem firmy a dozvěděl se, jak je možné, že se jeho příbuznému tak obrovský negativní zůstatek na účtu objevil a co firma udělá pro to, aby podobným tragédiím v budoucnu předešla.

„Tento příběh nesmí proběhnout bez povšimnutí a [firma Robinhood] musí odpovědět na naše otázky. Chtějí po mileniálech, aby jim svěřili své úspory a podle mého názoru to celé mění ve hru. 

Nepřemýšlejí nad zásadními chybami v designu. Nikdo, komu záleží na zodpovědnému přístupu k financím, by před někoho nepostavil negativní hotovostní bilanci, aniž by k ní připojil nějaké upozornění nebo poskytl odpovídající zákaznickou podporu.

Na to Robinhood reaguje frázemi o tom, jak jsou zavázáni neustálému vylepšování platformy, přehodnocování rozhodnutí a zjišťování, jestli by měli udělat nějaké změny.

Blesk z jasného nebe

Kearnsův bratranec Brewster řekl Forbesu, že nic takového nikdo nečekal. Otec mladíka všem říkal, že se v akciových trzích chlapec našel a že si obchodování opravdu zamiloval. „A potom nám v pátek v noci zavolala jeho máma a řekla, že zemřel.“

Ve skutečnosti měl Kearnsův účet pozitivní zůstatek 16 tisíc dolarů (necelých 400 tisíc Kč). Kearns si ale myslel, že dluží v přepočtu 17 milionů Kč. Ve svém dopisu na rozloučenou píše, že žádné zadlužování na svém účtu nepovolil a byl v šoku, jak jeho malý účet mohl vygenerovat takovouto obrovskou ztrátu.

„Když uviděl negativních 730 tisíc dolarů, myslel si, že si tím zničil celou budoucnost. Chci říct, jde o kluka, který celé své mládí šetřil.“

Kearns si jako finanční analytik nemyslí, že chyba byla na straně jako bratrance. „Tragické je, že si ani nemyslím, že udělal nějakou velkou chybu. Je to problém uživatelského rozhraní. Mají ho načančané, všude vyskakují konfety. Snaží se gamifikovat trading a vydávat to za investování.“

Snad každý, kdo se o této smutné zprávě dozví, si přeje, aby se byl Kearns před rozhodnutím ukončit svůj život s kýmkoliv poradil – třeba se svým bratrancem. Jeho smrt je ukázkou toho, jak tragicky mohou nezkušení investoři a tradeři skončit, když se pustí do nového koníčku naplno, aniž by rozuměl tomu, co obnáší.

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější

Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 12 262.

Zaregistrovat se