18.08.2020 4 minuty čtení

Buffett snižuje své podíly v bankách a sází na zlato

Ne opravdu jste se nepřehlédli, Warren Buffett skutečně investoval do zlata. Respektive akcií těžařské firmy Barrick Gold. Ačkoliv byl vůči drahému kovu vždy skeptický těžařská firma očividně splňuje Buffettova přísná investiční kritéria.

Jak vyšlo najevo z dokumentů, které jsou americké veřejně obchodovatelné společnosti povinné podávat Komisi pro kontrolu cenných papírů (SEC), Warren #Buffet výrazně snížil své podíly v bankách #JPMorgan a Wells Fargo a v minulém čtvrtletí naopak poněkud překvapivě investoval do akcií Barrick Gold.

Berkshire Hathaway snížila podíl v JPMorgan o více než 60 % na přibližně 22 milionů akcií. Pozice ve Wells Fargo pak byla zredukována přibližně o čtvrtinu na přibližně 238 milionů akcií. Částečným výprodejem pozic, které patřily v prvním čtvrtletí k deseti největším investicím Berkshire Hathaway, klesla jejich hodnota k 30. červnu na přibližně 2,1 miliardy respektive 6 miliard dolarů.

Hodně překvapivě se pak jeví zpráva, že Buffett spolu se svým týmem nakoupili v druhém čtvrtletí asi 21 milionů akcií druhého největšího světového těžaře zlata, Barrick Gold. Poté co unikla zpráva o investici Warrena Buffetta do této společnosti, v pondělním premarketu vzrostly akcie kanadského těžaře o 11 % a valuace společnosti se takřka vyrovnala tržní jedničce, Newmontu. Při současné ceně 30 dolarů za akcii má hodnota zainvestovaného podílu přibližně 630 milionů dolarů, což jsou na Buffetta celkem drobné. Hodnota celé společnosti však díky této informaci vzrostla o více než 5 miliard dolarů.

Chování investorů je občas opravdu nepochopitelné. Jenom protože do společnosti investuje Warren Buffett, tak její hodnota vzroste o více než 5 miliard dolarů?

Vývoj ceny akcií Barrick Gold za posledních 5 dnů

Zdroj: finance.yahoo.com

Nejnovější Buffettova investice je poměrně překvapující, vezmeme-li v úvahu historii jeho vztahu ke zlatu. Buffett investice do zlata dlouhodobě kritizoval a například v dopise akcionářům z roku 2011 uvedl, že zlato není ani příliš užitečné ani progresivní.

Ztrácí Buffett důvěru v bankovní sektor nebo akciový trh obecně?  

Jak už jsem psal, tak o přepálení nejenom amerických trhů napovídá ledasco a tak to není možná pouze instinkt, který řídí kroky „Věštce z Omahy“.

Berkshire v minulém čtvrtletí zredukovalo podíly hned v několika bankovních domech. Kromě již zmiňovaných se pokračovalo v likvidaci pozice v Goldman Sachs, kdy se Buffett zbavil i zbytku podílu, poté co snížil v první čtvrtletí pozici v této investiční bance o 80 %. Kromě toho prodal také akcie BNY Mellon, PNC Financials, US Bancorp, #Visa a #Matercard. Jedno jméno větší než druhé. Zvlášť snižování pozic u obou vydavatelů karet, kteří tvoří v podstatě světový oligopol, je poměrně překvapivým krokem.

Kromě bankovního sektoru Berkshire snižovalo své podíly také v #SiriusXM a vystoupilo z pozice ve společnosti Restaurant Brands, která je majitelem světově proslulého řetězce rychlého občerstvení Burger King.

Buffett naopak kromě Barrick Gold přikupoval a posílil pouze několik málo pozic, přičemž k nejznámějším patří #Kroger, Suncor Energy a Store Capital.

Jaké vyplývají z prodejů závěry pro portfolio Berkshire Hathaway

Celkově akciové portfolio Berkshire v minulém čtvrtletí vzrostlo o 15 % na zhruba 202 miliard dolarů, na čemž mají zásadní zásluhu akcie Apple, které představují zdaleka největší investici v portfoliu a za druhý kvartál jejich cena vzrostla o masivních 40 %.

Odevzdání SEC filings konečně také vrhlo světlo na 13 miliard dolarů, které získala Berkshire v minulém čtvrtletí z prodeje svých pozic, jak bylo uvedeno v hospodářských výsledcích minulý týden. Kromě prodeje podílů ve 4 velkých leteckých společnostech, což představuje přibližně polovinu z této částky, zbytek zisku odráží prodeje několika dalších, převážně finančních podílů.

Samotného mě zajímá, jak se bude vyvíjet velikost Buffettovy pozice v Barrick Gold. V současnosti je tento podíl bezpochyby poměrně zanedbatelný, když tvoří v portfoliu Berkshire Hathaway pouze zlomek procenta. Konglomerát pak je až 11. největším akcionářem kanadského těžaře, i tak to ale stačilo, aby akcie společnosti ihned výrazně vzrostly.

#akcie #americkeakcie #usstockmarket #barrickgold #BerkshireHathaway #WellsFargo #banky #zlato #GoldmanSachs #BNYMellon, #PNCFinancials, #USBancorp #SuncorEnergy #StoreCapital

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
5 minut
3 minuty
6 minut
3 minuty
5 minut
5 minut
7 minut
3 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
3 minuty
5 minut
3 minuty
6 minut
3 minuty
5 minut
5 minut
7 minut
3 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut