Trump během svého pátečního projevu kritizoval jednoho z největších světových investorů za prodej akcií leteckých společností. Podle hlavy státu bylo rozhodnutí o prodeji akcií aerolinek obrovskou chybou. Americké letecké společnosti v pátek prudce rostly, potom co spatřila světlo světa až šokující pozitivní zpráva o nových pracovních příležitostech na americkém trhu práce.
Na druhé straně však může jít o předčasné nadšení a letecký průmysl se ze situace posledních měsíců bude vzpamatovávat ještě mnoho let, kde tedy leží nakonec pravda?
Trump: „Buffettovo rozhodnutí prodat americké aerolinky je chyba“
Kancelář amerického statistického úřadu (The Bureau of Labor Statistics) v pátek uvedla, že zaměstnavatelé v květnu vytvořili 2,5 milionu nových pracovních míst, což je šokující číslo, které bylo naprosto v rozporu s odhady, jež počítaly s úbytkem 7,5 milionu pracovních míst. Míra nezaměstnanosti tak v USA klesla na 13,3 %, což je přirozeně mnohem lepší číslo, než očekávaný růst na 19 %. Jak se mohou podobně nečekané zprávy odrazit až iracionálně v reakci trhu jsme viděli hned záhy.
Tento výsledek spolu s rostoucím optimismem investorů spojeným se znovuotevíráním americké ekonomiky razantně podpořil růsty akciových trhů. Indexy Dow Jones a S&P 500 vzrostly o 3,1 % a 2,6 %. Technologický index Nasdaq vyskočil o 2,1 % a dosáhl dokonce svého historického maxima!
Trump se však ve svém vyjádření ohledně prodeje akcií amerických leteckých společností vůbec nerozpakoval:
„Warren Buffett před nedávnem aerolinky prodal. Celý svůj život měl pravdu, občas se ale i někdo jako on mýlí, byť k němu mám velkou úctu, udělal chybu.“
Páteční tisková konference prezidenta Donalda Trumpa
Buffett oznamoval výprodeje už na květnovém výročním zasedání s akcionáři Berkshire Hathaway, kdy informoval, že prodal veškeré své pozice v americkém leteckém průmyslu. Akcie o prosincové hodnotě 4 miliardy dolarů, zahrnovaly podíly v United Airlines, American Airlines, Southwest Airlines a Delta Airlines.
Poptávka po letecké dopravě vlivem opatření proti pandemii coronaviru značně klesla. V důsledku toho se ceny akcií leteckých společností zhroutily, přičemž největším poraženým byly American Airlines, které ztratily přibližně dvě třetiny své hodnoty.
Akcie leteckých společností však v závěru minulého týdne vyletěly vzhůru, přičemž nejvíce vyskočila v pátek cena akcií American Airlines a to o 11,2 %.
Cena akcií American Airlines od začátku roku
Zdroj: finance.yahoo.com
Buffett měl na prodej aerolinek plné právo
Věštec z Omahy připustil, že možná udělal chybu při oceňování akcií leteckých společností, když pozastavení globálního cestování srazilo jejich ceny. Své rozhodnutí prodat akcie leteckých společností však vzápětí náležitě odůvodnil. uvedl, že se současný svět pro letecké společnosti změnil a myslí, že bude létat méně lidí.
„Nejsem si jistý, zda za 3 nebo 4 roky budou lidé létat tolik kilometrů, co cestovali minulý rok. Aerolinky však mají příliš mnoho letadel.“
Vedení leteckých společností označilo tuto pandemii za největší ránu pro letecký průmysl v historii, přičemž očekávají, že oživení bude trvat roky. Létání se také může stát mnohem dražším, a to především díky novým bezpečnostním opatřením. Letadla budou létat s menším počtem cestujících, aby byla respektována pravidla sociálního distancování, což přirozeně povede ke zdražení ceny letenek.
Pokud lidé nebudou ochotni platit vyšší ceny, budou muset letecké společnosti přistoupit na snížení tarifů za leteckou dopravu. Menší vytíženost letadel s nižšími cenami logicky vyústí i v nižší tržby. Ani nízké ceny navíc nemusí stačit k tomu, aby přesvědčili cestující k rezervaci letů. Dokud se zdravotní a ekonomické podmínky v cílových destinacích nevrátí alespoň trochu do normálu, mohou mít letecké společnosti velké potíže s nedostatečnou poptávkou.
Růst leteckých akcií stejně jako zbytku trhu je poháněn přehnaným optimismem investorů. Až však investoři uvidí, že se letecké společnosti rychle nezotavují, budou jejich akcie opět rychle padat dolů.
Trump by neměl kritizovat investiční rozhodnutí Warrena Buffetta, protože on ví, co dělá.
Buffetta charakterizuje dlouhodobá perspektiva, přičemž hledá podhodnocené akcie spolehlivých společností. Akcie leteckých společností tak nemohou momentálně splňovat kritéria jeho investiční strategie.
Jaký máte názor vy? Jak dopadne souboj Trump vs. Buffett? Můj názor je jasný, nevěřím, že investičnímu bardovi začíná docházet dech!
#akcie #americkeakcie #investovani #investice #aerolinky #buffett #trump