26.10.2021 4 minuty čtení

Proč by čtení knih mělo být vaší absolutní prioritou? Odměnou vám bude delší, úspěšnější a kreativnější život

Pokud patříte mezi tu skupinu lidí, která v posledním roce nepřečetla ani jedinou stránku nějaké knihy, nebo jste jen rozečetli další knihu, kterou už nikdy nedočtete, příliš svému životu nepomáháte. Tvrdí to aspoň věda a statistika.

Dle průzkumu agentury Nielsen Admosphere z roku 2018 nepřečte 22 % obyvatel České republiky za rok ani jedinou tištěnou či elektronickou knihu. V roce 2013 to bylo 16 %. Češi jsou stále považováni za poměrně vášnivé čtenáře, ale postupem času nás tato záliba začíná mírně opouštět. A není se čemu divit. Mnoho z nás už dávno listování knihami vyměnilo za brouzdání telefonem.

Jestliže patříte mezi tuto skupinu, měli byste vědět, že i věda poměrně jednoznačně souhlasí s tvrzením, že čtení v sobě skrývá hned několik výrazných pozitiv, nad nimiž není příliš rozumné mávnout rukou. Zvlášť, pokud byste uvítali třeba možnost žít déle, být kreativnější, vzdělanější, spokojenější nebo úspěšnější.

Čtení fikce může pomoci rozšířit obzory a zlepšit kreativitu

Torontská univerzita provedla před pár lety zajímavou studii, při niž se zabývala lidmi, kteří čtou science-fiction. Zjistila, že tito čtenáři zažívají potřebu kognitivního uzavření výrazně méně než lidé se zálibou pouze v non-fiction a odbornějších textech.

Stručně řečeno mají milovníci fikce otevřenější mysl než třeba lidé, kteří si rádi čtou jen odborné eseje. Dle autorů se sice čtenáři non-fiction mohli učit nová fakta, ale jak se ukázalo, ne vždy jim tato skutečnost pomohla nad danými tématy více přemýšlet. Čtenářům science-fiction naopak smyšlené světy a jejich zákonitosti pravděpodobně pomáhají být kreativnější a otevřenější méně obvyklým nápadům a myšlenkám.

Lidé, kteří čtou knihy, žijí déle

Na úvod důležitá poznámka - jde o čtení fyzických knih, nikoliv poslech audioknih. Vědci z prestižní univerzity Yale si vzali na paškál celkem 3635 osob starších 50 let a našli zajímavé spojení mezi jejich zálibou ve čtení a délkou života. Ti z účastníků, kteří denně aspoň 30 minut četli nějakou knihu, v průměru žili o 23 měsíců déle než lidé, kteří nečetli vůbec, nebo četli pouze časopisy.

Pravidelné čtení knih vytváří kognitivní impulzy, které v mozku zlepšují celou řadu věcí, jako je slovní zásoba, schopnost přemýšlet nebo koncentrovat se. Sekundárně může čtení ovlivňovat i schopnost empatie, sociální vnímání a emoční inteligenci. A zdá se, že tyto benefity získané čtením knih lidem v důsledku pomáhají zůstat na světě déle.

Přečíst 50 knih za rok je výzva, kterou skutečně lze splnit

Byť ti nejvytíženější z vás zřejmě považují výzvu přečíst zhruba jednu knihu týdně za prakticky nesplnitelný úkol, je vysoce pravděpodobné, že to zvládnete i vy. Spisovatelka Stephanie Huston řešila svého času podobný problém, jaký se tu a tam v hlavě nepochybně vyrojí i vám. Vážně chtěla pravidelně číst, ale neustále měla pocit, že na čtení prostě nemá dost času.

Rozhodla se tento svůj hluboce zakořeněný názor o nedostatku času otestovat v praxi tím, že si stanovila jasný cíl - přečíst v následujících 12 měsících 50 knih. Co se stalo? Přestala ztrácet čas ztrácet brouzdáním na telefonu a místo toho začala v posteli, ve vlaku, během jídla nebo při čekání ve frontě otáček stránky. Po dvou měsících své výzvy se svěřila, že jí čtení knih dává větší klid, pocit uspokojení a z nějakého důvodu (zřejmě to koukání do mobilu) se jí zlepšil spánek, zatímco se za 60 dní z knih naučila mnohem víc, než si představovala i v těch nejdivočejších snech.

Jdete do toho taky?

Úspěšní lidé jsou čtenáři

Když si procházíte denní návyky úspěšných podnikatelů, investorů, byznysmenů, investorů a manažerů, zjistíte, že lidé jsou opravdu různorodí a každému během dne ke štěstí a úspěchu pomáhá něco jiného. Prakticky u každého však najdete zmínku o čtení knih. Někdo čte aspoň 3 hodiny denně, někdo stíhá jen 30 minut. Čtou ale všichni. Proč?

Protože vysoce ambiciózní lidé mají konstantní zájem o osobní rozvoj. Proto vám každý úspěšný člověk dokáže na místě říct tu svou nejoblíbenější knihu, která ho na cestě životem a kariérou nejvíc ovlivnila. Knihy jsou pro ně zdrojem nápadů a ukazují jim v životě ten správný směr.

Co nyní čtete? Nic? Zkuste se inspirovat třeba u Elona Muska, Warrena Buffeta, Billa Gatese nebo si projděte recenze knih od našich uživatelů.

Hodnocení: +51
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.