10.08.2020 3 minuty čtení

Zisk Berkshire Hathaway stoupl meziročně o 86 %, koronavirové krizi navzdory. Jak je to možné?

Ačkoliv Berkshire utrpěla ve druhém čtvrtletí meziroční pokles tržeb o 11 %, v kolonce zisku zaznamenala nadmíru pozitivní výsledek. Meziroční zisk z investic 30 miliard dolarů pomohl k profitu společnosti ve výši 26,3 miliardy dolarů.

Berkshire Hathaway vedená Warrenem Buffettem vykázala v druhém čtvrtletí výrazný meziroční nárůst zisků. Mírně stoupající hodnota akciového portfolia a realizace ziskových investic vykompenzovaly nízkou výnosnost z obchodní činnosti, na kterou měla nepopiratelný vliv pandemie koronaviru.

Slavný konglomerát v minulém čtvrtletí prodával akcie, přičemž prodal více podílů než pouze akcie často omílaných velkých leteckých společností. Díky tomu nabobtnala hromada hotovosti, na které #Buffett sedí, oproti 1. čtvrtletí o dalších 10 miliard dolarů.

Koronavirová pandemie způsobila významné škody

#BerkshireHathaway vykázalo 11% meziroční pokles tržeb na přibližně 57 miliard dolarů. Nejvíce se na negativním výsledku projevily poklesy tržeb v divizích „pojišťovnictví a ostatní“ a „železnice, veřejné služby a energetika“.

„Opatření vlády a následné reakce soukromého sektoru na rozšíření omezení začaly v březnu výrazně ovlivňovat provoz našich podniků, přičemž ve druhém čtvrtletí nepříznivě zasáhly téměř všechny naše operace,“ sdílel Buffett spolu se svým týmem ve zveřejněných hospodářských výsledcích za 2. kvartál.

Veškeré provozní ztráty však byly více než vykompenzovány téměř 30 miliardami dolarů meziročního investičního výnosu, díky kterému čistý meziroční zisk Berkshire vzrostl o 86 % na 26,3 miliardy dolarů.

Výprodej akciového portfolia následovaný zpětnými odkupy akcií Berkshire

Berkshire v uplynulém čtvrtletí vykázala zisk prodejem akcií v hodnotě 12,8 miliardy dolarů, včetně 6,1 miliardy, které obdržela z prodeje akcií největších amerických leteckých společností začátkem dubna. Konkrétní změny v portfoliu zaznamenané k 30. červnu pak konglomerát uvede tento týden ve svém pravidelném reportu, který musí odevzdávat SECu.

Jak bylo mnohými předpovídáno, Buffett považuje v současnosti akcie Berkshire Hathaway za podhodnocené, a tak přistoupil k očekávanému kroku – zpětnému odkupu akcií. Buffett v minulém čtvrtletí investoval do zpětných odkupů akcií více než 5 miliard dolarů, jednalo se tak o výrazný nárůst oproti 1,6 miliardám v 1. čtvrtletí.

Objem hotovosti pak vzrostl už na 147 miliard dolarů, přibližně o 20 miliard dolarů více, než tomu bylo na konci loňského roku. Je tak dosti možné, že „Věštec z Omahy“ očekává ještě nějaké výrazné ochlazení na trzích, během kterého bude moci volnou hotovost inteligentně investovat. V poslední době byl Buffett vzhledem ke své nečinnosti a vyčkávání často terčem kritiky. Uvidíme, kdo se bude smát na závěr. Já bych Buffetta rozhodně neodepisoval.

První vlaštovky už se objevují. V posledních týdnech začíná Warren Buffett přeci jenom svou aktivitu na trzích oživovat. Začátkem července uzavřela Berkshire Hathaway dohodu za 10 miliard dolarů o nákupu většiny aktiv energetické společnosti Dominion Energy. Kromě toho pak také investovala více než 2 miliardy dolarů do nákupu akcií Bank of America, během 12 po sobě jdoucích obchodních dnů na přelomu července a srpna.

#akcie #akciovytrh #buffett #warrenbuffett #BAC #BankofAmerica #DominionEnergy #Berkshire #americkeakcie

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.